piggy bank london budget

Ucuz Seyahat Etmenin 16 Yolu

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan biri de“Bu insanlar nasıl oluyor da bu kadar gezebiliyor. Tabir-i caizse bu değirmenin suyu nereden geliyor?”

Yeni yerler keşfetmeyi, birkaç gün bile olsa şehrin karmaşasından uzaklaşmayı kim istemez ki! Ancak bunun için bütçenizi fazla zorlamanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken biraz araştırmak ve lüks olarak tabir ettiğimiz alışkanlıklarınıza yurt dışında veda etmek. Benim de çoğu zaman uyguladığımı ipuçları ile hayal ettiğiniz yerleri oldukça ucuza görebilirsiniz.

1. Gideceğiniz şehri en ince ayrıntısına kadar araştırın

Neden mi? Ülkeden ülkeye yeme-içme, konaklama, ulaşım gibi hizmetlerde birçok farklılık mevcut. Gittiğiniz ülkedeki bazı restoranlarda kuver ücreti varken bazılarında yok. Bazılarında ayakta yemek ile masaya oturmak arasında bile ciddi fiyat farklılıkları var. Kalacağınız otellerin sokağına göre bile fiyatlar değişebiliyor. Kimi şehirlerde günlük ulaşım kartı almak mantıklıyken kimilerinde ise ulaşıma para ayırmanıza bile gerek kalmıyor. Bu nedenle hayalini kurduğunuz şehre gitmeden “Nerede kalınır, Ne nerede yenir, Ulaşımı nasıldır ”gibi konuları dikkatlice araştırsanız iyi edersiniz.

2. Erken rezervasyon yapın

Bir çoğumuz için oldukça zor olsa da ucuz seyahat etmenin ilk şartı erken rezervasyon yaptırmaktan geçiyor. Uçak biletlerini, otel ve oda kiralama işlemlerini ne kadar önce yaparsanız tatiliniz o kadar ucuz olur. Erken rezervasyonlarla seyahat masraflarınızı neredeyse yarı yarıya azaltabilirsiniz.

3.Lüks otellerden vazgeçin

Konaklama ücretleri seyahat harcamalarının büyük bir kısmını kapsıyor. Burj Khalifa’nın kral dairesinde jakuzi keyfi yapmayı elbette herkes ister. Param var diyorsanız buyurun yapın ama ucuz seyahat etmek istiyorsanız çok daha uygun oteller bulmanız gerekiyor. Avrupa’nın birçok şehrinde yaygın olan B&B konseptli oteller uygun fiyata seyahat etmek için en iyi tercihlerden biri. B&B da nedir diyenler için buraya tık tık. 5-6 kişilik odalarda kalmak sizin için sorun değilse hostelleri de düşünebilirsiniz. Özellikle kalabalık arkadaş grubu ile seyahat edenler için hosteller biçilmiş kaftan…

2012 IMF_Wallace Keck_003

4- Biraz maceraya ne dersiniz?

Hostellerden çok daha ucuz yol var mı diyorsanız evet, var. Çadır tatili yapmayı hiç düşündünüz mü? Gitmek istediğiniz ülkedeki kamp alanlarını araştırıp bu sayede seyahat masraflarınızdan büyük oranda tasarruf edebilir, unutulmayacak bir deneyim yaşayabilirsiniz.

5-Ölü sezonda seyahat edin

Her ülke ölü sezonunda en ucuz fiyatlara seyahat olanakları sunar. Eğer gittiğiniz sezonun sizin için bir önemi yoksa seyahat planını esnek olacak şekilde ölü sezonda yapabilirsiniz. Deniz, kum, güneş peşinde olmadığınız ya da snowboard yapmayacağınız tatilleriniz dışında gitmek istediğiniz yerlere ölü sezonlarında gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Dave-20140423_no-haggling-on-price

6- Pazarlık olmazsa olmazınız olsun

Yurt dışında pazarlık yapmayı sevmeseler bile siz yine de yapın. Gerçi söylememe gerek bile yok “Türk’sünüz” pazarlık yapmadan duramazsınız.

7- Döviz bozdurmak için sadece bankaları kullanın

Döviz bozdururken bankalar dışında komisyonculara giderseniz, paranızda ciddi kesintilere maruz kalabilirsiniz.

cheapways008

8- Ulaşım araçlarını kullanırken alternatifleri değerlendirin

Eğer aceleniz yoksa uçak yerine tren, otobüs, deniz yolculuğunu tercih ederseniz daha ucuza seyahat etmiş olursunuz. Gittiğiniz ülkeye göre değişmekle birlikte otostop da iyi bir alternatif olabilir.

9- Şehri yürüyerek keşfedin

Bence bir şehir en güzel yürüyerek keşfediliyor. Gittiğim şehirlerde mümkün olduğunca az ulaşım aracı kullanmaya çalışırım. Sokakları tanımak, havayı içime çekerek yabancısı olduğum şehirde kimi zaman kaybolmak bile ayrı bir keyif verir bana. Ulaşım masraflarınızı azaltmak için ihtiyaç duyacağınız iki şey iyi bir spor ayakkabı ve şehrin haritası… Sonra kendinizi yollara bırakabilirsiniz…

10- Yıllardır öğrendiğimiz “Para-Çokomel Eğrisini” uygulama zamanı geldi

Kredi kartını pos cihazından geçirmenin sonu yok. Var ama limitiniz yettiği yere kadar. 1 günde kredi kartınızın limitini bitirmek istemezsiniz herhalde. Kredi kartınız sizin için sadece kurtarıcı olsun onun dışında bütün alışverişlerinizi nakit yapın. Hem bakın ne demiş atalarımız “insanoğlu kendi cebinden çıkan paranın hesabını iyi bilirmiş.

pas

11- Bütçe planlamanızı iyi yapın

Düzgün bir planlamayla istediğiniz yerleri bütçenizi aşmadan gezmek zor değil. Gideceğiniz yerleri ve kalacağınız gün sayısını harcayabileceğiniz en üst tutara göre sınıflandırır ve sıraya koyarsanız bu sayede nerede ne kadar harcadığınızı ve bundan sonra ne kadar harcamanız gerektiğini bilebilirsiniz.

12- Yerlilerin alışkanlıklarını iyi gözlemleyin

Hayatın sokaklarda yaşandığını göz önünde bulundurursak sizi hayatta tutacak yegane şey sokaktaki insanlardır diyebiliriz. Zira onların yeme kültürlerini ve alışkanlıklarını iyi gözlemlerseniz yeme-içme ya da varsa giyim alışveriş harcamalarınızı çok daha ucuza halledebilrsiniz.

13-Marketleri eviniz bilin

Zamanınız ve yeterli paranız yoksa bir markete girip sandviç ekmeği, peynir, domates almaktan çekinmeyin. Dışarıda yemeğe fazla para vermek yerine sandviçinizi kendiniz hazırlayıp manzaraya karşı karnınızı doyurabilirsiniz. Özellikle öğle yemeği için paket yapıp sırt çantanıza koyarsanız istediğiniz yerde bu keyfi yaşayabilirsiniz.

FullSizeRender-11

14-Yanınızda sadece ihtiyacınız kadar eşya taşıyın

2 günlük seyahate bile çıksanız bavulu ağzına kadar doldurma gibi bir alışkanlığımız mı var? Artık bu alışkanlığınızla vedalaşmanın zamanı geldi. Neden mi? Uçağa bagaj vermezseniz daha ucuza uçabilirsiniz, üstelik havaalanında bagaj beklemekle de vakit kaybetmemiş olursunuz.

15- Günlük veya haftalık seyahat kartlarını deneyin

Abonmanlık diye tabir ettiğimiz bu kartları seyahate çıkmadan araştırsanız iyi olur. Birçok ülkede günlük, 2 günlük, 3 günlük ve hatta haftalık seyahat kartları satılıyor. Bu kartlarla ulaşımı bedava getirmekle birlikte birçok müzeye ücretsiz giriş hakkı da elde edebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken tek nokta gideceğiniz şehirde ne kadar metro, otobüs vb ulaşım aracı kullanacağınız. Aksi takdirde karlı çıkayım derken zararlı çıkabilirsiniz.

16- Couchsurfing’e şans verin

Eğer iyi referans profiliniz varsa ve tanımadığınız insanların evinde kalmaktan çekinmiyorsanız BEDAVA KALMANIN en basit yolu diyebilirim. Referans oluşturmak için başarılar:)

Bonus: Şehirlerarası Otobüs Yolculuğu İçin Ucuz Otobüs Bileti Alın

TürkiyeOtobüsFirmaları.com üzerinden 300’den fazla otobüs firmasının otobüs biletini sorgulatabilir, size en uygun otobüs biletini online satın alabilirsiniz.

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
gaziantep yeme icme rehberi 1
Gaziantep Yeme-İçme Rehberi