Adsız 2

Floransa İpuçları

İtalya’nın açıkhava müzesi Floransa’ya gitmeden önce bu ipuçlarına göz atmanız seyahatinizin daha verimli geçmesine yardımcı olabilir.

1- Accademia ve Uffizi müzeleri için bilet rezervasyonu yaptırın

Dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden olan Uffizi Floransa’nın medar-ı iftiharı. Accademia müzesi ise David’e ve Michelangelo’nun birçok eserine ev sahipliği yapıyor. Uffizi ve Accademia’ya girebilmek özellikle yaz aylarında en az 2 saat sürebiliyor. Sıcakta vaktinizi sıra beklemekle geçirmemek için eğer Firenze Kart’ınız yoksa (polomuseale) sitesinden rezervasyon yaptırın. 4 euro fazla ödeyebilirsiniz ancak inanın buna değer.

Uffizi Müzesi Galeri billet için tıklayınız.

Uffizi Müzesi Galeri Turu için tıklayınız.

Accademia Müzesi Galeri bileti için tıklayınız.

Accademia Müzesi Galeri Turu için tıklayınız.

2- Santa Maria Novella etrafındaki otellerden kaçının

Çoğu Avrupa şehrinde tren istasyonunun etrafındaki sokaklar otellerle doludur. Oteller güzel olmasına rağmen bu sokaklar oldukça gürültülü oluyor, en azından Floransa için öyle. Floransa’da nerede kalırsanız kalın tren istasyonuna yürüyerek 30 dk içindesinde ulaşabilirsiniz. Bu nedenle illa seçiminizi tren istasyonu civarındaki otellerden yana kullanmanıza gerek yok. Nehrin karşı kıyısını daha sakin ve huzurlu olduğu için tercih edebilirsiniz.

3- Bol bol yürüyün, otobüse binmeyin

Floransa’dan önce Roma’yı ziyaret ettiyseniz büyük ihtimalle bu şirin şehir sizi şaşırtacak. Çünkü Florsansa Roma’nın neredeyse 1/3’ü kadar. Tren istasyonu şehrin tam merkezinde yer alıyor. Dolayısıyla trenden inip yürüyerek kolaylıkla otelinize ulaşabilirsiniz. Otobüsler özellikle sabah ve akşam işe gidiş-geliş saatlerinde inanılmaz kalabalık olduğu için iyi bir seçim değil. Bir kere bindim ve pişman oldum. Zaten şehrin bir ucundan diğerine yürümek en fazla yarım saatinizi alacağı için spor ayakkabılarınızı giyin ve kendinizi tarihin kollarına bırakarak şehrin keyfini çıkarın.

4– Hediyelik eşya dükkanları yerine pazar tezgahlarına yönelin

Evet, butiklerde en kaliteli ürünleri bulabilirsiniz ancak San Lorenzo pazarında birçok deri ürüne biraz pazarlık yapıp daha uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Floransa’da butikler oldukça pahalı.

5– Dondurma yemeden dönmeyin

İtalya’ya gelip dondurma yememek olur mu? Kalori hesaplamayı bir kenara bırakın ve kendinizi Floransa’nın dondurma satan dükkanlarından birine atın. Cappuccinolu ya da limoncellolu fark etmez, nasıl olsa dayanamayıp birkaç saat sonra bir kez daha yemek isteyeceksiniz.

Floransa alışveriş notlarıma göz atmak isterseniz buraya tık tık.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
verona ulaşım rehberi
Verona Ulaşım Rehberi
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x