seyahat izin belgesi nasil alinir

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Kısa sürede yayılmaya başlayarak tüm dünyayı hızla etkisi altına alan Koronavirüs kapsamında önlemler tekrardan sıkılaşmaya başladı. 30 Kasım 2020’de açıklanan genelge ile hafta içi 21.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonu ise tüm gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başladı. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar hafta içi sadece 10.00-13.00 saatleri arasında dışarı çıkabilirken 20 yaş ve altındakiler hafta içi 13.00-16.00 saatleri arasında sokağa çıkabiliyor. (Çalışma belgesini gösterenler bu yasaktan muaf tutuluyor)

Sokağa çıkma kısıtlaması olan gün ve saatlerde şehirlerarası seyahat etmek zorunda olanların seyahat izin belgesi almaları gerekiyor. Peki, seyahat izin belgesi nedir ve seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Son açıklanan Sokağa Çıkma Kısıtlamaları Genelgesi’nde (30.11.2020) şehirlerarası seyahat yasağı yer almıyor. Ancak hafta içi 21.00-05.00 saatleri arasında ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu zaman diliminde şehirlerarası seyahat belirli kurallara tabi tutuldu. Kuralların tamamına İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden göz atabilirsiniz.

Eğer belirtilen zorunlu hallerden birine sahipseniz toplu taşıma araçlarıyla veya özel aracınızla seyahat edebiliyorsunuz. Ancak seyahat öncesinde seyahat izin belgesi almanız gerekiyor. Seyahat izin belgesi için taleplerinizi E-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Seyahat izin belgesi başvuruları otomatik değerlendirmeye alınacak. İzin başvurusu kabul edilenlere bilgilendirme SMS yoluyla yapılacak. 65 yaş ve üzerindeki kişiler ise kendileri ile aynı yaş aralığında bulunan eşleri, kardeşleri ve birinci derece akrabalarını kapsayacak şekilde en fazla altı kişi için seyahat izin belgesi başvurusunda bulunabilir.

svg%3E

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Seyahat izin belgesi için başvurunuzu “e-devlet” üzerinden yapabiliyorsunuz. TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı/E-Başvuru kısmına tıklayın.

Seyahat İzin İşlemleri sekmesine girerek izin formunu doldurun. Belgeniz Seyahat İzin Kurulu tarafından değerlendirmeye alınacak. Kurul tarafından cep telefonunuza başvurunuz onaylandı ya da reddedildi şeklinde SMS gönderilecek.

Bu tedbirlerin hepsi toplumumuzun sağlığı için! Hastalığın yayılma hızını azaltıp bir an önce eski günlere dönebilmek için mümkün olduğunca #evdekal…

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
tiran gezilecek yerler
Tiran Gezilecek Yerler
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x