galata kulesi

Galata Kulesi Hikayesi

Galata Kulesi Hikayesi’nin Tüm Detayları

Heybetli yapısıyla görenleri büyüleyen binlerce yıllık tarihe tanıklık etmiş bir eser Galata Kulesi…İstanbul’un en güzel simgesi…İstiklal Caddesi’nden Karaköy’e inerken, vapurla Kadıköy’e geçerken, Eminönü’nde balık-ekmek yerken selamlar sizi… Gündüzü güzeldir ama gece olup ışıkları yandığında ayrı bir havaya bürünür.

svg%3E

Galata Kulesi’ni sadece dışarıdan görmek yetmez, terasına çıkıp İstanbul’u bir de oradan izlemelisiniz. Eski İstanbul’un hayranlık verici güzelliğine bir de gün batımı eklenince bu şehre bir kez daha aşık oluyorsunuz.

Galata Kulesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Bilgileri

Galata Kulesi ziyaret saatleri haftanın her günü 9.00-19.00 arasında. Giriş ücreti Türk vatandaşları için 10 TL iken yabancılar için 20 TL. Müzekart burada geçerli değil. Şunu belirtmemde fayda var; ziyaret için en yoğun günler cumartesi ve pazar akşam üstü saatleri. Önünde bitmek bilmeyen bir kuyruk uzadıkça uzuyor. Bu nedenle fırsatınız varsa hafta içi erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim. Bayram vb. tatillerde ise en az iki saatinizi kuyrukta geçirebileceğiniz için manzaranın keyfini çıkaramayabilirsiniz:)

svg%3E

Girişte biletinizi aldıktan sonra asansöre binip 7 kat çıkıyorsunuz. Galata kulesi hikayesini izlemeye hazırsınız. Ancak son iki kata asansör çıkmadığı için merdivenleri kullanmak zorundasınız. İnişte ise asansör yok, tek yol yine merdivenler.

svg%3E

Ve işte, İstanbul tüm güzelliği ile karşınızda duruyor…Kimi zaman şehrin kalabalığından sıkılsak da, bunaldığımız zamanlar olsa da İstanbul öyle bir şehir ki bir anda size tüm olumsuzlukları unutturup kendisine hayran bırakıyor…

svg%3E

Kulenin terasında sınırlı bir vakit geçirebiliyorsunuz, çünkü aşağıdan devamlı gelenler oluyor. Bana bu kadarı yetmedi derseniz Galata Kulesi’nin restoranına girip bu harika manzaraya karşı daha uzun süre vakit geçirebilirsiniz.

Sevdiklerinize sürpriz yapmak için veya özel bir günü kutlamak için de Galata Kulesi restoranı harika bir seçenek. Manzara o kadar güzel ki İstanbul’u izlemekten yemek yemeye fırsat bulamayabilirsiniz:) Sanılanın aksine fiyatlar abartılı değil. Türk ve Osmanlı mutfağının lezzetli yemekleri 25-35 TL, tatlılar 10-15 TL arası değişiyor.

svg%3E

Galata Kulesi Tarihi

İstanbul’un ünlü sembollerinden olan Galata Kulesi’nin tarihçesini merak ettiniz mi? Devasa yapısıyla İstiklal Caddesi’nin aşağısında Galata semtine ismini veren kule 528 yılında Bizans Kralı Anastasius tarafından inşa edilmiştir. O zamanlar fener kulesi olarak kullanılan yapı 14. yüzyılda Cenevizlilerin hâkimiyetine geçtikten sonra tekrar inşa edilerek İsa Kulesi adını almıştır. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ile Osmanlıların yönetimine geçen kule savaşlarda esir düşenlerin tutulduğu zindan ve rasathane olarak kullanılmıştır.
svg%3E

Galata Kulesi tarihte bir ilki de gerçekleştirerek adını yüzyıllar önceden bugüne dek taşımayı başarabilmiştir. 17.yüzyılda yaşayan dönemin âlimlerinden Hezarfen Ahmet Çelebi, uzun süren denemelerinden sonra kendi yaptığı kanatları takarak Galata Kulesi’nden kendini boşluğa bırakıp Üsküdar’a kadar uçmayı başarabilen ilk Türk olarak tarihe geçmeyi başarmıştır.

19.yüzyılda çıkan tarihi Galata Kulesi yangını sırasında kullanılamayacak derecede hasar gören tarihi yapı dönemin padişahı II. Mahmut tarafından restore edilse de yıllar içinde tekrar yangın ve fırtınalardan zarar görmüş 1967 yılında son onarımı yapılarak günümüze kadar gelmiştir.

Rivayete göre Galata Kulesi’ne ilk kez sevgilisiyle çıkan kişi onunla evlenirmiş 🙂 Rivayet ne kadar doğru bilinmez ama böyle romantik bir ortamı sevgilinizle paylaşmak aşkınızı güçlendireceği kesin.

Zamanınız varsa Bir An Önce Moda’ya Taşınmanızı Sağlayacak 9 Lezzet Durağı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
gaziantep gezilecek yerler 1
Gaziantep Gezilecek Yerler
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x