büyükada gezi rehberi
ADALAR,  İstanbul,  Semtler,  Seyahatlerim,  Türkiye

Büyükada Gezilecek Yerler

Büyükada İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. İstanbul’a bu kadar yakın olup kendinizi adeta Ege’deymiş gibi hissedeceğiniz Büyükada yaz aylarının kaçış rotalarında başı çekiyor. Büyükada gezilecek yerler yazısı ile Ada’nın en güzel köşelerini keşfe çıkmaya hazır mısınız?

büyükada

Büyükada Gezilecek Yerler Listesi

Yeşil ve mavinin buluştuğu, kimsenin olmadığı köşeler keşfetmesini bilenleri hayran bırakıyor. Büyükada’ya ilk kez gelecek olanlar için hatırlatmak isterim ki, burayı günübirlik gezmek çok zor. İmkanınız varsa bir gece de olsa konaklayın ve gerçek Büyükada ile tanışın! Prens Adaları’nın en büyüğü Büyükada’da neler yapılır, nerelere gidilir derseniz önerilerimi sıralıyorum:

1- Büyükada Çarşısı

Büyükada gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Ada’nın alışveriş ve yeme-içme duraklarının sıralandığı çarşı var. Sağlı sollu dükkanlar, pastaneler, dondurmacılar, marketler, manav ve kasaplarla Büyükada Çarşısı her daim hareketli. Büyükada vapur iskelesinden iner inmez karşınıza çıkacak olan Büyükada Saat Kulesi de çarşı bölgesinde yer alıyor. 1923 tarihinde inşa edilen Büyükada Saat Kulesi adanın önemli sembollerinden biri.

2- Büyükada Köşkleri

Binlerce yıl öncesinin sürgün yeri olan Büyükada, 1900’lü yılların başından itibaren Batılılışma’nın etkisiyle tamamen farklı bir çehreye bürünmeye başladı. Birbiri ardına inşa edilen köşkler günümüzde Büyükada’nın muhteşem mimarisini gözler önüne seriyor.

Öyle ki günümüzde Büyükada köşkleri için özel fotoğraf turları düzenleniyor. Siz de vapurla İskele Meydanı’ndan indikten sonra Büyükada Saat Kulesi’ni geçip Çankaya Caddesi boyunca yürüyerek bu görkemli köşkler arasında keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Buyukada koskleri

Büyükada’nın en güzel köşkleri Nizam mevkiindeki Çankaya Caddesi üzerinde olsa da Kadıyoran Caddesi ve Maden bölgesi de ihtişamlı Büyükada köşkleri ile çevrili. Eğer daha önce Çankaya Caddesi’ndeki köşkleri gördüyseniz bu sefer rotanızı Maden bölgesine çevirin ve Yılmaz Türk Caddesi’ni boylu boyunca turlayın.

Reşat Nuri Güntekin’in Büyükada’da yaşadığı dönemlerde kaldığı ev de bu cadde üzerinde. Ama maalesef ziyaret edilemiyor. Keşke Burgazada’daki Sait Faik Abasıyanık Müzesi gibi Reşat Nuri Güntekin’in de evi müzeye dönüştürülseydi. 

Buyukada koskleri 1

Con Paşa Köşkü, Fabiato Köşkü, Sabuncakis Köşkü, Hazzopoulo Köşkü ve kulesiyle ünlü Mizzi Köşkü görülmeye değer Büyükada köşkleri arasında yer alıyor. Yaz aylarında köşkleri pembe begonviller sarıp sarmalıyor adeta, sırf bu görsel şölen için bile Büyükada’ya gelinir.

Splendid palace buyukada

3- Splendid Palace

Kırmızı panjurları, gümüş rengi kubbeleriyle vapur Büyükada’ya yanaşırken adeta “ben buradayım” der Splendid Palace. Art Nouveau tarzında 1908 yılında inşa edilen Splendid Palace Büyükada’nın en güzel oteli. 23 Nisan Sokağı’nda yer alan Splendid Palace Hotel’in barında oturup İstanbul manzarasına karşı bir şeyler içebilir, Büyükada gezinizi unutulmaz kılmak isterseniz burada konaklayabilirsiniz.

4- Bisikletle Büyükada Turu

Bir kitap, bir bisiklet, sınırsız özgürlük… Büyükada’da kendinizle baş başa bir gün geçirmek isterseniz yanınıza en sevdiğiniz kitabı alın, bisiklet kiralayarak adanın sakin köşelerinden birine doğru pedallayın. Ya da sevdiklerinizle birlikte adanın çevresini keşfe çıkın.

Buyukada bisiklet turu

Büyükada’da bisiklet turu yapmak isterseniz büyük tur ya da küçük tur seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Ama bisiklet kiralamadan önce inişli çıkışlı Büyükada sokaklarının sizleri beklediğini unutmayın. Büyük Tur rotası vapur iskelesinden başlıyor, Çankaya Caddesi, Nizam, Dilburnu ve Birlik Meydanı’ndan sonra Rum Yetimhanesi, Eskibağ, Viranbağ ve Maden bölgesini de içeren, adanın yerleşimi olmayan bölgelerini de görme fırsatı bulabileceğiniz kapsamlı bir rota. Küçük tur ise büyük tura oranla daha kısa olsa da özellikle bisiklet sürmeye yeni başlayanlar için tercih edilesi.

Dilburnu tabiat parki

5- Dilburnu Tabiat Parkı

Büyükada gezilecek yerler listesine tüm hızımızla devam ediyoruz. Bana kalırsa Büyükada’nın en huzurlu köşelerinden biri Dilburnu Tabiat Parkı. Çankaya Caddesi ve Nizam Caddesi’ni geçtikten sonra karşınıza çıkan Dilburnu Tabiat Parkı bol oksijenli havası ve eşsiz deniz manzarası ile kendinizi bir an için Ege’ye ışınlanmış hissedebileceğiniz kadar güzel.

İsmini denize adeta dil gibi uzanmasından alan Dilburnu İskele Meydanı’ndan yaklaşık 2.5 kilometre uzaklıkta. Yürümeyi seviyorum diyorsanız birbirinden güzel köşklerin fotoğrafını çeke çeke yaklaşık 45 dakikada Dilburnu Tabiat Parkı’na ulaşabilirsiniz. Yürümeye üşenenler 12 TL ödeyerek (sadece İstanbulkart) elektrikli araçları tercih edebilir.

Dilburnu tabiat parki 1

Dilburnu Tabiat Parkı giriş ücreti kişi başı 9 TL. Yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza alıp burada piknik yapabilirsiniz. Burası aynı zamanda Büyükada’da mangal yapılabilen nadir yerler arasında. Dilburnu Tabiat Parkı içerisinde kır lokantası da bulunuyor. Serpme kahvaltının yanı sıra öğle ve akşam yemeği için de tercih edilebilir.

Dilburnu Tabiat Parkı’nda yürüyüş parkuru, manzara seyir terasları, çocuklar için oyun alanları mevcut. Park içerisinde çeşme ve wc de var. Hafta sonu gelirseniz kalabalıktan şikayet etmeniz olası, buranın asıl keyfini hafta içi çıkarabilirsiniz.

6- Aşıklar Yolu

Çam ve fıstık ağaçlarının arasında yürüyüş yaparak sevgilinizle keyifli vakit geçirmek isterseniz takip etmeniz gereken yol Aşıklar Yolu. Adanın kalabalığından bunalanlar için adeta bir kaçış noktası olan Aşıklar Yolu’nun zirvesinde sizi muhteşem bir tarihi yapı karşılıyor: Büyükada Rum Yetimhanesi.

büyükada rum yetimhanesi
Büyükada Rum Yetimhanesi

7- Büyükada Rum Yetimhanesi

Sadece Büyükada’nın değil ülkemizin en değerli tarihi miraslarından biri olan Büyükada Rum Yetimhanesi, Manastır Tepesi‘nde, ormanlık bölgenin içerisinde var gücüyle ayakta durmaya çalışıyor. Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük ahşap yapısı olarak bilinen Büyükada Rum Yetimhanesi’ni yakından görünce boğazım düğümlendi resmen. Daha önce pek çok kez fotoğrafını gördüğüm Ada’nın yaşlı ve yalnız güzeli tüm heybeti ile karşımdaydı.

1890’lı yılların sonunda lüks bir otel olarak tasarlanan bina Osmanlı yönetiminin karşı çıkması sonucu Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne bağışlanmış. II. Abdulhamit döneminde ise binanın yetimhane olarak kullanılmasına karar verilmiş. 

Küçük yaşta annesini/babasını kaybeden çocuklara yuva olan Büyükada Rum Yetimhanesi 1956 yılına kadar kullanılmış, sonrasında ise kaderine terk edilmiş. Yangınlar ve depremlerle iyiden iyiye hasar alan Rum Yetimhanesi günümüzde restorasyon çalışmaları ile gündemde.

Tarihi yapının yenilenmesi için çalışmaların başlanacağı belirtiliyor, umarım böylesine değerli bir mirası kaderine terk etmeyiz. Büyükada Rum Yetimhanesi yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu için içerisini gezmek yasak, sadece dışarıdan fotoğraflarını çekebiliyorsunuz.

Aya yorgi tepesi 4

8- Aya Yorgi Tepesi ve Aya Yorgi Manastırı

Büyükada gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı Aya Yorgi Tepesi. Burası Yüce Tepe olarak da biliniyor ve Büyükada’nın en yüksek noktası olduğu için şahane bir manzaraya sahip. Aya Yorgi Tepesi’ne yürüyerek ulaşmak isteyenleri öncelikli olarak 3 kilometrelik yürüyüş yolu bekliyor. Burası Dilburnu Tabiat Parkı’nın biraz ilerisinde, Lunapark Restaurant’ın da bulunduğu Birlik Meydanı’na geldiğinizde ise Aya Yorgi Tepesi’ne tırmanma macerası başlıyor.

Bisikletle gelirseniz yanınıza kilit almayı unutmayın, Birlik Meydanı’nda bisikletinizi bırakmanız gerekiyor. Yokuş yaklaşık bir kilometre uzunluğunda, eğer öğlen saatlerini tercih ederseniz fazlasıyla zorlayıcı olabilir. Ortalama 30 dakikalık bir tırmanıştan sonra varış noktasına ulaşıyorsunuz.

Zirveye ulaştığınızda Ortodokslar için hac noktası olarak kabul edilen Aya Yorgi Manastırı karşınıza çıkıyor. Dileklerin gerçekleştiği manastır olarak da bilinen Aya Yorgi Manastırı her yıl 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Dilek ağaçlarına bağlanan çaputlara da burada sıkça rastlayabilirsiniz. Eğer Ada’ya ilk gelişinizse yorulurum diye düşünmeyin, inanın manzarayı gördükten sonra tüm yorgunluğunuzu unutuyorsunuz. İster kayalıklara oturun, isterseniz Yücetepe Kır Gazinosu‘nda manzaraya karşı kahvenizi yudumlayın. Gün batımına denk gelirseniz değmeyin keyfinize.

9- Adalar Müzesi

Prens Adaları’nın geçmişine doğru keyifli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Adalar Müzesi birbirinden farklı obje, fotoğraf ve belgeler ile Adalar’ın jeolojik oluşumundan günümüze uzanan zengin tarihini gözler önüne seriyor. Adalar’ın mimarisi, ulaşımı, gelenek ve göreneklerini yakından inceleyebileceğiniz müzede Adalı yazarlara ait kişisel eşyalar da sergileniyor.

Müzenin görülmeye değer kısımlarından biri de Büyükada Rum Yetimhanesi’ndeki öğrencilerin eşyaları. Adalar Müzesi’nin ana binası olan Aya Nikola Hangar Müze Alanı pazartesi günleri kapalı. Haftanın diğer günleri 09.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Adalar Müzesi’ne giriş ücreti yetişkinler için 10 TL, indirimli bilet ise 5 TL. Adalar Müzesi Maden mevkiinde yer alıyor, buraya yürüyerek ulaşmak biraz yorucu olabilir, bisikletle ya da elektrikli araçlarla gelmek en iyi çözüm.

büyükada plajları
Büyükada Plajları

Büyükada Plajları

İstanbul’da denize girilecek yerler arasında Büyükada plajları önemli rol oynuyor. Ben Adalar’da bir kez denize girdim, Heybeliada’daki Burak Plajı’nda yüzme fırsatım olmuştu. Deniz hem soğuktu hem de fazlasıyla deniz anası vardı. Marmara Denizi elbette Ege ya da Akdeniz ile karşılaştırılamaz ama yine de tercih meselesi tabii ki. Eğer yaz aylarında Büyükada’ya gelmeyi düşünüyorsanız adada irili ufaklı çok sayıda plaj var ama halk plajı maalesef yok. Hepsinde günlük giriş ücreti alınıyor. (Kişi başı 60 TL, Temmuz 2020) Şezlong ve şemsiye ücrete dahil. Birçok işletme iskeleden belli saat aralıklarında tekne ile plajlara ücretsiz ulaşım imkanı sunuyor. Eski ismi Yorgoli olan Yörükali Plajı Büyükada’nın en fazla ilgi gören plajlarından biri. Kumsal kısmı da olduğu için çocuklu aileler de rahatlıkla tercih edebiliyor. Yörükali Plajı konum olarak Dilburnu’nun arka tarafında kalıyor.

Büyükada plajlarından bir diğeri ise Nakibey Plajı. Ada’nın doğu tarafında, Maden mevkiinde yer alan Nakibey Plajı’na tıpkı Yörükali Plajı’nda olduğu gibi iskeleden teknelerle ücretsiz ulaşım sağlanabiliyor. Eskibağ mevkiindeki Halik Koyu Büyükada’nın en uzun sahili olarak biliniyor. Büyükada plajları denince sakinliği ve huzurlu ortamıyla öne çıkan Prenses Koyu gün boyu deniz ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz adresler arasında. Kalabalıktan bunalanlar adanın uç noktasında yer alan Viranbağ Plajı‘nı da tercih edebilir.

Sedef Adası

Büyükada’ya konaklamalı geldiyseniz tekne ile on dakika mesafedeki Sedef Adası farklı bir alternatif olabilir. Daha nezih ve şık bir ortamda denize girmek ya da özel bir akşam yemeği yemek istiyorsanız Sedef Adası’na geçebilirsiniz. Burası pek fazla bilinmiyor çünkü adanın büyük bir bölümü özel mülk. Gelmişken adayı gezeyim diyemiyorsunuz. Sedef Adası’nın en meşhur işletmesi Elio Sedef. Burada yüzme için ayrılmış beach bölümünde denize girebilir, restoran bölümünde sevdiklerinizle keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Elio Sedef düğün ve nişan gibi organizasyonlar için de çok şık bir alternatif.

Sedef Adası restoran/beach clublardan bir diğeri de Sedef Liya. Her iki işletme de hem gündüz hem akşam Büyükada-Sedef Adası arası tekne ulaşımını sağlıyor. Ayrıca Kartal İDO’dan da Elio Sedef’e ve Sedef Ziya’ya günde iki kez tekne ulaşımı yapılıyor. Yolculuk 20 dakika sürüyor. Mekanların giriş ücretleri ve yeme-içme fiyatları Büyükada’nın biraz üzerinde olduğunu da hatırlatayım.

büyükada köşkleri

Prens Adaları İsmi Nereden Geliyor?

Büyükada başta olmak üzere Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada İstanbul’a yakın adalar ya da Prens Adaları olarak adlandırılır. Bu adalar en fazla bilinen ve en fazla ziyaretçi ağırlayan adalar olsa da Tavşan Adası, Sedef Adası, Kaşık Adası, Sivriada ve geçtiğimiz aylarda yenilenerek ziyarete açılan Demokrasi ve Özgürlükler Adası (Yassıada) da Prens Adaları arasında yer alıyor. Bu adaların neden Prens Adaları olarak adlandırıldığını merak etmiştim, meğer bugün huzur ve mutluluk içerisinde gezdiğimiz bu adalar geçmişte nice acılara şahit olmuş. Bizanslılar döneminde imparator ve prenslerin sürgün edildiği yermiş Adalar.

Binlerce yıl öncesinde, ulaşımın gelişmediği dönemleri düşündüğünüzde Adalar’ın hapis ve sürgün yeri olarak seçilmesi manidar. Büyükada’nın ismi de tam buradan geliyor: Prinkipo. Yunanca Prens anlamına gelen Prinkipo ismini uzun yıllar taşımış Büyükada. 19. yüzyılın başlarında ise Büyükada’nın çehresi baştan sona değişmeye başlamış. Eskinin sürgün adası gitmiş, görkemli köşklerin inşa edildiği, zengin gayrimüslimlerin ikamet ettiği bir yer haline gelmiş. Kışları İstanbul’da, yazları ise Büyükada’da geçiren azınlıklar mübadele ve Kıbrıs Barış Harekatı sonrası yavaş yavaş göç etmeye başlamış. Günümüzde Büyükada’nın yerlilerinin sayısı giderek azalıyor, yerleşik nüfus ise sekiz bin civarında.

Büyükada Konumu

Prens Adaları’nın en büyüğü olan Büyükada İstanbul’a yakınlığı ile her daim gezmeyi sevenlerin ilgi odağı konumunda. Maltepe Sahili’ne 2.3 kilometre uzaklıkta bulunan Büyükada plajları, koyları, tarihi kiliseleri ve göz alıcı köşkleriyle görülmeye değer.

büyükada ulaşım
Büyükada vapuru

Büyükada’ya Nasıl Gidilir? Büyükada Ulaşım Notları

Büyükada’nın kendisi kadar buraya ulaşım da hayli keyifli. Büyükada vapur seferleri başta Bostancı olmak üzere Kadıköy, Kartal, Eminönü, Beşiktaş ve Kabataş İskelesi’nden düzenleniyor. Ayrıca Yeşilköy, Bakırköy ve Büyükçekmece’den de Büyükada vapur seferleri mevcut. Şehir Hatları, Mavi Marmara, Turyol, Kartal Prens Tur İstanbul-Büyükada arası yolcu taşımacılığı yapan firmalar.

Anadolu Yakası’ndan Büyükada’ya gitmeyi düşünüyorsanız Kadıköy, Bostancı ve Kartal vapur iskelelerinden size en yakın olanı tercih edebilirsiniz. Avrupa Yakası’ndan Büyükada’ya gitmek ise biraz daha uzun sürüyor. Beşiktaş, Kabataş, Eminönü tercih edebileceğiniz ana iskeleler olsa da Karaköy, Yeşilköy, Bakırköy ve Büyükçekmece’den de Büyükada’ya ulaşmanız mümkün.

Eğer Büyükada’ya ilk kez gidecekseniz ve en kolay nasıl ulaşırım diyorsanız Bostancı Vapur İskelesi’nden Mavi Marmara’nın vapurlarını tercih edebilirsiniz. Mavi Marmara Bostancı-Büyükada arası her 45 dakikada bir sefer yapıyor, yolculuk ise sadece 30 dakika sürüyor. Bostancı’dan Şehir Hatları vapurları da mevcut ancak sefer sayıları hayli kısıtlı.

Kartal’dan düzenli olarak hareket eden Prens Tur ile de 25 dakikada direkt Büyükada’ya ulaşabilirsiniz. Kabataş’tan Büyükada’ya gitmek isterseniz önce Kadıköy’e uğrayıp ardından Kınalıada, Burgazada, Heybeliada sonrası Büyükada’ya varıyorsunuz, bu da toplamda 1.5 saatlik bir yolculuk demek. Eminönü Vapur İskelesi’nden bindiğiniz vapur ile de Kınalıada ve Heybeliada’nın ardından ortalama 1.5 saatte Büyükada’ya ulaşabiliyorsunuz.

Büyükada Vapur Ücreti

Adalar hattı için 2021 vapur bileti ücreti tam 10 TL, öğrenci 5 TL, indirimli ise 7 TL. (tek yön) Bu ücretler İstanbulkart için geçerli, eğer İstanbul kartınız yoksa tam bilet için tek yön 14 TL ödemeniz gerektiğini hatırlatayım.

  • Mavi Marmara Büyükada seferleri için tıklayın.
  • İstanbul Şehir Hatları Büyükada seferleri için tıklayın.
  • Prenstur Büyükada seferleri için tıklayın.
  • Turyol Büyükada seferleri için tıklayın.

Büyükada’da Ulaşım

Büyükada vapurundayken devasa gökdelenleri arkamda bırakıp yeşil ve mavinin birleştiği kara parçasına bir an önce ayak basmanın heyecanı ile doluydum. Büyükada’da bildiğiniz üzere motorlu taşıt kullanımı yasak. Bu seneye kadar adanın en önemli ulaşım aracı faytonlardı ama geç alınmış bir karar da olsa atlara yapılan eziyet son buldu ve faytonlar Büyükada’dan kaldırıldı. Eskiden faytonlar yüzünden Ada’da dolaşmak işkence gibiydi. Faytonu sürenler öyle hızlı gidiyorlardı ki her an çarpacakmış tedirginliği ile yolda yürümek giderek zorlaşmıştı.

Atların sıcakta saatlerce çalıştırılması ve bir çoğunun ölmesi de yürek burkuyordu. Sokaklarda biriken at pislikleri ve kokuları Büyükada’ya hiç yakışmayan görüntülerdi. Faytonların kaldırılması sonrasında Ada’ya ilk gidişimdi bu ve tek kelimeyle harikaydı diyebilirim. Bizim gittiğimizde adada elektrikli araçlar henüz kullanıma alınmamıştı, bu nedenle toplu ulaşım yoktu. Ancak 30 Temmuz 2020 itibarıyla Büyükada’da elektrikli araç seferlerine başlandı. 13 kişilik elektrikli araçlar Büyükada’da 3 hat üzerinden yolcu taşımacılığı yapıyor. 4 kişilik küçük elektrikli araçlar ise taksi olarak hizmet veriyor.

büyükada gezisi
Büyükada

Büyükada Elektrikli Araç ile Toplu Ulaşım Güzergahı

BA 1: Çarşı- Tepeköy – Kadıyoran

BA 2: Çarşı- Maden – Nizam

BA 3: Lunapark Meydanı – Büyüktur

13 kişilik elektrikli araç için biniş ücreti kişi başı 12 TL ve ödeme İstanbulkart ile yapılıyor. Adakart sahipleri ise bilet ücreti olarak 3.5 TL ödüyor. 4 kişilik elektrikli taksileri kullanmak isterseniz açılış ücreti 15 TL olarak belirlenmiş, kilometre başına ücret ise 12 TL. Ada’da yaşayanlar için taksimetre açılış ücreti 5 TL iken kilometre başına 3.5 TL alınıyor. Bu denli fiyat farkı bana oldukça fazla geldi, sanırım fiyatlar belirlenirken yerli değil de yabancı turistler göz önüne alınmış. Elektrikli araçların güzergahları şerit ve dubalarla belirlendiği için Ada sokaklarında yürümek çok daha keyifli artık.

Büyükada’da Bisiklet Kiralamak

Bana sorarsanız Ada’yı keşfetmenin en keyifli yolu elbette bisiklet kiralamak. Özellikle ilkbahar ya da sonbahar aylarında Büyükada’ya gelirseniz bunalmadan bisiklet sürmenin tadını çıkarabilirsiniz. Malum bisiklet tutkunları için İstanbul’da pedal çevirmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Ada’dan ister saatlik ister günlük bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Büyükada’da saatlik bisiklet kiralama ücreti 15 TL, günlük kiralamak isterseniz 30 TL. Yalnız bisiklet kiralarken kondisyonunuzu göz önüne almanız gerekiyor çünkü Ada’nın bolca yokuşu var.

Ada’ya kendi bisikletiniz ile de gelebilirsiniz ancak vapur firmasına göre ek ücret istenebiliyor, bizim geldiğimiz Mavi Marmara bisiklet için bilet fiyatına ilaveten 5 TL istiyordu. Büyükada’da bisiklet turu yapmak isteyenler için iki güzergah var: 16 kilometrelik Büyük tur ve 12 kilometrelik Küçük tur. Yemyeşil ormanlar arasında pedallamanın keyfini doyasıya yaşayacağınız Büyükada’da bisiklet grupları da sık sık turlar düzenliyor.

büyükada köşk orman otel
Büyükada – Köşk Orman Otel

Büyükada’da Konaklama

Büyükada’yı daha önceleri hep günübirlik ziyaret etmiştim. Sabah erkenden vapura biner, hava kararmadan da yine vapurla dönerdim. Konaklamalı gittiğimde fark ettim ki ben Büyükada’yı yaşamadan dönmüşüm. Adanın görmediğim ne güzel köşeleri varmış, gün batımı bile ayrı güzelmiş. Eğer siz de benim gibi Büyükada’yı günübirlik ziyaret ettiyseniz en az 1 gece kalın, ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Adalar arasında konaklama seçenekleri bakımından en zengini Büyükada. Her bütçeye uygun konaklama imkanı sunan Büyükada’da pansiyon ve otel sayısı oldukça fazla.

Ben Büyükada’daki ilk konaklama deneyimim için Köşk Orman Butik Otel’i tercih ettim. 115 yıllık ahşap tarihi köşk deniz ve orman manzarasına sahip. Kendine ait küçük bir de havuzu var. Sadece 5 odası olması pandemi döneminde büyük avantaj sağladı, zaten bizim kaldığımız günlerde sadece bir çift vardı. Sabah martı ve vapur sesleri eşliğinde güne başlarken akşam duyduğum tek ses cırcır böceklerine aitti. Adanın en sakin köşelerinin birinde, kalabalıktan uzak, tertemiz orman havası eşliğinde geçirdiğim iki gün sonunda huzuru uzaklarda aramanın anlamsız olduğunu fark ettim. Büyükada konaklama deneyimimi anlattığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

büyükada con paşa köşkü
Büyükada Köşkleri – Con Paşa Köşkü

Büyükada Yeme&İçme

Büyükada’da iki gece konakladık, otelimizde kahvaltı dahil olduğu sadece akşam yemeklerini dışarıda yedik. Birinci akşam daha önce gidip memnun kaldığımız Palya Restaurant’ı tercih ettik. İkinci akşam da Büyükada’nın en şık restoranlarından biri olan Loc’ada hem mezeleri hem deniz ürünleriyle favorimiz oldu. Gerek iç gerek dış mimarisiyle Büyükada’nın en güzel oteli Splendid Palace‘ın bahçesinde hizmet veren Chocowhite‘ın brownie’si ve Dondurmacı Yunus‘un şeftalili dondurması damağıma kazınan Ada lezzetleri arasındaydı. Denediğim tüm mekan ve lezzetleri Büyükada yeme içme notları yazımda detaylıca anlattım. Dilerseniz göz atabilirsiniz.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Seyahat, sanat ve edebiyat tutkunu!

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x
()
x