1 Günde Fener&Balat Turu

fener balat gezilecek yerler
Son güncelleme:

Bir İstanbul hayal edin, içinde yan yana rengarenk evler olsun, binalar arasında çamaşır ipleri asılsın, çocuklar oynasın sokaklarında, Ermenisi, Rumu, Musevisi, Müslümanı kardeşçe bir arada yaşasın…

Bir İstanbul hayal edin, içinde yaşayan tüm insanların izlerini taşısın, geçmişimizi ve geleceğimizi bir arada barındırsın.

İstanbul’un tarihi dokusunu koruyan nadir semtlerinden olan Fener ve Balat yaşanmışlığın izleri ile dolu. Başınızı nereye çevirseniz ayrı bir hikayesi var. Zamanında buraya yerleşen Rum ve Yahudilerin sayısı ise artık yok denecek kadar az. Onlardan yadigar evler ise hayranlık verecek kadar güzel.

balat sokaklariSağınızda kilise, solunuzda sinagog, biraz ilerisinde camii… Her dine kucak açan bu tarihi semt şimdilerde dönüşümün getirdiği heyecanı yaşıyor. Vintage butikler, üçüncü dalga kahveciler, restoran ve cafelerin ardı ardına açılmaya başlaması Balat ve Fener’i İstanbul’un yeni cazibe merkezi yapmaya başladı bile.

balat fenerAlın fotoğraf makinenizi yanınıza, bırakın kendinizi Balat ve Fener’in tarih kokan sokaklarına… Bu şehirde yaşasasınız da yaşamasanız da gerçek İstanbul’u hissetmenin yolu Balat’tan geçiyor. Göreceksiniz Balat’ın size anlatacağı çok şey var…

fener balatBalat’a Nasıl Gidilir?

Haliç’in kıyısında Fener ve Ayvansaray arasında konumlanan Balat’a gitmenin en kolayı önce Eminönü’ne gitmekten geçiyor. Eminönü’nden Balat’a gitmek için Eminönü meydandaki otobüs duraklarından kalkan İETT otobüsleriyle Balat’a kolayca ulaşabilirsiniz.

Balat durağından geçen otobüsler: 99, 99A, 44B, 36CE, 48E, 55T, 41Y

Balat’a aracınızla gitmenizi hiç önermiyorum çünkü park yeri bulmakta güçlük çekebilirsiniz.

Balat'a gelirken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın
Balat’a gelirken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın

Balat Gezilecek Yerler

İstanbul’un geri kalanı gibi Fener ve Balat da değişiyor. Ama bu değişim İstanbul’un değişim anatomisine henüz pek uygun değil. Fener ve Balat değişimi dünden bugüne bölgenin gezginler ve seyahatseverler tarafından fark edilmesini sağlamada oldukça başarılı olmuşa benziyor.

Fener ve Balat sokaklarında her daim elinde fotoğraf makinası, sırtında kocaman sırt çantası olan birilerini görmeniz normal. Öyle ki son zamanlarda Fener ve Balat birçok turizm ofisinin özel tur düzenlediği popüler noktalardan biri haline gelmiş durumda.

İstanbul’un tüm değişimleri keşke böyle olsa diyor Fener Balat gezilecek yerleri sizler için sıralıyorum.

Cibalikapı

Fener Balat gezilecek yerlerin en önemli noktalarından bir kuşkusuz Cibalikapı’dır. Cibalikapı, İstanbul’un Fener ve Balat’a açılan kapısı olarak her geçen gün turistler tarafından daha da fazla ilgi görüyor. Eğer Balat sahilindeyseniz Cibalıkapı nerede, Cibalikapı’ya nasıl gidilir gibi sorularla karşılamanız mümkün.

Fener ve Balat gezisine Cibalikapı’dan başlayabilirsiniz. Kadir Has Üniversitesi’nin hemen yanında yer alan Cibalikapı hakkında oldukça fazla rivayet var. Fetihten günümüze uzanan uzun hikayelere konu olan Cibali bir dönemin en gözde semtlerinden biriymiş. Bugünkü Kadir Has Üniversitesi’nin yerinde bulunan tütün fabrikasına da ismini vermiş.

Nasıl Ulaşabilirsiniz? Seferiköz Sokağı. Kadir Has Üniversitesi durağında inip birkaç dakika yürüyerek Cibalikapı’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Konum için tıklayın

aya nikalo kilisesi

Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi (Noel Baba – Santa Claus)

Cibalikapı’yı arkanızda bırakacak şekilde Eyüp’e doğru yürümeye başladığınızda biraz ileride Aya Nikola Rum Ortodoks kilisesini görebilirsiniz. İsmi Aya Nikola olarak geçen kilise Hıristiyanlar tarafından Santa Claus bizim bildiğimiz şekliyle ise Noel Baba kilisesi olarak adlandırılmış. Santa Claus, denizcilere ve noel zamanında ihtiyacı olan insanlara yardım etmesiyle 20’inci yüzyıl Noel Baba figürünün ilk ismi olarak biliniyor.

aya nikola kilisesi
Aya Nikola Kilisesi

Fener Balat gezisine pazar günü çıktığım için kilise açıktı, zangoç oldukça misafirperver bir şekilde bize kiliseyi tanıttı. 1700’lü yıllarda yapımına başlanan kilise artık sadece pazarları ve yortularda açıkmış. Çünkü bölgedeki Rum nüfusu oldukça azalmış.

Aya Nikola Kilisesi'nin hemen yanında yıllar önce bir kilise daha varmış.
Aya Nikola Kilisesi’nin hemen yanında yıllar önce bir kilise daha varmış.

Aya Nikola Kilisenin hemen yanında bir tane daha kilise varmış ancak orası yıllar önce yaşanan bir sel felaketi nedeniyle sular altında kaldığı için bugün kullanılmıyormuş. Küçük kiliseyi gördüğümüzde gerçekten üzüldük ve tarihi değerlere neden sahip çıkamadığımızı bir kez daha sorguladık.

Nasıl Ulaşabilirsiniz? Balat durağında inerek ya da Cibalikapı’dan Eyüp’e doğru sahilden 5 dakikalık bir yürüyüşle Aya Nikola Kilisesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Konum için tıklayın

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi
Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Aya Nikola Kilisesi’nden çıktıktan sonraki durağımız Fener Balat’ın simgelerinden biri olan Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi.

Buranın kapısı çok daha ünlü. Nedeni ise Osmanlı döneminde dönemin patriğinin Osmanlı’ya ihanet etmesi anlaşılınca patrik orta kapının önünde idama mahkum edilmiş. Kapı o gün bugündür kilitli. Adı ise Kin Kapısı olarak biliniyor.

Patrikhane kilisesinde mum yakıp dilek dileyebilirsiniz
Patrikhane kilisesinde mum yakıp dilek dileyebilirsiniz

Patrikhane’nin içerisinde yer alan Aya Yorgi kilisesini gezebilirsiniz. Merdivenleri çıktıktan sonra x-ray cihazından geçmelisiniz. Kilisenin içine girdiğinizde ikonları görebilirsiniz. Azizlerin kemikleri ve tabutları da kilisede yer alıyor. Hz. Meryem ve Hz. İsa’ya ait birçok resim ve fresk kilise duvarlarını süslüyor. Altın varaklarla süslü duvarlar göz kamaştırıyor. Ortodoks Rumlarının en kutsal mekanı olan Patrikhane kutsal günlerde dolup taşıyormuş. Dilerseniz sol taraftaki kapıdan kiliseye girerken yer alan mumlarla dilek dileyebilirsiniz.

Nasıl Ulaşabilirsiniz? Dr.Sadık Ahmet Caddesi. Aya Nikola Kiliseden Eyüp’e doğru 500 metre yürüdükten sonar kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Konum için tıklayın

Fener Rum Erkek Lisesi kırmızı okul olarak da biliniyor
Fener Rum Erkek Lisesi kırmızı okul olarak da biliniyor

Fener Rum Erkek Lisesi

Fener Rum Erkek Lisesi nam-ı diğer Kırmızı Okul, Fener ve Balat gezilerinde semtin adeta simgesi olmuş durumda. Haliç’ten bile görülebilen ve bütün görkemiyle şehri yukarıdan selamlayan bu bina 1800’lü yıllarda inşa edilmiş. Kırmızı tuğlalar ise Marsilya’dan özel olarak getirtilmiş. Ne yazık ki Fener Rum Erkek Lisesi’nde okuyan öğrenci sayısı yıllar geçtikçe azalmış. Ortaokul ve lise olarak hizmet veren okulun öğrenci sayısı sadece 55’miş.

Fener Rum Erkek Lisesi’ne gitmek için sizi dik bir yokuş bekliyor. Rahat ayakkabı giymenizde fayda var.

Nasıl Ulaşabilirsiniz? Sancaktar Yokuşu. Fener Rum Ortodoks Patrikanesi’nden 300 metre yürüdükten sonra Fener Rum Erkek Lisesi’ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Konum için tıklayın

Moğolların Meryemi Kilisesi (Maria Mouchliotissa-Kanlı Kilise)

Fener Rum Kilisesi’nden yürüme mesafesinde olan Moğolların Meryemi Kilisesi, Maria’nın Moğollarla evlenmek için çıktığı yolculuktan evleneceği Moğol İmparatorunun ölmesinden sonra geriye dönüp kilisede rahip olmasıyla son bulur.

Fatih’in İstanbul’u keşfinden sonra verilen üç günlük yağma sonrası ordan akan kanlardan dolayı kilisenin diğer adı Kanlı Kilise olarak anılmaya başlanmıştır.

Nasıl Ulaşabilirsiniz? Firketeci Sokak.

Konum için tıklayın

Balat gezisinin olmazsa olmaz durağı Merdivenli Yokuşu
Balat gezisinin olmazsa olmaz durağı Merdivenli Yokuşu

Merdivenli Yokuşu

Fener Rum Erkek Lisesinden çıktıktan sonraki durağımız ise Merdivenli yokuşu. Fotoğraflarda görüp hayran kaldığınız renkli evler işte burada yer alıyor. İstanbul’un belki de en tatlı yokuşu, Merdivenli Yokuşu. Eskiden Musevi vatandaşların yaşadığı sokak olsa da halen Osmanlı-Musevi mimari tarzının yokuştaki evlere yansıması burayı daha da kıymetli yapıyor. Merdivenlerden çıkıp harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Nasıl ulaşabilirsiniz? Merdivenli Yokuşu Sokak. Vodina Caddesi’nden 200 metre yürüyerek Merdivenli Yokuşu’na ulaşabilirsiniz.

Konum için tıklayın

kariye müzesiKariye Müzesi

Balat’tan Fener’e doğru geçip oradan on beş dakikalık bir yürüyüşle Kariye Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. 413 yılında yaptırılan kara surlarından önce inşa edildiği düşünülen Khora İsa’ya sunulmuş olan bir kilise. Taşra, sur dışı anlamına gelen khora kelimesinden gelen Kariye müzesi Bizans mozaik ve fresk sanatının en güzel örneklerinden biri. Öyle ki burada kullanılan mozaikler avrupada birçok kilise ve manastırda da kullanılmış.

Uzun bir süre boyunca kilise olarak kullanılan Khora Manastırı Sultan II. Beyazıd döneminde camiye çevrilmiş. Günümüzde müze olarak hizmet veren yapıda Doğu Roma sanatının izlerini görmek mümkün. Müzede Hz. İsa’nın ve Meryem’in hayatından kesitler kronolojik olarak sıralanmış.

Kariye müzesi gezisi, nasıl gidilir, girişi ne kadardır merak ediyorsanız ayrıntılı bilgi için Kariye müzesi yazımı okuyabilirsiniz.

Nasıl Ulaşabilirsiniz? Kariye Cami Sokak. No:8

Konum için tıklayın

fener balat evleriFener Balat Evleri

Fener Balat gezisinde kuşkusuz en keyifli zamanlar sokaklarda yürürken İstanbul’un tarihini gerçekten hissedeceğiniz renkli Fener Balat evlerini fotoğraflayarak geçiyor.

Renkli evlerin arasına daldığınızda hissettiğiniz duygunun orada yaşadığınız zaman nereye ulaşacağını hayal etmek bile güzel. İnsanın burada kaybolası bile geliyor.

Bugünlerde birçok ev aslına uygun restore edilmeye başladı. Bu restorasyonlar Avrupa Birliği tarafından desteklendiği gibi aynı zamanda bu evlerin satışı da yasaklandı. Evlerin satışı yasak olmasına rağmen halk kiraların her geçen gün yükselmesinden şikayetçi.

Yeni dönemde Fener Balat mahallesi film ve reklam sektörünün de ilgisini bir hayli çekiyor. Televizyonlarda ve sinemada Fener ve Balat’ta çekilmiş onlarca dizi, film ve reklamla karşılaşabilirsiniz.

Balat Çıfıt Çarşısı

Balat’ın en keyif aldığım yerlerinden biri diğer adı Çıfıt Çarşı olan Balat Çarşısı.

Buradaki dükkanlar zamanında yahudiler tarafından işletilse de bugün Türk esnafların antikadan, ev eşyalarına kasaptan fırına, ayakkabı tamircisinden mobilyacıya kadar her türlü dükkanını bulabilirsiniz.

Nasıl Ulaşabilirsiniz? Leblebiciler Sokak. Konum için tıklayın

Maison Balat Vodina Caddesi'nde gezebileceğiniz şirin bir antikacı
Maison Balat Vodina Caddesi’nde gezebileceğiniz şirin bir antikacı

Vodina Caddesi ve Yıldırım Caddesi

Tarihi yapıların yanı sıra Vodina Caddesi ve Yıldırım Caddesi de gezinize eklemeniz gereken rotalardan diğer ikisi. Gez gez nereye kadar biraz da Balat yeme içme mekanlarından bahset diyenler için hazırladığım Balat’ın en popüler mekanları için tık tık.

Vodina Caddesi konum için tıklayın

Yıldırım Caddesi konum için tıklayın

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x