En İyi Gezgin Filmleri

Özgürlüğü Keşfetmenizi Sağlayacak En İyi Gezgin Filmleri

Uzak yerlere seyahat etmenizi sağlayacak ve içinizde karşı konulmaz dürtüler uyandıran bir film izlediniz mi hiç? Küçük bir kaçamak için en iyi ilham veren araçlardan biridir filmler. İnsan sinema ekranında ya da televizyonda gördüğü o muhteşem manzaralardan sonra, o zorluklara göğüs gerip özgürlüğü hissetmek istiyor. Gezginlerin neredeyse bir çoğu bu filmlerden etkilenerek yola koyulduğunu sık sık dile getiriyor. Nedendir bilinmez insan özgürken bile bir başka seviyor. İşte varınızı yoğunuzu bırakıp yola koyulmak isteyeceğiniz birbirinden etkileyici seyahat filmleri.

En İyi 14 Gezgin Filmi

1-Encounters at the End of the World(2007, IMDB 7.8) 

Ünlü film yapımcısı Herzog’un Antarktika seyahati boyunca deneyimlerini aktaran belgesel tadında film penguenler hakkında tipik bir Antarktika filmi olmaktan öte insanların hayallerini ve hayallerindeki manzaraları keşfetmelerini sağlayacak önemli izlenimlere sahip.

 2-180° South (2010, IMDB 7.7)

Chris Malloy’un filmi evimizde gibi hissettiğimiz Patagonya’nın vahşi yaşamının kalbine çok derinden vurgu yapıyor. Bir grup arkadaşın karşılaştıkları zorluklar, tırmanış ve sörf gibi maceralarının anlatıldığı belgesel tadında filmdeki manzaralar ve müzikler muhteşem.

3-Eat, Pray, Love (2010, IMDB 5.8)

İzledikten sonra bavul hazırlama garantili bir seyahat filmine geldi sıra. Türkçe’ye Ye, Dua Et, Sev şeklinde çevrilen filmin başrollerinde Julia Roberts ve Javier Bardem var. Bol bol İtalya, Hindistan ve Endonezya hayalleri kuracağınız film bir kadının kendini arama yolculuğunu anlatıyor. 

4-The Way Back (2010, IMDB 7.3)

Sławomir Rawicz’in “The Long Walk” kitabından uyarlanmış olan Sovyet Rusya’daki Sibirya çalışma kampından özgürlükleri için kaçan bir grup insanın binlerce km yürüyüp Gobi Çölü’nden Hindistan’a nasıl ulaştıklarını anlatan destansı bir yol hikayesi. İnsanın özgürlüğü için neler yapabileceğinin sınırı olmadığını gösteren en iyi filmlerin en başında geliyor.

5-The Motorcycle Diaries (2004, IMDB 7.8)

Film devrimci Ernesto Che Guevara’nın 23 yaşındayken arkadaşı Alberto Granado ile motosikletle yaptığı Güney Amerika turunu konu alıyor. Film Che’nin yazdığı günlüğündeki yazılardan uyarlanarak çekilmiş.

6-The Secret Life of Water Mitty (2013, IMDB 7.3)

Walter Mitty hayatını değiştirmek için nelerle mücadele etmesi gerektiğini güzel bir şekilde gösteriyor. Hayatından hiç memnun olmayan ve hayallerinin gerçekleşmesi için herhangi bir çabada bulunmayan Mitty’in bir gün çalıştığı işle alakalı oluşan sıkıntının hayatını değiştireceğinden haberi yoktur. Mitty’nin vazgeçmeden sürdürdüğü bu yolculuğun hepimizde tatlı bir gülümseme bıraktığı kesin.

7-Before Sunrise (1995, IMDB 8.1)

Viyana sokaklarını gezmeye hazır mısınız? Tren yolculuğunda tanışan Celine ve Jesse’nin tutkulu aşkını konu alan serinin ilk filmi Before Sunrise. 2004 yılında çekilen Before Sunset ve 2014 yılında çekilen Before Midnight filmlerini de listenize mutlaka ekleyin. 

8-Nebraska (2013, IMDB 7.7)

Ailesinin inanmamasına rağmen alkolik yaşlı bir babanın oğlu ile birlikte, piyangodan çıkan büyük ödülü almak için Montana’dan Nebraska’ya doğru uzanan yolculuğunu anlatan filmde kah üzülüp kah güleceksiniz. Siyah beyaz oluşu filmin bir başka güzelliği.

9-The Way (2010, IMDB 7.4)

The Way çıktığı yolculukta çıkan fırtına yüzünden ölen oğlunun cenazesini almak için Fransa’ya gelen bir babanın, oğlunun yarım bırakmak zorunda kaldığı geziyi onun ruhunu canlandırmak için tamamlamaya karar vermesiyle bir başka boyuta geçiyor. Filmin etkisinden uzun süre kurtulamayabilirsiniz.

10-The Wild (2014, IMDB 7.1)

Gerçek hayatındaki sorunlardan sıkılan bir kadının içsel dünyasını keşfedebilmek için daha önce hiç deneyimi ve bu konuda bilgisi olmamasına rağmen sırt çantasıyla 1.100 millik yürüyüşe tek başına çıkmaya karar vermesini anlatan güzel bir yol filmi. Keşke hepimiz onun kadar cesaretli olabilsek.

11-One Week (2008, IMDB 7.1)

Vaktinin tükenmekte olduğunu öğrenen bir ilkokul öğretmeninin hayatındaki her şeyi geride bırakıp bir motosiklete sığdırarak çıktığı uzun yolculuğu konu alan film insana bugüne kadar yaşadıklarını sorgulatıyor.

12- Into The Wild (2007, IMDB 8.2)

Christopher McCandless ya da filmdeki adıyla Alexander Supertramp iyi bir üniversiteden mezun olmasına rağmen, zengin ailesinin desteğini cebindeki paraları ve kredi kartlarını yakıp Alaska’da doğa ile yaşamayı seçiyor. Eski bir karavanda büyüyen dünyası hayatında hiç yaşayamayacağı deneyimleri hem ona hem de bize sunmasını sağlıyor. Christopher McCandless’ın gerçek hikayesini anlatan film Jon Krakauer’ın Into the Wild kitabından uyarlanmış.

13- In The Forests of Siberia (2016, IMDB 6.9)

Ailenizi, sevdiklerinizi, kariyerinizi bırakıp bir başınıza ıssız bir ormana yerleşme fikri fazlasıyla ütopik geliyor değil mi? Paris’te yaşayan Teddy tüm olanaklarını arkasında bırakıp Baykal Gölü kıyısında küçük bir kulübe satın alır ve Sibirya Ormanları’nda hayalini kurduğu yaşamı deneyimlemeye başlar. Sylvain Tesson’un gerçek hikayesinden uyarlanan film Sibirya’nın el değmemiş doğasını tüm çarpıcılığı ile gözler önüne seriyor. Filmi öne çıkaran bir diğer detay da müziklerin İbrahim Maalouf’a ait olması.

14-Priscilla Queen Of The Desert (1994, IMDB 7.4)

31. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterime sunulan Priscilla Çöller Kraliçesi 1994 yapımı eğlenceli bir yol filmi. Üç drag queen’in Priscilla ismini verdikleri otobüsle Avustralya çöllerindeki maceralarını konu alan film bol kahkaha garantili.

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
monte carlo gezi rehberi
Monte Carlo Gezi Rehberi