roma

Roma İpuçları

Aşıklar şehri Roma’ya bu ilk seyahatinizse ve vaktiniz de kısıtlıysa en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Kendi seyahatimde deneyimlediklerimi aktaracak olursam:

1- Colosseum için biletinizi önceden alın

Colosseum’un içini gezmek isterseniz en erken saatte bile gitseniz önünde uzun bir kuyrukla karşılaşacaksınız. Özellikle yaz sezonunda 1 saati bulan bekleme süresi sıcak havada hayli zorlanmanıza neden olabilir. Seyahatinizden önce (Colosseum and roman forum pass) sitesinden alacağınız bilet size giriş için oldukça avantaj sağlar.

2- Vatikan için internetten rezervasyon yaptırın

Ufak bir ekstra ücret ile benzer bir şekilde Vatikan müzesinin içine girmek için uzun sıradan kaçınabilirsiniz. Dilerseniz yılın belli dönemlerinde düzenlenen akşam turuna katılarak daha sakin gezebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve online bilet almak için burayı inceleyebilirsiniz.

3- Merkezi yerde kalın

Roma oldukça büyük bir şehir, dolayısıyla mesafeler de birbirinden hayli uzak. Öyle ki çoğu zaman toplu taşıma kullansanız bile yine de uzun bir süre yürümeniz gerekebiliyor. Özellikle ilk kez ziyaret edecekseniz kalacağınız yerin merkezi olmasına dikkat edin. Roma’da hangi bölgelerde kalınabilir diyenler için yazım burada.

4-Suya para vermeyin

Çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi İtalya’da da suların tadı bizim damak tadımıza çok uygun değil, üstelik özellikle restoranlarda 4-8 euro arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Ancak Roma’da suya para vermenize gerek yok. Çünkü şehrin hemen her yerinde çeşmeler bulunuyor. Sular temiz ve içilebilir. Tek yapmanız gereken yanınıza şişenizi almanız.

5- Siesta saatlerine denk gelmeyin

Bizim pek de alışık olmadığımız bir şekilde bazı Avrupa şehirlerinde sıkça karşılaşılan siesta saatleri Roma’da da mevcut. Özellikle yaz aylarında 12.00-15.00 ya da 12.00-16.00 saatleri arasında mağazaların birçoğunu açık bulamazsınız. Bunun yanı sıra saat 19.00’da da dükkanların hepsinin kepenk indirdiğini görebilirsiniz. Dolayısıyla alışveriş için sabahın erken saatlerini ya da 17.00-19.00 saat aralığını tercih edin.

6- Kilise gezecekseniz açık giyinmeyin

Bu kural aslında birçok Avrupa şehri için de geçerli ancak tekrar hatırlatmakta fayda var. Özellikle Vatikan’ı ziyaret edecekseniz yanınızda şal bulundurmayı unutmayın. Şort, mini etek vb gibi diz üstü kıyafetler ile kiliseleri ziyaret etmek yasak.

7- Tarihi yerler gezecekseniz Roma Pass alın

48 saat ve 72 saat olmak üzere çeşitleri bulunan Roma Pass eğer müze vb tarihi yerlere meraklıysanız sizin için büyük avantaj sağlayabilir. Roma Pass almak ne kadar avantajlı, artıları eksileri neler merak edenler buraya tıklayabilir.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
sienaana
Siena Gezi Notları
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x