cinque terreye nasil gidilir

Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir?

İtalya’da görülmesi gereken yerler listesinin başında gelen Cinque Terre’ye Pisa, Bologna, Cenova, Milano ve Roma’dan trenle ya da otobüsle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Cinque Terre’ye trenle gidebilmek için öncelikle La Spezia ya da Levanto’ya uğramak zorundasınız. Cinque Terre’ye gelmek için araba kiralamanıza gerek yok, çünkü köyler arasında sadece trenle, tekneyle ya da yılın belirli zamanlarında izin verilirse yürüyerek ulaşım sağlanıyor. Siz de Cinque Terre’ye nasıl gidilir diye merak ediyorsanız hazırladığım detaylı Cinque Terre ulaşım notları sizi bekliyor!

Cinque Terre gezimizi YouTube videomuzdan izleyebilirsiniz

Cinque Terre’yi nasıl gezmeliyim diye plan oluşturmak isterseniz Cinque Terre gezi rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

svg%3E
Cinque Terre’ye gelmek için La Spezia ya da Levanto tren istasyonlarından birine uğramalısınız

Cinque Terre Ulaşım

Cinque Terre ulaşım konusunda kolaylık sağlaması için en yakın İtalya şehirlerinden nasıl gidebileceğinize yönelik bilgiler paylaşmak istiyorum. Cinque Terre ulaşım için İtalya’nın resmi tren operatörü TrenItalia ya Italotreno‘yu tercih edebilirsiniz. Her iki firma da özellikle bahar ve yaz aylarında kampanyalar düzenleyerek bilet fiyatlarında indirime gidiyor. @seyahatimgeldi Instagram hesabımdan kampanyaları sık sık paylaşıyorum.

svg%3E
Cenova’dan La Spezia’ya gitmek için Trenitalia’yı tercih edebilirsiniz

Cenova’dan Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir?

Cinque Terre’ye en kolay ulaşım yolu Cenova’dan sağlanıyor. Cenova Piazza Principe ya da Cenova Brignole tren istasyonlarından (genellikle Roma istikametine giden trenler oluyor) La Spezia Centrale tren istasyonuna 1 saat gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Biz 2017 yılındaki seyahatimizde tren ücretine kişi başı 10 euro ödemiştik. 2019 yılındaki fiyat listesine göz attığımda Cenova-La Spezia arası tren bileti ücreti 7-12 euro aralığında.

Floransa’dan Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir?

Floransa’dan Cinque Terre’ye gitmek istiyorsanız Firenze Santa Maria Novellea tren istasyonundan binerek aktarmalı olarak Pisa Centrale tren istasyonuna uğrayıp sonrasında La Spezia’ya ortalama 13-17 euro karşılığında 2.5 saatte ulaşabilirsiniz.

Floransa’dan Cinque Terre’ye otobüsle gitmek istiyorsanız Piazza Stazione’den her 2 saatte bir kalkan Viareggio otobüslerine binerek Viareggio’dan tren ile La Spezia Centrale tren istasyonuna aktarma yapmalısınız. 20 euro karşılığında 2.5 saatte ulaşabilirsiniz.

Pisa’dan Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir?

Pisa Centrale tren istasyonundan La Spezia Centrale tren istasyonuna 11 euro karşılığında 1 saat gibi kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Pisa Autostazione Via Pietrasantina Fr.95’den kalkan FLIXBUS otobüsleriyle 8 euro karşılığından 1 saat 15 dakikada Cinque Terre’de olabilirsiniz.

Milano’dan Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir?

Milano Centrale tren istasyonundan La Spezia tren istasyonuna 30 euro karşılığında 3 saatte ulaşabilirsiniz. Milano Autostazione Lampugnano’dan kalkan FLIXBUS otobüsleriyle ise 18 euro karşılığında 4 saatte ulaşabilirsiniz.

svg%3E
Cinque Terre

Roma’dan Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir?

Roma Termini tren istasyonundan La Spezia Centrale tren istasyonuna 30 euro karşılığında 3 saatte gidebilirsiniz. Roma Autostazione Tiburtina’dan kalkan FLIXBUS otobüsleriyle 18 euro‘ya La Spezia’ya 6 saatte ulaşabilirsiniz.

Bologna’dan Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir?

Bologna Centrale tren istasyonundan Parma üzerinden La Spezia Centrale tren istasyonuna 20 euro karşılığında 3 saatte ulaşabilirsiniz. Tren biletlerini tren istasyonlarındaki makinelerden ya da resmi bilet satış adresleri olan http://www.trenitalia.com/ ve https://www.italiarail.com/ ‘dan, omio mobil uygulamasından ya da omio.com‘dan satın alabilirsiniz.

svg%3E
Cinque Terre’yi gezmek için Cinque Terre tren kartı almak zorundasınız

Cinque Terre Köyleri Ulaşım

Cinque Terre köyleri arasında ulaşım yürüyüş parkurları, bölgesel trenler ve teknelerle yapılıyor. Köyler arasında kara yolu olsa da otobüs gibi ulaşım araçları bulunmuyor. Arabayla gelmek isterseniz arabanızı La Spezia ya da Levanto’daki otoparklara bırakmalısınız.

Trenle Ulaşım

Cinque Terre’nin birbirinden güzel Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore köyleri arasındaki en rahat ulaşımı gün boyu Levanto-La Spezia arasında çalışan bölgesel trenlerle yapabilirsiniz.

Cinque Terre köylerini trenle kolayca gezmek istiyorsanız internetten ya da tren istasyonundaki satış ofisinden Cinque Terre Tren Kartı almak zorundasınız. Bu kart ile Levanto-La Spezia arasındaki trenlere sınırsız binebiliyorsunuz. Kart sayesinde isterseniz köylerdeki WIFI’dan ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Yamaca kurulu olduğu için yürüyerek çıkması zor olan Corniglia köyünde servislere ücretsiz binebiliyorsunuz. Cinque Terre Kart ile birlikte size tren saatlerini gösteren çizelge de veriliyor. Ordan saatleri kontrol ederek hareket ederseniz köyler arası gezerken vakit kaybı yaşamazsınız. Cinque Terre köyleri arasındaki mesafe uzaklığa bağlı olarak trenle 3 dakika ile 15 dakika arası değişiyor.

Cinque Terre Tren Kartı Fiyatları 2019

  • Yetişkinler için (12/69 yaş) Cinque Terre Kart: 1 günlük 16.00 Euro, 2 Günlük 29.00 Euro.
  • Çocuk için (4/12 yaş) Cinque Terre Kart: 1 günlük 10 Euro
  • Aile için (2 Yetişkin, 2 çocuk (4/12yaş) Cinque Terre Kart: 1 günlük 42 Euro

Cinque Terre Kart aldığınız günün gece yarısına kadar geçerlidir. Kart hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

DİKKAT : Cinque Terre kartlarınızı aldıktan sonra sarı makinelerde onaylatmayı unutmayın ve geziniz bitene kadar kartınızı saklayın. Trenlere binerken görevliler kartınızı göstermenizi isteyebiliyor. Aksi taktirde ceza yemekten kurtulamazsınız.

Tekneyle Ulaşım

Yaz aylarında (Nisan-Ekim arası) La Spezia, Lerici, Levanto ve Portovenere’den her gün Cinque Terre’ye tekne seferleri yapılıyor. Cinque Terre’ye bir de denizden bakmak farklı ve güzel bir deneyim olabilir. Ancak Corniglia köyü tepenin üzerine kurulu olduğu için tekneler oraya uğramıyor. Cinque Terre’yi tekne ile gezmek için La Spezia sahilden (Viale Italia) ya da Cinque Terre’deki köylerin birinden (Corniglia hariç) kalkan anlaşmalı firmalara uğramanız gerekiyor.

Arabasıyla gelmek isteyenler için tek adres La Spezia çünkü teknelerin kalktığı iskelenin biraz ilerisinde otopark var. Tekneler genellikle 1 Nisan ve 31 Ekim tarihleri arasında çalışıyor. Ancak hava koşullarına göre bu süre de değişebiliyormuş. Teknelerin günlük gezi bileti fiyatı 33 euro, öğleden sonra gezi bileti fiyatı 25 euro. Dilerseniz sadece istediğiniz herhangi bir köye bile gidebilirsiniz.

La Spezia-Cinque Terre tekne gezisi bilet çeşitleri ve değişen tekne sefer saatleri için bu adresten ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

svg%3E
Aşk Yolu bir süredir yürüyüşe kapalı

Cinque Terre Yürüyerek Ulaşım

Cinque Terre’deki köyler güzellikleri kadar köyler arasındaki ulaşımın çoğunun yürüyüş parkurlarından sağlanmasıyla ünlü olmuş. 5 köyü birbirine bağlayan 4 etaptan oluşan bu yürüyüş parkuru sahil şeridi boyunca uzanıyor ve toplamda 12 km’den oluşuyor. Yürüyüş parkuruna “Blue Trail (Mavi yol)” ya da İtalyanca adıyla “Sentiero Azzurro” deniliyor. Blue Trail’i takip ederseniz yaklaşık 6 saatte bu rotayı yürüyebilirsiniz.

Yürüyüş parkurunun yamaçlarda oluşu kötü hava şartlarından özellikle yağmur ve toprak kaymalarından dolayı ciddi zararlar görmesine sebep oluyor ve bu da özellikle turist yoğunluğunun olduğu dönemlerde bu parkurların kapatılmasına yol açıyor. Hangi yolların kapalı olduğununa dair bilgiyi La Spezia tren istasyonundaki Cinque Terre turizm ofislerinden öğrenebilirsiniz.

Manarola’dan Monterosso Al Mare’ye uzanan yürüyüş parkuru aşırı yağış ve toprak kaymasından dolayı uzun zamandır kapalı iken Riomaggiore-Manarola arasında bulunan ünlü “Via Dell’Amore” (Aşk yolu) yürüyüş parkuru 2012 yılında Avustralyalı bir turistin kayadan iple inmek isterken düşüp yaralanması ve sonraki dönemde oluşan toprak kayması sonucu kapatılmış.

Via Dell’Amore 2017 itibariyle kapalı olsa da turist yoğunluğunun az olduğu Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarında açılabiliyor. Via Dell’Amore 1 km uzunluğunda, eğer yürümek isterseniz yaklaşık 20 dakika sürüyor ve köyler arasındaki en kısa yürüyüş mesafesine sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Cinque Terre haritasından köyler arası mesafeler
Cinque Terre haritasından köyler arası mesafeler

Cinque Terre Köyler Arasındaki Yürüyüş Mesafeleri

Monterosso-Vernazza: 3.5 kilometre yürüyerek 2 saat

Vernazza-Corniglia: 4 kilometre yürüyerek 2.5 saat

Corniglia-Manarola: 3 kilometre yürüyerek 1.5 saat

Manarola-Riamaggiore: 1 kilometre yürüyerek 20 dakika

Cinque Terre Trekking Kart

Cinque Terre’de köyler arasında yürümek istiyorsanız Cinque Terre Trekking Kart almak zorundasınız. Cinque Terre Trekking Kart ile bazı köylerdeki servislerden ücretsiz yararlanabiliyorsunuz.

  • Yetişkinler için (12/69 yaş) Cinque Terre Kart: 1 günlük 7.50 Euro, 2 Günlük 14.50 Euro.
  • Çocuk için (4/12) Cinque Terre Kart: 1 günlük 4.50 Euro, 2 Günlük 7.20 Euro.

Cinque Terre Trekking Kart aldığınız günün gece yarısına kadar geçerli sayılıyor. Kart hakkında ayrıntılı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
londrada yaşam
İngiltere’de Yaşam: Londra’ya Taşınma ve Ankara Anlaşması
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x