palatinus budapeşte

Margit Adası’nın En Popüleri: Palatınus

Macaristan’ın başkenti Budapeşte termal havuzları ile ünlü. Budapeşteliler kışın dondurucu soğuklarda bile termal havuzlara gidip, yağan karın altında sıcak su keyfi yaşamayı fazlasıyla seviyorlar. Termal su bakımından oldukça zengin olan ülkede bu durum Osmanlı’dan kalma bir gelenek haline gelmiş.

svg%3E

Şehirde Szechenyi başta olmak üzere onlarca termal havuz var. Ancak biz tercihimizi Margit Adası’nda bulunan Palatinus’tan yana kullandık. Margit Adası’na gelmişken hem adanın keyfini çıkaralım hem de havuzda vakit geçirerek günümüze eğlence katalım istedik… İyi ki de gelmişiz. Budapeşte’deki en güzel günümüzü burada geçirdik. Margit Adası hakkında fikir edinmek isterseniz yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

svg%3E

Palatinus Margit Adası’nın girişinden 15 dakika uzaklıkta bulunuyor. Burası özellikle hafta sonları oldukça popülermiş. Biz de Pazar gününe denk geldik, ancak bunaltıcı bir kalabalık yoktu. Giriş ücreti hafta içi 2400, hafta sonu ise 2800 HUF.  (yaklaşık 45 – 50 TL) Çocuklar, öğrenci ve ileri yaştakiler ise hafta içi 2000, hafta sonu ise 2300 HUF ödeyerek girebiliyor. (yaklaşık 35 TL) Pazartesi-Cuma günleri arası saat 17.00’den sonra giriş ücretinin 2000 HUF olduğunu da hatırlatmak isterim. İçeri girince dilerseniz değerli eşyalarınızı kabinlere kilitleyebiliyorsunuz. Ekstra kabin ücreti alınmıyor. Şezlong ise ücretli. Geniş bir çim alanı olduğu için biz çimlere serilmeyi tercih ettik. Havlunuzu yanınızda getirmeyi unutmayın, yoksa kiralamak durumunda kalabilirsiniz.

Palatinus’ta 11 adet havuz bulunuyor. 2’si termal havuz. Sıcaklıkları 32-36 derece arasında. İçine girince uzun bir süre çıkmak istemiyorsunuz. Olimpik yüzme havuzu 22 derece sıcaklığında ve randımanlı yüzmek isteyenler için oldukça ideal. Çocuk havuzu ayrı yerde olduğu için burası daha çok profesyonel yüzücüler tarafından tercih ediliyor. Dalga havuzu 45 dakikada bir çalıştırılıyor ve o kadar eğlenceli ki çocukluk günlerinize adeta sizi geri döndürüyor. Palatinus’ta masaj yaptırabileceğinizi de unutmayın. Aromaterapi masajı, ayak masajı, termal masaj gibi farklı seçenekler sunan bakım paketleri 3000 HUF’tan başlıyor.

Yüzmekten yorulup karnınız acıkırsa havuzun yanında yer alan restoran ve büfelerden dilediğiniz yemeği yiyebilirsiniz. Biz Macaristan’ın geleneksel sokak yemeklerinden olan Langos ve yanında yerel birası olan Dreher’i tercih ettik. Fiyatlar oldukça ucuz. Langos 500 HUF, bira ise 300 HUF. Yaklaşık 15 lira’ya denk geliyor.

svg%3E

Oldukça geniş bir alana kurulu mekanda kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Tuvalet, duş ve soyunma kabinleri oldukça temiz. Havuzdan ayrılmadan önce saçlarınızı kurutabilir, makyajınızı yapabilir ve kıyafetinizi değiştirerek Budapeşte gecelerine doğru yola koyulabilirsiniz.

Budapeşte seyahatinizi kolaylaştırabilecek Budapeşte gezi rehberi yazımı okuyabilir, ulaşım konusunda kafanıza takılan sorulara Budapeşte’de ulaşım yazımda cevap bulabilirsiniz.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
budapeştede denemeniz gereken lezzetler
Budapeşte’de Denemeniz Gereken Lezzetler
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x