bodrumdan kosa nasıl gidilir

Bodrum’dan Kos’a Nasıl Gidilir?

Son güncelleme:

Eğer planlarınız arasında Bodrum’da tatil yapmak varsa birkaç günlüğüne kaçamak yapıp Kos Adası‘na mutlaka uğrayın. Belki Santorini kadar büyüleyici bir manzarası, Mykonos gibi çılgın bir gece hayatı yok ancak bol bol ucuz alışveriş imkanı, en lezzetlisinden Yunan yemeklerini tatma fırsatı ve de en güzeli huzur var. Kos ulaşım detaylarına geçmeden öncelikli olarak belirtmeliyim, Kos Adası vize istiyor. Eğer yeşil pasaport sahibi değilseniz Kos Adası için Schengen vizenizin bulunması gerek. Bodrum’a yakın Yunan Adaları arasında ilk sırada bulunan Kos Adası’na nasıl gidilir merak ediyorsanız, hadi başlayalım.

svg%3E

Bodrum’dan Kos’a Nasıl Gidilir?

Bodrum’dan Kos’a gitmek için iki seçeneğiniz var. Birincisi Bodrum’dan diğeri ise Turgutreis’ten kalkan feribotlara binmek. Bodrum-Kos arası feribotla yaklaşık 45 dakika sürüyor. Turgutreis-Kos arası ise 30 dakika. Biz Turgutreis D-marin‘den kalkan feribot ile gitmeyi tercih ettik. Kos Adası feribot ücreti tek kişi gidiş fiyatı 22 Euro, aynı gün gidiş geliş 26 euro. Açık dönüş 36 euro. (Turgutreis-Kos)

Turgutreis Marina’dan 9.30’da kalkan feribot 10.00’da Kos’a ulaşmış oluyor. Yarım saatte farklı bir ülkeye geçmiş olma hissi inanılmaz. Mis gibi deniz havasını içinize çeke çeke giderken bu kadar yakın bir adayı kaybetmiş olmak içinizi acıtmıyor değil.

Feribottan indikten sonra mahşeri bir kalabalık ile karşılaşabilme ihtimaliniz oldukça yüksek. Eğer yaz sezonunda gidiyorsanız yaklaşık 1 saat gümrükte bekleyebilirsiniz. Biz ağustos ayında gittiğimizde tek bir görevlinin gümrükte olması sebebiyle 1 saat pasaport kuyruğu bekledik. Sık sık adayı ziyaret edenler yaz sezonunda durumun genel olarak böyle olduğundan bahsetti. Bu nedenle eğer Kos Adası’nı hakkını vererek gezmek isterseniz günübirlik değil en az 2 gece konaklamalı olacak şekilde seyahatinizi ayarlayın.

Yurt dışı seyahat planınız var ama internet kullanımı konusunda ne yapacağınızı bilmiyorsanız sizin için harika bir önerim var: Airalo Elektronik Sim Kart uygulaması. Airalo’ya kaydolup eSIM paketinizi 3$ indirimli almak için BIRTEN5418 referans kodununu kullanabilirsiniz. Buradan kayıt olabilirsiniz.Ayrıca SEYAHATIMGELDI10 kodu ile sonraki eSIM paket alımlarınızda %10 indirim kazanabilirsiniz. 

Yunanistan’a Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Eğer Schengen vizeniz yoksa Yunan adalarını ziyaret etmek için kapıda vize uygulamasından yararlanabiliyordunuz ancak pandemi ile birlikte artık Yunan adalarına kapıda vize uygulaması kaldırıldı. Yunan Adaları’na gitmek için yeşil pasaport sahibi olmanız ya da geçerli Schengen vizenizin olması gerekiyor.

Eğer fırsatınız ve zamanınız varsa Kos Adası’na seyahatiniz öncesinde Yunanistan’a vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Kim bilir, böylece İstanköy olarak da bilinen Kos Adası ile yetinmeyip diğer adalara da yelken açmak isteyebilirsiniz.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
anaflo
Floransa’da Nerelerden Alışveriş Yapılır?
12
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x