pisa gezisi

Pisa Gezisi

Floransa’ya kadar gelmişken Pisa’yı ziyaret etmeden olmaz değil mi? Klasikleşmiş soruyu cevaplayarak başlayacak olursam Pisa’yı gezmek için 1 günün fazlasıyla yeterli olacağını söylemek hiç zor değil. Eğer Floransa’nın tadına yeterince vardıysanız kalan 1 gününüzü Pisa’ya ayırmanız sizin için güzel bir alternatif olabilir. Ancak Pisa bana yetmez Lucca’ya da uğrayayım ya da Toskana vadisinin havasını sonuna kadar içime çekeyim diyorsanız birkaç güne daha ihtiyacınız var demektir. Ben 3 günlük Floransa gezimin son gününü Pisa’ya ayırdım. Eğer iyi bir plan yaparsanız bir günde Pisa gezilecek yerlerin büyük kısmını bitirebilirsiniz.

*Pisa gezi yazısına geçmeden önce İtalya seyahati planlıyorsanız buradan Roma, Floransa, Milano, Venedik, Cenova, Bologna ve çok daha fazla şehrin rehberlerine göz atabilirsiniz.

Pisa Nerede?

İtalya’nın Toskana bölgesinde yer alan Pisa aslında bir öğrenci şehri. Yaklaşık 100 bin kişilik nüfusun 60 bininin öğrencilerden oluştuğunu öğrenince şehre bakış açım fazlasıya değişti. Sadece Pisa Kulesi ile değil Pisa Üniversitesi ile de adından söz ettiriyor şehir. Pisa konum olarak Floransa‘nın batısında bulunuyor. Şehre en kolay ulaşım da Floransa’dan sağlanıyor.

Pisa’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Pisa’ya havayolu ile direkt ulaşım sadece Türk Hava Yolları ile mümkün, ancak o da yoğun sezonda. Kış aylarında Roma aktarmalı olarak Pisa’ya ulaşım sağlanıyor. Zaten bilet fiyatları yüksek olduğu için Pisa’ya direkt ulaşım yerine Roma, Bologna, Milano gibi şehirlere uçuş yaptıktan sonra trenle Pisa’ya geçmeniz çok daha hesaplı bir seçenek. Yukarıda da bahsettiğim gibi biz Floransa gezimizin son gününü Pisa’ya ayırmayı tercih ettik. Zaten Pisa’yı ziyaret etmek isteyenlerin büyük bir kısmı Floransa’dan geliyor, çünkü iki şehir arasındaki mesafe ortalama bir saat.

Floransa Pisa Ulaşım

Floransa’dan Pisa’ya gitmenin en kolay yolu tren. Ana tren istasyonu olan Santa Maria Novella’dan bineceğiniz tren ile 1 saat içinde Pisa’ya gidebilirsiniz. Pisa tren bileti satın almak için global uçak, tren ve otobüs bileti satın alınabilen Omio.com sitesini tercih edebilirsiniz. Ben yurt dışı seyahatlerimde biletlerimi çoğunlukla Omio sitesinden satın alıyorum. Omio’nun en büyük avantajı Türkçe dil seçeceğinin bulunması. İsterseniz uygulamayı cep telefonunuza indirerek birkaç adımda biletinizi satın alabilirsinizEğer bu link üzerinden ilk kez üye olursanız satın alacağınız 40 euro ve üzeri biletinizde 10 euro indirim kazanabilirsiniz.

Tren bileti almak için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek ise İtalya’nın resmi tren sitesi olan TrenItalia. Floransa Pisa tren bileti ücreti kişi başı ortalama 9 euro. (Fiyat bilgisi 2019 Aralık’ta güncellenmiştir.) Eğer tren biletinizi istasyondan almak isterseniz dikkat etmeniz gereken nokta biletinizi trene binmeden önce yeşil makinelerde onaylatmanız. Yoksa herhangi bir kontrole denk gelirseniz ceza yemeniz olası. Pisa’nın ana tren istasyonu Pisa Centrale Pisa Kulesi’nin bulunduğu Mucizeler Meydanı‘na yürüyerek yaklaşık yirmi dakikalık uzaklıkta. Eğer yanınızda valiziniz varsa Pisa Centrale’de yer alan bagaj saklama dolaplarına 12 saatliği 5 euro karşılığında bırakabilirsiniz. İstasyondan ünlü meydana otobüsler de mevcut ancak yeni yerleri yürüyerek keşfetmek her zaman en güzeli.

Pisa Gezilecek Yerler

İtalya’nın diğer şehirleri ile kıyasladığınızda Pisa gezilecek yerler bakımından tek bir noktaya odaklansa da keşfedilmeyi bekleyen pek çok yer bulunuyor. 6. yüzyıla uzanan tarihi ile İtalya’nın köklü şehirlerinden biri olan Pisa Arno Nehri kıyısında yer alıyor. Bu bakımdan Floransa ile benzerlik taşıdığını söylemek mümkün. Eğik Kule olarak da bilinen Pisa Kulesi sadece şehrin değil İtalya’nın da sembollerinden biri. Ama bana kalırsa Pisa Kulesi ile birlikte Mucizeler Meydanı’nda yer alan Vaftizhane ve Katedral de fazlasıyla görkemli! Piazza dei Cavalieri şehrin ana meydanı olmakla birlikte Piazza Garibaldi ve Piazza XX Settembre gezebileceğiniz meydanlar arasında yer alıyor. Gotik mimarisiyle Arno Nehri kıyısında yer alan Santa Maria della Spina Kilisesi ve Tuttomondo muralı Pisa gezisi sırasında kaçırmamanız gereken yerlerden sadece bazıları.

svg%3E
Pisa Gezi Rehberi – Mucizeler Meydanı

Mucizeler Meydanı (Piazza dei Miracoli)

Pisa’nın en meşhur noktası olan Mucizeler Meydanı (Piazza dei Miracoli) hiç şüphesiz şehirde keşfedeceğiniz ilk yer. Meydana yaklaşırken içimi büyük bir heyecan kapladı, belki “ne var yani altı üstü bir kule” diyenler olacaktır ama bembeyaz görüntüsüyle meydandaki eserler gerçekten heyecan verici! Dünyanın en iyi mimari komplekslerinden biri olarak gösterilmesi bunun en önemli kanıtı. Mucizeler Meydanı’nda Pisa Kulesi, Şehir Katedrali ve Vaftizhane gibi başlıca eserler sizi karşılıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan Mucizeler Meydanı‘nın konum olarak şehir merkezinde değil biraz dışında yer alması ilginç. Nedeni ise katedralin inşa edilmeye başladığı 1094 yılında şehirde bir tek bu bölgenin boş olmasıymış. Meydanın asıl ismi Piazza del Duomo iken İtalyan şair ve yazar Gabriele d’Annunzio bir romanında burayı “prato dei miracoli” yani “mucizeler çayırı” olarak adlandırmış. Sonrasında meydanın asıl ismi “Piazza dei Miracoli” namı-ı diğer Mucizeler Meydanı‘na dönüşmüş. Şairin betimlemesine katılmamak elde değil, çünkü yemyeşil çimenler arasında yükselen bembeyaz eserler adeta mucize gibi 🙂

NOT: Mucizeler Meydanı’nı ziyaret için sabah erken saatleri tercih ederseniz fotoğraf çekerken size büyük kolaylık sağlar. Öğlene doğru şehre gelen turist akını nedeniyle fotoğraf karelerinizde yabancı yüzleri görmek zorunda kalabilirsiniz.

svg%3E
Mucizeler Meydanı – Pisa Katedrali

Pisa Gezilecek Yerler: Pisa Katedrali

Mucizeler Meydanı’nı anlatmaya ilk olarak Pisa Katedrali’nden başlamak gerek çünkü meydanda ilk inşa edilen tarihi yapı bu katedralmiş. 11. yüzyılda deniz ticaretinin en güçlü olduğu dönemlerde Pisalı denizciler Kuzey Afrika ve Orta Doğu seyahatleri sırasında gördükleri tarihi yapılardan etkilenmiş ve Pisa’da da böylesine ihtişamlı bir katedral inşa edilmesine karar verilmiş. 1064 yılında Meryem Ana’ya adanmak üzere inşasına başlanan Pisa Katedrali Romaneski mimarisi ile oldukça ihtişamlı! Katedralin dış cephesine baktığınızda Arap mimarisinden de etkileri görmeniz mümkün. Pisa Katedrali inşa edildiği zaman Avrupa’nın en büyük katedraliyken bugün sadece Pisa şehrinin ve Toskana bölgesinin en büyüğü konumunda. Pisa Katedrali’ne gelmişken sadece dışarıdan bakmakla yetinmeyin, mutlaka içerisini de gezin. Katedrale giriş ücretsiz.

svg%3E
Pisa Gezi Blog – Pisa Kulesi

Pisa Gezilecek Yerler: Pisa Kulesi

Sadece Pisa şehrinin değil aynı zamanda İtalya’nın en önemli simgelerinden biri Pisa Kulesi. Bu kuleyi diğer tüm kulelerden ayıran en büyük özelliği eğik olması. Pisa Kulesi aynı zamanda Eğik Kule olarak da biliniyor. Eğikliği üzerine oldukça fazla söylenti olsa da öğrendiğimiz kadarıyla yapılırken temelinde kısmi alüvyon kaynaklı kısmi kumdan kaynaklı bir çökme olduğu için kule eğilmiş ve inşa edildiği günden bugüne her yıl eğilmeye devam ediyormuş. 56 metre uzunluğundaki Pisa Kulesi merkezden tam olarak 4,47 metre eğrilmiş (yaklaşık olarak 5,5 derece) ve resmi kayıtlara göre her yıl düzenli olarak 1 milimetreden az olmak üzere eğilmeye devam ediyor.

Pisa Kulesi’nin inşa edilmesindeki amaç Pisa Katedrali’nin çan kulesi olması. 1173 yılında inşasına başlanan Pisa Kulesi zamanla eğilmeye başlayınca 1275 yılına kadar çalışmalar durdurulmuş. 1990 yılında kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçirilen kule 2001 yılında tekrar ziyarete açılmış. Önümüzdeki elli yıl mevcut halini koruması beklenen Pisa Kulesi’ni uzaktan görmek yetmez tepesine de çıkmalıyım derseniz 294 basamak sizi bekliyor 🙂 Pisa Kulesi’ne çıkış ücretli. Kişi başı bilet ücreti 18 euro. Bileti isterseniz kulenin önünden alabileceğiniz gibi sıra beklemekten hoşlanmıyorsanız bu adresten de ziyaret tarihinden 20 gün öncesine kadar alabilirsiniz. Tepeden manzarayı çok övseler de bana bu ücret fazla abartı geldiği için çıkmayı düşünmedim. Zaten gelenlerin büyük bir çoğunluğu sadece etrafında fotoğraf çektirmekle meşgul olduğu için kuleye çıkanların sayısı bir hayli az. 

svg%3E
Mucizeler Meydanı – Pisa Vaftizhanesi

Pisa Vaftizhanesi

Mucizeler Meydanı’nda sizi bekleyen tarihi yapılardan bir diğeri ünlü bilim adamı Galieo’nun vaftiz ediliği yer olan Pisa Vaftizhanesi. Mimarisi ve baş döndürücü olan akustiğiyle ünlü Pisa Vaftizhanesi İtalya’nın en büyük vaftizhanesi olarak biliniyor. Vaftizhane de Pisa Kulesi gibi topraktan nasibini almış ve hafif yana eğilmiş. Pisa Vaftizhanesi’ne giriş ücreti 5 euro.

svg%3E
Mucizeler Meydanı – Camposanto Anıt Mezarı

Pisa Gezilecek Yerler: Camposanto Anıt Mezarı

Mucizeler Meydanı gezilecek yerler arasında bulunan Camposanto Anıt Mezarı Roma döneminden kalma birçok heykele ve mezara sahip kutsal alanlardan biri. Anıt mezarın fresklerle süslü duvarları oldukça etkileyici. Camposanto Anıt Mezarı ziyaret etmek isterseniz giriş ücreti 5 euro.

Sinopie Müzesi

Koruma altında olan fresklerin bulunduğu küçük şehir müzesi olan Sinopie Müzesi Mucizeler Meydanı’nın son yapısı. Sinopie nedir diyecek olursanız erken dönem ressamların kağıt veya parşömene çizim yaptıkları kırmızı renkli bir taş. İkinci Dünya Savaşı sırasında Camposanto’da çıkan bir yangın sonrası hasar gören duvarların altında ortaya çıkan bu freskler tek tek onarılmış ve bu eserlerle Sinopie Müzesi açılmış. Eğer Pisa’da yapılardan birine girdiyseniz Sinopie Müzesi’ni ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

svg%3E

Şövalyeler Meydanı (Piazza dei Cavalieri)

Mucizeler Meydanı sonrası rotamızı Piazza dei Cavalieri olarak bilinen şehrin en büyük meydanlarından birine çevirdik. Meydan aynı zamanda Pisa’nın önemli saraylarından olan Palazzo dell’ Orologio (Saat Sarayı) ve Palazzo dei Cavalieri (Carovana Sarayı)’na ev sahipliği yapıyor. Ortaçağ döneminde Pisa şehrinin merkezi kabul edilen Şövalyeler Meydanı’ndaki Carovana Sarayı şu an üniversite binası olarak kullanılırken Saat Sarayı üniversite kütüphanesi olarak hizmet veriyor.

svg%3E
Pisa Gezilecek Yerler – Santa Maria Della Spina Kilisesi

Santa Maria Della Spina Kilisesi

Arno Nehri’nin kıyısında bulunan Santa Maria Della Spina Kilisesi ilginç mimarisiyle dikkatinizi mutlaka çekecek. Meydandaki kiliseye göre ufak olsa da oldukça etkileyici mimariye sahip.

svg%3E

Garibaldi Meydanı

İtalya’nın kahramanları arasında yer alan Garibaldi’nin heykelinin bulunduğu bu meydanda alışveriş yapabilir ya da soluklanmak için buradaki mekanlarda oturabilirsiniz. Alışveriş yapmayı seviyorsanız lokal mağazalar da yer alıyor.

svg%3E
Arno Nehri – Pisa

Pisa Gezilecek Yerler: Arno Nehri Kıyısı

Tıpkı Floransa gibi Pisa da Arno Nehri kıyısına konumlanmış. Tarihi binalar ve köprülerin yer aldığı Arno Nehri kıyısında yürüyüş yapmak öyle keyifli ki! İtalyanlar Arno Nehri kıyısına çıkan sokakları “Lungarno” olarak adlandırıyor. Yüzyıllar önce varlıklı ailelerin oturduğu bu sokaklar günümüzde biz turistler için popüler gezi durakları arasında. Lungarno Mediceo, Lungarno Pacinotti Arno Nehri’nin kuzeyinde yer alırken Lungarno Galilei, Lungarno Gambacorti nehrin güneyinde bulunuyor. Nehir kenarındaki bu sokaklar size Pisa’nın sadece kuleden ibaret bir şehir olmadığını gösteriyor. Kiliseleri, müzeleri ve tarihi binaları ile fotoğraf çekmelik pek çok yer bulabilirsiniz.

Kısa Kısa Pisa Gezisi Notları

  • Pisa Kulesi nedeniyle şehir turistlerin İtalya’da en yoğun ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Yaz dönemi hem en pahalı hem de en kalabalık dönem. Biz haziran başında gitmemize rağmen Mucizeler Meydanı çok kalabalıktı. Düşük sezonda daha rahat gezme imkanına sahip olabilirsiniz.
  • Şehirdeki turist akını nedeniyle restoranlarda yeme-içme fiyatları ortalamanın biraz üzerinde. Öğrenci şehri olmasının avantajını kullanın ve öğrencilerin sıkça gittiği mekanları tercih edin. Mucizeler Meydanı çevresindeki restoranlar cüzdanınızda ufak çaplı hafiflemeye yol açabilir 🙂
  • Öğrenci sayısının bir hayli fazla olması nedeniyle şehirde çok sayıda hostel bulmak mümkün. Eğer Pisa’da konaklamak istiyor ama fiyatlar bütçenizi aşıyorsa Hostel Pisa Tower, Pisa Train Station Hostel ve Hostel Easy Pisa seçeneklerine göz atın.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
szentendre gezilecek yerler
Sokakları Sanat Kokan Kasaba: Szentendre
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x