seyahat yasağı kalkan ülkeler scaled

Seyahat Yasağı Olmadan Vizesiz Gidilen 5 Ülke

2020 hepimiz için zor bir yıl oldu. Mart ayında hayatımıza giren koronavirüs nedeniyle tüm düzenimiz baştan sona değişti. Okullar online eğitime iş yerleri evden çalışma düzenine geçti, restoranlar paket servis ile hizmet vermeye başladı. Salgından en fazla etkilenen sektörlerden biri de hiç şüphesiz turizm oldu.

Sınırların kapanması seyahat kısıtlamalarını da beraberinde getirdi. Aylar öncesinden alınan uçak biletleri iptal oldu, yurt dışı seyahatleri belirsiz süre ile ertelendi. Bu kısıtlamaları salgının başlangıç döneminde hemen her ülke uygulasa da başta Türkiye olmak üzere seyahat yasaklarını kaldıran ülkeler de mevcut.

Covid-19 veya PCR test zorunluluğu olmadan, karantina uygulanmadan gidilebilen ülkelere gelin birlikte göz atalım. 

ÖNEMLİ NOT: Yurt dışı seyahat planınız varsa güncel koronavirüs seyahat izinlerini mutlaka kontrol edin. Iatatravelcentre.com sitesinde düzenli olarak güncellenen bilgiler Covid-19 seyahat yönetmelikleri haritasında kullanıcılara sunuluyor. Harita üzerinden tamamen kısıtlama uygulayan, kısmi kısıtlama uygulayan ve seyahate açık olan ülkeleri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Ayrıca Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları internet sitelerinden de ülkelerin seyahat durumuna ilişkin güncel bilgileri takip etmeniz mümkün. 

Gitmek istediğiniz ülkeye dair güncel Covid-19 önlemlerini öğrenmek için resmi kaynakları da kontrol etmeyi unutmayın. Örneğin büyükelçiliklerin sitesine girip duyuru kısımlarını okuyun. Olası sokağa çıkma ya da restoran, kafe, alışveriş merkezi gibi sosyalleşmenin fazla olduğu yerlerdeki kısıtlamaları büyükelçiliklerin sitelerine girip öğrenebilirsiniz.

svg%3E
Türk vatandaşlarına seyahat kısıtlaması uygulamayan ülkeler bulunuyor

Seyahate Açık Ülkeler

Pandemide Türkiye’den yurt dışına gidilebilecek ülkeler az sayıda olsa da mevcut. Üstelik bu ülkelerin avantajı pek çoğunun vizesiz olması. 

Ukrayna

Pandemide vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden ilki Ukrayna. Son yıllarda Türkiye’nin gözde yurt dışı tatil rotalarında başı çeken Ukrayna çipli kimlik ile giriş yapılabilmesi ile de tercih sebebi. Salgının başlangıç döneminde sınırlarını kapatan Ukrayna 28 Eylül 2020’den itibaren kısıtlamaları geniş ölçüde kaldırmaya başladı. 15 Ocak 2021 tarihinde Ukrayna Türkiye’yi “green zone” adı verilen risksiz ülkeler listesine aldı. Ukrayna’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları PCR test ibrazı veya karantina uygulamasından muaf tutuluyor.

Pandemi döneminde Ukrayna’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları için istenen tek şart Covid-19 tedavi masrafları için geçerli sağlık sigortasının yapılmış olması. Sağlık sigortası için daha detaylı bilgileri visitukraine.today web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Ukrayna’ya seyahat öncesinde güncel giriş kuralları için Kiev Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesini de mutlaka incelemenizi öneririm

Ukrayna seyahat planınız varsa aşağıdaki blog yazılarım geziniz için yardımcı olabilir:

Sırbistan

Pandemi sürecinde sadece pasaportunuzu yanınıza alarak gidebileceğiniz ülkelerden bir diğeri ise Sırbistan. Test ve karantina gibi zorunluluklar olmadan seyahat edebileceğiniz Sırbistan’da kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunlu. İstanbul Belgrad arası uçak yolculuğu 1 saat 40 dakika sürüyor. Sırp Dinarı ülkenin resmi para birimi, 2020 Kasım itibariyle 1 Sırp Dinarı 0.80 TL. Otellerde gecelik, çift kişilik konaklama ücreti 300 TL’den başlıyor beş yıldızlı otellerde 2500 TL’ye kadar çıkıyor. 

Booking.com

Makedonya

Balkanlar’da tercih edebileceğiniz seyahat rotalarından biri de Makedonya. Vizesiz seyahat edilebilen başkent Üsküp ile birlikte bu dönemde tam da ihtiyacımız olan sakinliği sunan Ohri Gölü görülmeye değer. Küçük bir şehir olan Üsküp hafta sonu tatili için ideal şehirlerin başında geliyor. 

Arnavutluk

Koronavirüs kısıtlamaları olmadan ziyaret edilebilen Arnavutluk Türklerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Uçak bileti fiyatlarının da ucuz olması sayesinde gezginler için cazip yurt dışı rotalarından olan başkent Tiran ile birlikte Arnavutluk’un Maldivleri olarak bilinen Ksamil ve yemyeşil doğası ile görenleri büyüleyen Hotova Milli Parkı ülkenin öne çıkan yerleri arasında. Türk vatandaşlardan vize istemeyen Arnavutluk aynı zamanda bütçe dostu seyahat rotalarından.

Booking.com

Seyahat Yasağı Kalkan Ülkeler: Karadağ

Adriyatik Denizi kıyısında muhteşem doğası ile ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil imkanı sunan Karadağ Balkanlar’da ziyaret edilebilen vizesiz ülkelerden bir diğeri. Türk vatandaşlarını test ve karantina uygulamasından muaf tutan Karadağ’da halka açık yerlerde maske kullanımı zorunlu. Karadağ’ı ziyaret etmeyi düşünenler koronavirüs tedbirlerine ilişkin güncel gelişmeleri Podgoritsa Büyükelçiliği’nin resmi sitesinden kontrol edebilir. 

Bulgaristan

Türkiye’den Schengen vizesi ile kısıtlama olmaksızın ziyaret edilebilen tek ülke Bulgaristan. Eğer geçerli Schengen vizeniz bulunuyorsa başkent Sofya’nın yanı sıra kayak merkezleri ile ünlü Bansko ve Pamporovo’da kış tatili yapabilirsiniz. Bulgar Levası ülkenin resmi para birimi, Kasım 2020 kuruna göre 1 Bulgar Levası 4.84 Türk Lirası.  

Türk vatandaşlarına seyahat yasağı uygulamayan ülkeler arasında Brezilya, Meksika, Belarus gibi ülkeler de bulunuyor. Yukarı da detaylı olarak bahsettiğim üzere ülkelere giriş şartları koronavirüsün seyrine göre değişebiliyor ya da ülke içinde birtakım kısıtlamalara gidilebiliyor. Bu nedenle seyahat planınız varsa uçak bileti almadan önce resmi kaynakları iyice kontrol etmeyi unutmayın

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Seyahat kısıtlaması uygulamayan ülkeler ile ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
Pasaportsuz gidilen ulkeler
Pasaportsuz Gidilen Ülkeler
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x