aix en provence gezi rehberi 1

Cezanne’ın İzinde: Aix en Provence Gezi Rehberi

Son güncelleme:

Aix en Provence sadece 150 bin nüfuslu, küçücük bir şehir ama her yıl binlerce insanı ağırlıyor. Arnavut kaldırımlı dar sokakları, her sokakta karşınıza çıkan çeşmeleri, keşfedilmeyi bekleyen küçük butikleri ve mis gibi kokan lavantaları ile Aix en Provence Güney Fransa’nın büyülü şehirlerinden biri. Cezanne’ın ve Picasso’nun tablolarına ilham veren şehirde ruhunuzu sanata doyurmaya hazır olun! İşte Aix en Provence gezilecek yerler listesi…

svg%3E
Aix en Provence Marsilya’dan 45 dakika uzaklıkta

Aix En Provence’a Nasıl Gidilir?

Aix en Provence Marsilya’ya 45 dakika uzaklıkta. Eğer Marsilya’dan Aix en Provence’e gitmek isterseniz iki seçeneğiniz var. Birincisi Marsilya St. Charles tren istasyonundan TGV trenine binmek. TGV treni ile Marsilya’dan Aix en Provence 10 dakika sürüyor, fiyat 5 euro. Ancak tren sizi Aix en Provence’ın biraz dışındaki bir istasyonda bırakıyor. Bu tren istasyonundan aşağı kata inip Aix en Provence merkeze giden otobüslere binmeniz gerekiyor. Otobüsün fiyatı 4.20 euro, 20 dakika sonra merkeze ulaşıyorsunuz.

Marsilya’dan Aix en Provence’a gitmenin ikinci yolu ise SNCF trenine binmek. St. Charles tren istasyonundan bineceğiniz tren direkt olarak Aix en Provence’ın merkez garına bırakıyor. Bilet fiyatı 8 euro, yolculuk 45 dakika sürüyor. Biz gidişte TGV, dönüşte SNCF trenini kullandık. Aktarma ile uğraşmak yerine SNCF treni ile direkt gelmenizi öneririm.

Marsilya gezi rehberi yazıma da göz atmak isterseniz buraya tık tık…

Aix en Provence Gezilecek Yerler

svg%3E

La Rotonde Çeşmesi

Aix en Provence gezimize La Rotonde Meydanı’ndan başladık. Şehrin hemen girişinde yer alan meydana ismini veren Rotonde Çeşmesi  şehirde bulunan çeşmelerin en büyüğü. Bir şehirde kaç tane çeşme olabilir diyebilirsiniz, ama Aix en Provence’taki çeşmelerin sayısı 200’ü geçiyormuş. Hemen her sokak arasında, caddede bir çeşme ile karşılaşıyorsunuz. Şehirdeki termal su kaynaklarının zenginliği nedeniyle yüzyıllar önce çeşmeler inşa edilmiş.

svg%3E
La Rotonde meydanına kurulan semt pazarına denk gelirseniz mutlaka gezin

Semt Pazarları

La Rotonde meydanında karşımıza çıkan semt pazarına uğramasak olmazdı 🙂 Pazarda taze sebze meyveden kıyafete, takıdan kokulu sabuna kadar birçok şey bulabilirsiniz. Fiyatları şehir içindeki mağazalara göre daha uygun olan pazar sabah erken saatlerde kuruluyor. Akşam üstüne kalmadan toplanıyor.

svg%3E
Albertas meydanındaki 1800’lü yıllardan kalma bu bina şehrin simgesi

Albertas Meydanı

Rotonde Meydanı’nın tam karşısında bulunan Rue Espariat yönünde ilerlerseniz karşınıza meşhur Albertas Meydanı çıkacak. 1746 yılında inşa edilen dört bina ve ortasında yer alan çeşme ile bildiğiniz meydanlardan çok daha farklı bir yer. Çeşmenin ve evlerin önü daima kalabalık, gençlerin yemek yiyip, arkadaşlarıyla sosyalleştikleri Albertas Meydanı’ndaki evlerde hala yaşayanlar varmış.

svg%3E
Amorino dondurmaları çiçek figüründe sunuyor

Rue Espariat sağlı sollu mağazaları ve yeme içme mekanları ile Aix en Provence’ın önemli sokaklarından biri. Pizza Capri’nin dev pizzalarından alıp geze geze yiyebilir, Amorino’nun limonlu, çilekli dondurması ile içinizi serinletebilirsiniz. 

Richelme Meydanı

Albertas Meydanı’nın tam karşısından yürümeye devam ederseniz sırasıyla Rue Aude ve Rue Marechal Foch sokaklarından geçeceksiniz. Bu sokaklarda alışveriş için birçok şey bulabilirsiniz. Ama daha uygun fiyatlı ürünler için Richelme Meydanı’nda kurulan pazara göz atmanızı öneririm. Hemen ilerisindeki belediye binası ve saat kulesini görmek isterseniz Place de la Maire’ye gidebilirsiniz. 

svg%3E
Aix katedralini ücretsiz gezebilirsiniz

Aix Katedrali

Aix en Provence’ın en büyük katedrali olan Aix katedrali gotik ve romanesk izler taşıyor. İçini ücretsiz gezebileceğiniz katedralin hemen karşısında üniversite yer alıyor. 

svg%3E
Cezanne’ın atölyesi şehir merkezinden biraz uzakta kalıyor

Cezanne Atölyesi

“Resim yaparken ölmek istiyorum” demiş Cezanne, sahi kim resim yaparken ölmek ister ki? İşte Cezanne resme böyle tutkuyla bağlı biriydi. Cezanne’ı bugünlerde “Modern resmin babası” olarak ansak da ressamlık kariyeri düş kırıklıklarıyla dolu olduğunu söylesek yeridir. Zira nereye başvursa ya da kime sorsa ya reddediliyor ya da resimlerine bakılıp alay edilen adam oluyordu. Neredeyse bütün dünya Cezanne’nın resim yapmasını istemiyorken o tutkusunun peşinden gitti ve Kağıt Oynayanlar’dan Yıkanan 3 Kadın’a kadar birçok eserini dünyanın en pahalı tabloları arasına sokmayı başardı.

Cezanne öldükten sonra en değerli eserlerini yaptığı Aix en Provence’taki atölyesi müze haline getirildi. Aix Katedrali’nden 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası Cezanne’ın atölyesine ulaşabilirsiniz. Modern sanat denince akla ilk gelen ressamlardan olan Cezanne Aix en Provence’ta doğmuş ve tablolarını yaparken bu güzel şehirin dokusundan ilham almış. Nasıl almasın ki? Şehrin herbir köşesi sanat kokuyor! Picasso ve Matisse’i de etkileyen ünlü ressam Cezzane’ın 1890’lı yıllarda kiraladığı atölye günümüzde ziyaret edilebiliyor. Sanatçının çalışma ortamını yakından tanıyarak o yıllara doğru yolculuğa çıkabilirsiniz. Atölyeye giriş 5.5 euro, 25 yaş altındakilere ise 2 euro. Cezanne’ın atölyesine toplu ulaşım ile gelmek isterseniz 5 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor.

Cezanne’ın atölyesi konum için tıklayın 

svg%3E
Aix sokaklarında birçok evin kapısı bunun gibi güzel heykellerle süslü

Cours Mirabeau

Burası Aix en Provence’ın en keyifli caddelerinden biri. Biz şehrin görülmesi gereken yerlerini keşfettikten sonra Cours Mirabeau’yu sona sakladık. La Rotonde Meydanı’nın arkasında kalan caddede ağaçlarla çevrili yeme içme mekanları ve harika binalar görebilirsiniz. Burada da karşınıza iki tane çeşme çıkacak.

svg%3E
Aix’ın en eski restoranlarından biri Le Deux Garçons

Cours Mirabeau’nun en ünlü mekanı ise şüphesiz Les Deux Garçons. Cezanne’ın, Emile Zola’un buluştukları tarihi restoran 1792’den beri hizmet veriyor. Gezinize kısa bir espresso molası vermek isterseniz Le Deux Garçons 53 numarada!

svg%3E
Cours Mirabeau caddesinde bulunan bir diğer çeşme

Termal kaynaklar yönünden oldukça zengin bir şehir olan Aix en Provence’ın çeşmeler yönünden oldukça zengin olduğunu belirtmiştim. Bu çeşmelerden biri de Cours Mirabeau’daki Fontaine d’Eau Chaude. Önceki zamanlar termal su kayadan akarken şimdi kayanın yosun kaplanması ile yemyeşil bir hale bürünen çeşme Termal Su Çeşmesi ‘The Fountain of Hot Water’ olarak biliniyor.

Aix en Provence’ta Mutlaka

  • La Rotonde Meydanı’nın hemen girişindeki Aix en Provence turizm ofisine uğrayıp harita alarak şehri daha iyi gezebilirsiniz.
  • Lüks markalara meraklıysanız Av. Giuseppe Verdi’deki açık Avm’yi gezebilirsiniz. Konum için tıklayın.
svg%3E
Aix en Provence’tan sevdiklerinize lavantalı ürünler alabilirsiniz
  • Aix en Provence’tan ne alınır derseniz tabii ki lavanta kokulu her şey! Semt pazarlarının yanı sıra 1802 Le Chatelard mağazası lavanta ile ilgili aklınıza gelen her şeyi satıyor. Lavantalı parfüm, oda kokusu, duş jeli, vücut losyonu vb. arasında kaybolmak isterseniz mağaza Rue Carnot caddesinde. Mutlaka uğrayın derim!
svg%3E
Aix-en-Provence’ın rengarenk sabunları
  • Rue Carnot caddesinde sıra sıra hediyelik eşya alabileceğiniz daha birçok mağaza var. Sabunların fiyatı 2 euro’dan başlıyor, mağazaya göre değişebiliyor.
  • Aix en Provence küçük bir şehir olduğu için bir günde kolayca gezebilirsiniz, 1 gün bana yetmez derseniz Hotel Cezanne şehrin en iyi otellerinden birisi.
  • Müze gezmeyi seviyorsanız Musee Granet’e uğrayarak Cezanne’ın eserlerini yakından keşfedin. Müzeye giriş 8 euro.
  • Cezanne bu şehrin medar-ı iftiharı. Öyle ki sokaklarda yürürken arada başınızı yere eğerseniz C işareti ile karşılaşabilirsiniz. Cezanne’ın yürüdüğü yollara ünlü ressamın baş harfleri işlenmiş.
  • Ünlü Fransız tatlısı Calisson’u denemeden dönmeyin. Patisserie Confiserie’ten aldığım paket Aix sokaklarını gezerken çoktan bitmişti 🙂  Kavunlusu şahane!
  • Aix en Provence’ı ziyaret etmek için en ideal aylar haziran ve temmuz. Lavanta tarlalarını görmek istiyorsanız seyahat planınızı bu aylara göre yapmanızda fayda var.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
strasbourg gezilecek yerler 1
Strasbourg Gezilecek Yerler
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x