seyahat

Seyahatin Yaşamınıza 10 Etkisi

Seyahat etmek hayatınıza sevinç, heyacan ve coşku getiren harika bir terapidir. Seyahat sizi nefis lezzetler ile karşılaşmaktan aklınızı başınızdan alan maceralar yaşamaya kadar coşku ve heyecana sokacak birbirinden farklı deneyimler sunar. Çok daha önemlisi seyahat etmek farkında olmasanız bile hayatınıza yararı dokunabilecek yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Eğer dünyayı gezme şansınız varsa bunu sadece sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak için yapmayın. Bu seyahatlerin sizi her alanda çok daha verimli hale getirebileceğini unutmayın.

1. Seyahat size bedava eğitim olanağı sağlar

Seyahat aslında ekonomiden politikaya, tarihten coğrafyaya, sosyolojiden psikolojiye birçok farklı şey öğrenebileceğiniz bir eğitim yolculuğudur. Okullarda öğrenmenin mümkün olmadığı birçok bilgiyi gezerek öğrenebilirsiniz. Ponte Vecchio’nun tarihsel yolculuğuna orada olarak ulaşmanın benzeri herhangi bir okulda olabilir mi? Veya Kafka’nın izinde Prag’ın sokaklarını gezerek yazarın iç dünyasını ve eserlerini daha iyi anlayabileceğiniz bir edebiyat sınıfı var mı?

2- Seyahat sizin özgüveninizi artırır

Adsız5

Seyahat etmek size yeni adımlarınızda güveninizi artıracak müthiş bir tecrübe sağlar. İster Rusya’nın soğuk bir kış gecesinde yürüyüş olsun isterseniz de İtalya’da güzel bir akşam yemeği olsun yolculuk yeteneğinizi geliştirebileceğiniz  ve kendinizi daha güvenli hissetmenizi sağlayacak bir deneyim ya da dünyaya karşı ayakta durabileceğiniz bir meydan okumadır. Bu meydan okumayla seyahat hayatta yeni riskler almanızı sağlayacak güveni size verir.

3- Seyahat size yeni diller öğretir

Adsız6

Doktor ya da iş adamı olmanız fark etmez, yeni bir dil öğrenmek kariyerinizi devam ettirmeniz için en büyük etkenlerden biridir. Ve farklı bir dil öğrenmenin en iyi yolu bir sınıfın içinde olmaktan ziyade dünyayı gezerek o dilin konuşanlarıyla sosyalleşmektir.

Bir Türk’ün ya da İtalya’nın farklı bir yabancı dili kendi ülkesinde tam olarak öğrenebilmesi mümkün değildir. Çünkü dil her an yaşayan ve gelişen bir şeydir. Yaşayan bir şeyin de uzaklarda değil bizzat yerinde yaşayarak öğrenilmesi gerekir. Çince mi öğrenmek istiyorsunuz o zaman Çin’e gidin ve Mandarin’in nasıl konuşulup yazıldığını öğrenin ya da Fransızca mı öğrenmek istiyorsunuz? Paris’e gidin ve orada öğrenin. Ancak seyahat sayesinde o bölgenin dilini öğrenmekten öte yaşar ve kendiniz de yaşatabilirsiniz.

4-Seyahat size nasıl tutumlu olmanız gerektiğini öğretir

Adsız8

Seyahat hayatın aslında hiç fark etmediğiniz tatlarını öğrenebileceğiniz bir deneyimdir. Alışveriş merkezlerinde satılan süslü şeylerin gereksizliğinin farkında olmanızı sağlar.

Seyahat sırasında gereksiz para harcamanız sonraki seyahatlerinizi ertelemenize yol açabilir. İyi bir harcama planı ve pazarlık size fazladan bir ülke görme şansı bile verebilir.

5- Seyahat sizin daha yaratıcı olmanızı olanak sağlar

Yaratıcı düşünme yeteneğiniz daha çok seyahat ederek daha iyi bir hale gelebilir. Ne kadar çok yeri ziyaret ederseniz yaratılıcığınızı geliştirecek o kadar çok insanla ve o kadar çok fikirle karşılaşırsınız.

6- Seyahat sizi sorunları çözmede daha yetenekli yapar

Rezervasyon yapmadan yola koyulduğunuz bir seyahatte otellerin hepsinin dolu olması gibi çeşitli zorluklar ve problemlerle karşılaşabilirsiniz. Yaşadığınız problemler sizi daha çok çözüm odaklı düşünmeye iterek bu problemleri çözmekte daha yetenekli hale getirir. Sonuç olarak kalacak yer buldunuz mu? Bence buldunuz:))

7- Seyahat sizi çevreyle daha uyarlanabilir yapar

Bir gezgin olarak kötü sokak yiyecekleriyle, gecikmelerle, yanlış dönüşlerle, uçak kaçırmalarla ve hatta daha fazlasıyla başa çıkmışsınızdır. Bir süre sonra yolda kararsız durumlara karşı plan yapmayı kendiliğinden öğrendiğinizi fark edeceksiniz. En azından bu durumlarda kızgın, öfkeli ve sinirli olmayacağınızı ve kötü durumları aşmak için daha üretken olmanız gerektiğini  artık biliyorsunuz.

8-Seyahat sizi daha organize olmanızı sağlar

Seyahat etmek detaylara büyük özen gerektirir. Mümkün olduğunca her şeyi düzenli tutmayı özellikle uçuşların takibi, konaklama, gidilecek noktaların araştırmaları, güvenlik, para takibinde detayları atlamamanız gerektiğini ilerleyen zamanlarda çok daha iyi öğreneceksiniz.

9-Seyahat sizi daha sosyal yapar

Diğer insanlarla sosyalleşmede iyi değil misiniz? Üzülmeyin, düzenli seyahat etmek sizi isteseniz de istemeseniz de daha sosyal ve arkadaş canlısı olmanıza yardımcı olur. Nereye giderseniz gidin yeni arkadaşlıklar için sonsuz fırsatınız olacaktır, iyi değerlendirmenizde fayda var:)

10-Seyahat sizi zaman yönetiminde daha iyi yapar

Gezginler özellikle de bu konuda tecrübeli olanlar konu zaman yönetimine geldiğinde dünyanın en zengin adamları kadar yetkiye sahiptir. Yıllarca dünyayı geze geze bu insanlar herhangi bir şeyin tahmini ne kadar süreceğini bilme konusunda oldukça iyi hale gelmiştir.

Hayatınızda bugüne kadar ne yaşadığınızın sizin için önemi büyük ancak yarınlar için bir önemi yok. Yarınlar için en büyük öneme sahip tek şey siz ve size ait olan zaman. Bu zamanı iyi değerlendirmek ayaklarınızın ucunda. Haydi durma adım at yaşamaya, gülmeye, keşfetmeye. Çünkü keşfetmek özgürlüktür!

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
atatürk arboretumu gezisi 2
Atatürk Arboretumu Gezisi
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x