Anasayfa BURSA Seyahatlerim Türkiye

Mudanya ve Tirilye Gezi Rehberi

Bursa’da görülmesi gereken tarihi yerleri bitirdikten sonra şimdi şehrin en keyifli yerlerinin tadını çıkarma zamanı! Şehre bir o kadar yakın ama karmaşadan uzak iki eski Rum köyü Mudanya ve Tirilye Bursa’nın arka bahçesi. Zeytinyağının en iyisi de burada, balık ve mezelerin de… Mudanya ve Tirilye gezi rehberi ile bu yerleri daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Mudanya ve Tirilye yazılarına geçmeden önce Bursa gezilecek yerler  ya da Cumalıkızık köyü yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Mudanya

Sokakları deniz kokan, tarihi evleriyle sizi bir anda geçmişe götüren Mudanya Bursalıların yazın serinlemek için uğrak noktalarından biri. Bursa’ya yaklaşık yarım saat mesafede bulunan Mudanya’da yazlık evler ağırılıkta. Yıllar önce Rumların yaşadığı evler ve mahaller arasında dolaşırken adeta o günlere geri dönüyorsunuz. Biz gezimize eski adıyla Girit Mahallesi şimdiki adıyla Halitpaşa Mahallesi’nden başladık. Deniz tarafındaki beyaz köşk Mudanya Mütareke Evi. Kurtuluş Savaşı’nı sonlandıran Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın imzalandığı ev olarak biliniyor. Burası aynı zamanda bir müze, biz pazartesi günü gittiğimiz için kapalıydı. Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ni pazartesi günleri hariç haftanın her günü 8.30-11.30/13.30-16.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 6 TL. (2019)

Mudanya Mütareke Evi

Mudanya Mütareke Evi’nin hemen karşısındaki parkta İsmet İnönü’nün heykeli göreceksiniz. Mütareke anıtı olarak bilinen heykel Kurtuluş Savaşı sonrasında imzalanan Mudanya Mütarekesi’ni temsilen dikilmiş.

İsmet İnönü'nün heykeli Mudanya Mütareke Evi'nin tam karşısındaki parkta yer alıyor

İsmet İnönü’nün heykeli Mudanya Mütareke Evi’nin tam karşısındaki parkta yer alıyor

Mübadele sonrası Mudanya’da yaşayan Rumlar Girit’e dönmüş, ancak yaşanmışlığın izleri sokaklarda hala hakim. Birbirinden güzel konaklar ve evler adeta başımızı döndürüyor. ‘Şu evin önünde de fotoğraf çekmeliyim’ derken yarım saatte gezilecek yere bir buçuk saat harcadığımızı fark ediyoruz 🙂 Olsun, böyle gezmek en güzeli 🙂

Mudanya'nın renkli evleri

Mudanya’nın renkli evleri

Rakı, Balık, Meze 3’lüsünün Hayat Bulduğu Yer: Mudanya

Gez, gez nereye kadar karnımız acıktı diyorsanız BUDO’nun ilerisinde meşhur Tirilye Muhallebicisi lezzetli tatlılarıyla sizi bekliyor. Hem muhallebisini hem de sütlacını deneme fırsatı bulduğum Tirilye Muhallebicisi’ni gerek servisi, gerek mekanın ferahlığı gerekse lezzetiyle çok beğendim. Mekanda sadece tatlı yok kahvaltı ve ana yemek çeşitleri ile zengin bir menüye sahip.

Mudanya’ya yolunuz düşerse Tirilye Muhallebicisi’ne uğramadan dönmeyin

Mudanya’ya gelmişken lezzetli deniz ürünlerini tatmadan olmaz. Bunun içinse doğru adres Kıyı Balık. Mudanya’da denize kıyısı olan tek balık restoranı olma özelliğine sahip Kıyı Balık’ta balığa ve mezeye doyabilirsiniz. Yaz-kış açık olan mekanın dışarısı kadar içerisi de oldukça keyifli.

Mis gibi deniz kokusu iştahınızı açarken zengin meze tabağı arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Antep fıstığı, lor peyniri ve bol zeytinyağı ile Girit mezesi, çıtır çıtır kalamarı, dumanı üzerinde karidesi ile damakları şenlendiren mekanda ana yemek olarak levrek tercih edebilirsiniz. Balığın üzerine tatlı yenir sözünü doğrulamak için güveçte sıcak sıcak gelen tahin helvasını da yedikten sonra gününüzü mutlu sonla noktalayabilirsiniz.

Kıyı Balık’ın mezelerinin tadı damağımda kaldı

Mudanya’nın biraz ilerisinde yer alan Yat Limanı’nda gün batımına denk gelirseniz harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Bu manzara beni kesmez diyorsanız sizi arabayla beş dakika uzaklıktaki Yıldıztepe’ye alalım!

Mudanya Yat Limanı

Püfür püfür esen rüzgarıyla, eşsiz Gemlik Körfezi manzarası ile Yıldıztepe günü uğurlayabileceğiniz, yazın sıcakta ferahlayabileceğiniz bir yer. Arabanız varsa aklınızda bulunsun 🙂

Bursa Yıldıztepe’de gün batımı ayrı güzel

Mudanya konum için tıklayın 

Deniz manzarasına doyabileceğiniz bir diğer yer ise Kumyaka. Daha çok yazlık evlerin bulunduğu bu şirin belde Tirilye yolu üzerinde. Yazın denize girilebilen küçük bir kumsalı da bulunuyor.

Kumyaka Bursa’nın yazlık ilçelerinden birisi

Eski Bir Rum Köyü: Tirilye

Mis kokulu çam ağaçları, alabildiğine uzanan deniz manzarası, daracık sokakları ve tarihe tanıklık eden evleriyle Tirilye eski bir Rum Balıkçı kasabası. Rumca 3 papaz anlamına gelen Tirilye ismi bir zamanlar Zeytinbağı olarak değiştirilse de sonradan tekrar eski ismi kullanılmaya devam edilmiş.

Çamlı Kahve’nin hemen yanındaki bu tepe Kız Denizi’ne alabildiğine hakim

Mudanya’ya yarım saat uzaklıkta bulunan bu şirin beldeyi keşfetmeye meşhur tepesinden başladım. Tam karşımda Gemlik Körfezi’nin muhteşem manzarası ve ona eşlik eden ılık rüzgar… Hemen yanımda bulunan Tarihi Çamlı Kahve’de oturup kendime tavşan kanı bir çay söylüyorum, zamanı burada durdurabilsem keşke…

Tirilye sokaklarını gezerken bu evlerle sık sık karşılaşıyorsunuz. Eski evlerde özel bir şeyler var sanki. Belki inanılmaz işçilikleri, kaliteli malzemeleri yok aksine unutulmaya yüz tutmuş bizlere anlatacak hikayeleri var. Eski evler hikayeler anlatır, tarihi baştan yazar. Onların bir geçmişi var; içinde benim, sizin ya da hiç tanımadıklarımızın olduğu bir geçmiş… Eski bir eve girmek tarihe bir adım atmak gibi, tarih kitabının sayfalarına sarılıp tarihin bir parçası olmak gibi… Tirilye’de cadde ortasındaki bu evin anlattığı hikaye herkese göre değişiyor, umarım bu hikayeye sahip çıkabiliriz….

Tirilye’nin en çok fotoğraflanan evi

Tirilye bohem ruhunu yıllar geçse de hiç kaybetmemiş. Burada görmeniz gereken 4 önemli tarihi yapı bulunuyor. Ancak ne yazık ki hepsi harap halde. Kapılarına zincir vurulduğu için içerilerini gezemiyorsunuz, sadece dışarıdan fotoğraflarını çekebiliyorsunuz. Bunlar sırasıyla:

Kemerli Kilise bakımsızlıktan harap halde

Kemerli Kilise bakımsızlıktan harap halde

Kemerli Kilise

Duvarlarında resim olan ilk kilise olarak öne çıkan Kemerli Kilise 13.yy’dan kalma bir Ortodoks kilisesi. Bakire Meryem’e adanan kilisenin neredeyse yıkılacak durumda olması içler acısı.

Dündar Evi 1200'lü yıllardan günümüze gelmeyi başarmış

Dündar Evi 1200’lü yıllardan günümüze gelmeyi başarmış

Dündar Evi

Yuannes Kilisesi olarak da bilinen Dündar Evi mübadele sonrası Rumlar’ın Girit’e göç etmesiyle birlikte özel mülkiyete geçmiş, ancak şu an içinde oturan kimse bulunmuyor. 12.yy’dan günümüze gelen Dündar Evi 3 katlı ancak çok bakımsız.

Taş Mektep’in restore edilerek yeniden kullanıma açılması gündemde

Taş Mektep

1909 yılında inşa edilen Taş Mektep dört katlı ve oldukça görkemli bir yapı. Kazım Karabekir tarafından savaş yıllarında yetim çocukların eğitim gördüğü Taş Mektep sonrasında ilk ve ortaokul olarak hizmet vermiş. 1989 yılında Uludağ Üniversitesi’ne devredildikten sonra şu an belediyeye ait ve önümüzdeki yıllarda restore edilerek kullanılması öngörülüyormuş. İçerisinin içki şişeleri ve cam kırıkları ile dolu olması, duvarlarına spreylerle yazılar yazılması tarihimize neden sahip çıkamadığımızı tekrar tekrar sorgulamamıza neden oluyor.

Fatih Camii

Rumlardan kalma Aya Todori kilisesi Tirilye’nin Osmanlı hakimiyetine girmesinden sonra minare eklenerek Fatih Camii’ne dönüştürülmüş.

Tirilye konum için tıklayın.

Notlar

    • Geçmişte bir zamanlar Postane olarak hizmet veren, şu anda ise özel mülk olan binayı da listenize eklemelisiniz. Giriş katındaki Zeytinci’den yörenin lezzetli zeytinleri ve zeytinyağını tatmanızı öneririm.
    • Bursa’nın arka bahçesi olan Tirilye’de şu an hiç Rum yaşamıyormuş. Mübadele sonra Girit’e göç eden Rumlar yerine köye Selanik, Bulgaristan gibi ülkelerden gelen Türkler yerleşmiş.
    • Tirilye hafta sonu kaçamağı yapmak için ideal bir yer. Sahilde sıralanmış balık restoranlarında karnınızı doyurabilirsiniz, hatırlatmakta fayda var buranın barbunya balığı meşhur. Zeytinin ve zeytinyağının en iyisini yine burada bulabilirsiniz.
  • Ben Mudanya ve Tirilye gezisini aynı güne sığdırdım. Eğer vaktiniz kısıtlıysa Mudanya ve Tirilye’yi siz de bir günde gezebilirsiniz.

Bursa’ya yakın gezilecek yerler listeme göz atabilir, Bursa’da iskenderin en iyi adreslerini öğrenmek için Bursa’da En İyi İskender Nerede Yenir yazımı okuyabilirsiniz.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

Bunlar da ilginizi çekebilir

avatar
  Subscribe  
Bildir
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.