İPUÇLARI Keşfet

Özgürlüğü Keşfetmenizi Sağlayacak En İyi Gezgin Filmleri

Uzak yerlere seyahat etmenizi sağlayacak ve seyahat için sizde karşı konulmaz dürtüler uyandıran bir film izlediniz mi hiç? Küçük bir kaçamak için en iyi ilham veren araçlardan biridir filmler. İnsan sinema ekranında ya da televizyonda gördüğü o muhteşem manzaralardan sonra, o zorluklara göğüs gerip özgürlüğü hissetmek istiyor. Gezginlerin neredeyse bir çoğu bu filmlerden etkilenerek yola koyulduğunu sık sık dile getiriyor. Nedendir bilinmez insan özgürken bile bir başka seviyor. İşte varınızı yoğunuzu bırakıp yola koyulmak isteyeceğiniz birbirinden etkileyici 10 film.

encounters_2

Ünlü film yapımcısı olan Herzog’un Antartika seyahati boyunca deneyimlerini ve gördüklerini aktaran belgesel tadında film penguenler hakkında tipik bir Antartika filmi olmaktan öte insanların hayallerini ve hayallerindeki manzaraları keşfetmelerini sağlayacak önemli izlenimlere sahip.

180SOUTH-2

Chris Malloy’un filmi evimizde gibi hissettiğimiz Patagonia’nın vahşi yaşamının kalbine çok derinden vurgu yapıyor. Bir grup arkadaşın karşılaştıkları zorluklar, tırmanış ve sörf gibi maceralarının anlatıldığı belgesel tadında filmdeki manzaralar ve müzikler muhteşem.

Sławomir Rawicz’in “The Long Walk” kitabından uyarlanmış olan Sovyet Rusya’daki Sibirya çalışma kampından özgürlükleri için kaçan bir grup insanın binlerce km yürüyüp Gobi Çölü’nden Hindistan’a nasıl ulaştıklarını anlatan destansı bir yol hikayesi. İnsanın özgürlüğü için neler yapabileceğinin sınırı olmadığını gösteren filmlerin en başında geliyor.

Film devrimci Ernesto Che Guevara’nın 23 yaşındayken arkadaşı Alberto Granado ile motosikletle yaptığı Güney Amerika turunu konu alıyor. Film Che’nin yazdığı günlüğündeki yazılardan uyarlanarak çekilmiş.

Movie-HD-Wallpaper-The-Secret-Life-Walter-Mitty

Walter Mitty hayatını değiştirmek için nelerle mücadele etmesi gerektiğini güzel bir şekilde gösteriyor. Hayatından hiç memnun olmayan ve hayallerinin olması için herhangi bir çabada bulunmayan Mitty’in bir gün çalıştığı işle alakalı oluşan sıkıntının hayatını değiştireceğinden haberi yoktur. Mitty’nin vazgeçmeden sürdürdüğü bu yolculuğun hepimizde tatlı bir gülümseme bıraktığı kesin.

nebraska

Ailesinin inanmamasına rağmen alkolik yaşlı bir babanın oğlu ile birlikte, piyangodan çıkan büyük ödülü almak için Montana’dan Nebraska’ya doğru uzanan yolculuğunu anlatan filmde kah üzülüp kah güleceksiniz. Siyah beyaz temalı oluşu filmin bir başka güzelliği.

The_Way_Quad_3_LR1

The Way çıktığı yolculukta çıkan fırtına yüzünden ölen oğlunun cenazesini almak için Fransa’ya gelen bir babanın, oğlunun yarım bırakmak zorunda kaldığı geziyi onun ruhunu canlandırmak için tamamlamaya karar vermesiyle bir başka boyuta geçiyor. Filmin etkisinden uzun süre kurtulamayabilirsiniz.

wild-reese-witherspoon

Gerçek hayatındaki sorunlardan sıkılan bir kadının içsel dünyasını keşfedebilmek için daha önce hiç deneyimi ve bu konuda bilgisi olmamasına rağmen sırt çantasıyla 1.100 millik yürüyüşe tek başına çıkmaya karar vermesini anlatan güzel bir yol filmi. Keşke hepimiz onun kadar cesaretli olabilsek.

feature_oneWeek

Vaktinin tükenmekte olduğunu öğrenen bir ilkokul öğretmeninin hayatındaki her şeyi geride bırakıp bir motosiklete sığdırarak çıktığı uzun yolculuğu konu alan film insan bugüne kadar yaşadıklarını sorgulatıyor.

maxresdefault

Christopher McCandless ya da filmdeki adıyla Alexander Supertramp iyi bir üniversiteden mezun olmasına rağmen, zengin ailesinin desteğini cebindeki paraları ve kredi kartlarını yakıp Alaska’da doğa ile yaşamayı seçiyor. Eski bir karavanda büyüyen dünyası hayatında hiç yaşayamayacağı deneyimleri hem ona hem de bize sunmasını sağlıyor. Filmin sonunu büyük bir çoğunluk beğenmemesine rağmen bence tam da Alexander Supertramp’ın hayatına uygun şekilde olduğunu düşünüyorum.

Alexander Supertramp ölmesine rağmen bugün bile bir çok insanın hayallerinin peşine düşmesine öncülük etmekte. Yaşa var ol Supertramp!

You Might Also Like

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.