1ana 1

Prag’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Taksiye Binmeden Pazarlık Edin

Prag yürüyerek rahatlıkla gezebileceğiniz oldukça pratik bir şehir. En pahalı ulaşım araçlarından biri olan taksiye binmek yerine yanınıza iki çift rahat spor ayakkabı almanız en karlısı. Eğer taksiye binmek zorunda kalırsanız “TAXI”” işaretsiz olanlardan uzak durun, durak taksilerini tercih ederek önceden gideceğiniz yeri belirtin ve ne kadar ödemeniz gerektiği konusunda mutlaka pazarlık yapın.

Döviz Bozdururken Oyuna Gelmeyin

Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği üyesi olsa da ülkede hala kendi para birimi olan “Kron” kullanılıyor. Şehirde oldukça fazla döviz bürosu bulunuyor ve kurlar farklılık gösteriyor ve hatta kimi yerler ise komisyon bile kesebiliyor. Yanınızda Euro/Dolar götürüp döviz bürolarından bozdurabilirsiniz ancak ne kadar döviz bozduracaksanız karşılığında kaç kron alacağınızı sormayı unutmayın. Döviz bürosu dışında yanınıza yaklaşıp paranızı bozmak isteyen kişilere sakın güvenmeyin.

Sadece Bileti Almanız Yetmez

Prag’da metro, otobüs ve tramvaylar toplu taşıma için tercih edebileceğiniz en ucuz, hızlı ve güvenilir araçlar. Biletleri gazete bayilerinden, metro duraklarındaki gişelerden ya da makinelerden alabilirsiniz. Toplu taşımaya binmeden önce biletlerinizi sarı makinelerden onaylatarak tarih ve saati işletmeyi unutmayın. Aksi takdirde yakalandığınız zaman görevlilerin size ceza kesmesi kaçınılmazdır. Ben turistim nasıl olsa ödemem diye boşuna düşünmeyin, görevliler eğer pasaportunuza cezayı işlerse ülkeden ayrıldığınız zaman ceza sizden faiziyle tahsil ediliyor.

Çek Yemeklerine Şans Verin

Çek mutfağı et ve sebze ağırlıklı. Yemek seçerken fazla zorlanmayacağınız ülkede yemek öncesi çorba içmek bizdeki gibi adeta bir gelenek. Patates ve sebze ağırlıklı Bramboracka çorbası ve Gulaş çorbasını deneyebilirsiniz. Çorbadan sonra Svickova (krema soslu rosto) ise tadına bakmanız gereken diğer bir lezzet. Yemek sonrası ise Trdelnik adı verilen ızgara üzerinde döndürülerek pişirilen hamur tatlısını yemeden masadan kalkmayın.

*Prag restoranlarında hesabı ödedikten sonra ‘’Bahşiş dahil değildir’’ ibaresini kontrol etmelisiniz. Genelde restoranlarda hesabın %10-15 arası bahşiş bırakılıyor.

BW9fHfYCQAAIN6H.jpg-large

Bira Dışındaki Alternatifleri de Deneyin

Guinness Rekorlar Kitabı’nın da onayladığı üzere dünyanın en çok bira tüketen ülkesi olan Çek Cumhuriyeti’nde biranın sayısız çeşidini bulmanız mümkün. Özellikle Pilsner Urquell ve Budvar markalarının anavatanı olan ülkede diğer içki seçeneklerini de mutlaka deneyin. Becherovka ülkede sıkça karşınıza çıkan alkol oranı yüksek bir likör. Sek olarak içilebileceği gibi meyve suyu ile de karıştırılabiliyor. Abseinthe ise Çeklerin bir diğer vazgeçilmez içkisi. Farklı kokteyllerle karıştırılarak ikram ediliyor. Van Gogh, aşık olduğu hayat kadını tarafından reddedilmesinin de etkisiyle Abseinthe’i fazla kaçırarak kadının onda beğendiği tek yer olan kulağını kesip hediye etmesine dair tartışmalar hala devam ediyor. Siz siz olun Abseinthe’i fazla kaçırmayın.:))

Çantanıza Dikkat!

Prag suç oranı en düşük şehirlerden biri olsa da özellikle turistik bölgelerde yankesicilik sık rastlanan sorunlardan biri. Restoranlarda ya da barda otururken çantanızı arkanıza asmak yerine gözünüzün önünden ayırmayın, değerli eşyalarınızı cebinizde bulundurmayın.

Prag geziniz için yardımcı olabilecek gezi rehberini okumak için buraya tık tık…

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
Rumeli feneri kalesi gezisi
Rumeli Feneri Gezilecek Yerler
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x