roma ulasim rehberi

Roma Ulaşım Rehberi

Son güncelleme:

Yakın zamanda Roma gezisi planlıyorsanız muhtemelen en fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğunuz kısım ulaşım ile ilgili olacak. İtalya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Roma’da ulaşım konusunda zorluk yaşamanız pek olası değil.

Geniş bir metro ağının yanı sıra tramvay, otobüs ve banliyö trenler Roma şehir içi ulaşım denince tercih edebileceğiniz seçenekler arasında.

Roma Ulaşım Rehberi: Roma’da Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Ama bana sorarsanız Roma’yı keşfetmenin en keyifli yolu yürümek. Açık hava müzesini andıran caddeleri dolaşırken kendinizi ister istemez yüzyıllar öncesine doğru bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyorsunuz. Her köşe başında farklı bir manzara, farklı bir yapı, farklı bir tarihi doku… 

Roma seyahati planlayanlar için Roma şehir içi ulaşım konusunu kapsamlı olarak anlatmak istiyorum.

Roma ulaşım rehberi yazısına geçmeden önce İtalya seyahati planlıyorsanız buradan Roma, Floransa, Milano, Venedik, Cenova, Bologna ve çok daha fazla şehrin rehberlerine göz atabilirsiniz. 

Roma Fiumicino Havaalanı’ndan Merkeze Ulaşım

İstanbul’dan Roma’ya hem Türk Hava Yolları hem de Pegasus aktarmasız olarak uçuş yapıyor. İstanbul Roma arası yolculuk ortalama 2 saat 45 dakika sürüyor. Her iki firma da Roma Fiumicino Havaalanı’na iniyor. Havalimanında 3 farklı terminal var ama hem THY hem de Pegasus 3. terminali kullanıyor.

Şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alan Roma Fiumicino Havaalanı şehrin en büyük havalimanı. Buradan şehir merkezine gitmek için tercih edebileceğiniz toplu taşıma seçenekleri ise şu şekilde:

svg%3E
Roma Ulaşım Rehberi – Leonardo Express

Leonardo Express Treni

Fiumicino Havaalanı’ndan bineceğiniz Leonardo Express treni ile Roma Termini Tren İstasyonu’na direkt geçebilirsiniz. Bu seçenek aynı zamanda havalimanı ile şehir merkezi arasındaki en hızlı ulaşım seçeneği. Yolculuk süresi ortalama 30 dakika. Leonardo Express tren bileti ücreti 14 euro. Bileti internet üzerinden satın alabileceğiniz gibi Fiumicino Havaalanı’ndan da alma imkanınız var.

Havaalanı’ndan ilk trenin kalkış saati 06.23, son tren ise 23.23’te hareket ediyor. Seferler on beş dakika ile yarım saat aralıklarla yapılıyor. Leonardo Express hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

FL1 Bölgesel Treni

Leonardo Express’in ücreti pahalı geldiyse tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek FL1 (Sabina-Fiumicino) bölgesel treni. Sırasıyla Tiburtina, Tuscolana, Ostiense ve Trastevere Tren İstasyonları’nda duran FL1 bölgesel treni ilk seferine 06.00’da başlıyor, gece 23.30’a kadar devam ediyor.

FL1 bölgesel trenine binip Roma şehir merkezine gitmek isterseniz Ostiense’de inip B metro hattına aktarma yapabilirsiniz. Metroya aktarma yapmak için bilet almanız gerektiğini unutmayın. FL1 bölgesel tren ücreti 8 euro

Terravision Otobüsü

Roma Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için bütçe dostu seçeneklerden bir diğeri ise otobüs. Fiumicino Havaalanı’ndaki 3 numaralı terminalin önünden hareket eden Terravision otobüsü ile şehir merkezindeki ana tren istasyonu olan Termini’ye yolculuk ortalama 55 dakika sürüyor. Havalimanının önünden ilk sefer 05.35’te başlarken son sefer ise saat 23.00’te hareket ediyor.

Terravision otobüsü ile Roma Havaalanı-Termini Tren İstasyonu ulaşım ücreti 5.80 euro. (şoförden alırsanız 6 euro) Eğer biletinizi gidiş-geliş olarak alırsanız indirimle 9 euro ödeyebilirsiniz. (4 yaşın altındaki çocuklar için ücret ödemeniz gerekmiyor. Terravision otobüsüne bilet almak için buraya tıklayın.

Schiaffini Otobüsü

Roma Havaalanı’na iniş yaptıktan sonra Termini Tren İstasyonu’na geçmek için Schiaffini otobüsünü de tercih edebilirsiniz. Bu otobüsler de tıpkı Terravision gibi 3 numaralı terminalin önünden hareket ediyor. Her 45 dakikada bir sefer yapan Schiaffini otobüsü ile Roma Fiumicino Havaalanı-Termini Tren İstasyonu bilet ücreti 6.90 euro, gidiş dönüş almak isterseniz 9.90 euro. Schiaffini otobüsüne bilet almak için tıklayın.

SITBus Otobüsü

Roma Fiumicino Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım sağlayan SITBus otobüsü Termini Tren İstasyonu’nun bulunduğu Via Marsala ile birlikte Piazza Cavour’da da duruyor. Sabah 08.30’da seferlere başlayan SITBus otobüsü için bilet ücreti 6 euro. Biletinizi 3 numaralı terminalin gişesinden veya bu adresten satın alabilirsiniz. 

NOT: Eğer Flixbus üzerinden biletinizi satın alırsanız bineceğiniz otobüsler SITBus Shuttle’a ait. Otobüsler 12 numaralı perondan hareket ediyor. Eğer Flixbus indirim kodunuz varsa bu seçeneği tercih edebilirsiniz. 

 

Roma Fiumicino Havaalanı Şehir Merkezi Transfer Hizmeti

Eğer seyahatinizi kalabalık arkadaş grubunuz ile yapıyorsanız Roma Havaalanı-şehir merkezi arası transfer kullanmak daha mantıklı olabilir. Transfer için konaklayacağınız otel ile iletişime geçebileceğiniz gibi tur firmalarından da yararlanabilirsiniz. Fiyatlar genel olarak 50 euro civarında. 

Taksi

Roma Havaalanı’ndan şehir merkezindeki otelinize konforlu bir şekilde gitmek isterseniz tercih edebileceğiniz diğer bir ulaşım aracı taksi. Kim bilir ne kadar tutar dediğinizi duyar gibiyim:) Haklısınız, özellikle Euro ülkelerinde taksiye binmek göz korkutabiliyor. Ama Roma’da havalimanı-şehir merkezi için tek fiyat uygulaması geçerli. Dört kişi için taksi ücreti 48 euro. Tabii oteliniz Termini gibi merkezi bir bölgedeyse bu fiyatın geçerli olduğunu unutmayın ve taksiye binmeden önce fiyatı mutlaka teyit ettirin. 

svg%3E
Roma – Villa Borghese

Roma Şehir İçi Ulaşım

Roma için valiz hazırlarken yanınıza mutlaka rahat edebileceğiniz bir çift spor ayakkabı almayı unutmayın. Şehirde gezip görülecek öyle çok yer var ki her ne kadar toplu taşıma da kullansanız günün sonunda en az 10 kilometre yürümüş bir şekilde otelinize döneceğinize eminim 🙂 

Başta da belirttiğim gibi Roma’yı keyif alarak gezmek, tarihi dokunun bir parçasıymış gibi hissetmek isterseniz size tavsiyem cep telefonunuza maps.me uygulamasını indirin ve şehri yürüye yürüye tanımaya çalışın. Roma şehir haritasını seyahatiniz öncesinde cep telefonunuza indirdiğinizde internete ihtiyaç duymadan nereye gideceğinizi kolay bir şekilde bulabilirsiniz. 

Toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiş olan Roma’da metro, tramvay ve otobüs tercih edebileceğiniz ulaşım araçları arasında. Biz gezimiz boyunca günde 15-20 kilometre yürüdük ama metroyu da kullandık. 

Roma gezilecek yerler listesinin tamamına metro ile ulaşım sağlamanız mümkün. Bu bakımdan Roma metrosu şehir içi ulaşımda turistler için büyük kolaylık sağlıyor. 

svg%3E
Roma metrosu

Roma Metrosu

Roma metrosu 3 ayrı hatta hizmet veriyor. A hattı (turuncu), B hattı (mavi), C hattı (yeşil) olarak aşağıdaki haritada da görebilirsiniz. Sizin en çok kullanacağınız hatlar A ve B hatları. Roma gezilecek yerlere göre hangi hata binip hangi durakta inmeniz gerektiğine bakacak olursak:

Roma metrosu: A Hattı (Turuncu)

Battistini-Anagnina arası hizmet veren Roma metrosunun A hattındaki popüler gezi durakları:

 • Cipro-Musei Vaticani: Vatikan Müzeleri’ni gezmek isterseniz inmeniz gereken durak burası. Dilerseniz bir önceki durak olan Ottaviano-San Pietro’da da inip kısa bir yürüyüşle Vatikan’a ulaşabilirsiniz. 
 • Spagna: İspanyol Merdivenleri ve Villa Borgese’ye gitmek için inmeniz gereken durak burası.
 • Barberini – Fontana di Trevi: Piazza Navona, Pantheon ve Trevi Çeşmesi’ne gitmek için bu durakta inip 5 dakika yürümeniz yeterli. 
 • Termini: Roma’nın ana tren istasyonu olan Termini hem A hem de B hattının kesişim durağı. Dilerseniz burada inip B hattına aktarma yapabilirsiniz. 

Roma metrosu: B Hattı (Mavi)

Rebibbia-Laurentina arası hizmet veren Roma metrosunun B hattındaki popüler gezi durakları:

 • Colosseo: Kolezyum ile birlikte Roma Forumu’nu gezmek isterseniz bu durakta inebilirsiniz.
 • Basilica San Paolo: Aziz Paul Bazilikası’na gitmek için bu durakta inmeniz yeterli .
 • Termini: Tıpkı A hattında olduğu gibi B hattında da binip Termini metro istasyonunda inebilir, ister tren istasyonuna isterseniz Fiumicini Havaalanı otobüslerinin bulunduğu noktaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 
svg%3E
Roma tramvay haritası

Roma metrosu haftanın her günü 05.30 – 23.30 saatleri arasında hizmet veriyor. Cuma ve Cumartesi günleri ise gece yarısı 01.30’a kadar metroyu kullanabileceğinizi unutmayın. Metro için biletinizi metro duraklarındaki makinelerin yanı sıra büfelerden de satın alabilirsiniz. Metro duraklarındaki makinelerde İngilizce dil seçeneğinin mevcut olduğunu da hatırlatayım. 

Roma Tramvay Hattı

Roma toplu ulaşımda metrodan sonra öne çıkan diğer bir araç tramvay. 6 farklı hatta hizmet veren Roma tramvayı özellikle Trastevere’ye gitmek isteyenler için kolay ve hızlı ulaşım sağlıyor. Roma tramvay hattını aşağıdaki haritadan inceleyebilirsiniz. 

 • 2 Numaralı Tramvay Hattı: Piazza Mancini – Piazzale Flamino
 • 3 Numaralı Tramvay Hattı: Piazza Thorwaldsen – Trastevere
 • 5 Numaralı Tramvay Hattı: Giovanni Amendola – Piazza dei Gerani 
 • 8 Numaralı Tramvay Hattı: Torre Argentina – Trastevere
 • 14 Numaralı Tramvay Hattı: Giovanni Amendola – Palmiro Togliatti 
 • 19 Numaralı Tramvay Hattı: Piazza Risorgimento – Piazza dei Gerani 

Roma tramvayı turistik noktaların hiçbirinden geçmiyor. Trastevere’ye şehir merkezinden yürüyerek ortalama yarım saatte ulaşabilirsiniz ama metro ile de bağlantılı olan 8 numaralı tramvay ile de bohem semte ulaşabileceğinizi unutmayın. Roma tramvayı haftanın her günü 05.30’dan gece yarısına kadar hizmet veriyor. Tramvaya bindikten sonra olası bir kontrolde ceza yememek için biletinizi makinelerde mutlaka onaylatın. 

Roma Şehir İçi Ulaşım Bilet Türleri ve Fiyatları 

Roma’da şehir içi ulaşımdan faydalanmak için farklı bilet seçenekleri mevcut. 

Tek Binişlik Bilet (BIT) 

Tek binişlik biletinizi aldıktan sonra 75 dakika boyunca metro, tramvay, otobüs ve banliyö trenlerinde kullanabilir, bu süre boyunca sınırsız aktarma yapabilirsiniz. Tek binişlik bilet ücreti 1.5 euro

Günlük Bilet (BIG)

Günlük bilet ile biniş yaptığınız saatten itibaren geçerli olmak üzere 24 saat boyunca bütün toplu taşıma araçlarından ve transferlerden sınırsız yararlanabilirsiniz. Günlük biletin ücreti 6 euro.

3 Günlük Bilet (BTI)

Biletinizi onaylattığınız (ilk biniş yaptığınız) andan itibaren 3 gün boyunca tüm toplu taşıma araçlarında, sınırsız aktarma yapabilirsiniz. 3 günlük bilet ücreti 16.50 euro

Haftalık Bilet

Bilet ile biniş yaptığınız saatten itibaren 1 hafta boyunca geçerli olan haftalık bilet ücreti 24 euro

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

seyahatimgeldi (@seyahatimgeldi)’in paylaştığı bir gönderi ()

Roma Pass

Roma müzeleri gezi listenizin ilk sıralarında yer alıyorsa size tavsiyem Roma Pass almanız. 48 ve 72 saatlik olarak iki farklı şekilde satılan Roma Pass ile tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz şekilde yararlanabilirsiniz.

48 saatlik Roma Pass ile ilk giriş yapacağınız müzeyi ücretsiz gezebilir (Kolezyum gibi) sonraki müzeleri indirimli fiyatlar ile giriş yapabilirsiniz.

72 saatlik RomaPass ile de iki müzeye ücretsiz giriş yapabilir, geri kalan müzeleri indirimli şekilde gezebilirsiniz. 48 saatlik Roma Pass ücreti 28 euro, 72 saatlik Roma Pass ücreti 36.5 euro. Roma Pass ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz Roma Pass Nedir? yazımı okuyabilirsiniz.

ÖNEMLİ BİLGİ: Roma’da toplu taşıma araçlarını kullanırken mutlaka biletinizi sarı makinelerde onaylatın. Özellikle trenlerde kontroller oldukça sıkı. Metroda onay işlemi otomatik oluyor ama otobüs, tramvay fark etmeksizin biletinizi onaylatırsanız herhangi bir kontrolde ceza yemekten kurtulmuş olursunuz. 

 

Roma Hop On Hop Off Turları

Roma’da geçirecek çok fazla vaktiniz yoksa, şehri keşfetmek için hızlı bir tur seçeneği arıyorsanız hop on hop off turlarını tercih edebilirsiniz. Tur otobüslerinin hemen hepsinin kalkış noktası Termini Tren İstasyonu’nun bulunduğu Via Marsala. 

Roma Hop on Hop off turlar arasında tercih edebileceğiniz ilk seçenek Big Bus Rome. 4 farklı tur seçeneği bulunuyor. Klasik bilette yürüyüş turu da dahil, ücreti 32 euro. Eğer internet üzerinden alırsanız 28 euro. Premium bilette ise 2 gün boyunca geçerli hop on hop off tur ile birlikte Catacomb ve Caracalla Hamamları turuna da ücretsiz gidebiliyorsunuz. Premium biletin ücreti ise 35 euro. 

City Sightseeing Roma da şehre gelen turistlerin en fazla ilgi gösterdiği tur firmalarından. 1 günlük tur için bilet ücreti 23 euro. Eğer Roma Pass alırsanız hop on hop off turlarda az da olsa indirime sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz. 

Roma Ücretsiz Yürüyüş Turu

Avrupa’da en sevdiğim aktivitelerden biri de ücretsiz yürüyüş turlarına katılmak. 2-3 saat süren yürüyüş turları ile hem sosyalleşebilir hem de popüler noktalar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yürüyüş turları için ücret ödemeniz gerekmiyor ama tip yani bahşiş vererek rehbere destek olmanız bekleniyor. Rehberlerin büyük bir kısmı da harçlığını çıkarmak isteyen üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Roma ücretsiz yürüyüş turları için buradan detaylı bilgi alabilir ve rezervasyon yapabilirsiniz. 

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni @Seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Roma ulaşım rehberi yazım ile ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
belgrad otel onerileri
Belgrad’da Nerede Kalınır?
1
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x