mikonos nasil gidilir

Mikonos’a Nasıl Gidilir?

Yunanistan’ın parti ve eğlence adası olarak öne çıkan Mikonos (Mykonos) son yılların yükselen yıldızı konumunda. En fazla ziyaretçi ağırlayan Kiklad Adaları’ndan biri olan Mikonos sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece hayatı ile meşhur. Gündüz plajlarda, gece kulüplerde hız kesmeyen eğlenceye ortak olmak isterseniz bu yaz rotanızı Mikonos’a çevirebilirsiniz.

Ben Mikonos’a gemi seyahati ile gitmiştim. Rodos, Santorini ve Mikonos Adası’nı keşfettiğim cruise turu ile ilgili detaylı bilgiler verdiğim yazıya buradan göz atabilirsiniz. Mykonos’a nasıl gidilir diyenler için hem feribot hem de uçak ile ulaşım detaylarını paylaşmak istiyorum.

Mikonos Ulaşım Rehberi: Mikonos’a Nasıl Gidilir?

Mikonos Nerede?

Yunan Adaları arasında en popüleri olan Mikonos Ege Denizi’nde, Atina’ya 150 kilometre mesafede yer alıyor. Mikonos aynı zamanda Tinos, Siros, Paros ve Naxos Adaları ile komşu. 

Mikonos Vize

Mikonos’a gitmeyi düşünenler için vize konusuna da değinmek istiyorum. Tüm Yunan Adaları’na olduğu gibi Mikonos’a da giriş yapabilmek için Schengen vizesi şart. Eğer yeşil pasaport sahibiyseniz Mykonos’a vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Kapıda vize uygulamasının Mykonos için geçerli olmadığını da belirtmek isterim. Pasaportunuzda KKTC giriş-çıkış damgası varsa Yunanistan’a giriş yapmanıza izin verilmiyor. 

Mikonos’a Feribotla Nasıl Gidilir?

Mikonos’a Türkiye’den direkt ulaşım maalesef yok. Atina ile birlikte Samos ve Santorini gibi en fazla ziyaret edilen Yunan Adaları’ndan Mikonos’a feribot yolculuğu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ios, Naxos, Siros gibi küçük Yunan Adaları’ndan da yaz döneminde Mikonos’a feribot seferleri düzenleniyor. 

svg%3E
Mikonos

Atina’dan Mikonos’a Nasıl Gidilir?

Mikonos’a gitmek isteyenler için en pratik çözüm Atina’dan aktarma yapmak. 2-3 gün Atina’yı keşfettikten sonra ister feribotla isterseniz de uçakla Mikonos’a geçebilirsiniz. Atina’nın ana yolcu limanı Pire’den düzenli olarak Mikonos’a feribot bulmak mümkün. Atina-Mikonos arası yolculuk feribotun hızına göre 3-6 saat arası sürüyor. 

Samos’tan Mikonos’a Nasıl Gidilir?

Kuşadası’nda Dilek Yarımadası’nın karşısında yer alan Samos (Sisam) Adası’ndan Mikonos’a feribot ile direkt ulaşım mümkün. Samos’un Karlovassi Limanı’ndan haftanın beş günü hareket eden feribotlar ile Mikonos yolculuğu yaklaşık 3.5 saat sürüyor. 

Santorini’den Mikonos’a Nasıl Gidilir?

Santorini Mykonos’a en yakın adalardan biri. Buraya kadar gelmişken Mykonos’u da göreyim derseniz her iki ada arasında feribot yolculuğu yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Seajet ve Hellenic Seaways firmaları tarafından Mayıs-Ekim ayları arasında günde dört sefer düzenleniyor. 

Mikonos’a Uçakla Nasıl Gidilir?

Mikonos’a uçakla gitmek isterseniz en pratik çözüm yine Atina’dan! İstanbul-Atina arası uçak yolculuğu yaklaşık bir buçuk saat sürerken Atina-Mikonos arası ise 45 dk. Amsterdam, Milano, Paris, Londra gibi Avrupa’nın gözde şehirlerinden de Mykonos’a direkt ulaşım mevcut.

Ryanair ya da Easyjet gibi charter uçuş yapan firmaların kampanyalarını takip ederseniz ucuz uçak bileti bulmanız mümkün. Selanik’ten de Mikonos’a uçuş yapabilirsiniz. 

Mikonos Ulusal Havaalanı adanın merkezine yaklaşık dört kilometre uzaklıkta. Havalimanı çıkışında shuttle hizmeti bulunuyor. Otobüse binerek 10 dakikalık bir yolculuk ile adanın merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanından araç kiralamanız da mümkün. 

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni @Seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
strasbourg gezilecek yerler 1
Strasbourg Gezilecek Yerler
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x