ana fotiş 2

Dresden’de Görmeniz Gereken 5 Muhteşem Yer

Almanya’nın doğusunda yer alan Dresden tarihi ve sanatı birleştiren Saksonya’nın büyüleyici başkenti. Her ne kadar İkinci Dünya Savaşı’nda büyük zarar görüp neredeyse tamamı yıkılsa da küllerinden doğup bugünkü halini almayı başarmış.

İşte, Dresden’e gelmişken görmeden gitmemeniz gereken 5 yer:

frauenkirsche

Frauenkirche

Barok mimarinin en güzel örneklerinden biri olan kilisenin yapımı 1743 yılında tamamlanmış. Ancak İkinci Dünya Savaşı sırasında bombardımana maruz kalan kilisenin büyük bir kısmı harap olmuş. Uzun yıllar bu halde kalan kilise Almanya’nın birleşmesiyle birlikte yıllar süren bir restorasyon sürecine girerek 2005 yılında açıldı. Kilisenin içini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

zwinger

Zwinger Sarayı

1732 yılında yapımı biten Zwinger sarayı Dresden’de mutlaka görmeniz gereken yapılar arasında yer alıyor. Sarayın devasa avlusu içerisinde bahçe ve havuzlar sıralanıyor. Sarayın içerisindeki müzelerde Boticelli, Rembrandt, Rubens gibi dünyaca ünlü ressamların eserlerini inceleyebilirsiniz. Avluyu gezmek ücretsiz, müzeler içinse fiyat 10 Euro.

fürstenburg

Fürstenzug

Augustusstrasse’de yer alan Fürstenzug 1121’den 1918’e kadar görev almış hükümdarların seramikten tasvirlerinin bulunduğu bir duvar. 102 metre uzunluğundaki duvar dünyanın en büyük porselen duvarı unvanına sahip. 

semper-opera-956210_1920

Semper Opera Binası

Elbe nehrinin hemen yanı başında bulunan bu görkemli yapı savaş sırasında yıkılmış ve tekrar restore edilerek bugünkü halini almıştır. Birçok prömiyere sahne olan bu bina Dresden’in övünç kaynaklarından biri. 

grassgarden

Grosser Garten 

Dresden’in en büyük şehir parkı olan Grosser Garden’da çimlere uzanıp güneşlenebilir, temiz havayı içinize çekerek yürüyüşün keyfini çıkartabilirsiniz.

dres
0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
bodrumdan kosa nasıl gidilir
Bodrum’dan Kos’a Nasıl Gidilir?
3
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x