Turkce Podcast Onerileri 1

Türkçe Podcast Önerileri

Podcast yayıncılığı her geçen gün ivme kazanırken dinleme alışkanlığımız da giderek artıyor. Geçtiğimiz yıl pandemi ile birlikte başlayan gönüllü karantina sürecinde hayatımızda daha fazla yer edinmeye başlayan podcast’ler artık günlük yaşamın önemli bir parçası. Evde yemek hazırlarken ya da işe giderken müzik dinlemek yerine keyif aldığımız bir podcast yayınını takip etmek daha fazla ilgimizi çeker hale geldi. Kimi zaman bilgilenmek kimi zaman kafa dağıtmak için dinlediğimiz podcast’lere her gün bir yenisi daha eklenirken aralarında seçim yapmak giderek zorlaşıyor.

Nisan ayında YouTube kanalım için 5 Podcast Önerisi videosu çekmiştim. Podcast dinlemeye yeni başlayacak olanlar bu yazıyı okumadan önce podcast nedir, podcast nasıl dinlenir başlıklarının da yer aldığı videoya göz atabilirler. Şimdi ise daha kapsamlı bir podcast öneri listesi paylaşmak istiyorum. Hangi podcast’i dinlesem diye kararsızsanız aşağıdaki listede kendinize uygun bir seçenek mutlaka var!

Farklı İlgi Alanlarına Hitap Eden 16 Podcast Önerisi

Bi’ Gidene Soralım

Seyahat tutkunlarının fazlasıyla keyif alacağı bir podcast: Bi’ Gidene Soralım. Yurt dışına yerleşenlerin deneyimlerini kapsamlı bir şekilde ele alan bu podcastte İngiltere, Hollanda, İtalya, Fransa, Almanya, İspanya, İsrail, Tayland gibi birbirinden farklı ülkelerdeki yaşam ve çalışma koşullarına dair pek çok bilgi öğrenmeniz mümkün. Kendisi de Londra’da yaşayan Emre Onar’ın hazırladığı podcast serisine her cuma yeni bölüm ekleniyor. Benim favori bölümlerim Bergamo ile başlayıp sonrasında Berlin’de yeni bir hayat kuran Gökhan Kutluer ile Türkiye’den Gitmek, Tuğçe Savaş Dublin’de Yaşam ve Google’da Çalışmak, Deniz Ertekin Avustralya’da Yaşamak, Evrim Kuran ile Kanada’da Yaşam.

Bi Hayat Var

Yayın hayatına yeni başlayan podcastlerden bir diğeri Şenay Akkurt ve Ayşegül Kumova’nın Bi Hayat Var isimli programları. Her bölüm ortalama 30-40 dakika sürüyor. Belirledikleri farklı konularda karşılıklı sohbet edip fikir alışverişinde bulunuyorlar. Neden Başkalarının Hayatını Merak Ederiz? ve Dijital Saygı, Dijital Kabalık, Dijital Nezaket bölümlerini özellikle dinlemenizi tavsiye ederim. 

Koltuk Hep Dolu

Her bölümde farklı alanlardan konukların deneyimlerini paylaştığı Koltuk Hep Dolu podcast yayınını da son zamanlarda severek takip ediyorum. Sosyal medya, seyahat, tasarım, yeme-içme, psikoloji gibi ilgi çeken alanlarda keyifle sohbet ediyorlar. Bengi Kurtcebe, Oğuz Yenihayat, Ece Targit koltuğa davet edilen isimlerden birkaçı. 

Kendimiz İçin Yapıyoruz

En yeni podcast keşiflerimden bir diğeri Kendimiz İçin Yapıyoruz. Dört kadın arkadaşın her hafta güncel bir konu belirleyip üzerine sohbet ettikleri bir yayın. Kimi zaman iş hayatı kimi zaman ikili ilişkiler ve toplumu ele alan podcastin her bölümü ortalama 40 dakika. “Dinleyecek yeni bir şeyler arıyorum” diyenlere önerimdir. 

Mutfaktan Sesler

Yeme-içme konularına meraklı olanları şöyle alayım! Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) tarafından hazırlanan Mutfaktan Sesler podcasti gastronomi dünyasının inceliklerini bizlerle paylaşıyor. Levon Bağış ile şaraba dair merak ettiklerinizi, Belkıs Boyacıgiller ile bitki temelli beslenmenin detaylarını öğrenebilirsiniz. Osman Serim, Mehmet Gürs, Arda Türkmen podcast yayınının öne çıkan konukları arasında.

Odadaki Fil

İşten eve dönerken kafa dağıtmak için ideal podcast yayınlarından bir diğeri Odadaki Fil. Fatih Aker ve doktor kod isimli yakın arkadaşının güncel olayları konu edinen podcast bölümleri bol kahkaha garantili. Ayda bir ya da iki bölüm geliyor, her bölüm ortalama 30 dakika.

Dünya Nereye Gidiyor?

Dünya Nereye Gidiyor 2017 yılından günümüze uzanan podcast yayınları arasında. Aleks ve Hakan’ın her hafta güncel konuları ele alıp keyifle muhabbet ettikleri bir yayın. 160’ı aşkın bölümün yer aldığı Dünya Nereye Gidiyor podcastinde FOMO (Fear of Missing Out), Youtuber’lar, Çay-Kahve Fetişizmi bölümleri favorilerimden birkaçı. 

Ben Okurum

Kitapkurtlarının dinlemekten keyif alacağı bir podcast önerisi: Ben Okurum. Yayıncılık alanında pek çok başarılı işe imza atan Deniz Yüce Başarır podcast serisinin her bölümünde farklı bir kitabı ele alıyor ve dostlarıyla kitap üzerine sohbet ediyor. Suç ve Ceza, Momo, Kolera Günlerinde Aşk, Veba öne çıkan bölümler arasında.

Günün ve Güncelin Edebiyatı

Edebiyat tutkunları için diğer podcast önerim ise Seval Şahin’in hazırlayıp sunduğu Günün ve Güncelin Edebiyatı. Her bölümde konuklarıyla farklı bir kitabı ve yazarı ele alan podcast yayını hem Türk hem dünya edebiyatına ışık tutuyor. 

Fularsız Entellik

Bir kere başladığınız zaman devamlı dinlemek isteyeceğiniz Fularsız Entellik podcasti blog yazıları ve ekşi sözlük entryleri ile hatırı sayılır takipçi kitlesi olan Immanuel Tolstoyevski’ye ait. Haziran 2019’dan bu yana yayın yapan Fularsız Entellik podcast serisinde kadın cinayetleri, kötülük problemi, pandemi, kapitalizm gibi pek çok farklı konu ele alınıyor. Podcast listelerinde her daim ilk beşte kendisine yer bulan Fularsız Entellik ile henüz tanışmadıysanız başlamak için daha fazla beklemeyin. 

En Çok Önerilen Podcast Yayınları

Geçtiğimiz günlerde Instagram üzerinden keyifle dinlenen podcastlerle ilgili öneriler istemiştim. İçlerinden başladıklarım da var, listeme eklediklerim de. En fazla gelen önerileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu podcast’i de mutlaka dinlemelisin dedikleriniz varsa yorumlara bekliyorum.

Radyo Tiyatrosu 

Tiyatrolardan ayrı kaldığımız pandemi günlerinde keyifli bir alternatif: Radyo Tiyatrosu. Tuncel Kurtiz ve Zeki Alasya gibi değerli isimlerin hayat verdiği oyunlar podcast formatında bizlere sunuluyor. 1970’li yıllara ait TRT arşivinde yer alan yerli ve yabancı oyunların yayımlandığı podcast serisinde Anton Çehov’dan İsveç Kibriti, Agatha Christie’den Briç Masasında Cinayet, Moliere’den Hastalık Hastası kulak verebileceğiniz oyunlardan sadece birkaçı. 

Mitolojika

Antik dönem medeniyetlerine ilgi duyanların sevebileceği Burçak Buran’ın sunduğu bir podcast. Özellikle Yunan mitolojisine dair pek çok kısa hikaye mevcut. Bölümler 3-6 dakika aralığında.

Kısa Dalga

Güncel olaylardan uzak kalmak istemeyenlerin hoşuna gidebileceği bir podcast yayını. Haber izlemeyi sevmiyorsanız işe giderken 45 dakikanızı ayırıp gündemden haberdar olabilirsiniz. 

Bu mu Yani?

En çok tavsiye edilen podcast yayınlarından bir diğeri de psikoloji, iş hayatı, ikili ilişkiler gibi farklı konular üzerine konuşan iki çocukluk arkadaşına ait Bu mu Yani. Meditasyon 101, Z Kuşağını Anlamak, Hayatta Geride Hissetmek, Linç Kültürü, Evden Çalışmak göze çarpan bölümlerden birkaçı. 

Koku

Podcast önerileri arasında bana farklı gelen bir yayını da sizlerle paylaşmak istiyorum. Koku uzmanı ve parfümör Vedat Ozan’ın A’dan Z’ye koku dosyasını ele aldığı bir podcast yayını Koku. Her bölümde kokulara dair bambaşka bilgiler öğreniyorsunuz. Klasik podcast yayınlarından sıkılanlar listesine mutlaka eklesin! 

Socrates Podcast

Spora meraklı olanların kaçırmaması gereken Socrates Podcast’te futbol, basketbol, tenis, Formula 1 gibi geniş yelpazede içerikler dinleyiciler ile buluşuyor. Socrates Dergi ekibi tarafından hazırlanan podcast yayınlarının süresi ise ortalama 45 dakika. 

Oturduğunuz Yerden Dünyayı Gezeceğiniz Netflix Seyahat İçerikleri

Özgürlüğü Keşfetmenizi Sağlayacak En İyi Gezgin Filmleri

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
moskov ana foto
Kuzey’in Renkli Şehri: Moskova
3
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x