küdür koyu bodrum

Küdür Koyu – Bodrum

Bodrum’un en güzel zamanları ilkbahar ve sonbahar ayları. Ben de seyahatlerimi çoğunlukla bu dönemlerde ayarlayarak sakinliğin ve huzurun tadını çıkarmayı çok seviyorum. Kimsenin olmadığı sahillerde denize girmek, dalga sesleri eşliğinde kitap okumak bana inanılmaz bir keyif veriyor. Ama her tatil beldemizde olduğu gibi Bodrum’da da ücretsiz denize girebileceğimiz yerlerin sayısı giderek azalıyor.

Yalıkavak’ta yer alan Küdür Koyu Bodrum’un nispeten az bilinen halk plajlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Bodrum’a sakin dönemde gelmenin en güzel yanı kalabalıktan giremediğiniz plajlarda rahatça yer bulabilmek.😅Burası Yalıkavak’taki Küdür Koyu. Bir yanında Dodo Beach öbür yanında Fenty Beach var, burası ise ücretsiz. Konfor arayanlar için ilk seçenek olmayabilir çünkü şezlong, şemsiye yok. Katlanabilir sandalyeler bu tarz yerler için ideal. Ağaçların altında piknik masaları var, denize karşı kahvaltınızı yapabilirsiniz. Denizi hafif taşlık ama çok temiz. Su sıcaklığı da ideal. Soyunma kabini, Wc ve ücretsiz otopark mevcut. Yazın çok kalabalık olduğu için erken saatlerde gitmek en iyisi.🌊🏊🏻‍♀️ . . . . . . . #seyahatimgeldi #seyahat #turkey #mugla #bodrum #öncetürkiyeyikeşfet #summer #photography #photo #travelingtheworld #stayandwander #worldtrip #gununfotosu #objektifimden #aniyakala #cokgezenlerkulubu #lifestyle #travel #travelblog #beautifuldestinations #wearetravelgirls #speechlessplaces #PassionPassport #instatravel #travelblogger #discoverearth #dametraveler #roamersclub

seyahatimgeldi (@seyahatimgeldi)’in paylaştığı bir gönderi ()

Küdür Yarımadası aslında 1. derece arkeolojik sit alanı. Burada Likyalılar dönemine ait olduğu düşünülen Panormus Kaya Mezarları bulunuyor. Tabii kaya mezarlarının durumu ne yazık ki içler acısı. Korunması gereken tarihi yapılardan günümüze pek bir şey kalmamış. Küdür Yarımadası Akdeniz foklarının üreme alanı olarak da biliniyor. 

svg%3E
Küdür Koyu – Yalıkavak

Küdür Halk Plajı Nerede?

Küdür Halk Plajı Yalıkavak’ta, kaya mezarlarının tam karşısında. Her iki yanında giriş ücretinin hayli yüksek olduğu beach clublar var. (Fenty Beach, Dodo Beach, Granada Beach) Ama burası halk plajı olduğu için hiçbir ücret ödemeden denize girebiliyorsunuz. Aracınızı park edebileceğiniz ücretsiz otopark da bulunuyor.

Yalıkavak merkezden araba ile 10 dakikada Küdür Plajı’na ulaşabilirsiniz. Küdür Halk Plajı konum için tıklayın.

svg%3E
Küdür Halk Plajı

Küdür Halk Plajı’nda şemsiye ve şezlong yok. Ağaçların altında piknik masaları var sadece. Erken gelen kapar misali. 🙂 Biz buraya gelirken yanımıza mutlaka katlanabilir sandalyelerimizi ve şezlonglarımızı getiriyoruz. Ve evden sandviç hazırlayıp termosa çayımızı koyuyoruz.

Plajda mangal yapmak serbest, bu durum biraz rahatsızlık verebiliyor. Çay, su vb ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz küçük bir büfe de var. Tuvalet ve soyunma kabinleri de mevcut. 

svg%3E
Küdür Plajı bir nevi piknik alanı. Evden getirdiğimiz yiyecekler ve sandalyelerimiz

Küdür Koyu’nun denizi kum ve çakıl karışımı ama sığ. Epey yüzdükten sonra derinleşiyor. Çocuklu aileler rahatlıkla tercih edebilir. Su sıcaklığı ideal sayılır, Akyarlar kadar soğuk değil. Buranın en sevdiğim özelliği korunaklı olduğu için dalga almıyor ve oldukça temiz. 

svg%3E
Küdür Koyu eylül ayında oldukça sakin

Ben Küdür Koyu’na hep düşük sezonda, yani eylül sonu ve nisan-mayıs aylarında gittim. Hafta içi etraf oldukça sakin oluyor. Ama temmuz, ağustos ayları için aynı durum geçerli olmaz muhtemelen. Neticede burası bir halk plajı.

Yer bulmakta zorlanabileceğiniz gibi kalabalık nedeniyle rahatsız olabilirsiniz. Bu nedenle Küdür Koyu’nda denize girmek isterseniz ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmenizi öneririm. Bayramda ya da pazar günü gidip “burayı mı övdün” demeyin sonra 🙂

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni @seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
venedik gezi rehberi 1
Venedik Gezi Rehberi
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x