matka kanyonu gezisi

Matka Kanyonu Gezisi

Son güncelleme:

Matka Kanyonu “Üsküp’te ne yapılır?” diyenler için en güzel gezi ve aktivite rotalarından biri. Kuzey Makedonya seyahatimizin unutulmazları arasında yerini alan Matka Kanyonu görülmeye değer bir doğa harikası. Siz de Üsküp gezisi planlıyorsanız en az birkaç saatinizi Matka Kanyonu’na ayıracak şekilde program yapmanızı öneririm.

Üsküp’ten Matka Kanyonu’na nasıl gidilir, Matka Kanyonu’nda tekne turu nasıl yapılır tüm detaylarıyla paylaşmak istiyorum.

Matka Kanyonu Gezi Rehberi: Ulaşım ve Aktivite Bilgileri

500 hektarlık alanıyla Kuzey Makedonya’nın doğal güzellikleri arasındaki Matka Kanyonu milyonlarca yıl önce oluşmuş bir kanyon. İçerisindeki Matka Gölü ise Kuzey Makedonya’nın en eski yapay gölü olarak bilinmekle birlikte 1938 yılında bölgeye inşa edilen baraj sonrası oluşmuş.

Yurt dışı seyahat planınız var ama internet kullanımı konusunda ne yapacağınızı bilmiyorsanız sizin için harika bir önerim var: Airalo Elektronik Sim Kart uygulaması. Artık yurt dışı seyahatlerinizde sim kart almanıza gerek yok. Airalo’ya kaydolup eSIM paketinizi 3$ indirimli almak için BIRTEN5418 referans kodununu kullanabilirsiniz. Buradan kayıt olabilirsiniz. Ayrıca SEYAHATIMGELDI10 kodu ile sonraki eSIM paket alımlarınızda %10 indirim kazanabilirsiniz. 

Matka Kanyonu Nerede?

Matka Kanyonu Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’e 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Üsküp’e yakın gezilecek yerler arasında üst sırada yer alan Matka Kanyonu seyahatseverler için de popüler gezi noktalarından biri. Vardar ve Tresla nehirlerinin buluşma noktası olan Matka Kanyonu dünyanın en derin yeraltı su mağarası olan Vrelo Mağarası’na da ev sahipliği yapıyor. 

Matka Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Üsküp’ten Matka Kanyonu’na ulaşım oldukça kolay. İster toplu ulaşım araçlarıyla, isterseniz taksi ile Matka Kanyonu’na gidebilirsiniz. Biz Üsküp’ten yarım günlük tur ayarladık, özel taksi ile Matka Kanyonu ve Vodno Dağı’nı gezdik. Üsküp Türk Çarşısı’ndaki esnaflar bu şekilde günübirlik turlar ayarlıyorlar. Türkçe de bildikleri için gayet kolay anlaşılabiliyor. Tur ücreti kişi başı 20 euro, Matka Kanyonu’ndaki Vrelo Mağarası turu da ücrete dahil. Özel araçla sizi otelden alıp tekrar otelinize bırakıyorlar.

Üsküp’ten Otobüs ile Matka Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Üsküp’ten otobüs ile Matka Kanyonu’na gitmek isterseniz 60 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Üsküp otobüs terminalinden belirli saatlerde kalkan 60 numaralı otobüse Makedonya Meydanı’ndan ya da Boulevard Partizanski Odredi caddesinden de binmeniz mümkün. Makedonya Meydanı’ndan Üsküp otobüs terminaline taksi ile gitmek isterseniz yolculuk yaklaşık 10 dakika sürüyor, ücret 135 MKD

Matka Kanyonu Otobüs Bileti Ücreti

Üsküp’te halk otobüsüne binmeniz için öncelikle Skopska ismindeki yolculuk kartından satın almalısınız. Otobüs duraklarına yakın büfelerden ya da otobüs terminalinden temin edebileceğiniz Skopska kart ücreti 180 MKD. Kartı satın aldığınızda ilk üç yolculuk için ücret ödemiyorsunuz. Sonraki her binişiniz için Skopska kartınıza 35 MKD para yüklemeniz gerekiyor. Matka Kanyonu’na gitmek istediğinizi söylerseniz bileti şoförden de alma imkanınız var.

Matka Kanyonu Otobüs Sefer Saatleri
  • Üsküp’ten Matka Kanyonu: Hafta içi 07.00-08.45-10.30-12.20-14.00-15.30-16.50-18.35-20.10-22.30
  • Üsküp’ten Matka Kanyonu: Hafta sonu 07.00-08-45-10.30-12.10-13.50-15.30-17.10-18.45-20.15-22.30
  • Matka Kanyonu’ndan Üsküp: Hafta içi 05.50-07.45-09.40-11.20-13.05-14.55-16.25-17.45-19.20-21.00-23.00
  • Matka Kanyonu’ndan Üsküp: Hafta sonu: 05.50-07.45-09.40-11.20-13.00-14.40-16.20-18.00-19.30-21.00-23.20

*Yukarıda belirtilen saatler 60 numaralı otobüsün Üsküp otobüs terminalinden hareket saatleridir. Sefer saatlerinde değişiklik olabileceği için terminalden kontrol etmeyi unutmayın.

Üsküp’ten otobüs ile Matka Kanyonu’na yolculuk trafiğe bağlı olarak 1 saat civarı sürüyor. Araba ile giderseniz 30 dakikada Matka Kanyonu’ndasınız. Otobüs ile Matka Kanyonu’na gitmek istiyorsanız dönüş saatini mutlaka kontrol edin, sık aralıklarla otobüs bulunmadığı için kanyonda birkaç saat beklemek durumunda kalabilirsiniz.

60 numaralı otobüs sizi Matka Kanyonu girişinin biraz uzağında bırakıyor. Buradan kanyona 30 dakika yürümeniz gerekiyor. Bu nedenle bana sorarsanız Matka Kanyonu’na gitmek için taksi ya da bizim gibi özel tur ayarlamak en iyisi. (Özellikle kış aylarında gidiyorsanız)

Taksi ile Matka Kanyonu’na Ulaşım

Üsküp’ten Matka Kanyonu’na taksi ile gitmek isterseniz tek yön 500 MKD (8.5 euro) istiyorlar. Dönüşte kanyon civarında taksiler bulunuyor. Üsküp’ten otobüsle gidip taksi ile de dönebilirsiniz.  

svg%3E

Matka Kanyonu Gezisi

Üsküp’te heykel görmekten sıkıldıysanız Matka Kanyonu yemyeşil doğası ve tertemiz havasıyla bambaşka bir ruh haline geçmenizi sağlıyor. Kuzey Makedonya’nın en önemli doğa turizmi noktalarından biri olan Matka Kanyonu Üsküp’ten günübirlik ulaşılabilir olması ile de oldukça cazip.

Biz Matka Kanyonu’na Kasım ayında gitmemize rağmen hem hava oldukça ılıktı hem de kimseler yoktu. Hafta içi de gitmemizin avantajıyla oldukça keyifli bir gezi oldu. Bahar ve yaz ayları Matka Kanyonu’nun en popüler zamanları elbette ama kalabalığı da göz önünde bulundurmak lazım. Bu nedenle mümkünse kanyona sabah erkenden gitmenizi, öğleden sonraya kalmamanızı öneririm.

Matka Kanyonu doğa tutkunlarının kaçırmaması gereken bir adres. Matka Kanyonu’nda neler yapılır? derseniz aktiviteler epey fazla. Kanyonda yürüyüş yapabileceğiniz gibi kayak ile gölde tura çıkabilir, tekne ile nehir turunun keyfine varabilirsiniz. Balık tutabilir, tarihi manastırları ziyaret edebilir, göz alıcı manzaraya karşı Makedonya mutfağının lezzetlerini deneyebilirsiniz.

Matka Kanyonu’nda Ne Yapılır? Matka Kanyonu Tekne Turu

Matka Kanyonu’nun en popüler aktivitesi tekne ile kanyon turu yapmak. Zümrüt yeşili sularda ilerlerken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmak güç. Matka’da iki farklı kanyon turu bulunuyor. İlki dünyanın en derin sualtı mağaralarından biri olan Vrelo Mağarası’na uğrayan tur. Bu tur 1 saat sürüyor. Mağaraya uğramasam da olur derseniz 25 dakikalık kanyon gezisine çıkabilirsiniz.

Matka Kanyonu Tekne Turu Ne Kadar?

Matka Kanyonu’nda tekne ile Vrelo Mağarası gezisi yapmak isterseniz kişi başı ücret 400 MKD. (6.5 euro) 25 dakikalık kanyon gezisi ise kişi başı 200 MKD. (3.5 euro)

Matka Kanyonu Kayak Kiralama Ücretleri

  • Tek kişilik- 30 dakika: 150 MKD
  • Tek kişilik- 1 saat 300 MKD
  • Çift kişilik- 30 dakika: 250 MKD
  • Çift kişilik- 1 saat: 500 MKD

Biz tekne turu için ilk seçeneği tercih ederek Vrelo Mağarası’na da uğrayan Matka Kanyonu’nda bir saatlik geziye çıktık. Tekne turları 8-10 kişilik gruplar halinde yapılıyor. Tekne yeterli kişi sayısına ulaşınca kalkıyor. Biz de 5-10 dakika fotoğraf çekimi yaptıktan sonra teknemize binmek üzere harekete geçtik. 

Tekneyi kullanan rehber İngilizce olarak bölgenin özelliklerini anlattı. Bizdeki gibi müzik yayını olmaması öyle hoşuma gitti ki. Sadece kuş sesleri eşliğinde kanyonda ilerlerken sonbaharın renk cümbüşüne şahit olmak da gezimize ayrı bir güzellik kattı. Sarıdan kırmızıya dönen ağaçlar adeta tablo gibi manzaralar sunuyordu.

Dünyanın En Derin Sualtı Mağaralarından Biri: Vrelo Mağarası

Tekne ile Matka Gölü’nde 20 dakika ilerledikten sonra dünyanın en derin sualtı mağaralarından biri olan Vrelo Mağarası’na yanaştık. Matka Kanyonu’nda 10 farklı mağara bulunsa da turistler için cazibe noktası haline gelen yer Vrelo Mağarası. Merdivenlerden önce mağaranın girişine çıktık, ardından yine merdivenlerle mağaranın geziye açık olan bölümlerine indik. Burada önemli bir not paylaşmak istiyorum, Vrelo Mağarası’na çıkan ve inen merdivenler çok dik, basamak aralıkları yüksek. İleri yaştakiler veya dizinde sıkıntısı olanlar 25 dakikalık kısa turu tercih edebilirler.

Vrelo Mağarası’nın girişine ulaştığımızda tekneyi kullanan rehberimiz jeneratörü çalıştırdı, dünyanın en derin mağaralarından biri tüm görkemiyle karşımızdaydı! Vrelo Mağarası’nın çok az bir bölümü ziyarete açık, burada milyonlarca yıl öncesinde oluşmuş sarkıt ve dikitler bulunuyor. Ayrıca içeride iki adet göl de görmek mümkün.

Vrelo Mağarası oldukça nemli ve serin, bu nedenle yazın dahi gelseniz yanınıza mutlaka kalın bir şeyler almanızı öneririm. Rehberimizin anlattığı bilgiye göre dünyada çok az kişi Vrelo Mağarası’nın dip noktasına dalabilmiş. Vrelo Mağarası’nın derinliğinin 100 metreyi aştığı tahmin ediliyor.

Vrelo Mağarası’nı gezmek için 15 dakika süre veriliyor. Mağarayı inceleyip fotoğraf çektikten sonra dönüş için teknemize doğru harekete geçtik. Gerçekten muhteşem bir doğa harikası, özellikle giriş bölümünde yer alan dikit tam 2700 yıllıkmış.

Matka Kanyonu’nda trekking yapmak isterseniz 6 kilometrelik yürüyüş parkuru sizleri bekliyor. Yürüyüş için uygun kıyafet ve sağlam bir spor ayakkabı giymeyi unutmayın. Yürüyüş yolu kayaların kenarında, her ne kadar tutunabileceğiniz korkuluklar olsa da patika yol engebeli olduğu için dikkatli olmakta fayda var. 

Matka Kanyonu bölgesi pek çok tarihi manastır ve kiliseye de ev sahipliği yapıyor. St. Nikola Sisevski Manastırı, St. Nedela, St. Andrea, St. Troica ve St. Michael bu tarihi yapılar arasında.  

Matka Kanyonu’nda hem bir şeyler yiyip içebileceğiniz hem de kanyona karşı keyif yapabileceğiniz mekanlar bulunuyor. Biz girişteki Canyon Matka Hotel’i tercih ettik. Burası 200 yatak kapasitesi bulunan kanyondaki tek konaklama merkezi. Nehir kenarında yer alan restoranı da son derece şık. Burada kahve molası vererek hem yorgunluğumuzu üzerimizden attık hem de kanyon manzarasını doyasıya izledik. Canyon Matka Hotel Restaurant’ta fiyatlar Üsküp’e göre daha yüksek. İki Cappucino için 4 euro ödedik. 

Matka Kanyonu Giriş Ücreti

Matka Kanyonu’na giriş ücretsiz. Kanyonu ziyaret etmek için de zaman kısıtlaması yok. Üsküp’e gelmişken yarım gününüzü ayırarak farklı bir aktiviteye katılmak isterseniz Matka Kanyonu sizleri bekliyor. Biz çok keyif aldık, ülkemizde çok daha güzel kanyonlar var elbette ama Matka Kanyonu da görülmeye değer.

Üsküp gezisi planlıyorsanız aşağıdaki yazılarıma da göz atabilirsiniz:

Üsküp ile ilgili daha detaylı bilgileri Instagram @seyahatimgeldi hesabımda bulabilir, daha fazla gezi önerisi için beni takip edebilirsiniz. 

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
basel ulaşım rehberi
Basel Ulaşım Rehberi
4
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x