burano adasi gezi rehberi 1

Burano Adası Gezi Rehberi

Gökkuşağının yeryüzüne yansımış hali Burano Adası. Boyama kitabından fırlamış gibi rengarenk evleri görünce çocukluğunuzun neşeli günlerine geri dönüyorsunuz. Burada hayat o kadar sakin ki… Bir tarafta kapı önüne oturmuş dantel ören teyzeler, öbür tarafta kokusu tüm sokağı saran çamaşırlarını asan ev hanımları… Venedik’in kalabalığından sıkıldıysanız birkaç saat de olsa huzur bulabileceğiniz bu şirin adada gezerken evlerin neden bonibon şekeri gibi renkli olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz.

svg%3E
Burano Adası’nın enerjisi çok farklı, adaya ayar basar basmaz bunu hissediyorsunuz

Burano Adası aslında eski bir balıkçı köyü. Turizme açılmadan önce balıkçılık halkın bir zamanlar ana geçim kaynağıydı. Söylenenlere göre balıkçılar denizden döndüğünde yoğun sis olan günlerde evlerini bulmakta zorluk çekince çareyi pembe, sarı, yeşil, mor, turuncu gibi renklerle boyamakta bulmuşlar. Bize de bol bol fotoğraflamak düşüyor 🙂

svg%3E
Burano Adası’nın evleri çiçeklerle süslenmiş

Burano Adası’na Nasıl Gidilir?

Eğer siz de renkli yapılardan hoşlanıyorsanız ve farklı yerler görmeyi seviyorsanız Venedik gezi planınıza Burano Adası’nı eklemenizi öneririm. Burano Adası küçük bir yer. En fazla 2 saatte her yerini geziyorsunuz. Sonrasında dilerseniz cam işlemeleri ile ünlü olan Murano Adası’na da uğrayabilirsiniz. Ancak Murano Adası Burano kadar canlı ve renkli değil. Yanında daha sönük kalıyor. Murano Adası gezi rehberi yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Venedik’ten Burano Adası’na gitmek için en kolay yol Cannaregio bölgesinde bulunan Fondamente Nove durağına gelerek 12 numaralı vaporettoya binmek. Eğer 20 euro’ya günlük vaporetto bileti alırsanız Burano ve Murano adaları için de bu biletinizi kullanabiliyorsunuz. Tek gidişlik bilet almak isterseniz fiyatı 7 euro. Venedik Burano arası 45 dakika sürüyor.

Vaporettolar her yarım saatte bir kalkıyor. İlk durak Murano Adası, ikinci durak Mazzorbo, üçüncü durak Burano Adası son durak ise şirin bir köy olan Torcello. Vaporetto’dan indiğiniz zaman dönüş saatini mutlaka kontrol edin. Saatler konusunda daha ayrıntılı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.

Burano ve Murano Adaları’na gitmek için bir diğer seçeneğiniz ise St. Lucia tren istasyonundan ya da St. Marco Meydanı’nın önünden kalkan vaporetto turlarına katılmak. 20 euro karşılığında Burano ve Murano Adaları’nı görebileceğiniz tur yaklaşık dört saat sürüyor.

svg%3E
Burano dantelleri dünyaca ünlü

Burano Adası Gezi Notları

Burano Adası’na ayak basar basmaz adanın enerjisini hissediyorsunuz. Rengarenk evlerin bulunduğu sahil şeridine gelmeden önce sizi sıra sıra dantel dükkanları karşılıyor. Renkli evleri kadar Burano dantelleri ile de ünlü bir ada. Bir zamanlar balıkçılığın yanında dantel işlemeciliği de adanın en büyük geçim kaynaklarından birini oluşturuyordu ki durum hala böyle. Eşleri balık avlamaya giden hanımlar vakitlerinin büyük bir bölümünü dantel işlemeye ayırırmış. Yıllar yılı işlenen el emeği göz nuru danteller bugün Burano’nun simgesi haline gelmiş. Farkı ise işleme tekniğinden geliyormuş. Eğer buradan hediyelik eşya almak isterseniz dantelden yapılmış eşyalara göz atmanızı mutlaka öneririm. Evet, fiyatları biraz pahalı ancak yapımındaki emeği düşününce hak veriyorsunuz. Renkli Burano magnetleri için adanın girişinde yer alan seyyar dükkanları tercih edebilirsiniz. 1’er euro’ya magnet satıyorlar.

Dantelin müzesi mi olurmuş demeyin, Burano’da dantel işlemelerine hayran kalacağınız, en ilgisiz insanın bile hayranlıkla bakmasını sağlayacak bir dantel müzesi bulunuyor. İsmi Museo del Merlotto. Dantel Müzesi’ne giriş 5 euro, öğrenciyseniz 3.5 euro. Museumpass’i olanların ücretsiz gezebileceği müzede 16.yüzyıldan günümüze kadar en güzel dantel örneklerini görmek mümkün.

Museo del Merlotto konum için tıklayın.

svg%3E
San Martino Kilisesi’nin eğik kulesi

Adanın en geniş caddesi Dantel Müzesi’nin de bulunduğu Piazza Baldassare Galuppi. Müzenin biraz ilerisinde eğik çan kulesiyle San Martino Kilisesi’ni göreceksiniz.

Burano’nun en güzel bölgesi ise hiç şüphesiz kanalın daraldığı renkli evlerin karşılıklı sıralandığı yer Tre Ponti. Vaktinizin büyük bir bölümünü burada fotoğraf çekmeye ayıracağınızı düşünüyorum. Yerel halk bu duruma o kadar alışkın ki fotoğraf çekerken hiçbir şey demiyorlar, aksine gülümsüyorlar. Adada en çok hoşuma giden durumlardan biri bu oldu 🙂

BONUS 1: Renk tutkunuysanız buranın en ünlü evlerinden biri de Bepi’s House. Fotoğrafını çekmeden dönmeyin derim!

BONUS 2: Karnınız kazındığında Burano’nun meşhur Bussola kurabiyesini deneyin. Yuvarlık şekilli bu kurabiyeler tam bir lezzet bombası!

BONUS 3: Susayınca ana meydandaki su kuyusu imdadınıza yetişiyor. Çeşmeden akan suyu varsa pet şişenize doldurabilir, gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

Burano Adası’na birkaç saat ayırmanız yeterli, sonrasında 12 numaralı vaporettoya binerek isterseniz Murano Adası’nı gezebilir ya da Venedik’e geri dönebilirsiniz. Murano Adası gezi rehberi için buraya, Venedik gezi rehberi için buraya tıklayın. Venedik konaklama ve Venedik’te ulaşım yazılarıma da göz atabilirsiniz.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
cinque terre gezi rehberi 1
Cinque Terre Gezi Rehberi
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x