arnavutluk karadag otobus yolculugu

Arnavutluk’tan Karadağ’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Son güncelleme:

Karadağ son yılların en popüler vizesiz tatil rotalarından biri. Biz de birkaç yıldır Karadağ tatili yapmak istiyorduk ancak uçak bileti fiyatları bu rota için genelde oldukça yüksek. Bu yaz Pegasus’un Karadağ uçuşları başlayana kadar Türk Hava Yolları ve Air Montenegro tek seçenekti. Her iki firma da Karadağ’da hem Tivat hem Podgorica’ya uçuyor. Pegasus ise Karadağ uçuşlarını sadece başkent Podgorica’ya yapıyor. 

Pegasus’un kampanya dönemine denk gelirseniz Podgorica’ya düşük sezonda gidiş-dönüş 1750 TL civarı bilet bulmanız mümkün. (Instagram hikayelerimde uçak bileti kampanyalarını paylaşıyorum, takip etmek isterseniz @seyahatimgeldi) Yaz aylarında ise bilet fiyatları gidiş-dönüş 15 bin lirayı bulabiliyor. Biz Karadağ seyahatimizi Ekim sonuna planlamıştık, hava yolu firmalarının hepsine baktık, gidiş-dönüş tek kişi 12 bin civarında fiyatları görünce Karadağ’a en yakın ülkelerden biri olan Arnavutluk geldi aklımıza. Hemen Pegasus’tan Tiran biletlerine baktık ve bingo! İki kişi gidiş dönüş 5000 TL’ye bilet bulunca hiç düşünmeden aldık. 

Seyahat planımızı 1 gece Arnavutluk’ta, 4 gece Karadağ’da konaklayacak şekilde ayarladık. Bu sayede tek seyahatte yine iki ülke görmüş olduk. Geçtiğimiz nisan ayında da benzer bir deneyimi yaşamış; otobüsle Belgrad’dan Saraybosna’ya geçmiştik. 

Arnavutluk’tan Karadağ’a Otobüsle Geçiş

Arnavutluk’un başkenti Tiran’dan Karadağ’ın üç şehrine (Podgorica, Budva, Kotor) haftanın her günü otobüs seferleri düzenleniyor. Biz biletimizi Tiran Otobüs Terminali’nden gideceğimiz gün aldık. Tiran Otobüs Terminali İskender Bey Meydanı’na yürüyerek 25-30 dakika uzaklıkta ama çok eski, terminal demeye bin şahit isteyen bir yer. Biz konakladığımız otelden taksi ile terminale geçtik, 5 euro tuttu. Tiran Otobüs Terminali’nin konumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Arnavutluk Karadağ Otobüs Bileti Fiyatı

Arnavutluk Karadağ arasında üç otobüs firması sefer düzenliyor. Old Town Travel, Jardan Express ve Drita Travel. Biz otobüs biletimizi Old Town Travel firmasından aldık. Seferler iki ülke arasında karşılıklı olarak her gün yapılıyor. Siz yine de internet sitesinden sefer saatlerine ve günlerine bakıp kontrol etmeyin unutmayın. Hava şartları nedeniyle iptaller olabiliyormuş. Online bilet almak ve seferleri incelemek için girmeniz gereken site burası. Bu adresten gitmek istediğiniz şehri ve size uygun olan sefer saatine göre firmanızı seçebilirsiniz. 

Old Town Travel firması haftanın her günü 08.00’de Tiran’dan hareket ediyor. Jardan Express 10.15’te, Drita Travel 15.00’te Tiran-Kotor arası sefer düzenliyor. Tiran Kotor otobüs bileti fiyatı kişi başı 27 euro. (2023) Eğer Budva’ya gidecekseniz ücret 25 euro. Kredi kartı geçerli değil, sadece nakit kabul ediyorlar. Otobüsün altına vereceğiniz bagaj başı da 2 euro ücret alıyorlar, bilginiz olsun.

Arnavutluk Karadağ otobüs biletinizi online almak isterseniz 2.5 euro “booking fee” yani rezervasyon ücreti alıyorlar. Biz hem gidişte hem dönüşte gideceğimiz gün terminalden aldık biletlerimizi ama yaz sezonunda kalabalık olabileceği için online almak daha mantıklı olabilir. Biletler otobüste kontrol ediliyor, o yüzden sakın aldıktan sonra biletinizi atmayın. Eğer online siteden biletinizi aldıysanız cep telefonunuzdan biletinizi göstermeniz yeterli.

Arnavutluk’tan Karadağ’a Otobüs Kaç Saat Sürüyor?

Old Town Travel firması her gün Tiran’dan saat 08.00’de hareket ediyor. Yol güzergahı ise şu şekilde; otobüs 10.00’da Arnavutluk’un İşkodra (Shkodra) şehrine ulaşıyor. Burada beş dakika yolcu alımından sonra 12.00’de Karadağ’ın başkenti Podgorica’da oluyor. 13.30’da Budva’ya 14.00’te ise Kotor’a ulaşmış oluyor. Tiran Kotor arası ortalama 200 kilometre ama yolculuk otobüsle 6 saat sürüyor. Kotor Otobüs Terminali eski şehir merkezine (old town) yürüyerek beş dakikalık uzaklıkta.

Arnavutluk Karadağ Arası Sınır Geçişi ve Pasaport Kontrolü Nasıl Oluyor?

Otobüs 11.00 civarı Arnavutluk-Karadağ sınırına ulaşmış oluyor. Önce Arnavutluk’tan çıkış yapmak için pasaportunuzu yanınıza alıp otobüsten iniyorsunuz. Çıkış işlemlerinden sonra tekrar otobüse binip az ilerideki Karadağ girişi için tekrar pasaportlarınızı veriyorsunuz. Bizim giriş ve çıkış işlemlerimiz toplam 30 dakika sürdü. Araçla geçenlerin işlemleri çok daha hızlı ilerler. Her iki ülkenin pasaport memurları ne girişte ne çıkışta soru sordular. 

Arnavutluk Karadağ Arası Yollar Nasıl?

Arnavutluk’tan Karadağ’a otobüsle gitmek isteyenlerin ilk düşündüğü konu elbette yolların durumu. Balkanlar’ın şehirlerarası yolları malum. Belgrad’dan Saraybosna’ya otobüs yolculuğumuz zor geçmişti çünkü yollar aşırı virajlıydı. Ama Tiran’dan Kotor’a yolculuk beklemediğim kadar iyiydi. Yollarda hiçbir sıkıntı yok. Sadece Podgorica’dan Budva’ya geçerken yoğun sis bastı ve bir süre görüş mesafesi bir metreye kadar düştü. Kışın giderseniz hava şartları zorlayabilir. 

Arnavutluk’tan Karadağ’a Otobüsle Geçmek Mantıklı mı?

Öncelikle şunu belirteyim, bu gezi planı herkes için uygun olmayabilir. Seyahat için kısıtlı gününüz varsa Arnavutluk’tan Karadağ’a otobüsle geçmek elbette mantıklı olmaz. Otobüsle Tiran-Kotor arası yolculuk 6 saat sürdüğü için gününüzün büyük bir kısmı yolda geçiyor. Dolayısıyla 2-3 gününüz varsa otobüsle ülke değiştirmeyi hiç düşünmeyin. Hem yorgunluk hem zaman kaybı yaratır. 

Eğer en az 5-6 günlük bir gezi planlıyorsanız ve bizim gibi uygun uçak bileti bulamadıysanız seyahatinizi Tiran üzerinden ayarlayabilirsiniz. Bu arada uçak bileti için gidişi Tiran seçip dönüşü Karadağ’dan seçmeyi düşünebilirsiniz. Böylece dönüş için tekrar 6 saat yol gitmeniz gerekmez. Kotor-Podgorica arası 2.5 saat sürüyor. 

Bizim için Arnavutluk’tan Karadağ’a otobüsle gidip gelmenin en büyük artısı maliyeti düşürmesi oldu. Uçakla Karadağ’a gitseydik iki kişi yol masrafı 30 bin TL’yi bulacaktı. (Ekim ayı için) İki kişi 116 euro yol masrafı + 40 euro Tiran otel ücreti ile toplam 156 euro ödemiş olduk. (4800 TL) 5000 TL de İstanbul Tiran uçak bileti için ödediğimizi hesaba katarsak iki kişi Arnavutluk- Karadağ ulaşım ücreti ve otel dahil 9800 TL’ye gelmiş oldu. 

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
prag ulasim rehberi
Prag Ulaşım Rehberi
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x