emotionheader4640987

Bed and Breakfast (B&B) Nedir?

Booking.com ya da benzeri konaklama sitelerinde yaptığınız araştırmalarda bir çoğunuzun karşısına Bed and Breakfast ya da kısaltılmış hali ile B&B otelleri çıkmıştır. Peki nedir bu Bed and Breakfast?

B&B ilk olarak manastırların gezginlere konaklama ve yemek sağlaması fikriyle İngiltere’de ortaya çıkmış. Ülkemizde henüz yeteri kadar popülerliğe ulaşmamış olsa da Avrupa’nın birçok önemli şehrinde bu otel tipine ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle Londra, Paris, Roma ve Barcelona’da bu konseptte çalışan otellerde/evlerde boş oda bulmak oldukça zor.

Bed and Breakfast ya da kısaca B&B Avrupa’da yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen konaklama kategorilerinden biri. Genellikle konuklarına bir ya da birden fazla gece konaklama için ev/otel sahiplerinin dairelerindeki özel odalarını kahvaltı dahil olacak şekilde açmaları olarak biliniyor. Ev/otel sahiplerinin bazıları kahvaltıyı kendileri verdiği gibi bazıları da bunu dışarıdaki bir mekanla anlaşıp oradan kendi verdiği fiş ile yapılmasını sağlıyor.

Verilen kahvaltı, bulundukları şehrin kahvaltı şekline göre değişiklik gösteriyor. Türkiye’deki gibi açık büfe kahvaltı sunulmasını beklemeyin. İtalya ve Fransa’da genellikle kahvaltı içeriğinde 2 adet kuruvasan ve 1 adet sıcak içecek bulunuyor.

Resmi anlamda 10 odaya kadar hizmet veren oteller B&B konseptine uyuyor. Turizmin her geçen gün büyümesinden dolayı özel oda kiralama hizmeti artık profesyonel olarak sunuluyor. Büyük işletmelerde odaların hepsi kişinin özel kullanıma sunulurken daha küçük genellikle 1 odadan oluşan işletmelerde ev sahibi kendi kullandığı tuvalet ve banyoyu ortak paylaşıma sunabiliyor.

B&B otelleri normal otellere göre oldukça ucuz, hostellerden ise kısmen pahalı. Avrupa’da bu kadar çok yayılmasının sebebinin sadece otellere göre ucuz olmasından kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Ancak otelin şehrin ritmini ve havasını soluyabileceğiniz konumda oluşu ve işletme sahibinin samimi tavırları ve şehir, ulaşım, yeme-içme hakkında verdiği tüyolardan dolayı gitgide daha da popülerliği artıracağa benziyor.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
koln gezi rehberi
Köln Gezi Rehberi
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x