kos adası tekne turu

Kos Tekne Turu: Plati-Kalymnos-Pserimos

Kos adası’ndaki ikinci günümüzde sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra limana meşhur Yunan kahvesini içmek ve deniz havası almak için inmiştik. Cafelerden birine oturur, biraz vakit geçirir sonrasında ise limanın ilerisinde yer alan plajlardan birine gideriz diye planlamıştık. Ancak kendimizi bir anda tekne turunda bulduk…

Kos adasına gelmeden önce yaptığım araştırmalarda tekne turlarının ne kadar güzel olduğunu okumuştum. Ancak beni tekne tuttuğu için içimde kalsa da göz ardı etmiştim. Limanda yürürken tekne turu hakkında bilgi vermek isteyen bir çocuğun karşımıza çıkması ve cennet gibi koyları göstermesi fikrimizi değiştirdi. Bir daha kim bilir ne zaman görme fırsatımız olur ki dedik ve attık kendimizi tekneye…

svg%3E

Rotamız akvaryum koyu olarak da bilinen Plati Adası, Kalymnos ve Pserimos’tu. 10.30’dan 17.30’a kadar sürecek olan turun fiyatı 25 Euro. Tavuk şiş, haydari benzeri meze ve salatadan oluşan öğle yemeği, akşam üstü de buz gibi karpuz servisi fiyata dahil.

Ağustos ayında olmamıza rağmen hava şansımıza çok rüzgarlıydı. Tekne bir sağa bir sola sallanarak giderken karşıdan bembeyaz evleri ile Turgutreis bizi selamlıyordu. Turgutreis sadece Kos’a değil diğer adalara da oldukça yakın.

svg%3E
Plati adası

İlk durağımız cam gibi denizi ile ünlü olan Plati Adası. Tekne demir atar atmaz kendimizi sulara bıraktık. Denizin temizliği, berraklığı hayranlık vericiydi. Ben soğuk deniz sevmem, gittiğimiz 3 adanın da deniz suyu sıcaklığı tam bana göreydi. Hiç üşümeden denizin keyfini doyasıya çıkardık.

svg%3E

Plati adasında 45 dakika kaldıktan sonra öğle yemeği zamanı gelmişti. Yemekler gayet doyurucu ve lezzetliydi. Meşrubat giriş ücretine dahil değil ancak fiyatlar çok uygun. 1-2 Euro’ya istediğiniz içeceği içebiliyorsunuz.

Tekrar denize açıldığımızda o sert rüzgar gitmiş yerine şeker gibi bir hava gelmişti. İkinci durağımız olan Kalimnos On iki adalardan en sakinleri arasında. Sünger adası olarak da bilinen Kalimnos oldukça eski dönemlerden beri süngerciliğin merkezi konumunda. Eskisi kadar olmasa da hala süngercilik devam ediyor. Biz de boy boy sıralanan süngerlerden gelmişken birer tane alıyoruz.

svg%3E
Kalimnos adası

Kalimnos çorak ve dağlık bir ada. Bu özelliği nedeniyle Avrupa’nın ünlü tırmanış rotalarının da başında geliyormuş. Macera severlerin meğer uğrak noktasıymış bu şirin ada. Adadaki 1 saat kalma hakkımızı biraz, deniz biraz çevreyi keşfetme olarak kullandık ve deniz kenarındaki minik pansiyonlara, tavernalara, dükkanlara bayıldık. Bodrum’dayken kafa dinlemek için birkaç günlüğüne kaçılacak adalardan biri bana göre…

svg%3E
Pserimos adası

Son durağımız olan Pserimos ise Keçi adası olarak anılıyor. Burada da denizin keyfini çıkardıktan sonra sahildeki butikleri keşfetmeye koyulduk. Diğer adalara göre daha sönük olsa da birkaç saat keyif yapmak için ideal.

svg%3E

Dönüş yoluna doğru harekete geçtiğimizde hiç aklımızda yokken farklı yerler keşfetmenin mutluluğu ile doluyduk. Bazen plan yapmadan, oluruna bırakarak yola çıkmak ne kadar güzel!

Kos adası gezi ve yeme içme önerileri hakkında merak ettiklerini buradan okuyabilirsiniz.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
palatinus budapeşte
Margit Adası’nın En Popüleri: Palatınus
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x