floransa gezi rehberi

Michelangelo’nun İzinde Floransa

Floransa tarihi dokusu ile insanı büyüleyen bir şehir. Arno nehrinin çevresinde kurulan Floransa aynı zamanda Toskana bölgesinin de başkenti. Tarihi yapıları ve kültürel zenginlikleriyle sadece İtalya’nın değil dünyanın en önemli şehirlerinin başında geliyor.

Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Dante gibi dünyaca ünlü sanatçıların yetiştiği ve bir o kadar da sanatçıya ilham veren Floransa aynı zamanda Rönesans’ın da doğduğu yer olarak biliniyor. İtalya’yı tam anlamıyla tanımak istiyorsanız Floransa’yı mutlaka görmelisiniz.

Floransa gezinize en az 3 gün ayırmalısınız.
Floransa gezinize en az 3 gün ayırmalısınız.

Floransa Gezi Rehberi

Ponte Vecchioda güneşin batışını izlerken hafif esen rüzgar içimi ürpertiyor. Arno nehri tüm güzelliğiyle akıp giderken kulağıma gelen gelen çan sesleri akşamın habercisi gibi arka arkaya çınlıyor. Yürüyorum… Dante’nin, Da Vinci’nin, Michelangelo’nun geçtiği sokaklardan geçiyorum, onların izinde buram buram tarih kokan sokaklarda kayboluyorum. Ve ilk defa kaybolmaktan korkmuyorum…

Floransa modernizme adeta kafa tutarcasına geçmişine sadık bir şehir. Kentte nereye bakarsanız tarih fışkırıyor. Binalar, müzeler, kiliseler, sanat eserleri ile Floransa tam bir açıkhava müzesi…Floransa gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken o kadar çok yer var ki… Floransa Katedrali, Ponte Vecchio Köprüsü, Uffizi Galerisi, Pitti Sarayı bunlardan sadece birkaçı. Aşağı bölümde Floransa gezi rehberini detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Ponte Vecchio köprüsü her daim kalabalık.
Ponte Vecchio köprüsü her daim kalabalık.

Floransa’nın bu denli sanatın beşiği haline gelmesindeki en büyük pay ise kuşkusuz Medici Ailesi. 13. yüzyılda Floransa’nın en etkili ailesi olmayı başaran Mediciler bankacılık ve ticaret işleri sayesinde o dönemde büyük bir servet edinmeye başlamışlar. Sanata ve  sanatçılara büyük destek olan Mediciler hatırı sayılır bir sanat koleksiyonu edinmişler. O dönem Floransa’ya yapılan birçok tarihi yapı sayesinde bugün şehir her yıl binlerce turistin uğrak noktası konumunda.

Jan Fabre'nin Searching for Utopia heykelini Signoria meydanında görebilirsiniz.
Jan Fabre’nin Searching for Utopia heykelini Signoria meydanında görebilirsiniz.

Floransa Kaç Günde Gezilir?

İtalya turu yapacaksanız Floransa’ya en az 3-4 gününüzü ayırmanızı öneririm. Floransa küçük bir şehir olduğu için bir günde hemen her yeri görmeniz mümkün. Ancak Uffizi Galerisi’ni hakkını vererek gezmek isterseniz bir gün yeterli bile gelmeyebilir. Floransa’ya yakın yerler olan Pisa, Siena, San Gimignano, Lucca gibi yerleri de keşif listenize dahil etmek isterseniz (hepsi yaklaşık 1-1,5 saat uzaklıkta) buraya neden zaman ayırmanız gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Floransa’ya Ne Zaman Gitmeli?

Floransa’nın iklimi Milano’ya göre daha ılıman. Türkiye’nin batı bölgeleri ile benzerlik gösteren bir havası var. Nisan, mayıs ayları seyahatiniz için ideal olabilir ancak yağmuru seven biriyseniz! Ben haziranın ortasında gittiğimde hava kapalı ve yer yer yağmurluydu. Gündüz sıcaklık da 25 derece civarındaydı. Ara mevsimleri tercih edecekseniz akşamları biraz daha serin olduğu için bavulunuza hırka koymanızda yarar var.

Floransa kışın daha soğuk ve bol yağmurlu olduğu için seyahatte ilkbahar ve sonbahar ayları oldukça ideal. Temmuz, ağustos aylarındaki aşırı sıcaklar nemle birleşince hem gezmeniz zorlaşır hem de turist yoğunluğundan şehri istediğiniz gibi keşfedemeyebilirsiniz. Yazın fiyatların kışın ve bahara göre daha yüksek olduğunu da göz ardı etmeyin.

svg%3E
Floransa’ya gitmek için en uygun mevsim ilkbahar.

Floransa’ya Nasıl Gidilir?

Floransa’ya en yakın havalimanı şehrin hemen dışındaki Peretola Havalimanı. Şehre yaklaşık yarım saat uzaklıkta yer alan Peretola Havalimanı’ndan otobüs ile Floransa’nın merkezine ulaşabilirsiniz. Floransa’ya ulaşım için diğer seçenekleriniz ise Bologna ve Pisa Havaalanı. Bologna Havaalanı şehre yarım saat uzaklıkta bulunuyor. 10 dakikada bir kalkan trenler ile havaalanından kolayca Floransa’nın ana terminali olan Santa Maria Novella tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Pisa Havaalanı’nda inerseniz yine tren veya otobüsle 1 saat içinde Floransa’ya gelebilirsiniz.

Milano’dan Floransa’ya Nasıl Gidilir?

İtalya gezilecek yerler listesine eklediğim ikinci şehir Milano’dan sonra Floransa’ydı. Floransa’ya Milano’dan ulaşımın en kolay yolu hızlı trenler. Milano-Floransa tren biletini seyahatimden 1 ay önce aldığım için 30 Euro ödedim. Eğer seyahatiniz sırasında almak isterseniz bir de yaz dönemine denk geldiyseniz fiyatlar çok daha yükselebiliyor.

Milano Centrale istasyonundan kalkan TrenItalia ile 1,5 saat sonra Floransa Santa Maria Novella tren istasyonundaydım. İtalya gezimde şehirler arası yolculuklarımı hep TrenItalia ile yaptım. Rötar vb. sorunlarla hiç karşılaşmadım.

svg%3EFloransa’da Ulaşım

Floransa ulaşım konusunda oldukça rahat edebileceğiniz şehirlerden biri. Şehir içinde yürüyerek her yeri gezebileceğiniz gibi Floransa’ya yakın yerlere gitmek için trenleri tercih edebilirsiniz. Floransa’nın ana tren istasyonu Santa Maria Novella şehrin tam merkezinde yer alıyor. Bu istasyondan kalkan trenlerle Milano, Roma, Bologna, Pisa, Siena gibi şehirlere rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Tren biletinizi istasyonda yer alan makinelerden alabileceğiniz gibi bilet gişesinden veya internetten satın alabilirsiniz.

Floransa oldukça küçük bir şehir. Bu nedenle şehirde metro yok. Otobüsler ise oldukça kalabalık. Hele iş saatlerine denk geldiyseniz inip yürümeyi tercih edebileceğiniz bir kalabalık oluyor.

Floransa’da otobüs bileti fiyatı dışarıdan alırsanız 1 Euro, şoförden alırsanız 2 Euro. 90 dakika geçerliliği var. Yürümekten yoruldum diyorsanız Floransalılara ayak uydurup bisiklet kiralayabilirsiniz. Taksiler oldukça az ve çok pahalı.

Floransa’da Nerede Kalınır?

Eğer bir şehre ilk kez gidiyorsanız nerede kalacağınıza dair tereddüt yaşamanız çok doğal. Floransa küçük bir şehir olduğu için her yer yürüme mesafesinde. Floransa’nın en turistik yerleri Duomo Meydanı, Piazza Della Signoria ve Ponte Vecchio. Kolay gezmek için otelinizi bu bölgeye yakın seçebilirsiniz. Ancak fiyatlar bu bölgede özellikle yüksek sezonda çok pahalı.

Floransa’da uygun fiyatlı konaklama için Arno nehrinin karşı tarafını tercih edebilirsiniz. Biz B&B Calcio Storico isimli B&B konseptli bir evde kaldık. İki kişi üç gece 120 Euro ödedik. Duomo Meydanı’na yaklaşık 15-20 dakikalık bir yürüme mesafesindeydi. Ev sahibi sabah kahvaltısı için kaldığımız gün kadar kahvaltı fişi verdi. Hemen karşı sokaktaki minik cafede 2 tane kruvasan ve bir adet içecek konaklamaya dahildi. Yeri merkezden biraz uzak olsa da yürümeyi seven biri olduğum için gayet memnun kaldım. Oda her gün temizleniyordu şehrin gürültüsünden uzak olması benim için avantajdı. Dönüşte bavullarla hiç zorlanmadık çünkü önünden on dakikada bir geçen otobüsler sayesinde kısa sürede Santa Maria Novella tren istasyonuna ulaştık.

Floransa'da kaldığımız evin sokağı.
Floransa’da kaldığımız evin sokağı.

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa gezilecek yerler yazıma başlamadan önce sizi Firenze Card hakkında bilgilendirmek istiyorum. Eğer Floransa geziniz boyunca bütün müzeleri görmek istiyorsanız Firenze Card almanız sizin için çok daha avantajlı olacaktır.

Firenze Card Nedir?

Firenze Card, Floransa’da 72 saat boyunca 72 müzeyi, 72 Euro’ya gezme imkanı sunan Roma Pass benzeri bir kart. Firenze Card’ın avantajı turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği Uffizi, Accademia gibi müzelere hiç sıra beklemeden giriş hakkı tanıması. Kartınız olmadan bu müzeleri ziyaret etmek istediğinizde biletinizi internetten alsanız dahi sabahtan kuyruğa girip beklemeniz gerekiyor. 72 saat boyunca toplu ulaşımdan da ücretsiz faydalanabilirsiniz.

svg%3EFloransa Katedrali (Santa Maria Del Fiore)

Floransa Katedrali şehrin en ünlü simgesidir ve Duomo ya da Santa Maria Del Fiore olarak da bilinir. İhtişamlı yapısıyla Piazza Del Duomo meydanında yer alan katedralin yapımına 1296 yılında başlanmış ve tam 140 yıl sonra yapımı biterek ibadete açılmış. Brunelleschi’nin sekizgen kubbesinin sırrı yüzyıllarca mimarlık dünyasında tartışılmış ve merak konusu olmuş. Rönesans döneminin ilk örneklerinden biri olduğu için de ayrı bir öneme sahip.

svg%3E

Floransa Katedrali’ne giriş ücretsiz. Ancak diğer katedrallerde olduğu gibi burada da kadınların askılı ve şort, etek vb kıyafetlerle içeri girmesi yasak. Katedral’in kubbesine çıkıp nefis Floransa manzarası tepeden izlemek isterseniz 10 Euro ödemeniz gerekiyor. 464 basamak çıkmak beni yormaz derseniz denemeye değer:)

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Piazza Del Duomo meydanında.

svg%3EGiotto’nun Çan Kulesi (Campanile Di Giotto)

Floransa Katedrali’nin hemen yanında yer alan Giotto’nun Çan Kulesi 1359 yılında yapıya dahil edilmiş. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan kuleye çıkmak için yine tabana kuvvet diyerek 414 basamağı çıkmaya göze almalısınız.

svg%3EAziz Giovanni Vaftizhanesi (Battistero di San Giovanni)

Piazza Duomo meydanının bir diğer önemli eseri ise Aziz Giovanni Vaftizhanesi. Sekizgen kubbesi ile öne çıkan Vaftizhane’nin tavanındaki işlemeleri detaylı bir şekilde incelediğinizde hayran kalmamanız mümkün değil. Aziz Giovanni Vaftizhanesi’nde Floransa’nın ileri gelen zenginlerinin vaftiz edildiği söyleniyor.

svg%3ESignoria Meydanı (Piazza Della Signoria)

Floransa görülecek yerler listenize eklemeniz gerekenlerden biri de Signoria Meydanı. Bu meydanda başınızı nereye çevirirseniz orada tarihi yapı göreceksiniz. Piazza Del Duomo’ya yürüme mesafesinde olan Signoria meydanında Neptün Çeşmesi’ni, Vecchio Sarayı’nı ve Davud Heykeli’ni görebilirsiniz.

svg%3EHeykeli görüp hemen heyecanlanmayın. Çünkü bu Davud Heykeli’nin replikası yani sahtesi. Bir diğer kopyasının da Michelangelo Tepesi’nde olduğu Davud heykelinin orijinali Accademia Dell’Arte Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Ponte Vecchio köprüsünden geçtikten sonra meydan hemen karşınıza çıkacak.

Uffizi Müzesi'nde birbirinden değerli eserler sizi bekliyor.
Uffizi Müzesi’nde birbirinden değerli eserler sizi bekliyor.

Uffizi Müzesi (Galleria Degli Uffizi)

Uffizi, dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden biri. Eğer Floransa’ya geldiyseniz bu müzedeki paha biçilemez eserleri görmeden buradan ayrılmayın. Önündeki bitmek bilmeyen kuyruğa girmemek için biletinizi önceden almanız yararınıza olur.

Uffizi müzesi girişi 12 Euro. Resmi siteden rezervasyon yaptığınızda sizden 5.99 Euro daha fazla para alınıyor ancak iki saat kuyrukta beklemeye değer, inanın. Başka bir alternatifse Firenze Card. Firenze Card alırsanız Uffizi müzesine kuyruk beklemeden hemen girebilirsiniz.

İki katlı müzeye 1 gününüzü ayırmanız en ideali. Her odayı gezmek, eserleri detaylı incelemek isterseniz o bile yeterli gelmiyor. Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Goya, Botticelli’nin eserlerini canlı görmek inanılmaz bir duygu. Özellikle Botticelli’nin dünyaca ünlü eseri The Birth Of Venus’’ü Allegory of Spring’i sakın es geçmeyin. Uffizi müzesi Pazartesi günü kapalı. Diğer günler sabah 8.15’te açılıyor. 18.50’de kapanıyor.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Piazza Della Signoria meydanında bulunan Davud heykelinin hemen sağında.

svg%3EPonte Vecchio

Floransa’nın Arno nehri üzerinde bulunan şirin mi şirin meşhur köprüsü. Şehrin iki yakasını buluşturan Ponte Vecchio’nun üzerinde kuyumcular ve lüks eşyalar satan dükkanlar yer alıyor. Floransa’yı keşfe çıktıysanız bu köprüden bolca geçeceksiniz demektir. Akşam üstü güneşi batırabileceğiniz köprüde sokak sanatçılarının müzikleriyle keyifli anlar geçirebilirsiniz.

svg%3EPitti Sarayı (Palazzo Pitti)

Rönesans döneminin en ihtişamlı yapılarından biri olan Pitti sarayı, zamanında Pitti ailesi için yapılmış olsa da sonrasında Medici ailesi tarafından satın alınmış. Sonrasında ise III. Vittorio Emanuele tarafından halkın kullanımına açılan saray günümüzde Floransa’nın en büyük sanat galerisi.

Pitti Sarayı giriş ücreti tam bilet 11.50 Euro, indirimli 5.75 Euro. Eğer akşam üstü 16.oo’dan sonra girmek isterseniz tam bilet 9.00 Euro, indirimli bilet ise 4.5 Euro. Pitti Sarayı Salı-Perşembe günleri saat 8.15’ten 18.50’ye kadar açık.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Piazza de’ Pitti’de.

svg%3EBoboli Bahçeleri (Giardino di Boboli)

Yorulan ayaklarınızı dinlendirmeye ne dersiniz? Yemyeşil doğası ile Boboli bahçeleri Floransa’nın doğayla buluşabileceğiniz noktası. Pitti Sarayı’nın içinde yer alan Boboli’nin çimlerinde yalın ayak yürüyün, temiz havayı içinize çekin. Sonrasında dilerseniz sarayın içindeki müzeleri de gezebilirsiniz. Pitti Sarayı’nın giriş ücretine Boboli Bahçeleri de dahil.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Ponte Vecchio’nun sağ tarafında yer alan Pitti Sarayı’nın içinde.

Michelangelo Tepesi'nden Floransa'nın görünüşü.
Michelangelo Tepesi’nden Floransa’nın görünüşü.

Michelangelo Tepesi (Piazza Michelangelo)

Eğer sizin de manzarası olan yerler favorinizse Michelangelo Tepesi’ne bayılacaksınız. Akşam üstü giderseniz gün batımını yakalayabilir, bir şişe Toscana şarabı eşliğinde şehrin güzelliğine bir kez daha hayran kalabilirsiniz.

Michelangelo tepesine ulaşım için iki seçeneğiniz var. Tepeye yürüyerek ulaşmak mümkün ancak yokuş yukarı yaklaşık yarım saat yürümek yerine 12 numaralı otobüse binerseniz tam önünde inebilirsiniz. Dönüşte ise yürüyerek aşağı inin, şehrin ara sokakları keşfetmiş olursunuz.

Akademi Galerisi (Galleria Dell’Accademia)

Floransa’nın ikinci önemli müzesi Galleria Dell’Accademia. Michelangelo’nun ünlü Davud heykelinin orijinali burada yer alıyor. Uffizi gibi burada da kapıda uzun kuyrukta beklemek istemiyorsanız biletinizi internetten satın alabilirsiniz. Giriş 16.5 Euro, internette alırsanız 4 Euro rezervasyon bedeli ödüyorsunuz. Firenze Card ile giriş bedava. Pazartesi günleri müze kapalı. Galleria Dell’Accademia’yı saat 8.15-18.50 arası gezebilirsiniz.

Nasıl Ulaşabilirsiniz?: Floransa Katedrali’nden dümdüz yürüdükten sonra karşınıza çıkacak olan Via Ricasoli’de.

Floransa alışveriş rehberi için Floransa’da Nerelerden Alışveriş Yapılır? yazımı okuyabilirsiniz. Floransa’ya yakın şehirlerden Pisa gezi rehberine ve Siena gezi notlarına da göz atabilirsiniz.

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
balat gezilecek yerler
Balat Gezilecek Yerler