Anasayfa İPUÇLARI Keşfet

Öğrenci Pasaportu Nasıl Çıkartılır?

Dünyanın en pahalı pasaportlarından birine sahip olduğumuzu hepimiz biliyoruz. 10 yıllık pasaport almak isterseniz cebinizden çıkacak olan para neredeyse asgari ücretin yarısı! Hal böyle olunca pasaport çıkarabilmek gittikçe zorlaşıyor. Ancak öğrenciler için tablo bu kadar karamsar değil! Harçsız öğrenci pasaportu hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımda bulabilirsiniz. 

Öğrenci Pasaportu Nedir?

Öğrenci pasaportu denince aklınıza farklı tür bir pasaport gelmesin. Bildiğimiz bordo pasaporttan hiçbir farkı bulunmayan öğrenci pasaportunun en önemli özelliği “harç ödemeden” sahip olunabilmesi. Son düzenlemeye göre 25 yaşın altındaki bütün öğrencilerin harçsız öğrenci pasaportu çıkartma hakkı bulunuyor. Size düşen sadece defter bedelini ödemek. (133 TL, 2019 yılı için) 

Kimler Öğrenci Pasaportu Alabilir?

Harçsız öğrenci pasaportuna sahip olabilmek için iki kriter mevcut: 25 yaşın altında olmak ve öğrenci olmak. Üniversite, açık öğretim veya lise fark etmiyor. Eğer pasaporta 21 yaşında başvurduysanız süresi 4 yıl, 18 yaşında başvurduysanız 7 yıl olarak ayarlanıyor. Eğer 24 yaşında öğrenci pasaportuna başvurursanız sadece 1 yıl kullanma hakkınız var. Pasaport 25 yaşına bastığınız gün geçerliliğini yitiriyor. 18 yaşından küçük öğrenciler ise sadece defter bedelini ödeyerek 5 yıllık harçsız öğrenci pasaportu alabilirler. 

Öğrenciler için harçsız pasaport dünyayı keşfetmek için büyük kolaylık

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Evraklar

Bordo pasaport çıkartmak için gerekli evraklar listesini Pasaport Nasıl Çıkartılır yazımda detaylıca yazdım. Öğrenci pasaportu için de işlemler büyük ölçüde benzer. 

  • TC Kimlik Kartı
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Pasaport defter bedeli ücretinin dekontu (133 TL)
  • Öğrenci belgesi 
  • Varsa eski pasaport
  • 18 yaş altındaki öğrenciler için muvafakat belgesi

*18 yaşından küçük öğrencilerin pasaport başvurusunda bulunabilmek için nüfus müdürlüklerine anne ve babası ile gitmeleri gerekiyor. 18 yaş altı pasaport başvurusu için istenen Muvafakat belgesi noterden alınabileceği gibi nüfus müdürlüklerinde de hazırlanabiliyor. 

*Öğrenci belgenizi E-devlet üzerinden alabileceğiniz gibi okulunuzdaki öğrenci işlerine başvurarak da alabilirsiniz. E-devlet’ten almak isterseniz belgenin son 60 günde alınmış olma zorunluluğu bulunuyor. Belgeyi okuldan alacaklar mutlaka ıslak imzalı olmasına dikkat edin. 

Öğrenci pasaportunun bordo pasaporttan tek farkı harç ücreti ödenmeden alınması

Öğrenci Pasaportu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci pasaportuna da tıpkı bordo pasaportta olduğu gibi Nüfus Müdürlüğü’nün resmi sitesi olan https://randevu.nvi.gov.tr  adresinden başvuru yapıyorsunuz. Pasaport sekmesini tıkladıktan sonra pasaport türü olarak bordo pasaportu seçip adınızı, soyadınızı, TC kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı girip pasaporta başvurmak istediğiniz il ve ilçe nüfus müdürlüğünü seçiyorsunuz. Burada herhangi bir kısıtlama bulunmuyor, ikametgahınızın dışında bir nüfus müdürlüğünde de pasaport başvurusu yapabilirsiniz. 

Randevu günü geldiğinde hazırladığınız belgeleri yanınıza alarak randevudan en az yarım saat önceden nüfus müdürlüğünde bulunmanız gerekiyor. Belgeleri görevli memura ilettikten sonra parmak izi alınması gerekiyorsa yan bankoda parmak izinizi veriyorsunuz. Sonrasında pasaportun teslim edilmesini istediğiniz adresi kayıt ettiriyorsunuz. Pasaportunuz en geç 7 iş günü içerisinde PTT kurye ile belirtmiş olduğunuz adrese gönderiliyor. Eğer pasaportun geldiği gün sizi evde bulamazlarsa pasaportunuz 10 gün süre ile en yakın PTT şubesinde saklanıyor. 10 gün sonra ise başvuruda bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne gönderiliyor. 

2019 yılı itibariyle pasaporta ihtiyaç duymadan gidebileceğiniz dört ülke bulunuyor. Pasaportsuz gidilen ülkeler yazımı okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

Bunlar da ilginizi çekebilir

avatar
  Subscribe  
Bildir
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.