murano adasi gezi rehberi 1

Murano Adası Gezi Rehberi

Son güncelleme:

Venedik’in en popüler iki adası: Murano ve Burano. Eğer Venedik’te iki ve daha üzeri gün kalacaksanız bu iki adayı da görülecekler listenize eklemenizi öneririm. Her iki adanın da özellikleri farklı. Murano Adası gezi rehberi yazımda ulaşım ve gezilecek yerleri listeledim.

Bu adada renkler evlerde değil cam eşyalarda. Murano “Cam Adası” olarak da biliniyor. Adaya ayak basar basmaz bütün dükkanların sadece cam işlemeciliği üzerine olduğunu görüyorsunuz. Avizeler, bardaklar, tabaklar, kolyeler, küpeler… Aklınıza gelebilecek her türlü cam ürünü burada bulabilirsiniz.

svg%3E

12. yüzyıldan bu yana en iyi cam ustalarının yaşadığı Murano’da gezdiğim her dükkanda farklı bir tasarımla karşılaştım. Birçok dükkanda fotoğraf çekilmesi yasak olduğu için ya izin alarak ya da gizli çekmeye çalıştım. Yakalarlarsa sert bir dille uyarıyorlar bilginiz olsun 🙂 Murano sokaklarında gezerken atölyelerin önünde cam işlemeciliği yapan ustalarla da karşılaşabilirsiniz. Hatta birkaç saatlik workshop’lar bile düzenleniyor.

Murano Adası’na Nasıl Gidilir?

Biz Murano ve Burano adalarını aynı günde gezdik. Fondamente Nove durağından kalkan 12 numaralı vaporettoya binip önce Murano Adası’nda indik. Orayı gezmeyi bitirdikten sonra yine 12 numaralı vaporettoya binip Burano Adası’na geçtik. Size önerim eğer gidecekseniz iki adaya birden gitmeniz. İçlerinden sadece bir tanesini görecek vaktim var derseniz Burano Adası’na gitmenizi öneririm. Çünkü Murano Adası Burano kadar renkli değil. Bir süre sonra sıkılabiliyorsunuz. Fondamente Nove’den Murano adası 10 dakika uzaklıkta. Murano Adası ulaşım seçeneği sadece bununla sınırlı değil.

Venedik’ten Murano Adası’nda gitmek için bir diğer alternatif ise San Marco Meydanı’nın önündeki durak olan S. Zaccaria’dan kalkan 4.2 numaralı vaporettoya binmek. Buradan Murano’ya yolculuk biraz daha uzun sürüyor, yaklaşık 40 dakika. Piazzale Roma’dan ya da Ferrovia’dan Murano’ya gitmek isterseniz 3 numaralı vaporettoya binmelisiniz. Buradan da yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Murano Adası’na giderken karşınızda yemyeşil büyük bir ada göreceksiniz. Burası Venedik mezarlığı San Michele. Napolyon’dan önce Venedikliler ölüleri şehirde kilise yakınlarına gömerken Napolyon bu uygulamaya son vermiş ve ayrı bir ada inşa ettirerek mezarlığı merkezin dışına taşımış. San Michele Adası’na Fondamente Nove’den kalkan 4.1, 4.2, 6.1, 6.2, 7.1 numaralı vaporettolara binerek ulaşılabiliyor.

svg%3E
Murano’ya iki saatinizi ayırmanız yeterli

Murano Adası Gezilecek Yerler

Murano da Burano Adası gibi küçük bir yerleşim yeri olduğu için buraya en fazla iki saat ayırmanız yeterli. Birbirinden renkli cam atölyelerinde Murano camı imzalı hediyelik eşyalar arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Ben Bastianello C. Vetri d’Arte‘den bir kendime bir de anneme iki tane kolye aldım. Bir tanesi 9, diğeri de 13 euro’ydu. Takılara meraklıysanız harika tasarımlar var, gezinizin büyük bir bölümünü bu mağazalarda geçirebilirsiniz 🙂 Orijinal Murano ürünü satan dükkanların camında “Vetro Murano Artistico” etiketi bulunuyor. Çin malı taklitler de yaygın olduğu için orijinalleri bu şekilde ayırabilirsiniz.

svg%3E
Renkli Murano camları

Murano Adası gezilecek yerler arasında bir tane de müze var. Adı Museo del Vetro yani Cam Müzesi. Eski Mısır Dönemi’nden günümüze uzanan cam işleme sanatından seçkiler görebileceğiniz müzenin girişi yetişkinler için 10 euro, öğrencileri için 7.5 euro. Müzeyi kış dönemi 10.00-19.00 yaz döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Cam müzesi konum için tıklayın.

13.yüzyıldan günümüze uzanan Santa Maria Kilisesi de Cam Müzesi’nin biraz ilerisinde yer alıyor. Girişin ücretsiz olduğu kilise renkli mozaikleri ile ünlü.

svg%3E

Murano’nun ana meydanı olan Campo Santo Stefano’da sizi camdan yapılmış masmavi bir eser karşılıyor. Cometa di Vetro isimli eserin gelmişken mutlaka fotoğrafını çekin!

Campo Santo Stefano’ya iki dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan Palazzo da Mulayı görebilirsiniz. Claude de Monet’nin de resmettiği saray mimarisi ile oldukça etkileyici.

Burano Adası gezi rehberi yazımı buradan, Venedik gezi rehberi yazımı ise buradan okuyabilirsiniz. Venedik’te konaklama tavsiyeleri isterseniz tık tık.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
berlin havalimani ulasim
Berlin Brandenburg Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x