Anasayfa İtalya Pisa Seyahatlerim

Pisa Gezisi

Floransa’ya kadar gelmişken Pisa’yı ziyaret etmeden olmaz değil mi? 

Klasikleşmiş soruyu cevaplayarak başlayacak olursam  Pisa’yı gezmek için 1 günün fazlasıyla yeterli olacağını söylemek hiç zor değil. Eğer Floransa’nın tadına yeterince vardıysanız kalan 1 gününüzü Pisa’ya ayırmanız sizin için güzel bir alternatif olabilir. Ancak Pisa bana yetmez Lucca’ya uğrayayım ya da Toskana vadisinin havasını sonuna kadar içime çekeyim diyorsanız birkaç güne daha ihtiyacınız var demektir.

Ben de 3 günlük Floransa gezimin son gününü Pisa Kulesini gezmeye ayıranlardanım.

Pisa’ya Nasıl Gidebilirsiniz?

Floransa’dan Pisa’ya gitmenin en kolay yolu tren. Ana tren istasyonu olan Santa Maria Novella’dan bineceğiniz hızlı tren ile 1 saat içinde Pisa’ya gidebilirsiniz. Biletinizi önceden satın alabileceğiniz gibi tren istasyonunda yer alan makinelerden de alabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta biletinizi trene binmeden önce yeşil makinelerde onaylatmanız. Yoksa herhangi bir kontrole denk gelirseniz ceza yemeniz olası. Bilet fiyatı tek yön 8.40 Euro.

Floransa ile karşılaştırınca Pisa, birkaç meydandan ve ünlü eserden oluşan yürüyerek 1-2 saat içinde gezebileceğiniz ufak bir şehir.

Turistlerin bu bölgeye Walking Street demesi de pek anlamlı olmuş. İstasyondan ünlü meydana otobüsler de mevcut ancak yeni yerleri yürüyerek keşfetmek her zaman en güzeli…

Şehri keşfe başlamadan tarihi kalıntılarla ünlü Pisa’nın UNESCO tarafından koruma altında olduğunu belirtmekte fayda var.

PİSA1

Mucizeler Meydanı

Pisa’ya ulaştıktan sonra yaklaşık 15 dakika yürüyerek Mucizeler Meydanı’nda (Piazza Dei Miracoli) kendinizi bulabilirsiniz. Mucizeler Meydanı’nda Pisa Kulesi, Şehir Katedrali ve Vaftizhane gibi başlıca eserler sizi karşılıyor.

Pisa Kulesi

Sadece Pisa şehrinin değil aynı zamanda İtalya’nın en önemli simgelerinden biri Pisa Kulesi. Eğikliği nedeniyle dünyanın her yerinden milyonlarca turistin uğrak yeri…  Yapımı 150 yılı aşan kule ilk zamanlarında çan kulesi olarak kullanılıyormuş.

Bu kuleyi diğer tüm kulelerden ayıran en büyük özelliği eğik olması. Eğikliği üzerine oldukça fazla söylenti olsa da öğrendiğimiz kadarıyla yapılırken temelinde oluşan kısmi alüvyon kaynaklı kısmi kumdan kaynaklı olarak kule eğilmiş ve o günden bugüne her yıl eğilmeye devam ediyormuş. 56 metre uzunluğundaki muhteşem kule bugün itibariyle merkezden tam olarak 4,47 metre eğrilmiş (yaklaşık olarak 5,5 derece) ve resmi kayıtlara göre her yıl düzenli olarak 1 milimetreden az olmak üzere eğrilmeye devam ediyor.

Kuleyi uzaktan görmek yetmez tepesine de çıkmalıyım derseniz giriş 18 Euro. İsterseniz kulenin önünden bilet alabileceğiniz gibi sıra beklemekten hoşlanmıyorsanız http://www.opapisa.it/en/tickets/buy/ adresinden ziyaret tarihinden 20 gün öncesine kadar bilet alabilirsiniz. Tepeden manzarayı çok övseler de bana bu ücret fazla abartı geldiği için çıkmayı düşünmedim. Zaten gelenlerin büyük bir çoğunluğu sadece etrafında fotoğraf çektirmekle meşgul olduğu için kuleye çıkanların sayısı bir hayli az. 

Bu arada kuleye karşı itiyormuşsun pozu verenlerden dolayı baya sıkılabilirsiniz demedi demeyin. Etrafınız fotoğraf için her türlü atraksiyona giren insanlarla çevrili olacağı için önceden kendinizi hazırlayın:)

Pisa Vaftizhanesi

Ünlü Bilim adamı Galieo’nun vaftiz ediliği yer olan Vaftizhane’de aynı zamanda Pisa’da yaşayanlar da vaftiz ediliyor. Mimarisi baş döndürücü olan akustiğiyle ünlü Vaftizhane Avrupa’nın önde gelen yapıları arasında gösteriliyor. Galileo’nun vaftiz edildiği yeri görmek isterseniz mutlaka uğrayın. Vaftizhane de Pisa Kulesi gibi topraktan nasibini almış ve hafif yan yatmıştır. Giriş ücreti 5 euro.

Pisa Katedrali

İlk inşa edildiği zaman Avrupa’nın en büyük katedraliyken bugün sadece Pisa şehrinin ve Toskana bölgesinin en büyüğü durumunda. Pisa kulesi, Pisa katedralinin inşası ile çan kulesi olarak kullanılmak üzere inşa edilmiştir. İtalya’daki her katedral gibi bu da özellikle gotik mimarisiyle, tarihiyle, mistik havasıyla insanı büyülüyor. İçerisinde renkli mermerlerin kullanılması görkemini iyice büyütüyor. Giriş ücreti 5 euro.

Campo Santo Anıt Mezarı

Geniş toprak alanın ortasına inşa edilmiş bu yapı Roma döneminden kalma birçok heykele sahip dönemin kutsal alanlarından biri. Mezarlık olarak hizmet veriyor. Giriş ücreti 5 euro. İnsanlar burayı ziyaret etmekten çok dinlenme yeri olarak kullanıyor. Eğer hava güzelse şanslısınız. Kulenin arkasındaki çimlere uzanın, güneşin ve manzaranın keyfini çıkarın. 

Sinopie Müzesi

Koruma altında olan frekslerin bulunduğu küçük şehir müzesi. Eğer Pisa’da yapılardan birine girdiyseniz burayı ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Şövalyeler Meydanı

Piazza Del Cavalieri olarak bilinen bu meydan şehrin en büyük ikinci meydanı olarak anlıyor. Meydan aynı zamanda Saat Sarayı ve Caravano Sarayına ev sahipliği yapıyor.

Carovana Sarayı

Pisa Üniversitesi olarak hizmet veren bina şehrin ve İtalya’nın en önemli eğitim kurumlarından biri. Üniversitenin etkisiyle Pisa’nın nüfusunun çoğunluğunu gençler oluşturuyor.

Saat Sarayı

Şans eseri gördüğüm bu sarayın bir tarafı ölümü bir tarafı yaşamı anlatıyor olması beni çok etkiledi. Dante’nin romanlarında geçtiği söylenen yerlerden biri olduğunu duydum ama hangisi olduğunu bilmiyorum.

Santa Maria Della Spina Kilisesi

Pisa’daki Arno Nehri’nin kıyısında bulunan kilise Pisa’ya gelen herkesin ilginç mimarisiyle dikkatini mutlaka çekmiştir. Meydandaki kiliseye göre ufak olsa da oldukça etkileyici mimariye sahip.

Garibaldi Meydanı

İtalya’nın kahramanları arasında yer alan Garibaldi’nin heykelinin bulunduğu bu meydanda alışveriş yapabilir ya da soluklanmak için orada bulunan mekanlarda oturabilirsiniz.

Pisa’da Ne Yenir?

Mucizeler Meydanı’nda ya da Garibaldi Meydanı’nda keyfinize göre şarapla birlikte Pizza, Spagetti ya da Lazanya deneyebilirsiniz. Acıkmadım diyorsanız Tiramusu/Panna Cotta- Espresso ikilisi de yorgunluğunuza iyi gelecektir.

Fiyatlar Floransa’dan bir tık yukarıda olsa da öyle çok cep yakar cinsten değiller. Eğer vaktiniz varsa öğrencilerin takıldığı barlara uğrayabilir, nefis Toscana şarabının tadına bir de burada bakabilirsiniz.

BONUS BİLGİ: Ziyaret için sabah erken saatleri tercih ederseniz fotoğraf çekerken size büyük kolaylık sağlar. Öğlene doğru şehre gelen turist akını nedeniyle fotoğraf karelerinizde yabancı yüzleri görmek zorunda kalabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

avatar
  Subscribe  
Bildir
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.