Anasayfa İstanbul Polonezköy Semtler Seyahatlerim Türkiye

Polonezköy Gezilecek Yerler

İstanbul’da yaşıyorsanız her gün en az 2 saatiniz trafikte geçiyor, bitmek bilmeyen kalabalık üzerinize geliyor, ee bir de buna iş stresi eklenince mutsuz, asık suratlı insanlar topluluğu ortaya çıkıyor. Hepimizin ara sıra dinlenmeye, birkaç saat bile olsa bu kaostan uzaklaşmaya ihtiyacı var. Bunun için çok uzağa gitmenize gerek yok, hele bir de Anadolu yakasında yaşıyorsanız huzur sadece yarım saat uzağınızda bulunan Polonezköy’de.

Polonezköy'ün en çok fotoğraf çekilen evi

Polonezköy’ün en çok fotoğraf çekilen evi

Polonezköy, kulağınıza sadece kuş seslerinin geldiği, gözlerinizin yeşile doyacağı, kendinizi doğanın kucağına bırakabileceğiniz, dahası ‘nefes’ alabileceğiniz bir yer. İster hafta sonu kahvaltısı, ister doğa yürüyüşü, isterseniz mangal keyfi ve piknik… Polonezköy’de ne ararsanız var… Hadi o zaman, gelin hep beraber Polonezköy’ü keşfe çıkalım!

İstanbul'un kalabalığı, gürültüsü ve stresinden uzaklaşmak isterseniz Polonezköy sizi bekliyor

İstanbul’un kalabalığı, gürültüsü ve stresinden uzaklaşmak isterseniz Polonezköy sizi bekliyor

Polonezköy Tarihçesi

Rusya, Avusturya ve Prusya Polonya’yı aralarında paylaşmak için 1775 senesinde bir anlaşma imzalamışlar. Osmanlı İmparatorluğu ise bu anlaşmaya hiçbir zaman sıcak bakmamış ve bu topraklarda Polonyalı siyasi göçmenlere sığınma hakkı tanımış. Polonya’daki uzun süreli savaşlardan kaçanlar Osmanlı himayesinde yaşamak için güven ortamı bulmuş. Polonyalı Prens Adam Czartoryski tarafından kurulan köye ona ithafen Adampol yani Adamköy adı verilmiş.

Osmanlılar döneminde bir süre Adamköy olarak anılmaya devam eden köy, sonrasında Polonez Karyesi adını almış. Halka vatandaşlık belgesi ise 1894 tarihinde verilmiş. 1923’e gelindiğinde Polonezköy adını alarak etnik bir kimlik kazanarak bugüne gelinmiş. Polonezköy’de sayıları giderek azalsa da yaklaşık 100 Polonyalı yaşıyor. Polonezköy Türkiye-Polonya dostluğunun sembolü olması ile de ayrı bir öneme sahip.

Polonezköy Anadolu yakasında Beykoz ilçesinin sınırları içerisinde yer alıyor

Polonezköy Anadolu yakasında Beykoz ilçesinin sınırları içerisinde yer alıyor

Polonezköy’e Nasıl Gidilir?

Polonezköy Anadolu yakasında, Beykoz ilçesine bağlı bir köy. Avrupa yakasından Polonezköy’e gelmek için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçtikten sonra Kavacık yolunu takip edin, biraz ilerledikten sonra karşınıza Polonezköy tabelası çıkacak. Beykoz Konakları ve Acarkent’i geçtikten sonra sağa dönüp 2-3 km gittikten sonra köye ulaşabilirsiniz.

Polonezköy’e Otobüs İle Ulaşım

Polonezköy’e otobüs ile gitmek için 137 Kavacık-Beykoz ve 138 Ümraniye-Beykoz otobüslerine binmeniz gerekiyor. Kavacık’tan kalkan 138 numaralı otobüs hattı Beykoz’dan geçip son durak olan Cumhuriyet Köyü’ne bırakıyor. Burası Polonezköy’e yaklaşık 4 km. mesafede yer alıyor. Ümraniye’den kalkan 138 numaralı otobüs hattı ise yine son durak olarak Cumhuriyet Köyü’ne bırakıyor. Hafta sonları ise Kadıköy’den Polonezköy’e ulaşım Kadıköy D1 otobüsü ile sağlanıyor. Gitmeden otobüslerin dönüş saatini kontrol etmeyi unutmayın.

Polonezköy'ün tadı en güzel bahar ve yaz aylarında çıkıyor

Polonezköy’ün tadı en güzel bahar ve yaz aylarında çıkıyor

Polonezköy’e Ne Zaman Gidilir?

Polonezköy Karadeniz sahiline yakın olduğu için şehir merkezine göre 2-3 derece daha serin olabiliyor. İlkbaharda havanın ısınmaya başlaması ile rüzgarlar da azaldığı için Polonezköy’e gitmenin tam zamanı. Yaz aylarında tatil için buraya gelenlere düğün mevsiminin de açılması eklenince Polonezköy en yoğun sezonunu yaşıyor.

Her yıl haziran ayında Polonezköy Kiraz Festivali düzenleniyor

Her yıl haziran ayında Polonezköy Kiraz Festivali düzenleniyor

Burayı cıvıl cıvıl görmek isteyenlere özel bilgi: Her yıl haziran ayında Polonezköy Kiraz Festivali düzenleniyor. Bugüne özel olarak Polonya’dan gelen özel dans ekibi yöresel kıyafetleri ile gösteriler düzenliyor, çeşitli sanatçılar tarafından konserler veriliyor. Festivale adını veren kirazlarsa en organiğinden köyün her yerinde satışa sunuluyor, fırsatınız olursa mutlaka uğrayın.

Polonezköy’e hafta sonu özellikle pazar gelmek isterseniz üzgünüm soluyacağınız hava orman değil bol bol egzoz olacak. Çünkü pazar günleri bir de hava güneşli ise özellikle Anadolu yakasının büyük bir bölümü buraya akın ediyor, park yeri bulma kadar kahvaltı için yer bulmada da sıkıntı yaşayabilirsiniz. Hafta sonu kahvaltı için Polonezköy’ü düşünüyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırın. Eğer imkanınız varsa hafta içi gelmenizi ve doğanın tadını etrafınızda kimse olmadan doyasıya çıkarmanızı öneririm.

Polonezköy Miranda Garden Hotel konaklama için en iyi alternatiflerden biri

Polonezköy Miranda Garden Hotel konaklama için en iyi alternatiflerden biri

Polonezköy Konaklama

İstanbul’dan bir günlüğüne bile olsa uzaklaşmak için Polonezköy harika bir fırsat. Hem şehirden uzak hem de bir o kadar yakın…. Polonezköy’de konaklama için birbirinden şirin pansiyon ve oteller sizi bekliyor. Burada kalma fırsatım henüz olmadı ama özellikle yazın şehirde tatil kafasını yaşamak için birkaç günlüğüne Polonezköy’e kaçmayı düşünüyorum. Bu seferki gidişimde havuzlu otellerin güzelliğini görüp baya içim gitti çünkü:) Araştırdığım kadarıyla yaz sezonunda fiyatlar yükseliyor. Geceliği 180-200 TL civarında. Bir gece kalsanız bile yeter çünkü akşam burada yapılacak hiçbir aktivite yok.

Polonezköy Gezilecek Yerler

Zofia Rizi Anı Evi'nde Polonezköy'ün tarihini yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz

Zofia Rizi Anı Evi’nde Polonezköy’ün tarihini yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz

Zofia Rizi Anı Evi

Bir yeri tam anlamıyla keşfetmek istiyorsam mutlaka tarihçesini araştırır, yaşanmışlık izlerinin geçtiği yerleri takip ederim. Polonezköy’ün tarihini tüm detayları ile öğrenmek için gezime Zofia Rizi Anı Evi’nden başladım. Ev, Polonezköy’ün hemen girişinde yer alıyor. Tipik Polonya evinde Rizi ailesinin, köyü ziyaret edenlerin fotoğraflarına bakabilir, o döneme doğru kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 1882’den günümüze miras kalan Zofia Rizi Anı Evi sadece hafta sonları 10.00-13.00 14.00-16.00 saatleri arasında açık.

Czestochowa Meryem Ana Kilisesi

1845 yılında Adampol’e ilk inşa edilen kilisenin depreme yenik düşmesi ile 1914 yılında Czestochowa Meryem Ana Kilisesi inşa edilmiş. Kilise dini ibadetlerin yanı sıra her sene düzenlenen Kiraz Festivali’nde de gösterilere ev sahipliği yapıyor. Czestochowa Meryem Ana Kilisesi’ni köyün merkezine gelmeden hemen sağda görebilirsiniz.

Ağaç Oyma Heykel Sergisi

Polonezköy girişinde sağ tarafta görebileceğiniz ağaç oyma heykel sergisi Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Polonezköy Muhtarlığı’nın işbirliği ile 2004 yılından bugüne Türk ve Polonyalı sanatçıların emekleriyle oluşturulmuş.

Polonezköy Cam Sanat Merkezi'ne uğramadan dönmeyin

Polonezköy Cam Sanat Merkezi’ne uğramadan dönmeyin

Polonezköy Cam Sanatları Merkezi

Polonezköy gezinizde uğrayabileceğiniz diğer bir adres Cam Sanatları Merkezi. Birbirinden renkli cam ürünlerden kendinize veya sevdiklerinize satın alabilir, dilerseniz atölye çalışmalarına katılabilirsiniz. Dışarıda yer alan nazar boncuklu ağaçla fotoğraf çekmeyi unutmayın:)

Polonezköy Tabiat Parkı'nda 5 km'lik yürüyüş yolu sizi bekliyor

Polonezköy Tabiat Parkı’nda 5 km’lik yürüyüş yolu sizi bekliyor

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy bugünlerde kahvaltısı ile meşhur olsa da bence en güzel yanı bol oksijen alarak doğa ile iç içe yürüyebileceğiniz bir parkura sahip olması. Dört bir yanımızın inşaatlarla çevrili olduğu şehirde doğa yürüyüşüne özlem duyan biri olarak Polonezköy Tabiat Parkı’nda yürüyüş yapmak bana çok iyi geliyor. 5 kilometrelik yürüyüş parkuru ile trekking imkanı sağlayan Polonezköy Tabiat Parkı’nda yürüyüşünüz sırasında sevimli köpekler size eşlik ediyor. Yürüyüş sonrası ise soluklanabileceğiniz birçok mekan mevcut.

Bunlar da ilginizi çekebilir

avatar
  Subscribe  
Bildir
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.