bozcaada nasil gidilir

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Çanakkale’nin son zamanlardaki yükselen yıldızı haline gelen Bozcaada, muhteşem doğası, üzüm bağları, birbirinden güzel koyları ve en önemlisi bozulmamış dokusuyla herkesin ilgisini çekiyor. Başta İstanbul, Çanakkale ve Bursa olmak üzere birçok şehirden misafirlerini ağırlayan Bozcaada cam gibi deniziyle insanı gerçekten büyülüyor. Bozcaada’ya gelenlerin neredeyse hepsi bir sonraki sene de Bozcaada’ya bir daha geliyor ya da gelmek istiyor. 

Bozcaada ulaşım konusunda biraz zahmetli olsa da ada havasını solumak için bence değer. Bozcaada feribot seferleri ile mis gibi deniz havası eşliğinde adaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Henüz adayı keşfetmeyenler ve Bozcaada’ya nasıl gidilir diye soranlar için detaylı bir Bozcaada ulaşım rehberi hazırladım.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?: Bozcaada Ulaşım

Bozcaada’ya ulaşmak için Çanakkale’ye hava ya da kara yoluyla geldikten sonra deniz yolunu kullanmanız gerekiyor. Bu yolculuk kimine göre eğlenceli olsa da kimilerinin pek hoşlanmadığı bir yolculuk haline gelmiş. Bozcaada ulaşım konusunu en ayrıntılı şekilde anlatmaya çalışacağım.

*Bu yazı 1 Mayıs 2022 tarihinde güncellenmiştir.

Otobüs ile Bozcaada Ulaşım

İstanbul’dan Çanakkale’ye birçok otobüs firması sıklıkla sefer düzenliyor. Otobüs firmaları İstanbul’dan Bozcaada’ya direkt ulaşım sağlamasa da Geyikli iskelesine kadar bırakıyor. Size buradan sadece Geyikli-Bozcaada feribotunu kullanmak kalıyor. İzmir’den Bozcaada’ya otobüsle ulaşmak için Ezine otogarına, Balıkesir ve Bursa’dan Bozcaada’ya ulaşmak için ise önce Çanakkale ya da Ezine otogarına ulaşmanız gerekiyor. Çanakkale’den Geyikli iskelesine ulaşmak için Çanakkale otogarından kalkan Geyikli dolmuşlarına binmelisiniz.

Geyikli dolmuşu Çanakkale otogarından saat başı kalkarak Geyikli iskelesine yaklaşık bir saatte ulaşıyor. Ezine otogarından da Geyikli iskelesine giden Geyikli Sahil dolmuşları bulunuyor. Ezine otogarından Geyikli sahiline dolmuşlarla yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsiniz. Geyikli iskelesinden kalkan Geyikli Bozcaada feribotu ile 30 dakika gibi kısa sürede Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz.

svg%3E
Bozcaada feribotu

Geyikli Bozcaada Feribotu (Geyikli Bozcaada Arabalı Vapuru)

Çanakkale’ye ya da Ezine’ye hangi ulaşım yoluyla gelirseniz gelin Bozcaada’ya gitmek için Geyikli Sahili’ne gitmek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Geyikli iskelesinden Bozcaada’ya ve Bozcaada’dan Geyikli iskelesine belli saatlerde karşılıklı feribot (arabalı vapur) seferleri düzenleniyor.

Bozcaada Geyikli arabalı vapurları tüm Çanakkale’de olduğu gibi Gestaş firması tarafından işletiliyor. Bozcaada Geyikli arabalı vapur sefer saatleri dönemsel olarak değişiyor. Kış aylarında 3-4 sefere kadar düşen Bozcaada feribot seferleri bahar aylarında 6-8 sefere çıkarken yaz aylarında 12 sefere kadar çıkıyor. Yaz aylarından aşırı yoğunluktan dolayı feribot araçla dolması durumunda saatini beklemeden kalkıyor. Bozcaada’dan ilk feribot her dönemde sabah 07.15’te hareket ediyor.

Geyikli’den ve Bozcaada’dan son feribot saatleri döneme göre farklılık göstermekle birlikte yaz aylarında 23.00’e kadar feribot seferleri devam ediyor. Güncel feribot saatleri için Gestaş’ın resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Geyikli Bozcaada Feribot Süresi

Geyikli Bozcaada arası feribot yolculuğu yaklaşık yarım saat sürüyor. Bahar ve kış aylarında Bozcaada’da feribota arabayla binmek pek sorun olmasa da yaz aylarında bu durum ciddi sıkıntı yaratabiliyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The Guardian Gazetesi’nin seyahat yazarları Avrupa’nın en temiz plajları listesine ülkemizden 5 plaja yer verdi. 🏖🌊☀️Antalya’dan Patara ve Çıralı Plajı ile birlikte Bozcaada’dan Akvaryum Koyu, Muğla’dan İztuzu Plajı ve Kabak Koyu Avrupa’nın en temiz plajı seçildi. Bu yaz istediğimiz gibi geçmeyecek belki ama elbet buluşacağız maviliklerle.💙🙏🏻 ⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀ .⠀⠀ .⠀⠀ #seyahatimgeldi #bozcaada #gencgezginler #akvaryum #hurriyetseyahat #travel #roamtheplanet #photo #travelingtheworld #stayandwander #worldtrip #gununfotosu #objektifimden #aniyakala #gezelimgörelim #cokgezenlerkulubu #lifestyle #travelblog #beautifuldestinations #speechlessplaces #PassionPassport #instatravel #travelblogger #roamersclub #ig_roamersclub

seyahatimgeldi (@seyahatimgeldi)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bozcaada Feribot Fiyatları 2022

Bozcaada feribot fiyatları Gökçeada, Eceabat ve Lapseki’ye göre biraz pahalı. Adada yaşayanlar adanın zaten yeterince küçük olduğunu ve bunu adaya araçla gelinmesini önlemek adına alınan ufak bir caydırıcı sebep olarak görüyor ve destekliyor. Bozcaada feribot bileti gidiş dönüş olarak satıldığı için ilk görüşte pahalı gelmesi normal. Bozcaada’dan ayrılırken vapur parası ödemiyorsunuz.

Bozcaada vapuru fiyatları 2021 döneminde yolcu için 30 TL olarak ücretlendirilmiş. Bozcaada feribotu araba ve motor geçiş fiyatları diğer feribot fiyatlarında olduğu gibi aracın ve motorun cinsine göre değişiklik gösteriyor. 250 cc altı motor 65 TL, 250 cc üstü motor 140 TL ücretlendirilmişken otomobil (1+7kişi) 300 TL olarak ücretlendirilmiş. Ayrıca tüm ada hatlarında araç içindeki şoför hariç tüm yolcular ücrete tabidir. (yolcu başı 10 TL)

Geyikli-Bozcaada feribot ücretleri 2022 için tıklayınız.

İstanbul’dan Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Bozcaada arası yolculuk yaklaşık 7 saat sürüyor. İstanbul’dan arabayla Bozcaada’ya gitmek istiyorsanız, öncelikle Silivri-Tekirdağ-Malkara ve Keşan üzerinden giderek Gelibolu’ya ya da sonraki durak olan Eceabat veya Kilitbahir’e ulaşmalısınız. Gelibolu, Eceaabat ve Kilitbahir’den feribot kullanmanız gerekiyor.

svg%3E
  • Gelibolu Lapseki Feribotu

Çanakkale içerisine hiç girmeden Bozcaada’ya ulaşmak istiyorsanız Gelibolu iskelesinden kalkan Lapseki feribotuna binip Lapseki’ye geçmeniz gerekiyor. Lapseki’den Geyikli’ye, Çanakkale-Lapseki yolu (D200) ve Çanakkale-Ezine yolu (D550) yolu üzerinden Ezine, Geyikli-Bozcaada tabelalarını takip ederek yaklaşık bir saatte kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Çanakkale içerisine uğramayacaksanız şehrin kalabalığından ve size zaman kaybı yaratacağından Bozcaada’ya ulaşmak için Gelibolu-Lapseki feribotunu kullanmanızı öneriyorum.

Gelibolu-Lapseki feribot seferleri saat 01.00’de başlayıp 00.00’a kadar belirli aralıklarla devam ediyor. Gelibolu-Lapseki feribot seferlerini güncel olarak bu adresten kontrol edebilirsiniz. Gelibolu-Lapseki feribotu yaklaşık 20-25 dakikada karşıya ulaşıyor.

Gelibolu-Lapseki feribot ücretleri kullandığınız aracın cinsine göre farklılık gösteriyor. Gelibolu-Lapseki feribotuna binmek isterseniz kişi başı ücret 10 TL. 250 cc altı motosiklet ücreti 29 TL, 250 cc üstü motosiklet ücreti 45 TL, otomobiller ise 135 TL.

  • Eceabat Çanakkale Feribotu

İstanbul ya da Avrupa kıtasındaki herhangi bir yerden gelip Çanakkale’nin merkezine uğramak istiyorsanız Eceabat ya da Kilitbahir feribotlarını kullanmanız gerekiyor. Eceaabat-Çanakkale feribot seferleri 02.00’den başlayıp 00.00’a kadar belli aralıklarla hizmet veriyor. Eceabat-Çanakkale arası yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor. Çanakkale’den Geyikli iskelesine, Çanakkale Ezine yolu (D550) üzerinde ilerleyip Ezine, Geyikli Bozcaada tabelalarını kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Eceaabat-Çanakkale feribot saatlerini ve ücretlerini buradan güncel olarak kontrol edebilirsiniz. Eceaabat-Çanakkale feribot ücretleri tıpkı Gelibolu-Lapseki feribotunda olduğu gibi aracın sınıfına ve cinsine göre farklılık gösteriyor.

svg%3E
  • Kilitbahir Çanakkale Feribotu

Çanakkale’ye geçmek için dilerseniz Kilitbahir-Çanakkale feribotunu da kullanabilirsiniz. Kilitbahir Çanakkale feribot seferleri 00.15.’te başlayıp 23.15’e kadar belli aralıklarla hizmet veriyor. Kilitbahir-Çanakkale feribot seferlerini bu adresten kontrol edebilirsiniz. Boğazın en dar iki noktasından biri olan Kilitbahir’den Çanakkale’ye feribotla yolculuk yaklaşık 10 dakika sürüyor.

Kilitbahir-Çanakkale feribot ücretleri diğer iki feribot ücretine göre daha ucuz. Kişi başı ücret 8 TL olan feribotta otomobil ile seyahat ücreti 125 TL’den başlıyor.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

seyahatimgeldi (@seyahatimgeldi)’in paylaştığı bir gönderi ()

Deniz Otobüsüyle Bozcaada Ulaşım

Otobüsle Çanakkale’ye gelip Çanakkale’den Bozcaada’ya gitmenin belki de en kolay yolu deniz otobüsünü kullanmak. Ancak onun da en büyük problemi gittiğiniz tarihe uygun deniz otobüs seferi bulmak zor olabiliyor. Eğer Bozcaada’ya gidişinizi deniz otobüsü seferlerine göre ayarlarsanız Bozcaada’ya ulaşımda hiç sorun yaşamadan keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Bozcaada deniz otobüsü seferleri Bozcaada vapuru seferleri gibi bahar, yaz ve kış aylarında değişiklik gösteriyor. Yaz aylarında sefer günleri artarken kış günlerinde yapılmadığı bile oluyor. Bozcaada deniz otobüsü seferleri yaklaşık bir saat sürüyor. Çanakkale-Bozcaada deniz otobüsü biletlerini online adresinden satın alabileceğiniz gibi Çanakkale iskelesindeki Gestaş ofisinden de alabilirsiniz. Tek yön Bozcaada deniz otobüs bileti 15 TL iken 24 yaşından küçük öğrenciler için bilet 10 TL’den satılıyor.

Hızlı Feribot ile Bozcaada Ulaşım

İstanbul’dan Çanakkale’ye arabanızla gidip çok yorulmak istemiyorsanız Yenikapı-Bandırma hızlı feribotunu kullanabilirsiniz. Her gün düzenli olarak yapılan hızlı feribot seferleri yaklaşık iki saat kadar sürüyor. Bandırma’dan sonra aracınızla devam etmeniz gereken yaklaşık üç saatlik yolunuz kaldığını unutmayın. Bandırma’dan başlayarak Lapseki ve Çanakkale üzerinden geçerek Geyikli iskelesine ulaşmalısınız. Marmara denizinin güzellikleri arasında hızlı feribotla yolculuk yapmak oldukça keyifli oluyor. Keyfine düşkünler için öneriyorum.

Uçakla Bozcaada Ulaşım

Bozcaada’da havalimanı bulunmuyor ancak Bozcaada’ya ulaşmak için Çanakkale Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Çanakkale Havalimanı Bozcaada’ya yaklaşık 55 km mesafede bulunuyor. İstanbul’dan Çanakkale’ye THY direkt sefer düzenliyor. Çanakkale Havalimanı merkeze ve otogara yakın olduğundan otogara servis araçlarıyla ya da taksiyle ulaşmak oldukça kolay. Çanakkale otogarından saat başı kalkan Geyikli dolmuşlarıyla Geyikli iskelesine ulaşabilirsiniz.

Bozcaada ile ilgili daha detaylı bilgileri Instagram @seyahatimgeldi hesabımda bulabilir, daha fazla gezi önerisi için beni takip edebilirsiniz.

5 1 vote
Yazımı nasıl buldunuz?

Zeen Social Icons

Daha Fazla İçerik
floransada yasam
Unutulmaz Bir Deneyim: Floransa’da Yaşam ve Yüksek Lisans
3
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x