roma pass

Roma Pass Almak Avantajlı mı?

İtalya’nın en büyüleyici şehirlerinden biri bence Roma. Evet çok kalabalık, belki gürültülü bir şehir ama adeta bir açık hava müzesi. Roma’yı hakkını vererek gezmek isterseniz birkaç hafta bile yetmez, o yüzden belirli aralıklarla tekrar tekrar ziyaret etmeyi gerektiren bir şehir Roma. Eğer Roma’ya ilk gidişinizse ve süreniz de kısıtlıysa (2-3 gün gibi) Roma şehir kartı olarak da bilinen Roma Pass almayı düşünebilirsiniz. Peki Roma Pass nedir, Roma Pass almak avantajlı mı?

Roma Pass ile ilgili bilgilere geçmeden önce buradan başta Roma, Milano, Floransa, Bologna, Venedik olmak üzere kapsamlı İtalya rehberlerime göz atabilirsiniz.

Roma Pass Nedir?

Roma Pass, Roma sınırları içinde kart sahiplerine içeriğine göre sınırsız ulaşım hakkından ücretsiz müze ve arkeolojik alan girişlerine kadar birçok alanda avantaj sunan bir kart. Bu kart sayesinde ücretsiz giriş hakkına sahip olduğunuz yerlerde sıra beklemezsiniz.

Roma Pass müzeleri gezmekten keyif alıyorum ve Roma’da birçok müzeyi gezmeyi planlıyorum diyenler için. Çünkü Roma Pass ile ücretsiz giriş hakkınızı kullandıktan sonra ziyaret edeceğiniz müzelere indirimli giriş yapabilirsiniz. Roma Pass 48 ve 72 saatlik olarak iki ayrı şekilde satışa sunuluyor. Her ikisinin de avantajları ve fiyatları birbirine göre farklılık gösteriyor. Bu avantajlardan ve her iki kart arasındaki farklardan sırasıyla bahsetmek istiyorum.

48 Saatlik Roma Pass

 • Kartı ilk kullandığınız andan itibaren 48 saat geçerlidir.
 • Ücretsiz 1 müze ziyaret hakkı
 • Müzelere indirimli giriş hakkı
 • Sınırsız toplu ulaşımdan yararlanma hakkı
 • Anlaşmalı turist organizasyonlarında, sergilerde ve davetlerde indirim hakkı
 • Big Bus, City Roma, City Sightseeing Roma Hop on Hop off tur otobüslerinde %15 indirim hakkı

72 Saatlik Roma Pass

 • Kartı ilk kullandığınız andan itibaren 72 saat geçerlidir.
 • Ücretsiz 2 müze ziyaret hakkı
 • Müzelere indirimli giriş hakkı
 • Sınırsız toplu ulaşımdan yararlanma hakkı
 • Anlaşmalı turist organizasyonlarında, sergilerde ve davetlerde indirim hakkı
 • Big Bus, City Roma, City Sightseeing Roma Hop on Hop off tur otobüslerinde %15 indirim hakkı

Roma Pass ile Kolezyum, Palatino Tepesi ve Roma Forumu (ikisi 1 müze hakkı olarak geçiyor), Appia Yolu, Capitoline Müzesi, Giovanni Baracco’nun Antik Heykel Müzesi, Montemartini Capitoline Müzesi ve Roma Medeniyetler Müzesi gibi daha birçok müzeden ilk giriş yapacağınız 1 ya da 2 müzeye (48 saatlik Roma Pass card ile 1, 72 saatlik Roma Pass card ile 2 müze) ücretsiz giriş hakkına sahip olursunuz. Roma Pass ile ücretsiz girebileceğiniz müzelerin tam listesine ulaşmak için tıklayınız.

Roma Pass kartı Roma’da bulunan bütün turizm ofislerden, müzelerden ya da arkeolojik alanlardan satın alabildiğiniz gibi internet üzerinden online olarak Roma Pass resmi sitesinden satın alabilirsiniz. Roma Pass almak için tıklayınız. Roma Pass aldıktan sonra ön yüzüne adınızı, soyadınız yazmayı unutmayın. Aksi halde görevliler tarafından ceza yiyebilirsiniz. Roma Pass kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli detay ilk kullandığınız andan itibaren almış olduğunuz karta göre 48 ya da 72 saat geçerlidir.

Roma Pass alırken bunlara da dikkat etmenizi öneririm:

 • Roma Pass Vatikan Müzeleri‘nde geçerli değil.
 • Fiumicino ve Ciampino Havaalanı’na ulaşımına ait gidiş-dönüş gibi tüm bağlantılardan ücretsiz olarak faydalanamazsınız. 
 • Şehir dışındaki trenlerden (ZONE B dışında) ücretsiz faydalanamazsınız.
svg%3E
Roma

Roma Pass 2020 Fiyatları

Roma Pass almak istiyorsanız güncel fiyat bilgisini de sizlerle paylaşmak istiyorum. 48 saatlik Roma Pass kart ücreti 28 euro, 72 saatlik Roma Pass kart ücreti 38.50 euro. İlk bakışta fiyatlar yüksek gelebilir ama şöyle düşünün Kolezyum‘u gezmek isterseniz giriş ücreti 16 euro. Castel Sant’ Angelo‘ya giriş ise 14 euro. Sadece bu iki müzeyi Roma Pass olmadan gezmek istediğinizde cebinizden 30 euro ödemiş olacaksınız. 48 saatlik Roma Pass aldığınızda Kolezyum’u ücretsiz gezip Castel Sant’ Angelo’yu ise indirimli giriş ücreti vererek (7 euro) ziyaret edebilirsiniz.

Roma’da ulaşım inanın İstanbul’dan hiç de farklı değil hatta bana göre İstanbul’dan çok daha kötü dersem yeridir. Başkent olmasının yanı sıra gezip görülecek yerlerin fazla olması nedeniyle aşırı bir trafik söz konusu. Trafiğin hayli sıkışık oluşu turistleri ve yerli halkı metro ve trene yönlendirmiş durumda. Roma metrosundan söz etmek bile istemiyorum çünkü Roma’ya gidip metroda yaşadıklarımdan sonra İstanbul’daki metrobüs bana tenha geldi, siz düşünün 🙂 Roma metrosu özellikle sabah ve akşam üstü inanılmaz kalabalık, öyle ki birkaç kez binmek için üçüncü hatta dördüncü metroyu beklemek zorunda kaldım. Roma Pass alırken bu durumu göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Roma’da ulaşım için başka alternatifler de mevcut. Sizin yapmanız gereken tek şey günlük olarak ne kadar ulaşım araçlarını kullanacağınızı hesaplamak.

 • Roma’nın kendi ulaşım araçlarında geçerli 1 günlük, 2 günlük ve 3 günlük kartları bulunuyor. Bunlar ile gün boyunca havaalanı dışında istediğiniz ulaşım aracını sınırsız olarak kullanabilirsiniz. Günlük kartlar, Roma Pass’in aksine saatlik değil gün hesabına göre çalışıyor. Saat kaçta alırsanız alın eğer 1 günlükse aldığınız gece, 2 günlükse 2’nci günün gecesi , 3 günlükse 3’üncü gece saat 00.00’dan itibaren kartınız geçerliğini yitirir. 1 günlük ulaşım kartı 7 €, 2 günlük ulaşım kartı 12.5 €, 3 günlük ulaşım kartı ise 18 €’dur.
 • Roma’nın kendi ulaşım araçlarında 100 dk’lık geçerli ulaşım kartı ile 100 dk boyunca 1 kez metro ile sınırlı olmak üzere sınırsız olarak otobüs ve trenleri kullanabilirsiniz. 100 dk’lık ulaşım kartı 1.5 €’dur. Roma ulaşım kartlarını metro ve tren istasyonunun içerisindeki cihazlardan ve satış görevlilerinden kolaylıkla satın alabilirsiniz.
roma

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Roma Pass yazısı ile ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
Turk Hava Yollari
Türk Hava Yolları Esnek Seyahat Uygulaması ile Hayallerinizi Ertelemeyin
5
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x