gimiana

Bir Ortaçağ Kasabası: San Gimignano

Floransa’daki son günümü birbirinden güzel iki yere ayırmaya karar verdim: San Gimignano ve Siena. İlk rotam şirin bir ortaçağ kasabası olan San Gimignano. Gezi programımı hazırlarken Floransa’ya yakın gezilecek yerler konusunu detaylıca araştırmıştım. Karşıma çıkan seçenekler arasında bu şirin kasaba ve Siena’yı rotama dahil etmeye karar verdim.

Floransa'dan San Gimignano'ya ulaşmak için önce Poggibonsi'den aktarma yapmalısınız.
Floransa’dan San Gimignano’ya ulaşmak için önce Poggibonsi’den aktarma yapmalısınız.

Floransa’dan San Gimignano’ya Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Floransa’dan San Gimignano’ya toplu ulaşımla direkt gidemiyorsunuz.

Tren ile San Gimignano’ya Gidiş: Floransa Santa Maria Novella tren istasyonundan Poggibonsi-S.Gimignano tren istasyonuna 7.50 euro karşılığında 1 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz. Poggibonsi’de indiğiniz terminalde 2.50 euroya bilet alıp tekrar terminalin önündeki duraktan San Gimignano’ya giden 130 numaralı otobüse biniyorsunuz. Otobüsler her yarım saatte bir kalkıyor. Buradan da yarım saatlik bir yolculuk sonrası şirin kasabaya ulaşabiliyorsunuz.

Otobüs ile San Gimignano’ya Gidiş: Floransa Santa Maria Novella tren istasyonunun hemen yanında bulunan otobüs terminalinden her yarım saatte bir otobüs kalkıyor. Bileti gişedeki görevliden 4.80 euro‘ya satın alabiliyorsunuz. Ancak otobüs sizi direkt San Gimignano’ya götürmüyor. Poggibonsi’de inerek 130 numaralı otobüsle aktarma yapmanız gerekiyor. Floransa Poggibonsi arası yaklaşık yarım saat sürüyor. Yemyeşil yollarda giderken vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.

Yemyeşil Toskana vadisi yollarından geçerken böyle manzaralarla sıkça karşılaşıyorsunuz.
Yemyeşil Toskana vadisi yollarından geçerken böyle manzaralarla sıkça karşılaşıyorsunuz.

Poggibonsi’den San Gimignano’ya giderken 17 km’lik şarap yolunun büyük bir kısmından geçiyorsunuz. Burası inanılmaz güzel. Üzüm bağları ve yeşilin binbir tonu birleşince ortaya çıkan manzara karşısında adım başı durup fotoğraf çekmek isteyeceğinizden eminim. Eğer kendi aracınızla gelecekseniz buradan geçmeye özen gösterin.

Siena’dan San Gimignano’ya Nasıl Ulaşılır?

Siena’dan 130 ve 130A otobüslerine binerek San Gimignano’ya 8 euro karşılığında ulaşabilirsiniz. San Gimignano’ya kendi arabasıyla gelmek isteyenler girişteki otoparka arabalarını çekebilirler. Otopark ile ilgili detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

San Gimignano’da Ulaşım

Toskana vadisine hakim olan San Gimignano’da arabaya hiç ihtiyaç duymadan gezebilirsiniz. Burası tam yürüyerek keşfetmeyi sevenlere göre bir kasaba.

svg%3ESan Gimignano’da Konaklama

San Gimignano’da konaklamak istiyorsanız kasabanın merkezinin biraz pahalı (düşük sezonda gecelik en az 50 euro) olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak kasabaya yakın bölgelerde daha ucuza (düşük sezonda en az 30 euro) kalabilirsiniz.

San Gimignano’yu günübirlik çok rahat gezebilirsiniz, çünkü oldukça küçük bir kasaba. Floransa’dan 1 saate, Siena’dan yarım saate San Gimignano’ya ulaşabileceğinizi unutmayın.

San Gimignano'daki sağlı sollu dükkanlarda yöresel lezzetlerin tadına bakabilir, uygun fiyatlara Toskana şarabı satın alabilirsiniz.
San Gimignano’daki sağlı sollu dükkanlarda yöresel lezzetlerin tadına bakabilir, uygun fiyatlara Toskana şarabı satın alabilirsiniz.

San Gimignano’da Alışveriş

Kasabaya girer girmez yol boyunca sağlı sollu onlarca dükkan görebilirsiniz. Bu dükkanlarda çanta, ayakkabı, eldiven, ceket gibi deri ürünlerin yanı sıra yöresel lezzetler, şarküteri ürünleri ve tabii ki nefis Toskana şaraplarını bulabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken tanesi 3-4 euro’ya Toskana şaraplarından almadan dönmeyin. Dükkanlarda şarap satışının yanı sıra farklı lezzetlerde şarapların tadımı da mümkün. Ayrıca deri çantaların fiyatları burada daha uygun. 30-40 euro arası fiyatlarla kaliteli deriden yapılmış çantalar bulabilirsiniz. Bu arada şarap demişken San Gimignano’ya özgü safran içeren yerel beyaz şarabı Vernaccia’yı tatmadan/almadan dönmeyin.

San Gimignano kuleleriyle ünlü bir kasaba
San Gimignano kuleleriyle ünlü bir kasaba

San Gimignano Gezilecek Yerler

Floransa ve Siena arasında kurulan küçük kasaba San Gimignano, büyüleyici ortaçağ mimarisi ve Toskana vadisinin etkileyici görüntüsünü sunan kuleleriyle ünlü. San Gimignano yüksek kuleleri sayesinde birçok kez kuşatılmaktan kurtulmuş ve günümüze kadar varlığını sürdürmüş. Öyle ki daha kasabaya gelmeden ilk olarak kuleleri görüyorsunuz. San Gimignano’da ailelerin servetlerinin ve güçlerinin sembolu olarak bir zamanlar 72 tane kule inşa edilmiş. Ancak uzun süren savaşlar ve deprem gibi nedenlerle bunlardan sadece 14 tanesi günümüze kadar gelebilmiş. Tıpkı Bologna gibi San Gimignano’da da ihtişamlı kulelerin arasında gezerken ortaçağ dönemine doğru yolculuğa çıkıyorsunuz.

svg%3EHer tarafı surlarla çevrili San Gimignano ortaçağın Manhattan’ı olarak biliniyor ve 1990 yılından bu yana şahane kasaba UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alıyor.

Duomo di San Gimignano (San Gimignano Katedrali)

Collegiata di San Gimignano olarak adlandırılan San Gimignano Katedrali kasabanın en ihtişamlı yapısı olarak biliniyor. Katedralin içindeki fresklerin 1300’lü yıllardan beri hiç restorasyon görmemesi ve hala ilk günkü halini koruması insanı hayrete düşürüyor. San Gimignano Katedrali İkinci Dünya savaşında bombalanmasına rağmen hala dimdik ayakta.

svg%3EKatedralin içinde birbirinden güzel freskleri ve Sienese sanat grubunun temsilcileri olan Bartolo di Fredi ve Simone Martini’nin eserlerini görebilirsiniz.

San Gimignano Katedrali’ne zamanınınız sınırlıysa bile mutlaka uğrayın. Giriş ücreti: 4 euro.

Kutsal Sanat Müzesi

Eğer zamanınız varsa katedralin yanındaki Kutsal Sanat Müzesi’ne de uğrayabilirsiniz. Burada Rönesans dönemine ait mücevherleri, freskleri ve o döneme ait ünlü eserleri görebilirsiniz.

Katedral+müze giriş ücreti 6 euro.

svg%3ESan Gimignano 1300 Ortaçağ Müzesi

Ortaçağ Müzesi’nde San Gimignano’nun 1300 yılındaki halinin minyatürünü görebilirsiniz. Tamamen kilden yapılmış 27 metrekarelik bu minyatür 2 yılda tamamlanmış. Minyatürde sokaklardaki esnaftan, oyun oynayan çocuklara kadar her ayrıntıyı düşünmüşler. 72 kule bile var:)

Bir yerde okuduğumuz kadarıyla buraya giriş 5 euroydu ama biz girerken hiç para ödemedik. Umarım siz de ödemezsiniz:)

svg%3EPiazza Della Cisterna

San Gimignano’nun en büyük meydanlarından biri olan Piazza Della Cisterna’daki kafelerde dilerseniz kahve molası verebilirsiniz. Meydandaki tarihi kuyuya para atıp dilek dilemeyi de unutmayın:)

svg%3ETorre Grossa

1311 yılında inşa edilen ve 54 metre yüksekliğindeki bu kuleye çıkarsanız muhteşem Toskana vadisi manzarasını yukarıdan izleme şansına sahip olabilirsiniz. Çıkmadan sizi 218 merdivenin beklediğini söylemeden geçmeyeyim. Sadece kuleye çıkmak isterseniz 6 euro ödemeniz gerekiyor. Ancak kule ile birlikte içerideki müzeyi görmek isterseniz 7.50 euro ödemelisiniz. Ayrıca Duomo, Sanat Müzesi, Torre Grossa ve Santa Charia Müzesini görmek için 2 gün geçerli kartı 9 euro‘ya alabilirsiniz.

svg%3ESan Gimignano Surlarının Etrafında Yürüyüş

San Gimignano’daki en keyif aldığım anlardan birisi Toskana’nın tertemiz havasını içime çekerek bu surların etrafında dilediğimce yürümekti. Böyle güzelliklere sahip olabilmekten öte bunlara sahip çıkıp korumak ne kadar güzel.

San Gimignano Yeme İçme Önerileri

Karnınız acıktıysa La Biscondola’da mola vermenizi öneririm. Kendinize Toskana pizzası ve hafif içimiyle beni mest eden ev şarabı söyleyin. Burada yediğim pizza açık ara yediklerimin arasında en iyisiydi! (Duomo meydanına gelmeden önce soldaki sokak.) Bence fazla yemeyin, çünkü birazdan dünyanın en iyi dondurmasını tadacaksınız:)

San Gimignano'da yediğim Toskana pizzasının tadını unutamıyorum
San Gimignano’da yediğim Toskana pizzasının tadını unutamıyorum

Sıra geldi dondurma yemeye! San Gimignano’da herkesin elinde bir külah görmeniz mümkün. Çünkü dünyanın en iyi dondurması burada yapılıyormuş. İki yıl üst üste dünyanın en iyi dondurması ödülünü almanın haklı gururunu yaşayan Gelateria Dondolinin önündeki sıra gözünüzü korkutmasın. Dondurmayı yedikten sonra sıraya bir kere daha girmeyi göze alacağınıza eminim! Çilekli ve limoncellolu dondurması efsane!

Dünyanın en iyi dondurması unvanına sahip olan Gelateria Dondoli'de dondurma yemeden San Gimignano'dan ayrılmayın
Dünyanın en iyi dondurması unvanına sahip olan Gelateria Dondoli’de dondurma yemeden San Gimignano’dan ayrılmayın

Yarım günümü ayırarak gezdiğim San Gimignano’dan istemeden de olsa ayrılıyorum. Çünkü rotamda beni bekleyen harika bir yer daha var: Siena. Şehirdeki ana surun sağ tarafında yer alan duraktan bindiğim otobüsle Siena’yı keşfe doğru yol alıyorum.

Dilerseniz Siena gezi rehberini okuyabilir, Floransa gezi rehberi ve  Floransa yeme içme önerileri hakkımdaki yazılarıma da göz atabilirsiniz.

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
gaziantep gezilecek yerler 1
Gaziantep Gezilecek Yerler
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x