venedik konaklama rehberi 1

Venedik Konaklama Rehberi

Son güncelleme:

Sadece İtalya’nın değil aynı zamanda dünyanın en çok turist akınına uğrayan şehirlerinden biri Venedik. “Yüzen Şehir” olarak bilinen Venedik’i batmadan (!) önce görmek için her yıl binlerce turist akın ediyor. Hal böyle olunca Venedik’te ucuz otel bulmak maalesef can sıkıcı olabiliyor. Venedik konaklama rehberi yazımı hazırlarken şehri bölgelere ayırarak hangi bölgeyi neden tercih etmeli, neden etmemelisiniz diye maddelerle sıraladım. Yazıya Venedik şehir haritası da ekledim, böylece hangi bölgenin nereye yakın olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Venedik konaklama yazısına geçmeden önce Venedik gezi rehberi yazımı okuyabilir, Burano ve Murano Adası yazılarıma da göz atabilirsiniz.

svg%3E
Venedik konaklama açısından en pahalı İtalyan şehirlerinden biri

Venedik’e araç girişi olmaması Venedik’te konaklama işini de kısmen zora sokuyor. Yurt dışındaki diğer şehirler gibi “şehrin dışında kalalım nasıl olsa arabamız var” düşüncesi maalesef burada geçerli değil. Burası Venedik, burada alışkanlıklarınızı biraz değiştirmeniz gerekiyor 🙂 Venedik’te nerede kalınır sorusunun cevabı aslında biraz da size bağlı. Ya yüzen şehir Venedik’in vaporetto’larını kullanacaksınız ya da bizim gibi çoğunlukla şehri yürüyerek keşfedeceksiniz. Venedik’te vaporetto’lar dışında uygun fiyatlı gezme şansınız yok denecek kadar az çünkü deniz taksiler ve gondollar oldukça pahalı. Venedik ulaşım rehberi için yazımı okuyabilirsiniz.

Venedik’e gelenlerin büyük bir kısmı (buna biz de dahiliz) merkez olmasından dolayı San Marco bölgesini tercih ediyor. Bu durum da Venedik’te konaklama fiyatlarının artmasına sebep oluyor. Venedik’te konaklama için iyi bir planlama şart. Venedik konaklama seçeneklerinin tamamına buradan göz atabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Seyahatinizde ev konforunu devam ettirmek için Airbnb tercih etmeyi düşünüyorsanız buradan yeni üyelik oluşturarak ev rezervasyonunuzda 130 TL tutarında indirim kazanabilirsiniz.

Venedik’e Yakın Konaklama Yerleri

Venedik’te nerede kalınır sorusunu cevaplamadan önce Venedik’e yakın olan konaklama yerlerinden bahsetmeden olmaz. Çünkü Venedik merkezin konaklama açısından pahalı olması birçok kişiyi Venedik’e yakın yerlerde konaklama arayışı içine sokuyor. Size Venedik’te uygun fiyatlı konaklama için önerebileceğim iki yer var: Mestre ve Padova.

Mestre ve Padova’da konaklama Venedik merkezde konaklama fiyatlarından neredeyse yarı yarıya fark ediyor.

Mestre’de Konaklama

Venedik’e hava, kara ya da tren yoluyla nereden gelirseniz gelin Mestre’den mutlaka geçmek zorundasınız. Çünkü Mestre, Venedik’in köprü ve demiryolu ile ana karaya bağlı olduğu ilk ve en yakın olan şehir. Bu durum da Mestre’yi Venedik’e gelenlerin bu bölgede konaklaması için önemli bir yer haline getiriyor. Venedik’ten Mestre’ye trenle 10 dakikada, otobüslerle 15 dakikada ve tramvay ile 20 dakikada ulaşım sağlanabiliyor. Bilet fiyatları aldığınız zamana göre değişiklik gösteriyor. Fiyatlar ortalama 2 euro ile 5 euro arasında değişiyor. Mestre ayrıca Venedik Marco Polo Havalimanı’na da oldukça yakın olmasıyla oldukça cezbedici.

*Venediklilerin büyük bir bölümünün de evleri Mestre’de yer alıyor. Venedikli zenginlerin birçoğu merkezdeki evlerini otellere kiralayarak Mestre’de yaşamayı tercih ediyor.

Mestre’de gecelik konaklama fiyatları iki kişi ortalama 50 euro’dan başlıyor.

Padova’da Konaklama

Bir çoğumuzun öğrenci kasabası olarak bildiği Padova, Mestre’den sonra Venedik’e yakınlığıyla turistler arasında oldukça önemli bir yere sahip. Venedik’ten Padova’ya her 20 dakikada bir kalkan trenle 25 dakikada, saat başı kalkan otobüslerle 1 saatte ulaşabiliyorsunuz. Bilet fiyatları aldığınız zamana göre değişiklik gösteriyor. Mestre gibi Padova’da da gecelik konaklama fiyatları iki kişi ortalama 50 euro’dan başlıyor.

Mestre ya da Padova’da kalmayı planlıyorsanız kaldığınız yerden Venedik’e ulaşım sağlayan tren, tramvay ve otobüslerin ilk ve son kalkış saatlerini mutlaka kontrol edin. Trenle sabaha kadar ulaşım sağlansa da kontrol etmenizde fayda var.

TAVSİYE: Venedik’in tadını çıkarmak istiyorsanız Venedik merkezi sınırları içinde kalmanızı öneririm. Çünkü Venedik küçük gibi düşünülse de karmaşık sokakları ile oldukça yoruyor. Bu yüzden konaklamak için önce Venedik sınırları içerisinde bütçenize göre bir yer bulmayı deneyin. Mestre ve Padova’da konakladığınız zaman ödeyeceğiniz ulaşım paralarını düşününce merkezde konaklama ile neredeyse aynı fiyata denk geliyor.

Venedik’te Konaklama Tavsiyeleri 

Venedik’te nerede kalınır sorusunu Venedik’te hangi bölgede kalınır olarak da değiştirebiliriz. Çünkü yazının girişinde bahsettiğim gibi Venedik’te konaklama fiyatları tarihi ve turistik yapılara ve merkeze yakınlığına göre değişiklik gösteriyor. Venedik’te konaklama için en çok tercih edilen bölgeler merkezde San Marco ve San Polo başta olmak üzere doğuda Castello, kuzeyde Cannaregio, batıda Santa Croce ve güneyde Dorsoduro ve en güneyde Giudecca olarak sıralanıyor.

svg%3E
San Marco Meydanı şehrin en turistik bölgesi

Venedik’in Kalbinde Olmak İsteyenler İçin: San Marco Meydanı 

Venedik’in en turistik bölgesi olan San Marco Meydanı’nda Venedik’in en ünlü tarihi yapıları bulunuyor. Bu durum San Marco’nun önemini artırdığı gibi konaklama fiyatlarını da aynı doğrultuda yükseltiyor.

San Marco Meydanı’nda kalmanın artıları:

 • Venedik’in en popüler tarihi yapıları olan Dükler Sarayı, Ahlar Köprüsü, San Marco Bazilikası, Aziz Mark’ın Çan Kulesi ve tarihi saat kulesine yürüme mesafesinde olursunuz.
 • Bunca tarihi yapıya ev sahipliği yapmasının yanı sıra Venedik Büyük Kanalı’nın göz bebeği Rialto Köprüsü’ne ve Accademia Sanat Galerisi‘ne yürüyerek on beş dakikada gidebilirsiniz.
 • San Marco Meydanı’nda ve çevresinde piyano ve keman resitali eşliğinde akşam yemeği yiyebilir, gece meydanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.
 • Lüksün her türlüsüne kolayca ulaşabilirsiniz.

San Marco Meydanı’nda kalmanın eksileri:

 • Meydanda ve çevresinde bulunan restoran ve kafelerin pahalılığı cep yakıyor. Piyano ve keman resitali dinlemek için masaya oturmak kişi başı 13 euro coperto ücreti ödemeyi gerektiriyor.
 • San Marco Meydanı’nın pahalılığından daha çok şikayet edeceğim bir şey varsa o da çok kalabalık olmasıdır. Venedik’in en ünlü yapıları burada olduğu için özellikle öğle saatleri meydan aşırı kalabalık oluyor. Turistlerle iç içe olmaktan sıkılan biriyseniz bir kez daha düşünün.
 • Neredeyse Venedik’teki en pahalı otellere sahip olan bölgesi burası. San Marco Meydanı’nda ve civarındaki otellerde gecelik ortalama konaklama ücreti 80 ile 1500 euro arasında değişiklik gösteriyor.

San Marco bölgesindeki konaklama seçeneklerinin tamamına buradan ulaşabilir, rezervasyon yapabilirsiniz.

svg%3E
Rialto Köprüsü

Venedik’te Günlük Hayatın Tadını Çıkarmak İçin En Keyifli Adresler: San Polo ve Santa Croce

Venedik’teki 400 köprü arasında belki de en güzeli olan Rialto Köprüsü’ne ev sahipliği yapan San Polo ve hemen yanı başındaki Santa Croce bölgelerinde Venedik’te günlük hayatın akışını net bir şekilde görebilirsiniz.

San Polo ve Santa Croce’de kalmanın artıları:

 • Geçmişten günümüze Venedik’in ticari kalbi olan San Polo’da otel yerine ev kiraladıysanız mutfağınızda harikalar yaratabileceğiniz ürünleri Rialto pazarından bulabilirsiniz.
 • Venedik’in gece hayatına ve en iyi restoranlarına birkaç dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz.
 • Gondol turlarını Rialto Köprüsü’nün yanı başında kolaylıkla bulabilirsiniz.
 • Santa Lucia Tren istasyonuna yürüme mesafesinde bulunan Santa Croce, tren istasyonlarına yakın konaklamak isterseniz oldukça uygun.
 • Her iki bölge de San Marco’ya göre oldukça sessiz ve sakin.
 • Venedik’e arabayla gelmeyi düşünüyorsanız  Santa Croce’de park yeri bulunuyor.
 • San Marco’ya Rialto Köprüsü ile bağlı olan San Polo, San Marco’ya göre çok daha uygun fiyatlı konaklama imkanlarına sahip.

 Santa Croce’de kalmanın eksileri;

 • San Marco’daki lüksü Santa Croce’de bulamazsınız.
 • San Marco gibi turistik bölgelere uzak bir mesafede konaklarsınız.
 • Zamanınızın büyük bir bölümünü ulaşım için harcamak zorunda kalırsınız.

Santa Lucia Tren istasyonu ve San Marco arasında bulunan San Polo ve Santa Croce’deki otellerde gecelik ortalama konaklama ücreti iki kişi 70 euro ile 400 euro arasında değişiklik gösteriyor.

svg%3E
Santa Maria Della Salute kilisesi Dorsoduro bölgesinin önemli yapılarından biri

Venedik Mimarisine ve Sanata Doymak İçin En İyi Adres: Dorsoduro

Dorsoduro başta Bellini, Titian, Tintoretto gibi ünlü sanatçıların eserlerine ve Venedik’in tarihi gelişimine ev sahipliği yapan Gallerie Dell’Accademia olmak üzere Santa Maria della Salute Bazilikası da burada bulunuyor. Dorsoduro konum olarak San Marco’nun karşı kıyısında kalıyor.

Dorsoduro’da kalmanın artıları:

 • Venedik’in ünlü sanat galerisine ve tarihi yapılarına yürüme mesafesinde olursunuz.
 • Büyük Kanal’a yürüyerek on dakikada ulaşabilirsiniz.
 • Santa Lucia Tren İstasyonu’na on beş dakikada yürüyebilirsiniz.
 • Diğer bölgelere göre daha uygun fiyatlı restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Dorsoduro’da kalmanın eksileri;

 • Accademia yakınlarında kalmıyorsanız muhtemelen San Marco meydanına biraz uzakta olacaksınız.
 • Turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri olduğu için yer yer kalabalıkla karşılaşabilirsiniz.

Dorsoduro’daki otellerde gecelik ortalama konaklama ücreti iki kişi için 40 euro ile 1000 euro arasında değişiklik gösteriyor.

Venedik’in En Gözde Konaklama Yerlerinden Biri: Cannaregio

San Marco Meydanı’na yürüme mesafesinde olması ile Venedik’teki popüler konaklama bölgelerinden biri olan Cannaregio aynı zamanda ünlü Yahudi mahallesine de ev sahipliği yapıyor.  

Cannaregio’da kalmanın artıları:

 • Şehrin tarihi bölgesinde kalmanın keyfini çıkartabilirsiniz.
 • Venedik’in kuzeyinde olan Cannaregio’dan Murano ve  Burano adalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Trenden indikten sonra valizi nasıl taşıyacağım diye düşünüyorsanız Santa Lucia Tren İstasyonu bu bölgede bulunuyor.

Cannaregio’da kalmanın eksileri:

 • Venedik’in adeta kalbinin attığı San Marco Meydanı’na ve Rialto Köprüsü’ne yarım saat yürümeniz gerekiyor.
 • Akşamları sokaklar daha tenha olabiliyor.

Cannaregio’daki oteller lüks olmasa da önceleri ucuz olan fiyatlar artık pek de öyle değil. Cannaregio’daki otellerde gecelik ortalama konaklama ücreti 70 euro ile 250 euro arasında değişiklik gösteriyor.

Cannaregio bölgesindeki konaklama seçeneklerinin tamamına buradan göz atabilir, rezervasyon yapabilirsiniz.

Venedik haritası
Venedik haritası

Venedikli Gibi Yaşamak İsterseniz: Castello 

Venedik’te yerli halkın en çok yaşadığı bölgelerden biri olan Castello San Marco Meydanı’na yakın olmasıyla dikkat çekiyor. Venedik’in en büyük bölgesi olduğu gibi tarihi Venedik Tersanesi (Arsenale di Venezia)’ne de ev sahipliği yapıyor.

Castello’da kalmanın artıları;

 • Deniz şehri olan Venedik’in Deniz Tarihi Müzesi (Naval History Museum) ve Venedik Tersanesi (Arsenale di Venezia) Castello’da bulunuyor.
 • Yerli halk ile iç içe olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.
 • San Marco’dan sonra en popüler ikinci bölge. Yürüyerek ana meydana on-on beş dakikada ulaşabilirsiniz.

Castello’da kalmanın eksileri;

 • Venedik’in en büyük bölgesi olmasından dolayı yürümeyi sevmeyenleri zorlayabilir.
 • Castello’nun doğusunda kalırsanız San Marco ve Rialto Köprüsü’ne çok uzakta olursunuz.

Castello’daki otellerde gecelik konaklama ücreti iki kişi için 80 ile 600 euro arasında değişiklik gösteriyor.

Castello bölgesindeki tüm konaklama seçeneklerine buradan göz atabilir, rezervasyon yapabilirsiniz.

Venedik Manzarasını Uzaktan Seyretmek İsteyenler İçin: Giudecca

Giudecca Venedik’teki zenginlerin yaşadığı bölge olarak bilinse de bizlere Venedik’in muhteşem manzarasını sunuyor. San Marco Meydanı’na bir de buradan bakabilirsiniz.

Giudecca’da kalmanın artıları:

 • Kalabalıktan hoşlanmıyorsanız huzur içinde Venedik’in harika manzarasının keyfini çıkabilirsiniz.
 • Yerli halkla sohbet edebilir, tarihi evleri hayranlıkla seyredebilirsiniz.

Giudecca’da kalmanın eksileri:

 • Giudecca, Venedik’in diğer bölgelerinin aksine şehre hiçbir köprü ile bağlı değil.
 • Venedik’e gitmek için vaporetto’lara ya da deniz taksisine binmek zorundasınız.
 • Turistik bölgelere uzak kalırsınız.

Giudecca alan bakımından Venedik’ten ayrıymış gibi gözükse de fiyat politikası bakımından hiç de ayrı değil. Giudecca’da gecelik ortalama konaklama fiyatları 100 ile 1500 euro arasında değişiklik gösteriyor.

svg%3E
Eğer Venedik’e ilk gelişinizse San Marco civarında kalmanız şehri daha kolay keşfetmenize yardımcı olabilir

Venedik Konaklama Tavsiyesi

Bu kadar tavsiye verdikten sonra bizim nerede kaldığımızı da söylemeden geçmeyeceğim elbette 🙂 Venedik seyahatimizi ayarlamadan önce kalınacak uygun fiyatlı yerleri art arda sıralamıştık. Rezervasyonu 6 ay öncesinden yaptırdığımız için hem daha kolay yer bulabildik hem de fiyat kaldığımız yere göre çok uyguna geldi. Venedik’e ilk gidişim olduğu için merkezi bir yerde konaklamak istedik, bu nedenle San Marco ve San Polo bölgesindeki otelleri araştırdık. Sonunda bulduğumuz Hotel Citta di Milano‘da üç gece için iki kişilik konaklama ücreti 175 euro tuttu. Citta di Milano San Marco Meydanı’na beş dakikalık yürüme mesafesinde bulunması ile bize büyük avantaj sağladı. Odası kalmış olduğum İtalya şehirlerine göre belki de en lüks olanıydı. Üstelik konaklama ücretine kahvaltı da dahildi. Wi-Fi odada gayet içi çekiyordu. Eğer sizin de Venedik’e ilk gelişinizse, merkezi yerlere yakın bir yer arıyorsanız tavsiye ederim.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
belgrad otel onerileri
Belgrad’da Nerede Kalınır?
2
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x