Anasayfa İPUÇLARI İtalya Keşfet Roma Seyahatlerim

Roma Pass Almak Avantajlı mı?

Roma Pass, Roma sınırları içinde kart sahiplerine içeriğine göre sınırsız ulaşım hakkından ücretsiz çeşitli müze ve anıt girişlerine ve kalacak yerden alışverişe kadar birçok alanda indirim imkanı sunan bir kart. Bu kart sayesinde ücretsiz giriş hakkına sahip olduğunuz yerlerde sıra beklemezsiniz.

Yazıya geçmeden önce Roma gezilecek yerler hakkındaki yazımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Roma’da ulaşım inanın İstanbul’dan hiç de farklı değil hatta bana göre İstanbul’dan çok daha kötü dersem yeridir. İtalya’nın diğer şehirlerine göre gerek büyüklüğünden gerekse tarihi yerlerin çokluğundan inanılmaz insan ve araç trafiği var. Trafiğin hayli sıkışık oluşu turistleri ve yerli halkı metro ve trene yönlendirmiş durumda. Roma metrosundan söz etmek bile istemiyorum çünkü Roma’ya gidip metroda yaşadıklarından sonra İstanbul metrobüsüne bile dua eden İstanbullu çoktur diye düşünüyorum. En azından ben öyle yaptım:)) Roma metrosu özellikle sabah ve akşam üstü inanılmaz kalabalık, öyle ki birkaç kez binmek için üçüncü hatta dördüncü metroyu beklemek zorunda kaldım. Roma Pass alırken bu kalabalık durumu göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Roma Pass’in kart sahiplerine sunduğu avantajlar ve fiyatları nedir?

Roma Pass  48 ve 72 saatlik olarak iki ayrı sınıfta satışa sunuluyor. Her ikisinin de avantajları ve fiyatları birbirine göre farklılık gösteriyor. Bu avantajlardan ve farklılıklardan sırasıyla bahsetmek istiyorum.

roma

48 saatlik Roma Pass: 

 • Kartı ilk kullandığınız andan itibaren 48 saat geçerlidir.
 • Ücretsiz 1 müze ya da anıt ziyaret hakkı.
 • Sınırsız metro, otobüs ve tren kullanım hakkı.
 • Anlaşmalı turist organizasyonlarında, sergilerde ve davetlerde indirim hakkı.
 • Fiyatı: 28,00 € 

72 saatlik Roma Pass: 

 • Kartı ilk kullandığınız andan itibaren 72 saat geçerlidir.
 • Ücretsiz 2 müze ya da anıt ziyaret hakkı.
 • Sınırsız metro, otobüs ve tren kullanım hakkı.
 • Anlaşmalı turist organizasyonlarında, sergilerde ve davetlerde indirim hakkı.
 • Fiyatı: 38,50 €

Roma Pass ile Kolezyum, Palatino Tepesi ve Roma Forumu (ikisi 1 müze hakkı olarak geçiyor), Appia Yolu, Capitoline Müzesi, Giovanni Baracco’nun Antik Heykel Müzesi, Montemartini Capitoline Müzesi ve Roma Medeniyetler gibi daha birçok müzeden seçtiklerinize ücretsiz giriş hakkına sahip olursunuz. Roma Pass ile ücretsiz girebileceğiniz müzeler ve anıtların tam listesine ulaşmak için tıklayınız.

Roma Pass ulaşım kartını Roma’da bulunan neredeyse bütün turizm ofislerden, müzelerden ya da arkeolijik alanlardan satın alabildiğiniz gibi internet üzerinden online olarak Roma Pass resmi sitesinden satın alabilirsiniz. Roma Pass almak için tıklayınız. Site üzerinden kredi kartıyla aldığınız kartın banka ile sistem arasındaki bağın kurulması için 24 saat sonra aktif olacağını sakın unutmayın. 

Roma Pass aldıktan sonra ön yüzüne adınızı soyadınız yazmayı unutmayın. Aksi halde görevliler tarafından ceza yiyebilirsiniz. Roma Pass kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ilk kullandığınız andan itibaren almış olduğunuz karta göre 48 ya da 72 saat geçerlidir.

Roma Pass ulaşım kartının avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Bunlar ;

 • Fiumicino ve Ciampino Havaalanı’na ulaşımına ait gidiş-dönüş gibi tüm bağlantılardan ücretsiz olarak faydalanamazsınız. 
 • Şehir dışındaki trenlerden (ZONE B dışında) ücretsiz faydalanamazsınız.

Roma Pass ulaşım kartını eğer müzeleri gezmekten keyif alıyorum ve kesinlikle gezmeyi planlıyorum diyorsanız mutlaka alın. Çünkü Roma Pass ile ücretsiz giriş hakkınızın olduğu müze(ler) dışında Villa Borghese, Canonica, Delle Mura, Napoleonico, Della Memoria Garibaldina ve Villa di Massenzio müzelerine ücretsiz giriş hakkı tanıyor.

Ama ben müzeleri sevmiyorum diyorsanız o zaman size Roma Pass önermekten ziyade uzak durun demekten başka şansım kalmıyor. Çünkü sadece ulaşım için Roma Pass almanıza gerek yok. Roma’da ulaşım için başka alternatifler de düşünülmüş. Sizin yapmanız gereken tek şey günlük olarak ne kadar ulaşım araçlarını kullanacağınızı tahminen hesaplamak. Eğer hesaplamayı düzgün yapmazsanız karlı çıkayım derken zararlı bile çıkabilirsiniz. Diğer ulaşım avantajları;

 • Roma’nın kendi ulaşım araçlarında geçerli 1 günlük, 2 günlük ve 3 günlük kartları bulunuyor. Bunlar ile gün boyunca havaalanı dışında istediğiniz ulaşım aracını sınırsız olarak kullanabilirsiniz. Günlük kartlar, Roma Pass’in aksine saatlik değil gün hesabına göre çalışıyor. Saat kaçta alırsanız alın eğer 1 günlükse aldığınız gece, 2 günlükse 2’nci günün gecesi , 3 günlükse 3’üncü gece saat 00.00’dan itibaren kartınız geçerliğini yitirir. 1 günlük ulaşım kartı 7 €, 2 günlük ulaşım kartı 12.5 €, 3 günlük ulaşım kartı ise 18 €’dur.
 • Roma’nın kendi ulaşım araçlarında 100 dk’lık geçerli ulaşım kartı ile 100 dk boyunca 1 kez metro ile sınırlı olmak üzere sınırsız olarak otobüs ve trenleri kullanabilirsiniz. 100 dk’lık ulaşım kartı 1.5 €’dur.

Bu kartları metro ve tren istasyonunun içerisindeki cihazlardan ve satış görevlilerinden kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Roma’da ne yenir diye merak edenlere özel hazırladığım Roma yeme içme rehberi yazımı da okuyabilirsiniz.

You Might Also Like

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
SeldaBirten ÇankayaSeldaahmet Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ahmet
Ziyaretçi
ahmet

supersin tesekkurler

Selda
Ziyaretçi
Selda

Merhaba çok anlaşılır yazmışsınız teşekkür ederim. Günlük kartlarla Castel Romano Designer Outlete gidilebilirmi?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.