verona ulaşım rehberi

Verona Ulaşım Rehberi

Kuzey İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Verona Romeo ve Juliet’in aşkıyla adeta bütünleşmiş. Tarihi yapıları, ortasından geçen Adige Nehri ve Arenası ile İtalya’da görülmesi gereken yerler listenize mutlaka eklenmeyi hak ediyor! Verona gezinizi planlarken işinize yarayacağını umduğum Verona ulaşım rehberi yazımı Verona gezisi yazımdan ayrı oluşturdum. Dilerseniz Verona Gezi Rehberi yazıma da göz atabilirsiniz.

svg%3E

Verona’ya Nasıl Gidilir?

İtalya’nın Veneto bölgesinin Venedik’ten sonra en önemli şehri olan Verona Milano, Bologna ve Venedik arasında üç şehre de yakınlığıyla önemli bir konuma sahip. Avrupa’daki birçok şehirden Verona’ya uçuşlar yapılsa da ülkemizden maalesef Verona’ya direkt uçuş bulunmuyor. Verona’ya en yakın havalimanı Milano’da Malpensa Havalimanı, Bergamo’da Orio Al Serio Havalimanı ve Bologna’da Guglielmo Marconi Havalimanı. 

İstanbul’dan THY ile Milano, Bologna, Bergamo; Pegasus ile Bologna ve Bergamo havalimanlarına uçakla yaklaşık 2 saatte ulaşabilirsiniz. Pegasus’un 2016 öncesi Milano’ya direkt uçuşları bulunuyorken 2016 sonrasında buraya direkt seferlerini kaldırmış.

Avrupa’nın diğer şehirlerinden Verona’ya havayoluyla gelecekseniz ya da Verona’dan havayoluyla başka bir ülkeye/şehre gidecekseniz Verona’nın 10 km güneybatısında bulunan Verona Valerio Catullo Havalimanı’nı kullanmanız gerekiyor. Verona Porto Nuova Tren İstasyonu’ndan Verona Valerio Catullo Havalimanı’na gitmek için 199 numaralı Catullo Airport servisine binebilirsiniz. Catullo airport servisi biletini tobacco shoplardan, tren istasyonlarından ve otobüs şoföründen temin edebilirsiniz. 75 dakika geçerli bu biletin fiyatı 6 euro ve kalan zamanınızda şehir otobüsünü de kullanabilirsiniz. 199 numaralı otobüs karşılıklı olarak her 15-20 dakikada bir hareket ediyor ve yolculuk ortalama 15 dakika sürüyor.

svg%3E
İtalya’da trenlere binmeden önce biletinizi yeşil makinelere okutmayı unutmayın 🙂

İtalya’da şehirler arası ulaşım trenlerle oldukça kolay. Nasıl gidebilirim diye telaş etmenize hiç gerek yok. Milano, Bergamo ve Bologna’dan Verona’ya trenle geçebilirsiniz. Verona’nın Porto Nuova ve Porto Vescova olmak üzere iki tren istasyonu bulunuyor ancak ana tren istasyonu olarak Verona Porto Nuova Tren İstasyonu kullanılıyor.

Milano’dan Verona’ya tren ile gitmek isterseniz yol 1 saat 45 dakika sürüyor. Tren bileti fiyatı yaklaşık 12 euro. Venedik’ten Verona’ya tren ile ulaşmaksa 1.5 saat sürüyor. Bilet fiyatı ise sezona göre değişmekle birlikte 8 euro civarı. 

Verona Ulaşım 

İtalya’nın diğer büyük şehirlerinin aksine Verona’da metro bulunmuyor. Şehrin küçük olması, tarihi ve turistik yerlerin birbirine yakınlığından dolayı şehri yürüyerek keşfetmek oldukça zevkli. Yürümekten yorulduğunuz yerlerde ise otobüslere binebilirsiniz. Verona’da çok gelişmiş olmasa da şehrin ihtiyacını karşılayacak oranda otobüs seferleri bulunuyor. Şehir içi otobüsleri Porto Nuova Tren İstasyonu’nun hemen önünde bulunan peronlardan hareket ediyor.

svg%3E
Bu tabelada şehrin ana merkezlerine giden otobüs numaralarını bulabilirsiniz

Şehir merkezine gitmek için ilk peronda beklemesiniz. Verona Porta Nuova Tren İstasyonu’ndan Arena, Piazza Bra ve Municipio’ya 11, 12, 13, 51, 52, 90, 92, 94, 98 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Verona Porta Nuova Tren İstasyonu’ndan San Fermo ve Piazza delle Erbe’ye 11, 12, 13, 30, 51, 52, 73, 90, 92, 98 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Verona şehir içi ulaşımlarda kullanılan tek kişilik otobüs bileti fiyatı 2 euro‘dan satılırken eğer günlük sınırsız bilet (aldığınız günü gece yarısına kadar geçerli) almak isterseniz 4 euro ödemelisiniz. Verona şehir içinde geçerli biletler hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın. 

Şehri yürüyerek keşfeden biri olarak Verona Porta Nuova Tren İstasyonu’ndan Verona şehir merkezine gitmek dışında toplu taşıma kullanmadım. Tren istasyonundan en yakın merkez olan Piazza Bra (Verona Arena)’ya eğer yükünüz ağır değilse 15-20 dakikada yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Gece ise sokaklar biraz ıssız olduğu için otobüs kullanmanızı öneririm.

Verona Kart tarihi yapıların tamamını görmek isteyenler için avantajlı bir seçim
Verona Kart tarihi yapıların tamamını görmek isteyenler için avantajlı bir seçim

Verona Kart Avantajlı mı? 

Romeo ve Juliet’in şehri Verona’da Verona Kart alarak şehirdeki otobüs ulaşımından ücretsiz yararlanmanın yanı sıra tarihi ve turistik yapılara, kiliselere ve belirli müzelere hiçbir ek ücret ödemeden giriş yapabilirsiniz. Verona kart ile Verona Arena, Lamberti Kulesi, Juliet’in Evi, Roma Tiyatrosu, Castelvecchio başta olmak üzere San Zeno, Sant’Anastasia, San Fermo kilisesi ve Duomo katedrali ve Doğal Tarih Müzesi’ne hiçbir ek ücret ödemeden girebilirsiniz. Ayrıca bu kart ile Arena Müze Opera, Afrika Müzesi ve Giusti Garden olmak üzere birçok müzede indirimli giriş imkanına sahip olabilirsiniz. Verona Kartı tarihi yapılardaki bilet gişelerinden ve tobacco shoplardan satın alabilirsiniz. Verona Kart 24 ve 48 saatlik olmak üzere 2 seçenekle satışa sunuluyor.

24 saatlik Verona Kart: İlk kullandığınız andan itibaren 24 saat geçerli olan kartın fiyatı 18 euro.

48 saatlik Verona Kart: İlk kullandığınız andan itibaren 48 saat geçerli olan kartın fiyatı 22 euro.

Dikkat: Verona Kart, satın alındığı saatten itibaren değil ilk kullanıldığı saatten itibaren geçerli olmaya başlar ve 24 ya da 48 saat boyunca kullanılır.

Verona Kart için ayrıntılı bilgiye ve ücretsiz giriş hakkına sahip olacağınız yerlerin güncel listesine buradan Verona Kart broşürüne buradan ulaşabilirsiniz.

Verona’nın tarihi yapılarına tek tek girmeyi düşündüğünüzde Verona kart almak avantajlı olarak düşünülebilir. Çünkü bu yapıların yanında birçok müzeye giriş ücretsiz olduğu gibi sınırsız ulaşım imkanına da sahip oluyorsunuz.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
venedik ulasim rehberi 1
Venedik Ulaşım Rehberi
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x