tax free

İtalya’da Tax Free Alışveriş Nasıl Yapılır?

Son güncelleme:

Tax Free turistik amaçlı gittiğiniz yurt dışı gezilerindeki alışverişlerinizde almış olduğunuz ürünlerin o ülkede yaşamadığınız için ürünlere ait olan vergi miktarlarının tarafınıza ödenmesi işlemidir. Ödeme işlemi nakit ya da kredi kartına iade şeklinde yapılabilir.

Tax Free işlemleri ve kuralları ülkeden ülkeye farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin bazı ülkelerdeki gümrük memurları aldığınız ürünü kutusuyla birlikte görmek isterken bir başka ülkede buna gerek duymadan işlem yapılabiliyor. İtalya’da aldığım ürünlerin kutusunu görmek istemediler.

Ülkelere göre TAX FREE kuralları için tıklayınız. 

İtalya’da Tax Free miktarı ne kadar?

İtalya’da Tax Free işleminden yararlanmak için sadece GLOBAL BLUE (TAX FREE ) etiketi bulunan mağazalardan tek seferde 155 Euro ve üstü alışveriş yapmanız gerekir.

Tax Free hangi ürünleri kapsar?

Turistik amaç için giden kişinin alacağı elektronikten giyime, gıdadan kitaba kadar birçok ürünü kapsar.

Tax Free belgesi nasıl doldurulur?

Tax Free belgesinin doldurulması için öncelikle pasaportunuzun yanınızda olması gerekiyor, aksi takdirde bu uygulamadan yararlanamazsınız. Sonrasında alışveriş yaptığınız mağazadaki kasada görevli kişiye Tax Free’den yararlanamak istiyorum demeniz yeterli. Kasadaki görevli alışverişinize ait Tax Free belgesini doldurarak size verecektir.

Tax Free’den kimler faydalanabilir?

Tax free uygulamasından sadece turistler faydalanabilir. Gittiğiniz ülkede oturma izniniz ya da okuma izniniz (Erasmus vb. değişim programları dahil) varsa ya da Avrupa’da yaşıyorsanız bu uygulamadan yararlanamazsınız.

Tax Free uygulamasından ne kadar geri alabilirim?

Avrupa’daki vergi oranları ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. İtalya’da sebze ve meyvede %4, gıdada %10, diğer ürünlerde ise %22 oranında vergi uygulanıyor. İtalya’da 156 euro harcadığım alışveriş sonrası 19 euro geri aldım.

 Ülkelere gore Tax Free İade Oranları için tıklayınız. 

 Tax Free nereden geri alabilirim?

Gittiğiniz ülkedeki alışveriş merkezlerinde ve havalanında verginizi geri alabilirsiniz.

Gittiğiniz ülkedeki Tax free ofisleri için tıklayınız. 

Yurt dışı seyahat planınız var ama internet kullanımı konusunda ne yapacağınızı bilmiyorsanız sizin için harika bir önerim var: Airalo Elektronik Sim Kart uygulaması. Artık yurt dışı seyahatlerinizde sim kart almanıza gerek yok. Airalo’ya kaydolup eSIM paketinizi 3$ indirimli almak için BIRTEN5418 referans kodununu kullanabilirsiniz. Buradan kayıt olabilirsiniz. Ayrıca SEYAHATIMGELDI10 kodu ile sonraki eSIM paket alımlarınızda %10 indirim kazanabilirsiniz. 

İtalya’da Tax free işlemi nerede nasıl yapılır?

İtalya’da da diğer ülkelerde olduğu gibi Tax Free ofisleri (The Rebund Office) alışveriş merkezlerinde ve havaalanında bulunuyor. Havaalanında Tax Free’den yararlanmak için öncelikle CHECK-IN  YAPTIRMAK ve sonrasında UÇAĞA BİNMEK ÜZERE KONTROLDEN GEÇMEK zorundasınız.

Kontrolden geçtikten sonra kontrol noktasının hemen ilerisindeki THE REBUND OFFICE’de Tax Free belgelerini işleme sokup mühür bastırmalısınız. Evraka mühür bastırdıktan sonra yaklaşık olarak 200 metre ilerideki bir başka THE REBUND OFFICE’de ücret iadesini kolaylıkla alabilirsiniz.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
budapeşte gezi rehberi
Budapeşte Gezi Rehberi
1
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x