Anasayfa BURSA Seyahatlerim Türkiye

Bursa Gezilecek Yerler: 3 Günlük Bursa Gezi Rehberi

Osmanlı’nın gözbebeği Bursa… Tarihe tanıklık etmenin gururu, koca imparatorluğa başkent oluşunun mağrurluğunu taşıyor üzerinde… Camiileri, hanları, türbeleri, tarihi çarşıları ile Bursa yıllara meydan okuyor. Yanı başındaki Uludağ yemyeşil etekleriyle selamlıyor sizi. Bu şehirde tarihe de, doğaya da, deniz havasına da doymanız garanti. Hadi o zaman, sizin için hazırladığım kapsamlı Bursa gezilecek yerler yazımla Yeşil Bursa’nın güzelliklerini beraber keşfedelim!

Bursa’ya Nasıl Gidilir?

Bursa deniz ve karayoluyla ulaşımı oldukça kolay olan şehirlerimizden biri, hatta dilerseniz hava yolu ile de ulaşım imkanınız var. İstanbul-Bursa arası yaklaşık 150 km ve yol 2 saat sürüyor. Osmangazi köprüsünün açılması ile bu süre 1 saate kadar düştü. 2019 yılı için Orhangazi köprüsü geçiş ücreti ise 103 TL. 

Bursa’ya Deniz Yoluyla Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Bursa’ya deniz yoluyla gitmek için Eminönü’den kalkan deniz otobüslerine binmeniz gerekiyor. Deniz yoluyla Bursa’ya ulaşım sağlayan 2 alternatif bulunuyor.

1- BUDO: BUDO haftanın her günü belirli saatlerde seferler düzenliyor. BUDO ile sadece yolcu ulaşımı sağlanıyor. BUDO, Bursa’nın Mudanya iskelesine yanaşıyor. İskele Meydan’dan kalkan otobüslerle ya da iskelenin karşısında bulunan parkın arkasından geçen dolmuşlarla Bursa meydana rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kampanyaları takip ederseniz gidiş-dönüş biletinizi çok ucuza getirebilirsiniz, diğer türlü biletler  30 TL’den başlıyor. Biletinizi BUDO’nun internet sitesine girerek kolayca alabilirsiniz. 

Mudanya İskele’den kalkan F/1 numaralı belediye otobüsleriyle Bursa Terminali’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. F/1 numaralı belediye otobüsünün güzergahına ve hareket saatlerine buradan ulaşabilirsiniz. Bursakart’ın geçerli olduğu yolculuğun ücreti 4 TL. Mudanya İskele’den kalkan F/3 numaralı belediye otobüsleriyle Bursa şehir merkezinden geçerek Teleferik’e ulaşım sağlayabilirsiniz. F/3 numaralı belediye otobüsünün güzergahına ve hareket saatlerine buradan ulaşabilirsiniz. Bursakart’ın geçerli olduğu yolculuğun ücreti 6.60 TL.

Dilerseniz Mudanya İskelesi’nin karşısındaki parkın arkasındaki duraktan geçen Bursa-Mudanya minibüsleriyle Emek ya da Organize Sanayi metrosuna aktarma yaparak Bursa şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Minibüslerin fiyatı 3.50 TL.

2: İDO: İDO haftanın her günü İstanbul’dan Bursa Güzelyalı İskelesi’ne  arabalı vapur ve deniz otobüsü seferleri düzenliyor. İDO Yenikapı’dan hem arabalı vapur hem de deniz otobüsü seferleri düzenlerken Kadıköy’den sadece deniz otobüsü seferleri bulunuyor. Yenikapı ve Kadıköy’den hareket eden arabalı vapur ve deniz otobüsleri Bursa Güzelyalı İskelesi’ne yanaşıyor. Yolculuk süresi hava şartlarına göre değişse de ortalama 1.5 saat sürüyor. İDO sefer saatlerini bu adresten kontrol edebilir, dilerseniz biletinizi de buradan alabilirsiniz.

Güzelyalı İskelesi’den kalkan F/2 numaralı belediye otobüsleriyle Bursa şehir merkezinden geçerek Derebahçe’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. F/2 numaralı belediye otobüsünün güzergahına ve hareket saatlerine buradan ulaşabilirsiniz. Bursakart’ın geçerli olduğu yolculuk ücreti 2.50 TL. Güzelyalı İskelesi’nden kalkan 1/GY numaralı belediye otobüsleriyle Emek Metro İstasyonu’na kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 1/GY numaralı belediye otobüsünün güzergahına ve hareket saatlerine buradan ulaşabilirsiniz. Bursakart’ın geçerli olduğu yolculuk ücreti 6.60 TL.

Dilerseniz Güzelyalı İskelesi’nden kalkan Güzelyalı-Bursa minibüsleriyle Emek ya da Organize Sanayi metrosuna aktarma yaparak Bursa şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Minibüslerin fiyatı 3 TL.  

Bursa hem tarihi güzellikleri hem doğasıyla görülmesi gereken şehirlerimizin başında geliyor…

Bursa’ya Kara Yoluyla Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Bursa’ya kara yoluyla ulaşım sağlayan çok sayıda otobüs firması var. Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla bu yolculuk alternatifine olan ilgi de epey artış gösterdi. İstanbul Esenler, Harem ya da Dudullu’dan kalkan otobüslerle Bursa’ya yaklaşık olarak 2 saat gibi bir süre içerisinde ulaşmanız mümkün. Fiyat aralığı firmalar arasında değişiklik göstermekle birlikte 30-50 TL arasında. Bursa’ya ulaşmak için diğer bir alternatif ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan hareket eden sarı Burulaş otobüsleri. Osmangazi köprüsünden gidildiği için Bursa Şehirlerarası Terminal’e ulaşım 1.5 saatten daha kısa sürüyor. Bilet ücreti ise kişi başı 35 TL. 

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Bursa şehir merkezine ulaşmak için otobüs ya da taksi kullanmalısınız. Terminaldeki otobüs durağından kalkan otobüslerle şehir merkezine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bursa’da toplu taşımadan yararlanmak istiyorsanız mutlaka elektronik bilet ya da Bursakart satın almalısınız.

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Acemler’e ulaşmak için  38/B, 43/H, 93, 95/A, 96, 97/G numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Kent Meydanı’na ulaşmak için 38, 38/B, 38/D, 38/G, 97/G numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Heykel’e ulaşmak için 92 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz.

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Çekirge’ye ulaşmak için 38/B, 92, 96 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminal’inden kalkan otobüsleri, otobüs güzergahlarını ve hareket saatlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Tophane’den Bursa manzarası…

Bursa Gezi Rehberi

Bursa gezilecek yerler listesini hazırlarken kolaylık olması için Bursa Tarihi Yerler ve Bursa’ya Yakın Gezilecek Yerler olarak ikiye ayırdım. Bursa’da gezilecek yerler fazla olduğu için ben Bursa’da 3 gün geçirdim, ancak o kadar vaktiniz yoksa 2 günde hızlı bir Bursa turu yapabilirsiniz.

Bursa Tarihi Yerler

Bursa’da görülmesi gereken tarihi yapıların hemen hepsi yürüme mesafesinde, Osmangazi ilçesinde bulunuyor. Bir gününüzü ayırarak Bursa’daki tarihi yerleri kolaylıkla gezebilirsiniz.

Evliya Çelebi Ulu Camii için Bursa’nın Ayasofyası demiş…

Ulu Camii

Bursa deyince akla ilk gelen tarihi yapı Ulu Camii. 1396 yılında Yıldırım Bayezid’in inşa ettirdiği Ulu Camii Selçuklu ve Osmanlı döneminin izlerini taşıyor. Beş bölümden oluşan Ulu Cami’nin 20 kubbesi bulunuyor. Ortadaki kubbenin camdan yapılması Cami’nin aydınlatılmasını sağlıyor. Bursa gezimin Ramazan ayına denk gelmesi sebebiyle Ulu Camii oldukça kalabalıktı. Namaz bitimini bekledikten sonra içeriye girdim ve büyüklüğü karşısında şaşkınlığa uğradım. İçerisi o kadar genişti ki meğer Ulu Camii Türkiye’nin namaz kılma alanı en geniş Camii’ymiş. Kadın ve erkeklerin ayrı bölümlerde ibadetlerini gerçekleştirdikleri Ulu Camii’nin içerisi hat sanatları ile süslü. Cam kubbenin altındaki 18 köşeli şadırvan ise hemen göze çarpıyor.

Ulu Camii Türkiye’nin iç alanı en büyük Camii’si…

Ulu Camii’nin asıl önemli özelliği ise minberinde güneş sisteminin işlenmiş olması. Ceviz ağacının işlenerek kündekari yöntemiyle yapıldığı minberde sıralanmış 10 adet kabartmayı görebilirsiniz. Güneş sistemindeki sıralama ve büyüklüğe göre yapılmış olan bu sistemin 1400’lü yıllarda keşfedilmiş olması ve Camii’ye işlenmesi beni oldukça etkiledi. İki minaresiyle şehrin kalbinde yer alan Bursa Ulu Camii’yi mutlaka ziyaret edin.

Ulu Camii konum için tıklayın 

Bursa altın ve döviz sektörünün nabzı Kapalı Çarşı’da atıyor

Kapalı Çarşı

Ulu Camii’nin yanı başında bulunan Kapalı Çarşı kuyumcular çarşısı olarak da biliniyor. Evlilik hazırlığında olanların uğrak noktalarından biri olan Bursa Kapalı Çarşı Osmanlı’dan günümüze miras kalan eserlerden biri. Ancak 1958 yılındaki yangın sonrası restore edilen bedestenin şimdiki hali bende tarihi dokusunu kaybetmiş hissi uyandırdı.

Kapalı çarşı konum için tıklayın

Bursa’nın tarihi hanlarından biri olan Koza Han’da mutlaka çay molası verin…

Koza Han

Ulu Camii ve Kapalı Çarşı’ya uğradıktan sonra soluklanmak ve bir şeyler içmek için Koza Han’a uğrayabilirsiniz. Osmanlı Dönemi’nde ipek ticareti ile ünlenmiş ve adını buradan almış olan Koza Han’da rengarenk ipek şal ve elbiseler sizi bekliyor. II. Bayezid tarafından yaptırılan Koza Han taş duvarlarla örülü ve iki katlı. Ortasındaki mescit ve hemen altındaki şadırvan Koza Han’ı büyüleyici kılmaya yetiyor. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in de ziyarete geldiği tarihi hanın girişindeki çay bahçelerinde simit-çay molası verebilirsiniz.

Koza Han konum için tıklayın

Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri Tophane’de yer alıyor

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi

Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’nin türbeleri Bursa Tophane’de bulunuyor. Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi Bursa’yı 1326 yılında feth etmesinin ardından babasının vasiyetini yerine getirerek onu Gümüşlü Kubbe adı verilen yapının içine defnetmiş. Burası aslında Bizans şapeliymiş ve Osmanlı döneminde türbeye dönüştürülmüş. Yangın ve depremlerde hasar gören türbe Sultan Abdülaziz tarafından yeniden yaptırılmış. Türbenin ortasındaki dev sanduka Osman Gazi’ye aitken yanındaki sandukalar ise eşi ve çocuklarının.

Orhan Gazi türbesi

Osman Gazi türbesini ziyaret ettikten sonra oğlu Orhan Gazi’nin hemen karşısında yer alan türbesine geçebilirsiniz. 21 sandukanın bulunduğu türbe kare planlı ve dört sütun üzerine oturan küçük bir kubbe ile örtülü. Türbede Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun, oğlu Şehzade Kasım’ın yanı sıra Yıldırım Bayezid’in kızı Fatma Sultan ve Cem Sultan’ın oğluna ait sandukalar da yer alıyor.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi konum için tıklayın

Bursa’nın önemli simgelerinden biri olan Saat Kulesi bir zamanlar yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmış…

Tophane Saat Kulesi

Osman Gazi türbesinin hemen karşısında bulunan Saat Kulesi Tophane Parkı’ndan şehri selamlıyor. Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan Saat Kulesi bilinmeyen bir nedenle yıkıldıktan sonra 1904 yılında yeniden inşa edilmiş. Bursalıların buluşma noktası olan 65 metre uzunluğundaki Saat Kulesi’nin çevresinde fotoğraf çektirebilir, yeşilliklerin altındaki banklarda dinlenebilirsiniz.

Saat Kulesi konum için tıklayın 

Saltanat kapısı restorasyonlar sayesinde ayakta kalmayı başarmış

Bursa Kalesi ve Surları

Bursa gezilecek yerler arasında bulunması gereken yerlerden biri de Bursa Kalesi ve surları. Bithynialılar tarafından inşa edilen kale kuşatmalar sonrası hasar görmüş, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde onarımlardan geçirilmiş. 5 kapısı ve 14 burcu bulunan kalenin en ünlü kapısı ise Saltanat kapısı olarak biliniyor. Şehrin ana giriş kapısı olarak adlandırılan Saltanat kapısı depremlerde zarar görse de restorasyon çalışmaları sayesinde hala ayakta!

Çinilerinin rengiyle eşi benzeri bulunmayan Yeşil Türbe’yi mutlaka ziyaret edin

Yeşil Türbe

Bursa’nın Ulu Camii’den sonra en önemli sembolü bence Yeşil Türbe. Osmanlı Devleti’nin ikinci kurucusu kabul edilen Çelebi Mehmet tarafından 1421 yılında yaptırılan türbenin en önemli özelliği tamamının çini ile kaplı olması. Türbede Çelebi Mehmet’in yanı sıra çocuklarının da sandukaları yer alıyor. Hacı İvaz Paşa tarafından yapılan Yeşil Türbe mavi, yeşil ve turkuaz çinileriyle bir zamanlar Bursa’nın her yerinden görülebilen tek yapıymış. Ancak zamanla yapılan yüksek katlı binalar nedeniyle bugün bu özelliğini ne yazık ki kaybetmiş.

Yeşil Türbe konum için tıklayın

Yeşil Türbe’yi ziyaret ettikten sonra hemen karşısında yer alan Yeşil Camii’yi de mutlaka görün. 1424 yılında ibadete açılan Yeşil Camii çini süslemeleri ve yemyeşil ağaçların bulunduğu huzurlu bahçesi ile bulunduğu semte adını verecek kadar güzel.

Yeşil Camii konum için tıklayın

Irgandı Köprüsü dünyadaki dört köprülü çarşıdan birisi olma özelliği taşıyor

Irgandı Köprüsü

Depremlere karşı direndi, nice savaşlar gördü ama yıkılmadı… 1412 yılından beri Osmangazi ve Yıldırım ilçelerini birbirine bağlayan, dünyada sadece 3 örneği bulunan Irgandı Köprüsü Gökdere nehrinin üzerinde boylu boyunca uzanıyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de övgülerle söz ettiği Irgandı Köprüsü’nde bugün galeriler ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunuyor. 2004 yılında restore edilen Irgandı Köprüsü Bursa’nın tarihine tanıklık etmenin haklı gururunu yaşıyor.

Irgandı Köprüsü konumu için tıklayın

Bursa’da Alışveriş

Bursa geçmişten günümüze tekstilde hep ön planda olan, ticaretin uzun soluklu yapıldığı şehirlerimizden biri. Osmanlılar döneminde hanlarda yapılan alışveriş günümüzde varlığını hala sürdürse de AVM kültürü yaygınlaşmaya devam ediyor. İpek şallara, kıyafetlere meraklıysanız Koza Han’a uğrayabilir, altının en iyisini Kapalı Çarşı’da bulabilirsiniz. Bursa’nın bıçaklarının meşhur olduğunu biliyor muydunuz? Çeşit çeşit bıçaklar için Kayhan Çarşısı en doğru adres.

Zafer Plaza Bursa’nın ilk AVM’si…

Bursa’nın ilk alışveriş merkezi, arkadaşların buluşma noktası Zafer Plaza’nın ise Bursalılarda yeri ayrı. Yürüyen merdiven ilk burada kullanılmış, piramit şeklindeki yapısı ile şehre farklı bir soluk kazandırmış. Altıparmak Caddesi üzerinde bulunan Zafer Plaza yer altından birbiri ile bağlanabilen üç binasıyla şehrin giyim, yeme içme ve eğlence ihtiyacını karşılıyor.

Korupark

Korupark AVM ise Mudanya yolunda Osmangazi’de bulunan şehrin en büyük alışveriş merkezi. Aradığınız birçok markayı bulabileceğiniz Korupark’ın yanı sıra şehrin en yenisi Endülüs Park’a da uğrayabilirsiniz. Yolunuz Nilüfer’e düşerse FSM Bulvarı ve hemen ilerisindeki Podyum Park ise daha çok üniversite öğrencilerinin sosyalleştiği, şehrin en canlı bölümü. Burada New Castle, Köşebaşı, Casita, Jolly Joker gibi İstanbul’dan aşina olduğumuz eğlence ve yeme içme mekanları var, özellikle hafta sonları önlerinde kuyruk oluyormuş. Sur Yapı ve Kent Meydanı da AVM tutkunları için uğranabilecek adresler arasında. 

Bursa’da görülmesi gereken tarihi yerleri hızlı bir planlamayla yarım günde bitirebilirsiniz. İçlerinden hangisini mutlaka görmeliyim derseniz ‘Ulu Camii, Yeşil Türbe ve Irgandı Köprüsü‘nü en başa ekleyin derim. Eğer vaktiniz kalırsa Türkiye’nin ilk ve tek anadolu arabaları müzesi olan Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’ni ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Eski ipek fabrikasının müzeye dönüştürülmesi ile hayat bulan Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde 2600 yıl önce kullanılan geleneksel arabalardan günümüze uzanan bir seçki sergileniyor. Müzeyi ücretsiz olarak pazartesi günleri hariç diğer günler 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bursa gezimizde bize rehberlik yapan değerli arkadaşım Ömer Tamaç’a buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum 🙂 Bursa’yı en iyi Bursalı biri gezdirebilirdi, sayesinde harika yerler gördük, nefis yemekler yedik.

Bursa’ya yakın gezilecek yerler, Mudanya ve Tirilye gezi rehberi  ve Gölyazı gezi rehberi yazılarımı da okuyabilirsiniz. Bursa’ya gelmişken iskender yemeden dönmek olmaz, nefis Bursa iskenderinin adreslerini öğrenmek için Bursa’da en iyi iskender nerede yenir yazıma buyrun.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

Bunlar da ilginizi çekebilir

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Birten ÇankayaAhmet Bey Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ahmet Bey
Ziyaretçi
Ahmet Bey

Çok yararlı bir paylaşım . Tüm Bursa ‘yı gezmeyi planlıyoruz. Teşekkür ederim emeğinize sağlık .

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.