lyon ulaşım rehberi

Lyon Ulaşım Rehberi

Lyon ulaşım konusunda hiç zorluk çekmeyeceğiniz şehirlerden biri. Şehrin görülmesi gereken yerlerini yürüyerek gezebileceğiniz gibi, gelişmiş metro ve tramvay hattı ile de istediğiniz her yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Lyon, Paris ve Marsilya’dan sonra Fransa’nın üçüncü büyük şehri olduğundan diğer ülke ve şehirlerden ulaşmak oldukça kolay. Paris-Lyon trenle 2 saat, Marsilya-Lyon trenle 2 saat, Milano-Lyon trenle 6 saat, Barselona-Lyon trenle 5 saat, Cenevre-Lyon trenle 2 saat sürüyor. Ülkemizden Lyon’a Türk Hava Yolları ve Pegasus’un her gün düzenlenen seferleri ile yaklaşık 4 saatte ulaşabilirsiniz. Sizler için hazırladığım detaylı Lyon ulaşım rehberinde Lyon’da ulaşım konusunda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Lyon gezilecek yerler hakkında bilgi almak için Lyon gezi rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

*Yazıdaki fiyat bilgileri 2018 Aralık ayında güncellenmiştir.

Lyon Saint Exupery Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Lyon Saint Exupery Havalimanı Lyon şehir merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta konumlanmış, ülkenin en büyük 4’ncü havalimanı. Lyon Saint Exupery Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için:

1-Rhone Express

Lyon Saint Exupery Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en güvenilir ve en hızlı yolu Rhone Express olsa da bunun en pahalı yol olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Rhone Express’in Lyon Saint Exupery Havalimanı’ndan Gare de Lyon Part-Dieu’ya her 15 dakikada bir seferi bulunuyor. Rhone Express, Saint Exupery Havalimanı’ndan 05.00-00.00 saatleri arasında hizmet verirken, Gare De Lyon Part-Dieu’dan 04.25-00.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Rhone Express ile havalimanından Lyon tren garına 25 yaş üstü tek kişilik bilet fiyatı 16.10 euro, 12-25 yaş aralığı 13.40 euro, 12 yaş altına ise ücretsiz, eğer biletinizi gidiş dönüş alırsanız 27.80 euro ödemeniz gerekiyor. Avrupa’nın diğer birçok şehrinde olduğu gibi biletinizi internet üzerinden alırsanız 1-2 euro daha indirim kazanma şansınız var. Daha fazla bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.

svg%3E
Lyon Saint Exupery Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en güvenilir ve en hızlı yolu Rhone Express

2- iNavette transfer

Rhone Express gibi güvenilir ve hızlı ulaşmanın bir diğer yolu iNavette kullanmak. iNavette Rhone Express’e göre biraz daha ucuz, ancak iNavette transferi Mermoz-Pinel Metro (Line D, Yeşil hat) istasyonuna kadar ulaşım sağlıyor. Mermoz-Pinel Metro istasyonundan şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. iNavette Saint Exupery Havalimanı’ndan 06.15-20.00 saatleri arasında hizmet verirken, Mermoz-Pinel metro istasyonundan 06.45- 19.45 saatleri arasında hizmet veriyor.

iNavette ile havalimanından Lyon tren garına 25 yaş üstü tek kişilik bilet fiyatı 8 euro, 12-25 yaş aralığı 7 euro, 12 yaş altına ise 4 euro, eğer biletinizi gidiş dönüş alırsanız sırasıyla 15.13 ve 7 euro ödemeniz gerekiyor. Daha fazla bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.

*Navette Haziran 2018 itirabiriyle ekonomik sınıfta hizmet verdiği Lyon Saint Exupery Havalimanı servislerini askıya almış. Lyon Saint Exupery Havalimanı’ndan Mermoz-Pinel Metro istasyonuna ulaşmak için http://www.airport-navette.fr ‘i, Lyon şehir merkezine ulaşmak için ise dilerseniz http://www.elit-transports.fr adreslerini kontrol edebilirsiniz.

3-Taksi

Lyon Saint Exupery Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu tabii ki taksi. Taksiyi kullanmak kolay olsa da fiyatları konusunda sizi uyarmadan edemeyeceğim. Ben rahatıma düşkünüm taksiye binerim diyenlere lafım yok ancak bütçesi kısıtlı olanları Rhone Express ve iNavette’ye alalım. Çünkü şehir merkezine taksi ile ulaşmak 40 euronun üzerinde tutuyor benden söylemesi.

Gare de Lyon Part-Dieu’dan Şehir Merkezine Ulaşım

Lyon’a eğer trenle geldiyseniz uğrayacağınız nokta Gare de Lyon Part-Dieu. Gare de Lyon Part-Dieu’dan şehir merkezine ulaşmak istiyorsanız istasyondaki Gare Part-Dieu Vivier Merle metro durağını kullanmanız gerekiyor. Line B (Mavi hat) ile dileğiniz yere kolaylıkla gidebilirsiniz.

svg%3E
Perrache Otobüs Terminali

Lyon Perrache Otobüs Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Lyon’a eğer otobüsle geldiyseniz uğrayacağınız nokta Perrache Otobüs Terminali. Lyon Perrache Otobüs Terminali’nden şehir merkezine ulaşmak istiyorsanız istasyondaki Perrache metro durağını kullanmanız gerekiyor. Line A (Kırmızı hat) ile şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Lyon Şehir İçi Ulaşım

Lyon şehir içi ulaşım metro, füniküler, tramvay ve otobüs ile sağlanıyor. Lyon’da raylı sistemler yerli halk ve turistler tarafından yoğun olarak tercih ediliyor.

Lyon Metro (M) ve Füniküler (F)

4 hat 40 durağı bulunan Lyon metrosu ile dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hatlar renklere göre sınıflandırılıyor. Tek bilet ile tüm hatlar arasında ücretsiz aktarma yapabilirsiniz.

 • Line A (Kırmızı Hat)’dan Line B (Mavi Hat)’ye Charpennes Charles Hernu durağından
 • Line B (Mavi Hat)’den Line D (Yeşil Hat)’ye Saxe Gambetta durağından
 • Line C (Turuncu Hat)’den Line A (Kırmızı Hat)’ya Hotel de Ville Louis Pradel durağından
 • Line D (Yeşil Hat)’den Line A (Kırmızı Hat)’ya Bellecour durağından aktarma yapabilirsiniz.

Lyon metrosu en erken 04.00’te başlarken en geç 00.30’a kadar hizmet veriyor. Bu saatler hatlar arasında değişiklik gösteriyor. Metro hakkında ayrıntılı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

svg%3E
Lyon fünikülerinde iki hat bulunuyor
 • Line D (Yeşil Hat)’den Lyon Füniküleri’ne Vieux Lyon durağında inerek aktarma yapabilirsiniz.

Füniküler 2 hat olarak çalışıyor. Saint Just Füniküleri 05.23-00.00 saatleri arasında hizmet verirken, Fourviere (Cathedrale Saint Jean) Füniküleri 06.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Lyon Tramvay (T)

Şehrin çeşitli yerlerinden geçen 5 farklı tramvay hattı bulunuyor. Tramvaylarla şehri kolaylıkla gezebilirsiniz. Tramvaylar hattına göre 05.00-01.00 saatleri arasında çalışıyor. Tramvay hakkında ayrıntılı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

svg%3E
Lyon’da toplu ulaşım için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek otobüs

Lyon Otobüs (C)

Lyon şehir içi ulaşımda otobüsler önemli bir yere sahip. Eğer gideceğiniz yeri tam olarak biliyorsanız Lyon’dan istediğiniz her yere otobüsle gitme olanağınız var. Otobüsler 05.00-01.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Otobüslerin gidiş yerlerini bu adresten kontrol edebilirsiniz.

svg%3E
Lyon’u gezmenin en keyifli yollarından biri de bisikletler

Lyon Velo’v Bisiklet

Lyon’daki en iyi ulaşım aracı ne diye sorsanız hiç düşünmeden bisiklet derim. Gece yarısından sonra metro ve otobüslerin sayısı çok aza iniyor hatta bitiyor. Bu durumdan sıkılanlardansanız ve de yürümek istemiyorsanız size önerim Velo’v. Velo’v Lyon’un bisiklet kiralama istasyonları ve Lyon’da tabir-i caizse her yerde Velo’v istasyonu bulunuyor.

Velo’v istasyonlarından bisiklet alabilmek için kredi kartınızdan 150 euro gibi bir bedeli bloke edileceğini unutmayın. Bisikletin başka bir istasyona bırakıp bırakılmadığını kontrol etmek için bu bedel bloke ediliyor. Bloke kredi kartınızdan limit kaybına sebep olmuyor ve bisikleti istasyona taktıktan 3 gün sonra kaldırılıyor.

Velo’v ilk 30 dakika için ücretsiz olup sonraki ilk 30 dakika için 1 euro ve devamındaki her 30 dakika için 2 euro olacak şekilde fiyatlandırılıyor. Velo’vun dilerseniz yıllık üyelik imkanı da bulunuyor. Velo’v hakkında ayrıntılı bilgi ve kart başvurusu için bu adrese giriş yapabilirsiniz.

Lyon Şehir İçi Ulaşım Bilet Fiyatları

Avrupa’nın birçok şehirlerinde olduğu gibi Lyon’da da toplu ulaşım için bilet çeşitleri bulunuyor. Biletleri TCL büfelerinden, metro istasyonlarındaki biletmatiklerden nakit ve kredi kartıyla alabileceğiniz gibi eğer otobüsle gidecekseniz otobüs şoförlerinden de satın alabiliyorsunuz.

Standart bilet

1.90 euro fiyatı olan standart bileti tüm araçlarda kullanabilirsiniz. Bu bilet ile 1 saat içeresinde istediğiniz kadar ulaşım aracına binebilirsiniz. Otobüsten bu bileti almak isterseniz 2.20 euro ödeyeceğinizi unutmayın.

svg%3E
Lyon toplum ulaşımda 24, 48 ve 72 saatlik biletler kullanılıyor

1, 2 ve 3 Günlük Biletler

Metrodaki biletmatiklerde 1, 2 ve 3 günlük biletler olarak satılsa da biletler gün hesabına göre değil saat hesabına göre kullanılılıyor.

 • 24 Saatlik Bilet: 24 saatlik biletin fiyatı 5.80 euro ve ilk yolculuk yaptığınız andan itibaren 24 saat geçerlidir.
 • 48 Saatlik Bilet: 48 saatlik biletin fiyatı 11 euro ve ilk yolculuk yaptığınız andan itibaren 48 saat geçerlidir.
 • 72 Saatlik Bilet: 72 saatlik biletin fiyatı 15 euro ve ilk yolculuk yaptığınız andan itibaren 72 saat geçerlidir.

Diğer bilet çeşitleri için ayrıntılı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

DİKKAT!

Lyon’da otobüs, metro ve tramvaya bindikten sonra kullandığınız bileti sakın atmayın. Çünkü aktarmaya geçerken ya da tramvaya binerken bir anda bilet kontrol eden görevli grubuyla karşılaşabilirsiniz.

3 günlük Lyon gezimde 3 kere farklı noktalarda bu görevlilerle karşılaştım. Görevliler biletin olsa dahi makinaya basıp basmadığını kontrol ediyor ve unuttum vs. gibi bahaneleri umursamadan 60 euro cezayı kesiyorlar. Lyon görevlileri bu konuda çok acımasızlar benden söylemesi.

Lyon kart sahiplerine birçok avantaj sunuyor
Lyon kart sahiplerine birçok avantaj sunuyor

Lyon Kart Almak Avantajlı mı?

Lyon Kart, kartın çeşidine göre Lyon’da ücretsiz müze girişlerinden sınırsız ulaşım hakkına ve ücretsiz şehir turlarından bot turlarına ve çeşitli mağaza ve restoranlarda ve etkinliklere kadar birçok noktada indirim sunan bir kart. Bu kart sayesinde müze girişlerinde sıra beklemenize gerek yok.

Lyon Kart dışında eğer öğrenci kimliğine ya da öğrenci olduğunuz belli eden herhangi bir belgeye sahipseniz Lyon’daki birçok müzeye ücretsiz girebileceğinizi unutmayın. Öğrenciler için bu kartın pek avantajlı olduğunu söyleyemeyeceğim.

Lyon Kartın Sunduğu Avantajlar Neler?

Lyon Kart 24, 48 ve 72 saatlik olarak üç ayrı sınıfta satışa sunuluyor. 3 kartın da geçerli olduğu saat dışında birbirinden farkı bulunmuyor.

 • Bu kartlar ile Fine Arts Museum of Lyon ve Confluences gibi 23 müzeye ücretsiz ve öncelikli giriş
 • Ücretsiz yürüyüşle şehir turu, Saint Jean Cathedrali’in çatı katına çıkma, Rhone ve Saone Nehirleri üzerinde bot turu
 • Sınırılı sayıda gösteri ve tiyatrolara giriş
 • Geçerli olduğu saat süresince sınırsız ulaşım imkanı
 • Çeşitli mağaza ve restoranlarda indirim imkanı
 • Velo’v bisikletlerini kiralamada indirim imkanı sunuyor.

Lyon Kart Fiyatları

24 saatlik Lyon Kart: Alındığı andan itibaren 24 saat geçerlidir. Fiyatı 22.90 euro, öğrenci 21.00 euro, 4-15 yaş aralığı için ise 17.00 euro’dur.

48 saatlik Lyon Kart: Alındığı andan itibaren 48 saat geçerlidir. Fiyatı 31.90 euro, öğrenci 29.00 euro, 4-15 yaş aralığı için ise 24.00 euro’dur.

72 saatlik Lyon Kart: Alındığı andan itibaren 72 saat geçerlidir. Fiyatı 40.90 euro, öğrenci 37 euro, 4-15 yaş aralığı için ise 31.00 euro’dur.

Lyon kart hakkında ayrıntılı bilgi ve internet üzerinden Lyon kart almak için bu adrese tıklayabilirsiniz.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
bodrum yeme içme rehberi 2
Bodrum Yeme İçme Rehberi
1
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x