IMG 7357

Çağdaş Sanatın Vazgeçilmezi: Contemporary İstanbul 2016

Dünya ve Türk çağdaş sanat eserlerinin en iyi örneklerini bir araya getiren Contemporary İstanbul kapılarını 11.kez sanatseverlere açtı. Ülkemizin içinde bulunduğu olumsuz koşullar nedeniyle geçtiğimiz yıl fuara 92 galeri katılırken bu sene sayı 70’te kaldı. Her ne kadar sayı azalsa da Contemporary İstanbul bu sene de birbirinden başarılı yapıtları bir araya getirerek sanatseverlerin beğenisini toplamayı başardı.

contemporary istanbul

Fuar bu yıl yeni bir projeye imza atarak ülkemizin önde gelen 60 koleksiyonerin eserini ”Collestors’ Stories” adı altında ziyarete sundu.

img_7180

Demet-Cengiz Çetindoğan, Arzu-Ömer Sabancı, Berrak-Nezih Barut, Oya-Bülent Eczacıbaşı gibi ünlü koleksiyonerlerin kendi koleksiyonlarından sergilenen toplamda 120 eser bu sene fuara farklı bir soluk kazandırdı.

img_7160

Cem Yılmaz’ın ‘’Ron English’’ imzalı ‘’Everlast’’ isimli tablosu en çok fotoğraflanan eserler arasında yerini aldı.

img_7167

Banu-Hakan Çakmaklı’nın koleksiyonunda yer alan Halil Altındere’nin ‘’Tabularla Dans’’ adını verdiği enstalasyonu da oldukça ilgi çekiciydi.

img_7171

Fuara damgasını vuran eserse hiç şüphesiz Ahmet Güneştekin’in ‘’Ölümsüzlüğe Yolculuk’’ adını verdiği eseriydi. Dört kıtadan 12 farklı yaban boynuzu, aynalar, metaller ve kurukafalar kullanarak oluşturulan eser yolculuk ve ölümsüzlük kavramları üzerine düşündürtüyor.

img_7237

Ahmet Güneştekin’in ilgi gören bir diğer eseri ise Zülkarneyn. Mitolojik hikayelerden esinlenen sanatçı Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasını eserlerine başarılı bir şekilde taşıyor.

ahmet güneştekin

İspanyol sanatçı Salustiano ”Miguel with Axe” adını verdiği yağlı boya tablosu ile Contemporary Istanbul’da ilgi toplayan bir diğer isimdi.

salustiano

Berlin’de yaşayan Alman heykeltıraş Wolfgang Stiller’in Kibrit Adam serisi tükenmişliği simgeliyor.

kibrit adam

Pop art çalışmaları ile adından söz ettiren Pınar Du Pre’nin eserleri canlı renkleri ile oldukça dikkat çekiciydi.

pınar du pre

Benzer objeleri bir araya getirerek ortaya daha büyük ve farklı eserler çıkaran Fransız sanatçı Arman’ın (Armand Pierre Fernandez) Luth Syriab adlı parçası.

arman

Gidemedim diye üzülenler için benim gözümden kısa bir Contemporary turu:)

Contemporary İstanbul 2016’da en çok beğendiğim diğer çalışmalar:

contemporary     contemporary

Stefano Bombardieri-Marta e l'elefante
Stefano Bombardieri-Marta e l’elefante
Fredy Hadorn-Made Off
Fredy Hadorn-Made Off
Salustiano-Ana
Salustiano-Ana

Contemporary

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
harcsiz ogrenci pasaportu nasil cikartilir
Öğrenci Pasaportu Nasıl Çıkartılır?