avrupada otobusle yolculuk

Avrupa’da Ucuz Ulaşım: Flixbus mu Ouibus mu?

Avrupa’da şehirler arası yolculuk yaptığımda her zaman treni tercih ederdim. Ta ki bu yıla kadar! Haziran ayındaki 20 günlük Avrupa turumuzda trenin yanı sıra otobüsü de sıkça kullandık. Çünkü Avrupa’da ucuz ulaşım denince trenden çok daha karlı bir seçenek daha var: Otobüs. Avrupa gezilerinizde tren biletlerinizi önceden alırsanız daha uygun fiyatların yanı sıra promosyon biletlerle de karşılaşmanız kaçınılmaz. Biz bu nedenle uçak biletlerimizi aldıktan sonra farklı şehirler de görmeyi planlıyorsak akabinde tren biletlerini de araştırmaya başlıyoruz. Çünkü özellikle yaz aylarında tren bileti fiyatları yoğun talep yüzünden öyle bir artıyor ki neredeyse uçak bileti fiyatına tren bileti satıyorlar.

Mulhouse'de Ouibus otobüsünü beklerken...Tren garının önünden kalkıyor...
Mulhouse’de Ouibus otobüsünü beklerken…Tren garının önünden kalkıyor…

Avrupa turumuzda Flixbus ve Ouibus ile tanışmamız tam da bu nedenleydi. Lyon seyahatimizden sonraki rotamızı Marsilya olarak planlamıştık. Her zamanki gibi uçak biletini cebimize koyduktan sonra tren bileti almak için Fransa devlet demiryollarının resmi sitesi olan SNCF’nin sitesine girerek bilet fiyatlarına baktık ve küçük çaplı bir şok yaşadık. Lyon’dan Marsilya’ya trenle gitmek için bilet fiyatı 60 euro idi. Bir an 1st class’a mı bakıyoruz acaba diye şaşırdık ancak hayır, 1st class için de 80 euro fiyat biçilmişti. 4.3 ile çarpınca (Euro’nun 2017 yaz kuru) neredeyse kişi başı 300 liraya şehir değiştirme fikri çok saçmaydı ve öyle bir bütçemiz yoktu! İşte bu sırada Avrupa’da şehirler arası ulaşımda aslında çok sık tercih edilen ancak bizim o güne kadar ‘nedense’ kullanmadığımız Flixbus ve Ouibus‘u araştırmaya başladık. Açıkçası en başta biraz endişeliydim. “Acaba ne kadar güvenli, kara yoluyla yolculuk daha mı yorucu olur, zamanında kalkar mı” gibi kafamda birçok soru işareti vardı. Ya düşük bütçeyle çok yer görme hayalimden vazgeçecektim ya da yorucu ama uygun fiyatlı olduğu için otobüsle yolculuğu seçecektim. Endişelerimin ne kadar yersiz olduğunu 20 günlük seyahatimizin sonunda anladım.

Flixbus Avrupa'da daha fazla şehre ulaşım sağlıyor
Flixbus Avrupa’da daha fazla şehre ulaşım sağlıyor

Avrupa’yı Otobüsle Gezmek: Flixbus ve Ouibus

Fransa seyahatimizin büyük bir kısmında Ouibus’u, İtalya seyahatimizin büyük bir kısmında ise Flixbus’u kullandık. Ouibus Fransa merkezli uluslararası bir ulaşım firması. Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, İngiltere başta olmak üzere 10 ülkede yaklaşık 160 şehire oldukça uygun fiyatlarla ulaşım sağlıyor. Lyon’dan trenle 60 euro’ya gideceğimiz Marsilya’ya Ouibus ile kişi başı 17 euro’ya, Nice’ten Cenova’ya ise Flixbus ile 9 euro’ya gittik.

Flixbus Almanya merkezli bir ulaşım firması. Flixbus’ın ulaşım ağı çok daha geniş. 26 ülkede 1000’e yakın şehire oldukça uygun fiyatlarla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Flixbus ile Amsterdam, Berlin, Brüksel, Paris gibi en çok ziyaret edilen şehirlere 15 euro’dan başlayan fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Aynı ülke şehirlerine yolculukta ise bilet fiyatları 5 euro‘dan başlıyor.

10’a yakın yaptığım otobüs seyahatinde hem Ouibus’ta hem de Flixbus’ta herhangi bir güvensiz durumla karşılaşmadım. Otobüse biniş, mola verme yeri ve saati, gideceğiniz yere varış saati bile en başında belirtilen saatin dakikasına kadar uyumluydu. Evet, belki birkaç saat daha fazla yol gidiyorsunuz ama daha fazla para vermekten bence iyidir, hele Euro önlenemez bir yükselişteyken!

Cenova'da Flixbus'un kalktığı yer... Firmanın amblemlerinin bulunduğu yerde beklemeniz gerekiyor
Cenova’da Flixbus’un kalktığı yer… Firmanın amblemlerinin bulunduğu yerde beklemeniz gerekiyor

Uygulamadan Bilet Almak Sadece İki Dakika!

Ouibus’un da Flixbus’un da cep telefon uygulaması bulunuyor. Telefonunuza indirip gitmek istediğiniz şehre bilet almanız sadece iki dakika sürüyor. Kredi kartı bilgilerinizi vermekte endişe duymanıza gerek yok, her iki firma da bu konuda oldukça sıkı bir güvenliğe sahip. Otobüsler her şehre göre değişiklik göstermekle birlikte genelde “tren istasyonu, havalimanı” gibi merkezi noktalardan kalkıyor. Her iki otobüs firmasının da kişi başı 1 büyük boy bavul kuralı olsa da 1 küçük boy, 1 de orta boy bavuluma iki firma da sorun çıkarmadı. Otobüse binmeden önce size mail ile gönderilen bilet çıktınızdaki QR kodu okutmanız yeterli, bazen buna ek olarak pasaportunuzu da görmek isteyebiliyorlar. Her iki otobüste de internet erişimi var ancak öyle sınırsız ve hızlı bir internet erişimi beklemeyin. Yolculuğunuzun uzunluğuna göre yaklaşık 30 dakika ihtiyaç molası veriyorlar. Mola verilen yerlerin tuvaletleri tertemiz hatta birisinde duş alabileceğiniz kısmı bile vardı! Yemek yiyebileceğiniz küçük bir de restoran bulunuyordu. Koltuklar konforlu olduğu için rahatsızlık duymuyorsunuz, eğer otobüste kolay uyuyabilen biriyseniz zaten hiç düşünmenize gerek yok.

Her iki firmayı da sık sorulan sorular eşliğinde bir tabloda değerlendirmek istedim.

[supsystic-tables id=1 ]

 

Eğer siz de Avrupa’da ülkeler arası veya şehirler arası ulaşım için otobüsü tercih etmek istiyor ancak bazı çekinceler yaşıyorsanız bence karamsar olmanıza hiç gerek yok. Tabii ki olumsuz durumlarla karşılaşanlar da oluşmuştur ancak bu biraz da şans meselesi. Goeuro sitesine girin ve gideceğiniz şehrin adını ve gideceğiniz tarihi yazarak en uygun bilet fiyatlarını sıralayın, bütçenize en uygun olan seçeneği en kolay bu şekilde bulabilirsiniz. Yeter ki yola çıkın, gerisi kendiliğinden geliyor!

Ucuz seyahat etmenin yolları yazımı buradan, en iyi seyahat uygulamaları yazımı buradan okuyabilirsiniz.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
floransada yasam
Unutulmaz Bir Deneyim: Floransa’da Yaşam ve Yüksek Lisans
3
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x