emotionheader4640987
KONAKLAMA,  SEYAHAT İPUÇLARI

Bed and Breakfast (B&B) Nedir?

Booking.com ya da benzeri konaklama sitelerinde yaptığınız araştırmalarda bir çoğunuzun karşısına Bed and Breakfast ya da kısaltılmış hali ile B&B otelleri çıkmıştır. Peki B&B ne demek?

B&B ilk olarak manastırların gezginlere konaklama ve yemek sağlaması fikriyle İngiltere’de ortaya çıkmış. Ülkemizde henüz yeteri kadar popülerliğe ulaşmamış olsa da Avrupa’nın birçok önemli şehrinde bu otel tipine ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle Londra, Paris, Roma ve Barcelona’da bu konseptte çalışan otellerde/evlerde boş oda bulmak oldukça zor. Bed and Breakfast Türkçesi ne demek diye soranlar için sadece kahvaltının dahil olduğu konaklama seçeneği olarak özetlemek mümkün.

Bed and Breakfast ya da kısaca B&B Avrupa’da yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen konaklama kategorilerinden biri. Genellikle konuklarına bir ya da birden fazla gece konaklama için ev/otel sahiplerinin dairelerindeki özel odalarını kahvaltı dahil olacak şekilde açmaları olarak biliniyor. Ev/otel sahiplerinin bazıları kahvaltıyı kendileri verdiği gibi bazıları da bunu dışarıdaki bir mekanla anlaşıp oradan kendi verdiği fiş ile yapılmasını sağlıyor.

Verilen kahvaltı konaklama yerine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. İtalya ve Fransa’daki B&B otellerinde genellikle kahvaltı içeriğinde 2 adet kuruvasan ve 1 adet sıcak içecek bulunuyor. Bazı otellerde ise açık büfeye benzer kahvaltı ikramı sunuluyor.

Resmi anlamda 10 odaya kadar hizmet veren oteller B&B konseptine uyuyor. Turizmin her geçen gün büyümesinden dolayı özel oda kiralama hizmeti artık profesyonel olarak sunuluyor. Büyük işletmelerde odaların hepsi kişinin özel kullanıma sunulurken daha küçük, genellikle 1 odadan oluşan işletmelerde ev sahibi kendi kullandığı tuvalet ve banyoyu ortak paylaşıma sunabiliyor.

B&B otelleri normal otellere göre oldukça ucuz, hostellerden ise kısmen pahalı. Döviz kurları giderek yükselirken yurt dışında konaklama imkanı pek çoğumuz için bütçeyi en çok zorlayan kısımların başında geliyor. Eğer konfor ve lüks benim için o kadar da önemli değil diyorsanız siz de yurt dışı seyahatlerinizde Bed and Breakfast otellerini tercih edebilirsiniz.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Seyahat, sanat ve edebiyat tutkunu!

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x
()
x