bartin gezilecek yerler listesi

Bartın Gezilecek Yerler

Bartın, Batı Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri. Gözünüzün yeşile doyacağı nefis bir doğası var Bartın’ın, gezmesi de son derece keyifli. Büyük şehirlerin kalabalığından ve gürültüsünden sıyrılıp Karadeniz’in huzur veren manzaralarına doğru yolculuğa çıkmaya hazırsanız Bartın gezilecek yerler listesine mutlaka göz atın!

Bartın Gezilecek Yerler Listesi

svg%3E

Güzelcehisar Lav Sütunları

Bartın’da 80 milyon yıllık bir doğa harikasının olduğunu biliyor muydunuz? Bartın gezilecek yerler listenizde bulunması gereken ilk yer Güzelcehisar Lav Sütunları. Volkanlardan akan lavların püskürüp büzüşmesiyle oluşan çatlaklar zamanla beşgen, altıgen şeklinde sütunlara dönüşmüş ve ortaya bu doğa harikası çıkmış! 

Dünyada bu denli eskiye dayanan lav sütunları sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya’da yer alırken bizde de Güzelcehisar’da bulunuyor. Aslında ülkemizde lav sütunlarının örnekleri pek çok yerde karşımıza çıkıyor, Manisa Kula gibi. Ama hem bu denli eski olan hem de denizden adeta duvar gibi yükselen Güzelcehisar Lav Sütunları Türkiye’de tek jeolojik miras envanteri içinde yer alıyor.

Lav Sütunları Bartın’a yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta Güzelcehisar ilçesinde yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda bölgeyi daha rahat gezebilmek için deniz üzerine ahşap yürüyüş platformu ve seyir terası yapılmış. Gün batımına yakın saatlerde gelirseniz manzaranın güzelliği karşısında büyülenebilirsiniz, benden söylemesi! 

svg%3E

Güzelcehisar Plajı

Bartın’a yakın denize girilecek yerlerden biri Güzelcehisar Plajı. Lav sütunlarının yanı başında doğa ile iç içe deniz keyfi yapabileceğiniz Güzelcehisar Plajı geniş bir kumsala sahip. Hafta sonları kalabalık olabileceği için sakinlik arıyorsanız hafta içi erken saatleri tercih etmenizde fayda var. Otopark, duş, wc imkanı var ama hepsi için ayrı ücret isteniyor. Dilerseniz şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. Yiyecek, içecek ihtiyaçlarınız için birkaç küçük işletme de mevcut. 

svg%3E

Amasra 

3000 yıllık tarihiyle Bartın’ın en çok ziyaret edilen sahil kasabası Amasra. Havaların ısınmaya başlamasıyla hafta sonlarının popüler gezi duraklarından biri haline gelen Amasra Batı Karadeniz’in incisi olarak biliniyor. İster günübirlik, ister konaklamalı olarak ziyaret edebileceğiniz Amasra’da gerçek bir doğa şölenine hazır olun! 

svg%3E

Amasra gezinize Büyük Liman Plajı Caddesi’nden başlayabilir, Çekiciler Çarşısı’nda alışveriş yapabilir, Roma İmparatorluğu döneminden miras kalan Kemere Köprüsü’nden geçerek huzur veren manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Cenevizlilerin gözetleme kulesi olarak kullandığı Direkli Kaya Amasra gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı. İnanışa göre Amasra’ya ismini veren Kraliçe Amastris’in kayalara oyulan yüzme havuzu da burada yer alıyor. 

Amasra manzarası en güzel nereden izlenir derseniz sizi Bakacak’a alalım. Fatih Sultan Mehmet’in “Çeşm-i cihan bu mu ola?” sözünü söylediği meşhur yer tam da burası. Bakacak Tepesi’nde fotoğraf çektikten sonra çay bahçesinde oturup manzaraya karşı bir şeyler içmeyi unutmayın! Amasra Müzesi, Kuş Kayası Yol Anıtı, Ağlayan Ağaç Amasra gezilecek yerler arasında. Daha fazla bilgi için Amasra gezilecek yerler yazıma göz atabilirsiniz.

Çakraz Plajı

Yaz aylarında Bartın’a geldiğinizde denize girebileceğiniz plajlardan bir diğeri Çakraz Plajı. 1.5 kilometre uzunluğa sahip Çakraz Plajı Bartın’a 35 kilometre uzaklıkta, Amasra’nın doğusunda yer alıyor. Sabah erken saatlerde gelirseniz dalgasız, tertemiz denizde yüzme şansı bulabileceğiniz Çakraz rüzgara bağlı olarak kimi günlerde oldukça dalgalı olabiliyor. Kumluk ve sığ bir deniz olan Çakraz’da şezlong ve şemsiye kiralanabiliyor. Sahil kenarında konaklayabileceğiniz otel ve pansiyonlar da mevcut. 

İnkumu Plajı

Bir tarafınız deniz, bir tarafınız yemyeşil orman… İnkumu Plajı Batı Karadeniz’in en güzel sahilleri arasında. Bartın merkeze ortalama yarım saat uzaklıkta yer alan İnkumu Plajı 2.5 kilometre uzunluğunda geniş bir kumsala sahip. İsterseniz şemsiye ve şezlong kiralayabilir ya da havlunuzu kumsala serip keyif yapabilirsiniz. Rüzgarlı olduğu zamanlarda denize girerken dikkatli olunmasında fayda var, neticede Karadeniz’de olduğunuzu unutmamalısınız. Deniz kenarında bir şeyler yiyip içebileceğiniz işletmeler mevcut. Gün batımına kalırsanız nefis fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. 

Küre Dağları Milli Parkı

Bartın’da bir tam gününüz varsa Küre Dağları Milli Parkı’nı gezi listenize dahil edebilirsiniz. Kastamonu ve Bartın il sınırları içerisinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı sadece Batı Karadeniz’in değil ülkemizin en değerli hazinelerinden biri. Burada sizi neler mi bekliyor? Yeşilin binbir tonu eşliğinde tertemiz doğa havası, orkestrayı andıran kuş sesleri, kendinizi adeta film platosunda gibi hissedeceğiniz yürüyüş parkurları, Horma Kanyonu ve şelaleler… Doğa ile baş başa vakit geçirmenin keyfini sürebileceğiniz Küre Dağları Milli Parkı Bartın gezinizi unutulmaz kılabilir! 

Safranbolu-Bartın Ağaç Tüneli Yolu

Sırada sosyal medyada sıkça karşınıza çıkmış olması muhtemel bir yer var: Ağaç Tüneli. Safranbolu Bartın yolu üzerinde yer alan Ağaç Tüneli özellikle ilkbahar ve yaz aylarında fazlasıyla ilgi görüyor. Yemyeşil ağaçların gökyüzünü kapladığı Ağaç Tüneli Abdipaşa beldesi ile Ovacık ilçesi arasında yer alıyor. Siz de Bartın’a gelmişken Ağaç Tüneli’nde kısa bir fotoğraf molası verip bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz. 

svg%3E

Bartın Çevresinde Gezilecek Yerler

Bartın gezilecek yerleri tamamladıktan sonra sıra geldi çevresini keşfetmeye! Eğer vakit sıkıntınız yoksa Bartın çevresinde gezip görebileceğiniz muhteşem doğal güzellikler var. İşte onlardan birkaçı: 

  • Gezen Yaylası
  • Tarihi Safranbolu Evleri
  • Safranbolu Sırçalı Kanyonu
  • Yenice Ormanları
  • Bulak Mağarası
  • Tokatlı Kanyonu
  • Cide
  • Gideros Koyu
  • Valla Kanyonu

Bartın Nerede?

Kastamonu, Karabük ve Zonguldak ile komşu olan Bartın 59 kilometre uzunluğundaki sahil şeridiyle Batı Karadeniz’in görülmeye değer şehirlerinden biri. Bartın Zonguldak’ın bir ilçesiyken 1991 yılında Zonguldak’tan ayrılarak il statüsüne kavuştu. 

Bartın’a Nasıl Gidilir?

Bartın İstanbul’a 5.5, Ankara’ya ise 3.5 saatlik mesafede yer alıyor. İstanbul’dan Bartın’a gitmek isteyenler Gebze, Sakarya, Düzce, Bolu, Devrek, Çaycuma, Bartın istikametini takip edebilir.

Bartın ile ilgili daha detaylı bilgileri Instagram @seyahatimgeldi hesabımda bulabilir, daha fazla gezi önerisi için beni takip edebilirsiniz.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
IMG 3035
Milano Konaklama Rehberi
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x