margit adası budapeşte

Budapeşte’de Tatlı Bir Kaçamak: Margit Adası

Budapeşte’nin tam ortasında yeşillikler içerisinde bir ada Margit-sziget. Kuş cıvıltıları, yeşilin binbir tonu ve bol huzur sunan adayı baştan başa yürümek için en az iki saat gerekiyor. Adada araba kullanılmıyor, sadece içeride bulunan otele ulaşım için kısıtlı bir süre izin veriliyor. Adayı gezmek için yürümek en güzeli, ancak dilerseniz mini trenlere binebilir ya da bisiklet ile tüm güzellikleri keşfedebilirsiniz.

svg%3E
Margit Budapeşte’nin ortasında cennet gibi bir ada

Margit Adası’na Ulaşım

Margit Adası’na ulaşım için en kolay yol 6 numaralı tramvaya binmek. Tramvay sizi Margit köprüsünde indiriyor. Oradan kısa bir yürüyüşle adaya ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenekse Tuna Nehri turu yapan gemilere binmek. Eğer gece nehir turu yaptıysanız aynı biletle ertesi gün Margit Adası’na da gidebiliyorsunuz. Tur için karar vermeden önce böyle bir imkanlarının olup olmadığını sorgulamakta fayda var.

svg%3E

Adım başı heykele rastlayacağınız ada adını Kral IV.Bela’nın kızı Margit’ten almış. Özellikle hafta sonları şehirde yaşayanların kaçış noktası olan Margit spor yapmayı sevenler için de en ideal yerlerden biri. Bol oksijen ve tertemiz havası ile ada çocuklu ailelerin de uğrak duraklarından. Birbirine geçmiş iki yaprağı tasvir eden 100. Yıl Anıtı adanın girişinde sizi karşılıyor. Buda ile Peşte’nin birleşmesi adına yapılan heykel görülmesi gereken noktalardan biri…

Adada bir de açık hava tiyatrosu yer alıyor. Özellikle yaz aylarında opera, tiyatro ve konserlere ev sahipliği yapan Szabadteri Szinpad’da birçok gösteri düzenleniyor.

svg%3E

Adanın en keyifli köşelerinden biri de ünlü Japon bahçesi. Birbirinden renkli çiçekler ve küçük bir gölün yer aldığı bahçede harika fotoğraf kareleri yakalamak mümkün.

svg%3E

Bildiğiniz gibi Budapeşte termal havuzlarıyla ünlü. Eğer yaz aylarında Budapeşte’ye geldiyseniz Margit adasındaki en popüler yer olan Palatinus’a mutlaka uğrayın. Palatinus hakkında daha fazla bilgi için yazıma tıklayın.

svg%3E

Tarihi yerleri gördükten sonra yorulan bedeninizi dinlendirmek için Margit Adası en doğru tercihlerden biri. Giyin en rahat kıyafetlerinizi, alın yanınıza yiyeceklerinizi, bir de şansınız yaver gider de güneş yüzünü gösterirse günün şanslısı sizsiniz demektir!

Budapeşte gezi rehberi yazıma göz atmayı unutmayın.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
istanbul havalimani ulasim 2
İstanbul Havalimanı’na Nasıl Gidilir?
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x