Colmar’dan Strasbourg’a Alsace Şarap Yolu Rotası

alsace şarap yolu rotası
Son güncelleme:

‘Alabildiğine uzanan yemyeşil üzüm bağları arasında, Alsace şarap yolu rotasındayız… Yol boyunca etrafınızda görebileceğiniz tek renk yeşil ve tonları. Adeta bir tablonun içinde yer alıyormuş gibi hissettiren, büyüleyici bir güzellikle karşı karşıyayız. Fotoğraflarda gördüğüm o muhteşem karelere abartı derdim, fena yanılmışım. Masalsı bir yolculuğa ilerliyoruz, sonunun mutlu biteceğinden eminim…’

Alsace şarap yolunda ilerlerken bu satırları kaleme almıştım. Strasbourg’tan Mulhouse’a uzanan 170 km’lik yol boyunca büyülenmeye hazır olun, görecekleriniz sizi fazlasıyla tatmin edecek!

Alsace Nerede?

Alsace şarap bağlarıyla ünlü Fransa’nın en huzurlu bölgelerinden biri. Almanya ve Fransa arasında sayısız kere gidip gelen Alsace bölgesi en sonunda Fransızlara kalmış ama sınır komşusu Almanya’nın izleri hala hakim. Fransızca’nın yanı sıra Almanca’nın da konuşulduğuna çoğu kez şahit oldum, zaten turistlerin büyük bir çoğunluğunu da Almanlar oluşturuyordu. İki ülkenin şehirleri arasındaki mesafe o kadar kısa ki gün içerisinde kolayca ülkeler arası geçiş yapabilirsiniz. Alsace bölgesinde 100’e yakın irili ufaklı köy ve kasabada şarap üreticiliği yapılıyor. Dünyanın en lezzetli şaraplarının ortaya çıktığı salkımlar her yerde… Pinot Blanc, Pinot Gris, Muscat ve Riesling Alsace şaraplarının en iyileri.

Alsace Şarap Yolu Rotasını Nasıl Oluşturduk?

Alsace şarap yolu rotamıza Colmar’dan başladık sırasıyla Selestat, Eguisheim, Riquewihr, Ribeauville, Strasbourg, Obernai ve son olarak tekrar güneye inip Mulhouse’u gezdik. Güneyden kuzeye doğru ilerlediğimiz rotamızda araba kiralamadık. Tren, otobüs ve bir kere de taksi ile köyleri gezdik. Açıkçası ilk başta herkes araba kiralamamızı, yoksa köyler arası ulaşımın çok zor olduğunu söylemişti. Ama deneyimleyince hiç de öyle olmadığını görmüş olduk. Gözünüzün korkmasına gerek yok, toplu ulaşımla da Alsace köylerini kolayca gezebilirsiniz. Colmar’dan birçok köye trenle ya da otobüsle ulaşım var. Euro’nun hızla yükseldiği bu günlerde bütçenizi fazla zorlamadan Alsace seyahati planlamak istiyorsanız siz de bizim gibi toplu ulaşımı tercih edebilirsiniz. 

Instagram hesabımdan (@seyahatimgeldi) uçak bileti kampanyalarını ve ucuz uçak biletlerini  sık sık paylaşıyorum. Seyahat fırsatlarından haberdar olmak isterseniz takip edebilirsiniz:)

alsace gezisi
Alsace köyleri birbirine yakın olduğu için aynı gün içerisinde 3-4 köyü görebilirsiniz

Alsace Konaklama Önerileri

Alsace seyahati planlarken konaklama konusunda Colmar ile Strasbourg arasında kararsız kaldık. Yaz dönemi olduğu için Strasbourg otel fiyatları oldukça yüksekti. Üstelik araç kiralamayacağımız için toplu ulaşım ile köylere gitmenin Colmar’dan daha kolay olduğunu araştırdık. İyi ki Colmar’ı tercih etmişiz. Alsace gezimizde toplamda üç gece Colmar’da 1 gece de Mulhouse’de konakladık. Mulhouse’de konaklama nedenimiz de ertesi gün Basel’i gezmekti. Mulhouse Basel arası trenle sadece 15 dakika sürüyor. Gezimiz boyunca tren ve otobüsle çok rahat bir şekilde ulaşımımızı sağladık. Ama Strasbourg da öyle güzel bir şehirdi ki keşke en az 1 gece de burada konaklasaymışız dedik 🙂 Colmar’da konaklamak için Brit Hotel‘i tercih ettik. 3 gece için 150 euro ödedik. Colmar konaklama seçeneklerinin tamamına göz atmak isterseniz buraya tık tık.

Alsace Gezilecek Yerler

Alsace şarap yolu 170 km’lik bir uzunluğa sahip. Biz rotaya 4 gün ayırdık, tabii ki siz bu süreyi daha uzun tutabilirsiniz ancak köyler arasındaki mesafeler kısa olduğu için bir günde 3 hatta 4 köyü aradan çıkartabilirsiniz. Eğer araba kiraladıysanız 3 günde hızlı bir Alsace şarap yolu turu da yapabilirsiniz. 

colmar 1
Alsace şarap yolu rotamızın ilk durağı masal şehir Colmar

Colmar

Alsace gezimizin ilk durağı Colmar’dı. Alsace denince akla gelen ilk şehir Colmar olsa da çok daha şirin ve güzel köyler sizi bekliyor. Basel Mulhouse Havaalanı’ndan ulaştığımız Colmar’ı seyahatimizin konaklama noktası olarak seçtik. (Basel’den Colmar’a ulaşım hakkındaki detaylı bilgileri yazımda bulabilirsiniz.) Colmar küçük bir şehir olduğu için yürüyerek 3-4 saatte gezebilirsiniz, ama fotoğraf çekmek için eminim daha fazla süreye ihtiyacınız olacak. Colmar’da görmeniz gereken en önemli yer Petite Venise. Pastel renkli evlerin arasından geçerek ulaşacağınız Petite Venise nam-ı diğer Küçük Venedik eskiden balıkçıların yaşadığı bir bölgeymiş. Colmar’a yazın giderseniz rengarenk çiçekler arasında harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Yılbaşı döneminde ise Noel pazarları eşliğinde şehir ışıl ışıl bir görünüme kavuşuyor. Gündüzü kadar gecesi de ayrı keyifli olan Colmar hakkında daha fazla bilgi Colmar Gezi Rehberi yazımda.

selestat
Selestat’ı yarım günde gezebilirsiniz

Selestat

Selestat gördüğüm köyler arasında en sönük kalanıydı, eğer vaktiniz kısıtlıysa bu köyü atlayabilirsiniz. Benim Selestat’ı seçme amacım Haut-Koenigsbourg şatosuna gitmekti, eğer siz de Fransa’nın Ortaçağ’dan kalma şatosunu görmek isterseniz bu köye uğrayabilirsiniz. Colmar’dan Selestat’a trenle 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Hatta eğer Strasbourg için bilet alırsanız önce Selestat’ta inip sonra tekrar aynı biletle Strasbourg’a gidebilirsiniz, biz öyle yaptık.

Selestat tren istasyonu merkeze 15 dakikalık yürüme mesafesinde. Merkeze doğru ilerlerken karşınıza heybetli bir kule çıkıyor. Bu kule 1906 yılında yapılmış bir su kulesi. Orijinal ismi Château d’eau de Sélestat olan kule günümüzde de Selestat’ın su ihtiyacını karşılıyormuş.

selestat gezi 1
Selestat su kulesini köyün girişinde görebilirsiniz

Selestat merkeze geldiğinizde karşınıza St. George Katedrali (Eglise St. Georges) çıkacak. Gotik mimarisi ile dikkat çeken katedralin hemen yanı başındaki St. Faith’s Katedrali’ni (Eglise Sainte Foy) de ziyaret edebilirsiniz. Selestat’ta eviniz için alışveriş yapmak isterseniz Ambiance Styles‘a uğrayın derim. Rengarenk tabaklar, bardaklar ve türlü ev eşyaları arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Selestat’a 1 ya da 2 saatinizi ayırmanız yeterli olur. Biz Selestat gezimizi bitirdikten sonra yarım saat uzaklıkta yer alan Haut-Koenigsbourg şatosuna gitmek için Selestat tren istasyonuna geri döndük.

Haut Koenigsbourg
Haut Koenigsbourg Şatosu – Alsace Gezi Rehberi

Selestat tren istasyonunun önünden Haut-Koenigsbourg şatosuna yarım saatte bir otobüs kalkıyor. Otobüsün numarası 500. Bilet fiyatı gidiş-geliş kişi başı 5 euro, şoförün söylediğine göre kalenin içini gezmek isterseniz 1 ya da 2 euro da indirim sağlıyor. Otobüs kaleye gitmek için yola çıktığında inanılmaz bir manzaranın bizi beklediğinden haberimiz yoktu. Haut Koenigsbourg şatosu  Alsace’ın tepe noktasında yer aldığı için yemyeşil bağlar ve ormanlar arasından geçtik. Yollar biraz virajlı, kimi zaman yol öyle daralıyor ki aşağı bakmaya korkuyorum, çünkü tepeye ulaştıkça uçurumun kenarında gidiyoruz 🙂

alsace gezisi 1
Haut Koenigsbourg şatosuna giderken orman yolundan geçiyorsunuz

Selestat ile şato arası yaklaşık yarım saat sürüyor. İlk durak olarak La Montagne des Signes yani Maymun parkına uğruyoruz. Doğal bir park içerisinde yaşayan 200 makak maymununu ziyaret edip onlarla iletişim kurabileceğiniz bir park burası. Çocuklu ailelerin çoğunlukla tercih ettiği parka giriş 9 euro. Girişte size verilen patlamış mısırlarla maymunları besleyebiliyorsunuz. Son durağımız olan şatoya ulaştığımızda gördüğümüz manzara nefes kesici. Yemyeşil Alsace bağları tüm güzelliği ile karşımızda duruyor.

selestat gezisi 1
Haut Koenigsbourg’un nefes kesen Alsace manzarası

Haut Koenigsbourg Şatosu’na giriş ücreti yetişkinler için 9 euro. 6-17 yaş arası çocuklar için giriş ücreti 5 euro, 6 yaşından küçük çocuklara ise giriş ücretsiz. Şatoyu Kasım ayından Mart ayına kadar her ayın ilk pazar günü ücretsiz gezebileceğinizi hatırlatmak isterim. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Haut Koenigsbourg Şatosu Ortaçağ’dan günümüze sapasağlam ayakta durması hayranlığımı daha da artırdı. 12. yüzyılda inşa edilen şato nice savaşlar ve imparatorluklar görmüş… Şatonun içine girmeseniz bile avlusunu hatta manzarasını görmek için bile bence uğrayın, pişman olmazsınız! 

haut koenisbourg satosu ici
Haut Koenigsbourg Şatosu

Şatoyu gezdikten sonra aynı biletle yarım saatte bir kalkan otobüse binip Selestat tren istasyonuna geri dönebilirsiniz. Şatoya özel aracınızla gelecekseniz şatoya çıkan yolda park yeri bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz.

eguisheim
Eguisheim Alsace köyleri listenize ilk eklemeniz gereken yerlerden biri

Alsace Gezi Rehberi: Eguisheim

Alsace köyleri arasındaki favorilerimden biri oldu Eguisheim. Gezimiz cumartesine denk geldiği için Colmar’dan Eguisheim’e toplu ulaşım maalesef yoktu, o nedenle köye taksi ile 11 euro’ya gittik. Eğer Eguisheim’a otobüsle hafta içi gitmek isterseniz binmeniz gereken otobüsün numarası 145. Otobüs Gare de Colmar‘ın önünden kalkıyor. (Noel pazarlarının kurulmaya başladı Aralık ayında seferler artırılıyor) Araba ile Eguisheim’e gelirseniz köyün girişinde oldukça büyük bir otopark var. Colmar’a 10 dakika uzaklıkta bulunan Eguisheim adeta masal diyarı gibi. Köy sarmal şeklinde inşa edildiği için başladığınız yere 45 dakika sonra geri dönüp fotoğraftaki bu şahane evin karşısına tekrar çıkıveriyorsunuz 🙂

eguisheim gezisi 1
Eguisheim’in en çok fotoğraflanan evi

2013 yılında Fransa’nın en güzel köyü seçilmiş Eguisheim, bence bu unvanı sonuna kadar hak ediyor. Evlerin herbiri çiçeklerle bezenmiş, hangisinin fotoğrafını çekeceğinizi şaşırıyorsunuz 🙂 

eguisheim gezilecek yerler
Eguisheim’in evleri rengarenk çiçeklerle süslü

Eguisheim sokaklarında turlarken şarap ve peynir tadımı yapabileceğiniz yerlere sıkça rastlayabilirsiniz. Biz de Vins d’Alsace Freudenreich’te Alsace şarabının tadına baktık, yarım litresi 4 euro olan şarabın tadı nefisti.

alsace sarabi
Alsace şarabı – Eguisheim

Eguisheim’de hediyelik eşya almak isterseniz rengarenk süslenmiş dükkanlar sizi bekliyor, özellikle Alsace evleri ve leylek figürlü hediyelikler buranın favorisi. Öğrendiğim kadarıyla leylek Alsace bölgesinin sembolüymüş. Eguisheim’e uğramalı mıyım diyorsanız bir an bile düşünmeyin, kesinlikle listenize ekleyin!

riquewihr
Riquewihr’e Colmar’dan otobüsle yarım saatte gidebilirsiniz

Alsace Gezi Rehberi: Riquewihr

Colmar tren garının hemen önünden kalkan 106 numaralı otobüse binerseniz önce Riquewihr’e ardından Ribeauville’ye gidebilirsiniz, üstelik aynı biletle hem gidip hem de dönebiliyorsunuz. Bilet fiyatı gidiş-dönüş 6.40 euro. Aralarda çok şirin köylerde de duruyor ancak vaktimiz kısıtlı olduğu için biz sadece bu iki şahane köye uğrayabildik. Colmar’dan 20 dakika uzaklıkta bulunan Riquewihr ilk durağımızdı. Otobüsten iner inmez bizi karşılayan üzüm bağları arasına girdiğimizde çocuklar gibi şendim 🙂

Bu gönderiyi Instagram'da gör

📍Riquewihr, Fransa 🇫🇷 Zaman nasıl da hızlı geçiyor, iki sene önce tam da bu zamanlarda Alsace turuna çıkmıştık.😇💜Colmar’dan başlayıp Eguisheim, Riquewihr, Ribeauville, Selestat, Strasbourg, Mulhouse, Basel’i gezip Güney Fransa’ya geçmiştik.🎈Alsace bölgesi özellikle son yıllarda fazlasıyla talep görüyor. Baştan sona üzüm bağları ile çevrili rotayı 3-4 gün ayırarak rahatlıkla gezebilirsiniz. Biz araç kiralamaya gerek duymadan gezinin tamamında toplu ulaşım kullandık.🚌🚊Köyler arasında otobüs ve tren seferleri mevcut, ekonomik bir gezi olsun istiyorsanız aklınızda bulunsun.😅🙋🏻‍♀️ . . . . . #seyahatimgeldi #seyahat #alsace #france #travelingtheworld #stayandwander #worldtrip #gununfotosu #objektifimden #aniyakala #cokgezenlerkulubu #hurriyetseyahat #travel #travelblog #iamtb #turkeystragram #beautifuldestinations #speechlessplaces #PassionPassport #instatravel #travelblogger #discoverearth #dametraveler #roamersclub

seyahatimgeldi (@seyahatimgeldi)'in paylaştığı bir gönderi ()

Merkeze doğru ilerlerken leylekler adeta hoşgeldin diyordu, yakından fotoğraf çekme şansı bulduğum bu leyleği gökte ararken yerde buldum 🙂

alsace leylekleri
Alsace köyünün simgesi meşhur leylekler

Riquewihr Alsace köyleri arasında ikinci favorim oldu. Burada alışveriş imkanı diğer köylere oranla biraz daha fazla. Yokuş boyunca ilerlediğinizde sağlı sollu dükkanlara girip alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Alsace şarapları ve farklı tasarıma sahip içki kadehleri alabileceğiniz hediyelikler arasında. Şarapların fiyatları 8-9 eurodan başlıyor kalitesine göre artıyor. Kadehlerin fiyatları ise 5 eurodan başlıyor. 

Riquewihr’de gezerken kendimi yine masal diyarında gibi hissettim. Evler sanki şeker hamurundan yapılmış gibi, herkesin yüzü gülüyor, köy buram buram huzur kokuyor. Burada yaşayanlar gerçekten çok şanslı…

riquewihr gezi
Riquewihr gezmesi en keyifli köylerden biri

Biz Riquewihr’e yarım gün ayırdık, günün diğer yarısında Ribeauville’yi gezmek üzere otobüsle yola çıktığımızda üç dakika sonra ulaşmıştık. Riquewihr ve Ribeauville arası sadece 2 km, binmenizle inmeniz bir oluyor.

ribeauville 1
Eğer zamanınız kısıtlıysa Riquewihr ve Ribeauville’yi aynı gün içerisinde gezebilirsiniz

Ribeauville

Sanat eseri gibi çizilmiş evler, balkonları süsleyen rengarenk çiçekler, dolup taşan restoranlar ile Ribeauville de bizi kendisine hayran bırakıyor. Ana caddeyi gezdikten sonra dar sokaklara mutlaka girin, sizi bekleyen şahane evleri fotoğraflamaya doyamayacaksınız.

ribeauville alsace
Ribeauville her daim hareketli

Sizi Ortaçağ dönemine doğru yolculuğa çıkarak kadar güzel bir köy Ribeauville. Hem Fransa hem de Almanya’nın etkisini görebileceğiniz köyde şarap tadımı yapabilir, sevdiklerinize meşhur şaraplardan satın alabilirsiniz. Çünkü bu köyde şarap fiyatları diğerlerine göre daha uygun. Fransızlar pastane işinde gerçekten çok iyiler. Tereyağlı bu kurabiyeyi Ribeauville’nin şirin bir pastanesinden aldım, ağızda dağılıyor. Köşe başlarında butik pastanelere sıkça rastlayabilirsiniz.

ribeauville fransa

Ribeauville’den Colmar’a son otobüs saat 18.22’de, yarım saatlik bir yolculuk sonrası Colmar’a döndüğümüzde hala rüya gibi köylerin etkisi altındaydım…

strasbourg
Strasbourg Fransa’nın en güzel şehirlerinden birisi

Alsace Gezi Rehberi: Strasbourg

Strasbourg Alsace şarap yolu rotamızın en kuzeyinde yer alan son şehirdi.  Strasbourg’da görülmesi gereken yerler o kadar çok ki… Tüm ihtişamıyla şehri selamlayan Notre Dame Katedrali, şehrin en güzel bölgesi Petite France, uğruna kilometrelerce yol yürüdüğümüz Orangerie Parkı, Avrupa Birliği binaları ve daha niceleri… Ne yapın edin, Strasbourg’a günübirlik de olsa uğrayın. Strasbourg gezi rehberi yazımı okumak için tık tık.

obernai
Obernai renkli evleriyle fotoğraf tutkunları için harika bir köy

Obernai

Strasbourg’tan trenle yarım saatte ulaştığımız Obernai diğer köylere göre daha büyük. Camlarının önleri renkli çiçeklerle bezenmiş, üçgen çatılı evlerden burada da bolca var. Obernai’nin tamamını 2 saatinizi ayırarak rahatça gezebilirsiniz. Pastaneden aldığım renkli makaronların tadı hala damağımda!

mulhouse
Mulhouse Alsace gezimizde bizi memnun etmeyen tek yer oldu

Mulhouse

Alsace rotamızın son durağı olan Mulhouse (Müluz diye okunuyor, Fransız birine Mulhaus derseniz muhtemelen boş boş yüzünüze bakacaktır:) Colmar’dan 10 dakikada trenle geçilebilen bir şehir. Mulhouse tren garı şehrin hemen girişinde yer alıyor.

Mulhouse tren istasyonuna 1 ve 3 numaralı tramvaylarla ulaşabilirsiniz
Mulhouse tren istasyonuna 1 ve 3 numaralı tramvaylarla ulaşabilirsiniz

Pazar gününe denk geldiğimiz için Mulhouse sokaklarında sadece güvercinlerle biz vardık 🙂 Avrupa’da pazar günü her yerin kapalı olmasına bir türlü alışamadım, karnınızı doyuracak restoran bulmak bile çok zor. Mulhouse’ın evleri, sokakları ortalama bir Fransız şehrine benziyor. Hayvanat Bahçesi ve Otomobil Müzesi ile öne çıkan şehrin en iyi tarafı Basel’e trenle 15 dakikada geçilebiliyor olması 🙂 Dilerseniz Basel gezi notları yazımı da okuyabilirsiniz. 

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Alsace Gezilecek Yerler yazım ile ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?
Subscribe
Bildir
guest
14 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bilge
bilge
26 Kasım 2019 16:40

merhaba,

yazıyı ve içinde geçen tüm linkleri, onların içindeki tüm linkleri okudum 🙂 çok teşekkürler! obernai’den colmar’a dönüş yine trenle mi ve ne kadar sürüyor? maps’ten bakınca strasbourg üzerinden ve yaklaşık 1,5 saat görünüyor.

Makbul Alayunt
Makbul Alayunt
6 Mart 2019 14:47

Merhaba Colmar- Alsace gezi notlarinizi okudum ve simdi notlarimi aliyorum. Tum genc” blogger”larin yazdiklarini okudum ancak toplu ulasimla Alsace sarap yolundaki koy veya kasabalara nasil ulasilacagini yalnizca siz yazmissiniz..Ayrica hava alanidan itibaren Colmar’a gidis, suresi ve tutari bilgisi de cok degerli..Mayis ayinda gidecegim insallah.4 gunluk bir seyahat olacak.Tesadufen ben de Brit otelden rezervasyon yaptirdim.Ucuncu gunumu Strasbourg’a ayirmayi dusunuyorum. Erken trenle gidip,gunler de uzun oldugu icin gec bir trenle donmeyi dusunuyorum.Guzel bir yolculuk olacagi i tahmin ediyorum.. Paylasimlariniz icin cok tesekkurler. Emeginize saglik. Gencleri cok seviyorum.Paylasmak guzeldir.Sevgiler.

Alper
Alper
23 Mart 2019 00:59
Reply to  Makbul Alayunt

Kesinlikle size katılıyorum. Tesadüf bu ki biz de Mayısta Colmar da konaklayacağız. Ben de Brit e baktım ancak yorumları okuyunca, ve küçük çocuğumuz olduğundan Pierre & Vacances Residence La Petite Venise’i tercih ettim. Gezimiz toplamda bir hafta süreceğinden, Strazburgda araç gerekmediğinden (otel de tren garı dibinde) ve otopark aramaktan nefret ettiğimden gezilerimizi toplu taşıma ile yapacağız. Riquewihr ve Ribeuville’e giderken acaba ayrı ayrı mı bilet alınıyor, aynı biletle mi biniliyor? Veya lokal otobüs bileti olduğundan nereden temin edebiliriz? Sizce planım nasıl? 7 si akşamüstü Euro-airporttan Strazburga geçiş ve kısa turlama. 8. Strazburg 9.Rust-Europa-park 10. Strazburg-Colmar 11. Selestat(haut-königsberg şatosu,maymun dağı ve… Read more »

Kübra Şenocak
Kübra Şenocak
8 Aralık 2018 10:05

Rotayı otobüs ve trenle gezilebildiğini söyleyen bir tek sizi buldum :)) Notlar alındı bakalım başımıza neler gelecek:))) Şimdiden teşekkürler

Gülşah Boz
Gülşah Boz
7 Aralık 2018 17:32

Merhaba, konaklama olarak en ucuz yerler Mullhouse bölgesinde bulunuyor. Şarap rotasını orada konaklayacak şekilde planlasak sorun yaşar mıyız?

cengiz selçuk
7 Temmuz 2018 23:02

ne kadar güzel yerler. Hastası olduk -)

Birten Çankaya
7 Temmuz 2018 23:02
Reply to  cengiz selçuk

Teşekkür ederim, beğenmenize sevindim 🙂

cengiz selçuk
17 Temmuz 2017 08:45

ne kadar güzel yerler. Hastası olduk -)

14
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x