lviv gezi rehberi 1
Lviv,  Manşet,  Seyahatlerim,  Ukrayna,  Yurt Dışı

Lviv Gezilecek Yerler

Lviv seyahat planlarım arasında olan şehirlerden biriydi ancak önceliğimi farklı şehirlerden yana kullandığım için “Nasıl olsa gideriz” diyerek devamlı erteliyordum. Bilmeyenler için tekrar bahsetmek gerekirse Ukrayna Lviv vizesiz gidebileceğiniz bir şehir. Hatta Lviv’e gitmek için pasaporta bile ihtiyacınız yok. Sadece çipli kimlik ve Lviv uçak bileti yeterli.

Türkiye ile Ukrayna arasında vize serbestisi uygulaması başlayınca ben de “Bu şehirde kesin bir şeyler var, daha fazla ertelemeyelim” dedim ve yılbaşını Lviv’de geçirmeye karar verdim.

Lviv gezilecek yerler yazısı boyunca şehirle ilgili tüm deneyimlerimi sizlere anlatmaya çalıştım. Lviv balayı çiftleri için de ideal yurtdışı rotalarından biri. Hatta yurt dışına ilk kez çıkıyorsanız da seçiminizi Lviv’den yana kullanmanızı tavsiye ederim.

Harika mekanları, lezzetli ve uygun fiyatlı yemekleri, tarihi ve kültürel yapısıyla Lviv beklentilerinizi fazlasıyla karşılıyor! Hadi o zaman, Lviv hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kapsamlı Lviv’de gezilecek yerler yazısı sizleri bekliyor! Lviv seyahatine çıkmadan önce Ukrayna Lviv Sorgu Odası İçin Bilmeniz Gerekenler yazıma göz atmanızı öneririm.

Rynok-Meydani-Lviv

1- Rynok Meydanı (Rynok Square)

Lviv turu yaparken vaktinizin büyük bir kısmını Rynok Meydanı’nda geçireceksiniz, çünkü en güzel mekanlar bu meydanda sıralanmış. Hepsi birbirine yürüme mesafesinde. Bir mekandan çıkıyor iki adım sonra diğerine geçiyorsunuz. Sadece mekanlar mı? Harika mimarisi ile dikkat çeken tarihi evleri, müzeleri, kiliseleri, dört bir yandaki heykelleri ile Rynok Meydanı Lviv’de sosyal ve kültürel hayatın kalbi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Rynok Meydanı yılbaşı zamanı ışıklarla süsleniyor. Yan yana dizilen noel pazarları meydana ayrı bir hava katıyor. Bir yandan sokak sanatçıları hünerlerini sergiliyor, öbür yandan buz pistinde çocuklar ve gençler kışın tadını sonuna kadar çıkartıyor. Tramvayların biri gidiyor biri geliyor. Siz de elinize kahvenizi alıp Rynok’ta dolaşarak Lviv’in tadını sonuna kadar çıkarın!

Lviv-Belediye-Binası

2- Lviv Belediye Binası (City Hall)

Rynok Meydanı’nın en ünlü yapılarından biri olan Lviv Belediye Binası 1357 yılında inşa edilse de geçirdiği yangın felaketleri nedeniyle birçok kez yenilenmiş. 1835 yılında tekrar açılan Lviv Belediye Binası’nın saat kulesine çıktığınızda sizi 360 derecelik bir Lviv manzarası bekliyor! Ben hava çok soğuk olduğu için üzerimdekilerle 300 küsür merdiven çıkamam diye denemedim ama fotoğraflara bakınca tepeden manzara harika gözüküyor! Lviv’i kuşbakışı izlemenin bedeli ise kişi başı 30 grivna.

Lviv-İtalyan-Avlusu

3- İtalyan Avlusu (Italian Courtyard)

Lviv’de en merak ettiğim yerlerin başında geliyordu İtalyan Avlusu. Fotoğraflarına baktığımda mimarisi ile oldukça etkileyici görünüyordu. Haritada bulurken biraz zorluk çektim meğerse dibimizdeymiş. Rynok Meydanı 6 numarada yer alan kapıyı açtığınızda iç kısımda kalıyor. Giriş ücretli. Kişi başı 10 grivna vererek giriyorsunuz.

Lviv’de Rönesans Dönemi’nin en güzel eserlerinden biri olan tarihi yapı aslında bir saray. Kornyakta Sarayı olarak da bilinen eser 1580 yılında İtalyan bir mimar tarafından günümüze kazandırılmış. Yazın giriş katında bir mekan da hizmet veriyor ama kışın kapalı olduğu için çok sakindi. Eminim yazın burada oturup bir şeyler yiyip içmek harika olurdu!

Lviv-Siyah-Ev

4- Siyah Ev (Black Mansion)

İtalyan Avlusu’ndan sola doğru yürüdüğünüzde 4 numarada karşınıza çıkan siyah görkemli bina dikkatinizi mutlaka çekecektir. Diğer yapıların arasında rengi nedeniyle kolayca fark edilen Siyah Ev 16. yüzyılda Peter Krasovsky tarafından Rönesans mimarisinde inşa edilmiş. İçerisinde Lviv Tarih Müzesi var ama biz ziyaret ettiğimiz dönemde tadilatta olduğu için kapalıydı.

Virmenska-Street-Lviv

5- Ermeni Sokağı (Virmens’ka Street)

Lviv gezilecek noktalar arasında en beğendim yerlerden biri Ermeni sokağı oldu. Buradaki mistik hava, tarihi binaların dokusu beni ayrı bir etkiledi. Lviv’de bir zamanlar Ermenilerin birlikte yaşadıkları sokak adını da buradan almış. Ermeni Kilisesi ile birlikte en keyifli mekanların bir kısmı boylu boyunca bu sokakta yer alıyor. Ermeni Sokağı Rynok Meydanı’na 2-3 dakikalık yürüme mesafesinde.

Sanata meraklıysanız Ermeni Sokağı’nda yer alan modern sanat galerilerine de uğramanızı tavsiye ederim. Ermeni Katedrali’nin hemen arka kısmında yer alan Green Sofa Art Gallery’i ziyaret etme şansı buldum. Ukraynalı sanatçıların birbirinden renkli eserlerinin yanı sıra sevdiklerinize alabileceğiniz küçük hediyelik eşyalar da var.

Sergi programı ayda bir yenileniyor. Benim ziyaret ettiğim dönemde yılbaşı sergisi vardı. Green Sofa Art Gallery’nin 12.00’de açıldığı akınızda bulunsun. Akşam 19.00’a kadar gezebilirsiniz. Dzyga Art Gallery, ICONART Gallery ve Pravda Ermeni Sokağı’nda sanata doyabileceğiniz diğer modern sanat galerileri arasında yer alıyor.

Lviv—Ermeni-Katedrali

6- Ermeni Katedrali (Armenian Cathedral of Lviv)

Lviv’de 150 tane kilisenin içerisindeki tek Ermeni kilisesi burası. Ocak 2018’de gittiğimizde bir kısmı tadilatta olduğu için girişi Virmens’ka (Ermeni Sokağı)’dan değil Krakivska sokağından yapılıyordu. Ermeni Katedrali’nin Kars’taki Ani Katedrali’nden esinlenerek inşa edildiğine dair bilgiler mevcut. Ani’yi görmediğim için kıyaslama yapamıyorum ama bu katedralin içinin diğer kiliselerden çok daha farklı olduğunu söyleyebilirim.

Lviv-Latin-Katedrali

7- Lviv Latin Katedrali (Lviv Latin Cathedral)

Rynok Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunan Lviv Latin Katedrali gotik mimarisi ile Lviv’deki en eski katedrallerden biri konumunda. Buraya gelmişken hemen yanındaki Boim Şapeli’ni de mutlaka fotoğraflamanızı öneririm. İçerisi kapalı olduğu için gezemedim ancak dış mimarisine hayran kaldım.

Bernardine-Kilisesi-Lviv

8- Bernardine Kilisesi (Bernardine Church)

Lviv gezilecek yerler listenizde bulunması gereken bir diğer dini yapı Soborna Meydanı’nda bulunan Bernardine Kilisesi. Görkemli mimarisi ile 17. yüzyıldan günümüze gelen kilisenin içerisini ücretsiz gezebilirsiniz. Lviv kiliselerinde dikkatimi çeken en önemli nokta Ukraynalıların dinlerine oldukça düşkün olmasıydı. Ziyaret ettiğim her kilise oldukça doluydu, herbir köşede ibadet eden insanlar vardı. Avrupa’nın birçok şehrinde kilise ziyaretlerinde bulundum ama hiçbirinde bu kadar kalabalıkla karşılaşmamıştım.

9- Eczane Müzesi (Pharmacy Museum)

Eczanenin de müzesi mi olurmuş demeyin. Lviv’de oluyor:) Burası aynı zamanda Lviv’in en eski eczanelerinden biri. Giriş kısımda ilaç satışı yapılıyor. İç kısımda ise 30 grivna vererek gezebileceğiniz tarihi odalarda antik tıp dünyasında tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. İlginizi çekiyorsa Atlas Restaurant’ın tam karşısında yer alıyor.

Lviv-Kayip-Oyuncaklar-Bahcesi

10- Lviv Kayıp Oyuncaklar Bahçesi (Yard of Lost Toys)

Lviv Kayıp Oyuncaklar Bahçesi’ni ilk kez Atlas Obscura kitabında Lviv’de görülmesi gereken yerleri araştırırken görmüştüm ve inanılmaz şekilde ilgilimi çekmişti. Yüzlerce oyuncak dışarıda bir arada…Lviv’in farklı bir şehir olduğunu ilk kez o zaman anlamıştım, gidince bu konudaki düşüncem kesinleşti. Daha önce hiçbir şehirde karşılaşmadığım farklı konseptlerin karşıma çıkması Lviv gezimi unutulmaz kıldı.

Kayıp Oyuncaklar Bahçesi Eski Rynok Meydanı’na oldukça yakın bir konumda. Ama burayı bulana kadar baya bir çaba sarf ettim çünkü haritada sadece eski meydanın konumunu gösteriyor burayı bulamıyordu. Etrafımda soracak kimse de yoktu dolandım, dolandım neredeyse dönüyordum ki sonunda küçük bir bahçeye gizlenmiş oyuncaklar karşıma çıkınca çocuklar gibi sevindim:)

Kayip oyuncaklar bahcesi

Eski Rynok Meydanı’nda karşınıza geniş bir park var çıkıyor oradan yukarı doğru Vul. Lva’dan sola dönünce evin bahçesinde oyuncakları görebilirsiniz. Hikayesi ise şöyle: Çocuğun biri bahçede oyuncakları ile oynarken iki tanesini burada unutuyor. Oyuncakları bulan adam belki geri döner ümidiyle oyuncakları saklıyor. Ancak çocuk bir daha gelmiyor. O günden bugüne etraftaki herkes birer ikişer oyuncak bırakıyor ve ortaya bu eğlenceli açıkhava oyuncak müzesi çıkıyor!

Aradan geçen yıllar boyunca oyuncaklar çoğalıyor. Ama dikkatimi çeken şey oyuncakların hepsi o kadar özenli yerleştirilmiş ki gerçekten bir müze görüntüsünü andırıyor. Camlara asılı peluş hayvanlar, kütüklerin üzerine yerleştirilmiş renkli ayıcıklar, küçük bebekler adeta birer sanat eseri gibi sergileniyor. Oyuncaklara belirli aralıklarla yenileri ekleniyor. Bizde olsa iki günde hepsi ortadan kaybolurdu diye düşünmeden edemiyorum.

Lviv-Opera-Binasi

11- Lviv Opera Binası (Lviv Theatre of Opera and Ballet) 

Lviv gezinizi unutulmaz kılmak için planınıza eklemeniz gereken en önemli aktivite Lviv Opera Binası’nda gösteri izlemek olmalı. Avrupa’daki opera, bale gösteri fiyatlarının aksine burada oldukça uygun fiyatlar karşınıza çıkıyor. Peki Lviv opera bileti nasıl alınır? 

Planladığınız tarihlerde gösteri olup olmadığını öğrenmek ve izlemek istediğiniz operaya bilet almak için girmeniz gereken site burası. Biz Verdi’nin Nabucco operası için biletimizi gelmeden 1 ay önce internetten aldık. Fındıkkıran balesine de gitmeyi çok istedim ama biletleri çoktan tükenmişti. Eğer bu tür kültür sanat aktivitelerine meraklıysanız kaçırmayın derim.

Lviv’de opera izlemek için yer bulamadıysanız ya da gidiş tarihinizde gösteri yoksa içerisini gezmek için 40 grivna ücret ödeyerek girebiliyorsunuz. Svobody (Özgürlük) Meydanı’nın sonunda yer alan tarihi opera binası gündüz olduğu kadar gece ışıklar altında da oldukça görkemli.

Hem gündüz hem gece fotoğraflamanızı öneririm. Opera Binası’nın tam karşısında eskiden Lenin heykeli yer alıyormuş ancak Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası heykel yıkılmış yerine süs havuzu yapılmış. Biz kışın ziyaret ettiğimiz için süs havuzu kapalıydı. Eminim yazın çok daha güzel bir görüntüsü vardır. 

lviv-lychakiv-mezarliği

12- Lviv Gezilecek Yerler: Lychakiv Mezarlığı (Lychakiv Cemetery)

Bence Lviv gezinize farklı bir soluk kazandırmak için ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de Lychakiv Mezarlığı. Şehir merkezine yirmi dakika uzaklıkta bulunan mezarlık bana Moskova’daki Novodeviçi Mezarlığı’nı anımsattı. Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret etmek için gittiğimiz Novodeviçi Mezarlığı gibi burada da adeta açık hava sanat müzesi gibi bir mezarlık karşıladı bizi.

Novodeviçi’den farkı giriş için ücret ödüyorsunuz. Ama rakam oldukça cüzi. Mezarlığa giriş için 20 grivna, fotoğraf çekmek için 10 grivna alınıyor. Mezarların hemen hepsi heykellerle süslü. Politikacılar, şairler ve sanatçıların mezarlarının yanı sıra Ukrayna askerlerinin mezarlarının bulunduğu şehitlik alanını da mutlaka görün derim. Lychakiv Mezarlığı’na yürüyerek gidebileceğiniz gibi taksi ile de ulaşabilirsiniz.

Ivan-Franko-Parki-Lviv

13- Ivan Franko Parkı

Sanırım Lviv’de mevsimin kış olmasından dolayı en çok üzüldüğüm an Ivan Franko Parkı’nı gördüğüm andı. Lviv’de bu kadar büyük bir şehir parkının olabileceğini hiç düşünmezdim. Ah, bir de mevsim bahar olsaydı da yeşillikler içerisindeki hali ile kalsaydı hafızamda.

Burası sadece Lviv’in değil Ukrayna’nın en eski parkı olma özelliğini taşıyor. Burasının bahar ve yaz aylarının en popüler noktalarından biri olduğuna eminim.

Ivan Franko Parkı Rynok Meydanı’ndan 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Bir girişi Ivan Franko Üniversitesi’ne diğer girişi de Lviv Politeknik Üniversitesi’ne bakıyor.

Sadece Ivan Franko Parkı değil Lviv’de daha onlarca irili ufaklı park var. Stryisky Parkı yaz aylarında yolunuz düşerse uğramanız gereken en büyük parklardan biri. Özlemini duyduğunuz yeşile belki bu şekilde bir nebze de olsa doymuş olursunuz.

Potocki-Sarayi-Lviv

14- Potocki Sarayı (Potocki Palace)

Lviv’de müze gezimizi Potocki Sarayı’ndan yana kullandık. Burası Rynok Meydanı’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde olduğu için ulaşım da oldukça kolay. Potocki Sarayı Lviv’de gördüğüm en güzel binalar arasında ilk beşe girer. 1800’lü yılların sonunda barok mimari ile inşa edilen saray Polonyalı Potocki ailesi için yaptırılmış. Günümüzde Lviv Sanat Müzesi olarak hizmet veren saraya giriş için ilk katına 30, ikinci katına 30 grivna olmak üzere 60 grivna ücret ödeniyor.

İki katlı sarayın içi tek kelimeyle harika. Ukrayna sanatının yanı sıra İtalyan, Rus ve Polonya dönemine ait eserler de sergileniyor. Sadece yağlı boya tablolar değil heykeller de Potocki Sarayı’nda görebileceğiniz eserler arasında.

Lviv’de bir hafta kalmamıza rağmen mekanların çokluğundan bazı yerleri gezmeye vaktimiz yetmedi. Eğer seyahat döneminizde hava güzelse şehrin manzarasını izlemek için High Castle‘a gidebilir, açıkhava müzesi gibi parklardan bir diğeri olan Shevchenko Parkı, Arsenal Müzesi, Lontskogo Hapishanesi’ni de listenize ekleyebilirsiniz.

Lviv

Lviv’e Yakın Şehirler

Lviv’de gezilecek yerler listenizi bitirdiyseniz ve şehirde geçirecek birkaç gününüz daha kaldıysa çevresini keşfedebilirsiniz. Lviv’den günübirlik olarak gidebileceğiniz pek çok gezi durağı bulunuyor. Doğa tutkunlarını fazlasıyla cezbeden Karpatlar yemyeşil doğası ile dikkat çekerken kış sporlarının merkezi olarak kabul edilen Bukovel kayak yapmak için ideal adreslerden biri.

Lviv çevresinde gezilecek yerler arasında “Altın Nal Şatoları” (Golden Horseshoe Tour) da oldukça ilgi çekiyor. Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Lviv 14. yüzyıldan 16. yüzyıla uzanan pek çok tarihi şatoya ev sahipliği yapıyor. Zolochiv Şatosu, Olesko Şatosu ve Pidhirtsi Kalesi Altın Nal Şatoları güzergahında ziyaret edebileceğiniz yerlerden birkaçı.

Hürrem Sultan’ın doğduğu köy olarak bilinen Rohatyn, Rivne şehri yakınında Aşk Tüneli ve Romanya sınırında bulunan Ivano Frankivsk Lviv’e yakın gezilecek yerler arasında.

Lviv Nerede? Lviv Hakkında Bilgiler

Lviv gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler paylaştıktan sonra Lviv nerede sorusuna da yanıt vermek istiyorum. Lviv Ukrayna’nın batısında yer alıyor. Polonya ile o kadar yakın ki eğer Schengen vizeniz varsa buradan trenle ya da otobüsle Polonya’ya geçebilirsiniz. Lviv Ukraynaca “aslan” anlamına geldiği için şehrin birçok yerinde aslan figürü görmeniz mümkün. Yüzyıllar boyunca Avusturya-Macaristan, Polonya ve Sovyet Rusya’nın hakimiyeti altında olan Lviv bu nedenle çok kültürlü bir şehir.

Sokaklarda gezerken binaların güzelliğine hayran kalmamak elde değil. 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılıp özgürlüğünü kazansa da şehirdeki nostaljik hava hala hakim. Belki Prag ya da Budapeşte kadar ihtişamlı bir şehir değil ama en az onlar kadar tarihi yapılarını korumayı başarmış. Gezerken tek bir yeni bina ile karşılaşmadım. Bunda eski şehir bölgesinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmasının da etkisi oldukça fazla.

Lviv Para Birimi

Lviv’de Ukrayna’nın resmi para birimi olan Grivna kullanılıyor. Kısaltması ise UAH. 2021 Haziran kuruna göre 1 TL yaklaşık 3.14 Ukrayna Grivnası ediyor. Lviv seyahatiniz öncesinde yanınıza dolar alıp şehir merkezinde bozdurabilirsiniz. Ancak havalimanında toplu ulaşım ya da taksi kullanmak için grivnaya ihtiyacınız olacak, havalimanındaki döviz bürosundan bizim gibi 5 dolar bozdurabilirsiniz.

Lviv sehir haritasi

Lviv’e Nasıl Gidilir?

Lviv’e İstanbul’dan THY ve Pegasus firmalarından direkt uçuş bulunuyor. Ukrayna Havayolları ile de Kiev aktarmalı olarak Lviv’e gidilebiliyor. İstanbul-Lviv arası uçakla 1.5 saat sürüyor. Uçuş süresinin kısa olması bence en büyük avantajlardan biri. Sanki Türkiye içinde yolculuk ediyormuş gibi zamanın nasıl geçtiğini anlamadan inmiş oluyorsunuz.

Biz Lviv’e yılbaşı döneminde gittiğimiz için uçak biletine gidiş-dönüş 1 kişi 425 TL verdik. (2017 Aralık) Lviv için talep gören bir dönem olduğundan hem de Türkiye’den vizesiz girişin başlaması nedeniyle uçak bileti fiyatları artmaya başladı.

Size tavsiyem özellikle Pegasus’un mobil uygulamasını indirerek sıklıkla yaptığı indirimleri takip etmeniz. Bu şekilde daha uygun fiyatlara bilet bulmanız mümkün.

Ukrayna Havayolları da 8-9 ay sonraki seyahatlerde oldukça uygun fiyatlandırmalara sahip. Ucuz Ukrayna bileti için mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. 

Instagram hesabımdan (@seyahatimgeldi) uçak bileti kampanyalarını ve ucuz uçak biletlerini sık sık paylaşıyorum. Seyahat fırsatlarından haberdar olmak isterseniz takip edebilirsiniz:)

lviv havaalani

Lviv Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Lviv Havaalanı şehir merkezine arabayla yaklaşık 20 dakika uzaklıkta bulunuyor. Buradan şehir merkezine gitmek için bütçenize göre farklı alternatifler var. Öncelikle Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine en ucuz ulaşım şekli troleybüs ile. Eski terminal kısmından bineceğiniz 9 numaralı troleybüsle 3 UAH karşılığında Ivan Franko Devlet Üniversitesi’ne kadar (Rynok’a yürüyerek 10 dakika mesafede) gidebilirsiniz.

Yeni terminal kısmından kalkan 48 numaralı otobüs de 4 UAH karşılığında sizi Svobody Meydanı’na kadar götürüyor. Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine gidişte toplu ulaşım ile ilgili saatler ve kalkış-varış yerleri hakkında daha ayrıntılı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Lviv Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek ise taksi. Zaten havaalanından çıkar çıkmaz taksiciler yanınıza geliyor ve sizi merkeze götürebileceklerini söylüyorlar. Normalde bir Ukraynalı için havaalanı-şehir merkezine ulaşımda istenen fiyat 60 UAH’mış. Ancak bizleri turist olarak gördükleri için fiyatı 300 UAH’tan başlatıyorlar.

Buradaki taksilerde taksimetre bulunmuyor. Gideceğiniz yeri şoföre söylüyorsunuz, telefonunun hesap makinesi bölümüne tutarı yazıyor. Sonrasında ise pazarlık bölümü başlıyor:) Lviv’de taksi kullanacaksanız mutlaka pazarlık yapın, fiyatı bu şekilde aşağılara çekebilirsiniz.

Ortalama olarak vereceğiniz tutar 100-200 UAH arasında olmalı. Daha yukarı miktarlarda söylerlerse başka taksiciye yönelin. Elbette birisi kabul edecektir. Bu arada taksicilerin çoğu İngilizce bilmediği için hesap makinesinde göstermek suretiyle anlaşmak zorunda kalacaksınız.

Lviv

Biz tüm bu atraksiyonlara girmemek için ve hava çok soğuk olduğundan havalimanından çıkış işlemlerimiz tamamlandığı an Wi-Fi’dan internete bağlanıp gideceğimiz lokasyonu girerek Uber çağırdık. Uber deyince Türkiye’deki gibi lüks bir Vito’nun geleceğini düşünmeyin.

Lviv Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için Uber kullanmak çok rahat oldu. Birincisi fiyatı 109 UAH’tı. Bizden istenen fiyatı ekrandan görebiliyorduk. Böylece pazarlık, anlaşma vs durumunu ortadan kaldırmış olduk. İkincisi taksi buluruz bulmayız endişesini ortadan kaldırmış olduk. Çünkü soğuk ve karlı havalarda taksilerin çok az olduğunu okumuştuk.

Eğer siz de taksiden yüksek bir teklif alırsanız ya da taksi bulamazsanız Uber’i denemenizi öneririm. Biz Uber’e ödemeyi grivna ile yaptık ancak dilerseniz kredi kartı ile de ödeme yapılabiliyor. Ancak Uber’de kredi kartı kopyalama olaylarından sonra bu yolu kullanmaktan korktuk açıkçası. Yanımızda getirdiğimiz 5 doları havalimanı döviz bürosunda grivna’ya çevirttik. 140 grivna’nın 109’unu Uber’e vererek şehrin ana meydanı Rynok’a 20 dakikada kolay bir şekilde ulaştık.

Lviv-ukrayna

Lviv’e Ne Zaman Gidilir?

Lviv gezi planı yaparken muhtemelen en fazla kafa kurcalayan kısım mevsim seçimi. Lviv’e giden herkes sanıyorum ki bu soruya yazın olarak cevap verecektir:) Biz bir çılgınlık yapıp kışın giderek Lviv’in soğuğu ile tanışmış olduk ancak burada da alacağınız önlemlerle keyifli bir seyahat geçirmek sizin elinizde. Öncelikle kış dönemi için Lviv hava durumu konusuna değinmek istiyorum. Lviv’de Ocak ayında sıcaklık gündüz 4 derece akşam ise -1 derece civarındaydı. Ancak havasının dengesiz olduğunu söylemeliyim. Bir gün donduruyor, ertesi gün güneş açıp sıcaklık 9 derelere kadar çıkıyordu.

Lviv’de kaldığımız bir hafta boyunca güneşli, yağmurlu, karlı, bulutlu dahil olmak üzere her türlü havayı gördüm. Estiği zaman soğuk iliklerinize kadar işliyor. Buna alacağınız en iyi önlem ise termal içlik. Eğer Lviv’e kış aylarında seyahat etmeyi düşünüyorsanız mutlaka termal tayt ve uzun kollu termal üst içliğinizi yanınızda bulundurun.

Yanınıza getirmediyseniz Lviv’de yün çorap, bere, eldiven, Rus kalpağı alabileceğiniz birçok yer var, bu konuda sorun yaşamazsınız. Montunuz ise olabildiğince kalın olsun.

Lviv kışın güzel olsa da şehirden daha fazla zevk almak için eminim yaz dönemi daha idealdir. Lviv’de yazın sıcaklık ortalama 20 derece civarında oluyormuş. Üstelik yemyeşil doğasını da görmek cabası. Ben şimdiden Lviv’i bir de yazın görmenin hayalini kurmaya başladım. Gitmeden önce şehrin etkinlik takvimine de göz atmanızı öneririm.

Lviv-gezi

Lviv’de Nerede Kalınır?

Seyahatim boyunca bana en çok sorulan sorulardan biri “Lviv’de nerede kalınır” oldu. Biz yılbaşı dönemine denk geldiğimiz için merkezde uygun fiyatlı otel seçenekleri çoktan tükenmişti. Bu nedenle tek şansımız Airbnb’den ev kiralamak oldu. Rynok Meydanı’nda bulduğumuz ev 3 odalıydı aslında sadece tek bir odayı kiralamıştık ancak gittiğimizde ev sahibi evin diğer odalarının tutulmadığını söyleyince evde bir hafta boyunca sadece biz kalmış olduk.

Lviv’de konaklama ücreti 7 geceliği 600 TL idi, kişi başı 300 TL ödemiş olduk. Ama ev çok eskiydi, mutfak ve banyosu 1950’lerden kalma görüntüsüyle bizde ilk gidişte hayal kırıklığı yaşatsa da yerinin çok güzel olması en büyük telafi oldu. Ev bir yanı Rynok Meydanı’na bir yanı Shevchenka Bulvarı’na çıkan Andreolli pasajındaydı. Günde neredeyse iki üç kez eve gelip dinlenip tekrar dışarı çıkıyorduk. Mutfağı hiç kullanmadığımız için sorun olmadı. Eğer Lviv’de ev kiralamayı düşünüyorsanız fotoğraflarına çok iyi bakın. 

Booking.com

Seyahatinizi önceden planlarsanız çok uygun fiyatlara otel ve hostel de bulabilirsiniz. Lviv’de hostel fiyatlarının günlük 50 TL olduğunu duyunca çok şaşırmıştım. Tabii konfor arayışı içerisindeyseniz otelde kalmanızı öneririm. Lviv otel fiyatları için örnek vermek gerekirse 3 geceliği 600 TL’ye (yaz döneminde) şehir merkezinde otel bulmak mümkün. Rynok Meydanı’na yakın oteller her zaman daha fazla talep gördüğü için fiyatları da o doğrultuda değişiklik gösterebiliyor.

Lviv’de konaklama tavsiyesi istiyorsanız önerim Rynok ve Svobody Meydanı’na yakın bir yer seçmeniz. Böylece hiçbir ulaşım aracına ihtiyaç duymadan bütün mekanları ve gezilecek yerleri rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Lviv’de konaklama konusunda daha detaylı bilgileri Lviv’de Nerede Kalınır yazımda okuyabilirsiniz.

Lvivde-ulasim

Lviv’de Şehir İçi Ulaşım

Ukrayna’nın şirin kenti Lviv ulaşım konusunda hiçbir zorluk yaşamayacağınız nadir şehirlerden birisi. Çünkü eski şehir bölgesi yürüyerek gezilebilecek kadar küçük ve hemen her mekan ve gezilecek yerler bu bölgede bulunuyor. Şehirde toplu ulaşım otobüs, tramvay ve troleybüsler ile sağlanıyor. Taksiler de oldukça ucuz olduğu için yakın yerlere gitmek isterseniz gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz seçenekler arasında.

Diğer Avrupa şehirleri gibi yürüye yürüye yoruldum sözü Lviv için geçerli değil, o yüzden burada yürümekten keyif alacağınızı söyleyebilirim. Zaten binalar o kadar güzel ki ben her gün bir saatimi yürüyerek farklı sokakları keşfetmeye ayırdım:)

Lviv’de toplu ulaşım araçlarına binecekseniz biletinizi şoförden alabileceğiniz gibi büfelerden de temin edebilirsiniz. Biletinizi aldıktan sonra araç içerisinde bulunan metal aletle delmeyi unutmayın.

Aynı bilet kullanılmasın diye Ukraynalılar toplu ulaşımda böyle garip bir çözüm bulmuş, bilet zaten 3-4 UAH (yaklaşık 30-50 kuruş) olduğu için tekrar kullanmak isteyenin olabileceğini düşünmüyorum:) Biletinizi denetim olabileceğinden dolayı inene kadar saklamanız gerekiyor. Sanırım Lviv ulaşım anlamında da cebinizden en az paranın çıkacağı Avrupa şehirlerinden biri.

Lviv’de soğuktan gezemediğimiz yerler için çözümü gezi otobüsüne binmekte bulduk. Opera Binası’nın karşısından kalkan şehir turu otobüsü 1.5 saat boyunca şehri gezdiriyor. En önemli avantajı ise Türkçe anlatım seçeneğinin olması. Tek kişi için bilet fiyatı 110 grivna.

9.00/11.00/13.00/15.00/16.00 saatleri olmak üzere her gün iki saatte bir hareket ediyor. Otobüsle gezerken bir kez daha fark ettim ki şehir dokusunu hiçbir şekilde kaybetmeden bugünlere gelmiş. Ve Lviv küçük bir şehir diyoruz ama merkezin dışında da pek çok tarihi bina, kilise, üniversite ve parklar var. Hepsini gezmek isteseniz günler yetmez…

Pandemi Döneminde Lviv Seyahati Yapacaklar İçin Güncel Bilgiler

Koronavirüs nedeniyle bir süreliğine sınırlarını kapatan Ukrayna seyahat kısıtlamalarını kaldırmaya başladı. 15 Ocak 2021 tarihinde Ukrayna Türkiye’yi “green zone” adı verilen risksiz ülkeler listesine aldı. Ukrayna’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları PCR test ibrazı veya karantina uygulamasından muaf tutuluyor. Pandemi döneminde Ukrayna’ya gitmek isteyenler Ukrayna’da kayıtlı olan bir sigorta şirketi veya Ukrayna’da temsilciliği bulunan yabancı bir sigorta şirketi tarafından düzenlenmiş olan Covid-19 tedavi masraflarını kapsayan sağlık sigortası yaptırmak zorunda. Bu sağlık sigortasının seyahat sürenizi kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Ukrayna’ya giriş şartlarının tüm detaylarını Kiev Büyükelçiliği’nin resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz. Ukrayna’da açık alanlarda maske takmak zorunlu değil ancak kapalı alanlarda ve toplu ulaşım araçlarında maske takmanız gerekiyor.

Lviv gezilecek yerler yazısından sonra bu içeriklere de göz atmak isteyebilirsiniz:

Kiev gezi rehberiKharkiv gezi rehberi, Ukrayna gezi rehberi, Odessa gezi rehberi ve Çernobil turu yazılarım da gezi planı yapmanıza yardımcı olabilir.

5 1 vote
Yazımı nasıl buldunuz?

Seyahat, sanat ve edebiyat tutkunu!

Subscribe
Bildir
guest
14 Yorum
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
nil
nil
16 Şubat 2020 17:20

merhaba yazılarınızı okudum ve gerçekten çok bilgilendirici olmuş ancak kievdeki yazıda oldugu gibi 4 günlük bir gezi programı yapsaydınız çok işimize yarardı. emeğiniz içn teşekürler

Gökşen
Gökşen
8 Kasım 2019 11:30

Selamlar harika bir Lviv gezi rehberi olmuş emeğine sağlık.
Troleybüs numarası 9 olarak belirtmişsiniz ama 29 olmalı bilginiz olsun.

erdal yağcı
erdal yağcı
19 Nisan 2019 11:32

23 Nisan için gideceğimiz lviv i inanın bir sürü site blog vs sitelerden okuduğum halde ,sizin ki kadar donanımlı detaylı ve akılda hiç bir soru bırakmayacak kadar açıklamalı olmasından dolayı sizi çok tebrik ederim Saygılar

EMRE
EMRE
26 Ocak 2019 19:04

Sakın blogu güncel tutmayı bırakmayın, piyasadaki en güzel Lviv rehberlerinden biri olmuş, tebrik ederim.

Ersin Kurcu
Ersin Kurcu
8 Aralık 2018 09:21

Tek kelimeyle MUHTEŞEM!!!

Hande
Hande
6 Eylül 2018 16:43

Merhaba, 2 hafta sonra Kiev ve Lviv seyahatim basliyor. Pek cok blog yazisi okudum ama sizin yaziniz en kaliteli bilgiler ile dolu olandi. Tesekkurler!

Can
Can
30 Temmuz 2018 22:39

Lviv’i çok güzel anlatmışsınız, teşekkürler.

Selen
Selen
24 Temmuz 2018 23:47

Çok detaylı bir yazı olmuş, bu notlar Lviv’de çok işime yarayacak. Lviv hakkında gördüğüm en kapsamlı yazı bu diyebilirim, elinize sağlık.

14
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x
()
x