Pasaportsuz gidilen ulkeler

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak, olumsuz düşüncelerden kurtulmak, sevdiklerimizle birlikte vakit geçirmek için seyahat olmazsa olmazlarımızdan… İşin içerisinde yoğun bir çalışma temposu da varsa birkaç günlük hava değişimi bünyeye ilaç gibi geliyor. Farklı kültürleri tanımak, yeni yerler keşfetmek çok güzel olsa da vize-pasaport işlemleri çoğu zaman can sıkıcı hale gelebiliyor.

Eğer henüz pasaportunuz yoksa 10 yıllık pasaport için ödemeniz gereken ücret 1703 TL (2022) Buna bir de 80 euro Schengen vize ücretini dahil ettiğinizde tatil bütçenizin büyük bir kısmını işlemlere harcamış oluyorsunuz. Son zamanlarda Schengen vizesi alabilmek de epey zorlaştı. Hiçbir gerekçe göstermeden red alanlar ya da en az 1 yıllık multi giriş bekleyip 1 ayla yetinmek zorunda kalanların sayısı her geçen gün artıyor.

Hal böyle olunca vizesiz, pasaportsuz gidilen ülkeler daha çok tercih ediliyor. İhtiyacınız olan tek şey ise yeni kimlik kartı. (çipli kimlik) Şu an için Türkiye’den sadece 5 ülkeye kimlikle seyahat edilebiliyor: Ukrayna, Gürcistan, KKTC, Moldova, Azerbaycan. Hem paradan hem zamandan tasarruf sağlayacağınız kimlikle gidilen ülkeleri gelin daha yakından tanıyalım.

Kiev
Kiev

TC Kimlikle Hangi Ülkelere Gidilir?: Ukrayna

2017 yılı itibariyle karşılıklı olarak pasaportla girişin kaldırıldığı Ukrayna son yılların tartışmasız en iyi yurt dışı rotalarından biri. Bu kadar rağbet görmesinin nedenlerinden biri de yeme-içme fiyatlarının uygunluğu. Son yıllarda Türk Lirası Grivna karşısında değer kaybetmeye başlasa da hala ucuz tatil yapma şansınız var.

Ukrayna’da gezilecek şehirler listenize ilk olarak başkent Kiev’i eklemenizi öneririm. Gerek tarihi yapıları, gerek yemyeşil parkları ile Avrupa şehirlerinden hiçbir farkı yok. Renkli gece hayatı ile de baş döndüren Kiev’e en az dört gününüzü ayırarak şehri rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

Tarihi binaları ile göz dolduran Lviv ise Ukrayna’daki ikinci favori şehrim. Her biri farklı konsepte sahip mekanları ile öne çıkan Lviv’de gezeceğiniz yerlerin çoğu mekanlardan oluşuyor desem yeridir:) Sabah kahvaltınızı piyano resitali ile yapabilir, kahvenizi yer altında ateş gösterisi eşliğinde içebilirsiniz. Karadeniz kıyısında yer alan Odessa’da birbirinden güzel müzeleri ve katakombları gezebilir, Kharkov’un devasa parklarında yeşile doyabilirsiniz. 

Ukrayna seyahati ile ilgili kafanıza takılan her şeyi kapsamlı Ukrayna gezi rehberi yazımda bulabilirsiniz. Ukrayna’da tren yolculuğu yapmak isterseniz Ukrayna tren bileti alma hakkındaki yazıma göz atabilirsiniz.

Ukrayna’ya Nasıl Gidilir?

Ukrayna’ya Türk Hava Yolları, Pegasus ve Ukrayna Hava Yolları ile direkt uçuş imkanı bulabilirsiniz. 

  • Türk Hava Yolları: Kharkiv, Herson, Lviv, Kiev, Odessa, Zaporijya’ya İstanbul’dan aktarmasız olarak ulaşım sağlıyor. 
  • Pegasus: Kharkiv, Kiev, Lviv, Zaporijya ve Odessa’ya ulaşım sağlıyor. 
  • Ukrayna Hava Yolları: Kiev ve Odessa’ya İstanbul’dan aktarmasız ulaşım sağlıyor. Ayrıca İzmir’den Kiev’e aktarmasız olarak uçuş yapabilirsiniz.  

Dikkat!: Ukrayna’ya çipli kimliğinizle gitmek isterseniz 50 TL harç pulu ücretini ödemek zorundasınız. Harç pulu ücreti bir tek KKTC ‘ye giderken ödenmiyor.

Tiflis
Tiflis

En Kolay Hangi Ülkeye Gidebilirim?: Gürcistan

Pasaportsuz, sadece kimlikle gidebileceğiniz ülkelerden bir diğeri sınır komşumuz Gürcistan. Yakınlığı sayesinde hafta sonu tatili için ideal adreslerden biri olan Gürcistan’da Batum ve başkent Tiflis en çok ziyaret edilen şehirler. Yeni yerler keşfetmenin yanı sıra Gürcü mutfağının damak çatlatan lezzetlerini tatma fırsatı bulabileceğiniz ülkede uygun fiyatlı alışveriş seçenekleri de bir hayli fazla. 

Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Batum’a ve Tiflis’e Türk Hava Yolları aktarmasız olarak uçuş yapıyor. Pegasus Hava Yolları ise sadece Tiflis’e İstanbul’dan aktarmasız olarak ulaşım sağlıyor. Batum’a araçla gitmek isterseniz Artvin-Batum arası sadece 75 kilometre. Trabzon’dan Batum’a ise araçla 200 kilometrelik yol sizleri bekliyor.

Hafta sonu ve bayramlarda uzun araç kuyruğu ile karşılaşmanız olası. Aracınız yoksa Artvin’den ve Rize’den haftanın her günü Batum’a minibüs ve otobüs seferlerinin düzenlendiğini de hatırlatmak isterim.

Girne
Girne

Türkiye’den Hangi Ülkeye Vize Yok?: KKTC

Sadece Türkiye tarafından tanınsa da yavru vatan Kıbrıs özellikle yaz tatili için gidilebilecek keyifli rotalar arasında. Kimliğinizle giriş yaptıktan sonra 90 gün süre ile kalabileceğiniz Kıbrıs’ta Lefkoşa, Girne, Gazimagusa’yı ziyaret edebilir, hem tarihi yerleri keşfedebilir hem de deniz tatili yapabilirsiniz. Akdeniz ikliminin etkisi ile yılın dört mevsimi ziyaret edilebilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki oteller fazlasıyla cezbedici.

KKTC’ye Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları Lefkoşa Ercan Havalimanı’na aktarmasız olarak İstanbul’dan uçuş yapıyor. 

Dikkat!: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne pasaportunuz ile giriş yapmak isterseniz 50 TL yurt dışı çıkış harcı ücreti ödemeniz gerekiyor. Ayrıca pasaportunda KKTC damgası olanların Yunanistan’a ve Yunan Adaları’na giriş yapmasına izin verilmediğini ve Yunanistan’dan Schengen vizesine başvurulamayacağını unutmayın.  

Kişinev
Kişinev

Çipli Kimlikle Gidilen Ülkeler: Moldova

Birkaç senedir Türkiye-Moldova arasında kimlikle seyahat süreci başlamıştı, ancak henüz resmi imzalar atılmadığı için uygulama yürürlüğe girmemişti. 2018 Ekim ayı itibariyle imzalar atıldı ve her iki ülke arasında kimlikle seyahat dönemi resmi olarak başladı. Bizim de pasaporta ihtiyaç duymadan gidebileceğimiz bir ülkemiz daha oldu:)

6 ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Moldova’da çipli kimliğinizle kalma şansınız bulunuyor. Ukrayna ile sınır komşusu olduğu için Odessa’dan başkent Kişinev’e yolculuk ortalama 2.5 saat sürüyor. Sovyet mimarisinin hakim olduğu Kişinev parkları ile ünlü. Öyle ki Avrupa’nın en fazla park ve bahçenin yer aldığı şehirlerden biri Kişinev. Tiraspol ve Balti Moldova’da keşfedilmeyi bekleyen şehirler arasında. 

Moldova’ya Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları ve Air Moldova İstanbul’dan aktarmasız olarak başkent Kişinev’e ulaşım sağlıyor. 

svg%3E

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler: Azerbaycan

Vizesiz, pasaportsuz sadece çipli kimliğinizi yanınıza alıp gidebileceğiniz ülkelerden biri de Azerbaycan. Nisan 2021’de yapılan anlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Azerbaycan’a yeni kimliklerle seyahat edebiliyor ve 90 güne kadar ülkede kalabiliyor.

Modern ve tarihi mimarinin iç içe geçtiği başkent Bakü’ye yolculuk uçakla 3.5 saat sürüyor. UNESCO Dünya Mirasları Koruma Listesi’nde yer alan Şirvanşahlar Sarayı ve tarihi dokusuyla büyüleyen İçeri Şehir Bakü gezilecek yerler arasında ilk sırada. Kız Kalesi, Ateş Tapınağı, Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Azerbaycan Ulusal Sanat Müzesi de Bakü’de görülmeye değer yerlerden sadece birkaçı.

Azerbaycan’a Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları, Azerbaycan Hava Yolları başkent Bakü’ye haftanın her günü aktarmasız ulaşım sağlıyor. Pegasus Hava Yolları ise haftanın belirli günleri İzmir aktarmalı Bakü’ye uçuş yapıyor.

HATIRLATMA: Pasaportsuz yurt dışına çıkarken havalimanında size verilen seyahat formunu doldurmanız ve bu formu seyahatinizin sonuna kadar saklamanız gerekiyor. Ayrıca gidiş-geliş uçak bileti ve konaklama bilgilerinizin çıktılarını da mutlaka yanınıza almayı unutmayın! 

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni @seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.


0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
gaziantep gezilecek yerler 1
Gaziantep Gezilecek Yerler
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x