Anasayfa Kharkiv Kiev Lviv Odessa Seyahatlerim Ukrayna Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna Tren Bileti Nasıl Alınır?

Yurt dışı seyahatlerimde vakit sıkıntım yoksa tek bir şehre bağlı kalmadan o ülkenin diğer şehirlerini de keşfetmeyi çok seviyorum. Şehirler arası yolculuk yaparken de çoğu zaman trenleri tercih ediyorum. Bu Ukrayna seyahatimde de rotamda Kharkiv, Kiev ve Odessa olduğu için tren yolculuğunu deneyimleme şansı buldum. Açıkçası ilk başta bazı çekincelerim vardı. “Trenler ne kadar konforludur, acaba güvenilir mi, kolay bilet bulabilir miyiz” gibi sorular kafamı kurcalamaya başlamıştı. Daha önceki Lviv seyahatimde toplu ulaşım araçlarının eskiliğini görünce trenlerin de öyle olabileceğini düşünmüştüm. Daha önce Ukrayna’ya giden arkadaşlarım “otobüs yolculuğunu aklından bile geçirme” diye uyardıkları için zaten tek seçeneğim trendi. Uçakla mı gitsek diye düşününler için not: Ukrayna Havayolları’nın şehirlerarası uçuşları en az 300 TL’den başlıyor. Ukrayna’da tren yolcuğumdaki deneyimlerimi anlatmadan önce trenlerin ve biletlerin çeşitlerinden bahsetmek istiyorum.

Yazıya geçmeden önce Ukrayna gezi rehberi, Kiev gezi rehberi, Kharkiv gezi rehberi ve Odessa gezi rehberi yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Instagram hesabımdan (@seyahatimgeldi) uçak bileti kampanyalarını ve ucuz uçak biletlerini  sık sık paylaşıyorum. Seyahat fırsatlarından haberdar olmak isterseniz takip edebilirsiniz:)

Ukrayna’da Tren Yolculuğu

Ukrayna’da banliyö, yolcu ve hızlı trenler olmak üzere üç tren bulunuyor. Banliyö trenler şehir içi yolculuklarda hizmet verirken yolcu ve hızlı trenler şehirlerarası yolcu taşıyor. Ukrayna tren bileti fiyatları uygun olduğu için şehirlerarası yolculuklarda en çok yolcu trenleri kullanılıyor. Yolcu trenleri genellikle yataklı olup seçtiğiniz güzergaha göre yolculuk süresi 8 ile 30 saat arasında değişiklik gösterebiliyor. Ukrayna yolcu trenlerinin bizim Doğu Ekspresi’nde kullanılan trenlerden pek farkı yok. Tren bileti alırken yolculuk süresine mutlaka dikkat edin.

Kharkov-Kiev ve Kiev-Odessa yolculuklarımı Ukrayna hızlı treni kullanarak yapmış biri olarak hızlı trenlerin yolcu trenlerinin aksine oldukça konforlu olduğunu söyleyebilirim. Ukrayna hızlı trende 2 farklı seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki 7 saatlik yolculuk süresi olan Intercity trenleri (IC) olarak adlandırılırken, diğeri 5 saatlik yolculuk süresine sahip Intercity + (IC+) olarak adlandırılıyor. Ukrayna’da trenlerin yolculuk süresi azaldıkça haliyle bilet fiyatları da o oranda artıyor.

Kharkiv'den Kiev'e yolculuk yaptığımız tren

Kharkiv’den Kiev’e yolculuk yaptığımız tren

Ukrayna Tren Bileti Fiyatları ve Çeşitleri

Yolcu trenleri genellikle kompartımanlı (yataklı) olup 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf olarak ayrılıyor. Yataklı trenlerde her kompartımanda çarşaf takımı, battaniye bulunuyor. Yatak altlarında valizleri koyabileceğiniz boş alanlar da mevcut.

De Luxe –Suite / 1-cl. Sleeper: 2 kişilik 1’inci sınıf 2 yataktan oluşan kapalı yataklı kompartıman, Ukrayna tren biletleri arasındaki en pahalı seçenek. 2 kişi seyahat ediyorsanız bu seçeneği düşünebilirsiniz. Aldığınız zamana göre 80 TL ile 500 TL arasında değişiklik gösterebiliyor.

Compartment-Coupe / 2-cl. Sleeper: 4 kişilik 2’nci sınıf kapalı yataklı kompartıman biletleri 1’inci sınıfa nazaran fiyatları daha uygun. 4 kişilik arkadaş grupları için eğlenceli bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz. Aldığınız zamana göre fiyatı 30 TL ile 400 TL arasında değişiklik gösterebiliyor.

Berth-Platzcart / 3-cl. Sleeper: Ukrayna trenlerinin 3’üncü sınıf biletleri olarak adlandırılan Berth, vagon boyunca kapısı olmayan açık 4’lü ve 2’li kompartımanların karşılıklı olarak dizilmiş 9 bölümden oluşuyor. Buradaki kompartımanların hiçbirinde kapı bulunmuyor. 54 yatağın hepsi açık olarak bulunuyor. Aldığınız zamana göre fiyatı 15 TL ile 300 TL arasında değişiklik gösterebiliyor.

Common Vagon / 4-cl-carriage: 4’üncü sınıf olarak adlandırılan bu bilet çeşidinde koltuk numaraları sembolik olarak veriliyor. 150 koltuktan oluşan bu vagonda istediğiniz koltuğa oturup yolculuk yapabilirsiniz. Aldığınız zamana göre fiyatı 10 TL ile 200 TL arasında değişiklik gösterebiliyor.

Hızlı trenlerde ise yolcu trenlerinin aksine yatak bulunmuyor. Ülkemizdeki hızlı trenlerle aynı konfora sahip olan Ukrayna hızlı trenlerinde de 1, 2 ve 3’üncü sınıf yolculuk yapabiliyorsunuz. 40 TL’den başlayan Intercity (IC) ve 50 TL’den başlayan Intercity+ (IC+) tren biletleri 600 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kiev Tren İstasyonu’nda Odessa trenimizi beklerken…

Ukrayna Trenlerinde Yolculuk

Yukarı da bahsetmiş olduğum gibi Ukrayna’da tren yolculuğuna çıkmadan önce endişelerim vardı. Ancak Kharkiv-Kiev arasında ilk tren yolculuğumuzu gerçekleştirmek üzere trene bindiğimde endişelerimin ne kadar yersiz olduğunu fark ettim. Ukrayna hızlı trenleri gerçekten son derece konforlu ve lüks. Her vagonda ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tuvalet  bulunuyor. Üstelik tuvaletler oldukça temiz. Karnınız acıktığında trenin içerisindeki büfeden sandviç, hot dog, cips, kraker, kek vb. yiyecekler satın alabilirsiniz. Trenlerde çay ve kahve çeşitlerinin yanı sıra alkollü içecek satışı da yapılıyor. Biz Kiev-Odessa yolculuğumuzda trenden büyük boy sandviç ve çay almıştık. Sandviçe 57 UAH, çaya 19 UAH, kahveye 27 UAH vermiştik. (Ağustos 2018) Hızlı trenlerde ücretsiz Wi-Fi bağlantısı da mevcut. Elektronik eşyalarınızı şarj etmek isterseniz koltuk kenarlarında priz de var.

Hem Kharkiv-Kiev hem de Kiev-Odessa arasında birbirinden güzel manzaralara şahit oldum. Yeşilin binbir tonuna sahip ağaçlar arasında hızla ilerlerken uçsuz bucaksız ayçiçeği tarlaları yolculuğumuza adeta renk kattı. Eğer siz de Ukrayna şehirlerarası yolculuk yapmayı düşünüyorsanız gündüz trenlerini mutlaka deneyin derim.

Ukrayna Tren Bileti Nereden Alınır?

Ukrayna seyahatim boyunca en çok sorulan sorulan sorulardan biri de “Ukrayna tren biletleri nereden alınır” üzerine oldu. Ukrayna demir yolları tren biletleri resmi olarak Ukrzaliznytsia sitesi üzerinden satışa çıkarılıyor. Bu site dışında Ukrayna tren bileti sattığını iddia eden sitelere pek güvenmemenizi tavsiye ediyorum. Ukrzaliznystia tren biletlerini genellikle tren yolculuk tarihinden 1.5 ay önce satışa çıkarıyor. Tren biletlerinizi seyahat tarihinizden 1.5 ay öncesinde oldukça uygun fiyata alabilirsiniz. Tren bileti almayı son zamanlara bırakırsanız 50 TL yerine 400-500 TL gibi rakamlar görürseniz şaşırmayın. Özellikle Lviv-Kiev ve Kiev-Lviv tren bileti oldukça hızlı tükeniyor. En fazla rağbet gösterilen destinasyon olduğu için biletinizi son dakikaya bırakırsanız yer bulma sorunu yaşamanız muhtemel.

Örnek Fiyatlandırma:

Kiev-Lviv hızlı treni için 15 Ağustos 2018 seyahat ücreti: 686 UAH / 1 Ekim 2018 seyahat ücreti: 385 UAH.

Biz Kharkiv-Kiev tren biletine kişi başı 53 TL, Kiev-Odessa tren biletine ise kişi başı 73 TL ücret ödedik. Seyahatimiz yaz döneminde olduğu için fiyatlar bize oldukça uygun gelse de kış aylarında bilet fiyatları 20 TL’ye kadar düşüyormuş.

Ukrayna Tren Bileti Nasıl Alınır?

Ukrayna’da tren biletini almak için yukarıda bahsettiğim gibi Ukrzaliznytsia sitesini kullanıyoruz. Ukraynaca olan siteyi sol üst köşeden İngilizceye çevirmeyi unutmayın.

Bilet almak için öncelikle üst menüde bulunan Passengers bölümünden Reservation/Purchase travel documents sekmesine tıklayın. Bu sayfadaki test version of the new service reserve and purchase travel documents tıklarsanız bilet alacağınız sayfaya girebilirsiniz.

Bilet sayfasını açtığınız zaman gitmek istediğiniz yerleri ve tarihleri doldurup arama butonuna basın.

  • Kiev şehir merkezine gitmek için Kyiv-Pasazhyrsky’de inmelisiniz.
  • Kharkiv şehir merkezine gitmek için Kharkiv-Pas’de inmelisiniz.
  • Lviv şehir merkezine gitmek için Lviv Rail Terminal’de inmelisiniz.
  • Odessa şehir merkezine gitmek için Odessa-Holovna’da inmelisiniz.

Kiev-Lviv tren biletlerine baktığım bu aramada IC+ 7 saatlik hızlı treni, IC 5 saatlik hızlı treni, 141 K numaralı tren de yolcu trenini işaret ediyor.

Sitenin sağ tarafından satın almak istediğiniz bilet çeşitlerini görebilirsiniz.

  • S1: 1’inci sınıf koltukları
  • S2: 2’nci sınıf koltukları
  • L: De Luxe-Suite 1’inci sınıf 2 kişilik kapalı yataklı kompartımanı
  • C: Compartment 2’nci sınıf 4 kişilik kapalı yataklı kompartımanı
  • B: Berth 3’üncü sınıf açık 54 yataklı vagonu temsil ediyor.

NOT: Site üzerinden tren bileti almadan önce tren numarası altındaki Route bölümünü kontrol etmeyi unutmayın. Trenin yolculuk başlangıç ve bitiş saatini ve hangi duraklarda duracağını sadece oradan görebiliyorsunuz.

Yolculuk yapmak istediğiniz treni seçtikten sonra koltuk ya da kompartımanınızı seçip ödeme kısmına geçiyorsunuz. Ödeme kısmında tren yolculuğu yapacak kişilerin isimlerini doğru yazın çünkü bilet kontrolünde pasaport veya kimlikle bilette yazan ismi karşılaştırıyorlar. Seyahat öncesinde Ukrayna tren bileti çıktısını mutlaka yanımıza almamız konusunda birçok kişiden tavsiye aldım. Kontrol esnasında tren bileti çıktısını göstermekle birlikte telefondan QR kodu da okutabiliyorsunuz. Siz yine de garanti olması için tren bileti çıktılarınızı yanınıza alın.

Ukrayna Tren Bileti İptali Nasıl Yapılır?

Ukrayna seyahatimizdeki değişiklikten dolayı Odessa-Kharkiv tren biletini iptal edebilir miyiz diye araştırma yaptığımızda yabancı kaynaklardan Ukrayna demir yollarının tren biletlerini iptal etme özelliklerinin olduğunu öğrendik. Ukrayna tren bileti iptali işlemi tren biletini aldığınız adres üzerinden yapılıyor. Buraya bilet sorgulama sayfasındaki sağ tarafta bulunan “Ticket Return” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Tren seyahatinizi 24 saat öncesine kadar iptal edip parasını alabilirsiniz

Biletinizle alakalı istenilen bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra “Return Ticket” tuşuna basmanız yeterli. Tren biletinizi iptal ettiğiniz tarihten itibaren 3-7 iş günü içerisinden tren bileti iptal bedeli kredi kartınıza yatırılıyor. Tren biletinizi tren saatinden 24 saat öncesine kadar iptal ederseniz tren bileti için ödediğiniz paranın tamamını geri alabilirsiniz. Tren saatinden 24 ile 6 saat öncesine kadar iptal ederseniz tren bileti için ödediğiniz biletin %50’sini geri alabileceğinizi unutmayın.

Ukrayna’da tren seyahati yapmak ayrı bir keyif. Sizin de rotanızda farklı Ukrayna şehirleri varsa tren yolculuğunu mutlaka denemelisiniz.

Ukrayna seyahatinize Lviv’i eklemeyi düşünüyorsanız kapsamlı Lviv gezi rehberi ve Lviv’e gitmeden önce bilmeniz gerekenler yazımı okuyabilirsiniz.

*Seyahatlerimle ilgili daha fazla fotoğraf için beni seyahatimgeldi instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

*Yazı veya konuyla ilgili kafanıza takılan bir şey mi var? Düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız çok sevinirim:)

Bunlar da ilginizi çekebilir

avatar
16 Comment threads
18 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
Birten ÇankayaHabip ErmişsuledmrserapSelin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hatice Beyda
Ziyaretçi
Hatice Beyda

Harika bir rehber olmuş çok teşekkürler✌✋

erol
Ziyaretçi
erol

çok iyi açıklamalar..çok teşekkürler… kievden lvive tern ile gidelim dedik eşimle .. ama hep gece yolculuk galiba…

YUSUF KAYA
Ziyaretçi
YUSUF KAYA

Süper bir yazı olmuş.Oludukça faydalı. Teşekküler.

Dilek Erbir
Ziyaretçi
Dilek Erbir

Eline sağlık ne güzel anlatmışsın.Lviv ve Kiev sehirlerini görmek istiyoruz.Konuya çalışırken sana rastladım.Iyi de oldu.Teşekkürler.

ZAFER
Ziyaretçi
ZAFER

Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok işimize yaradı, teşekkürler….

gökhan
Ziyaretçi
gökhan

Merahaba. Pasaportsuz(yeni cipli kimliklerle) tren yolculuğunda sıkıntı cıkarırlar mı acaba? Bu konuda bilgi verebilir misiz?

erol
Ziyaretçi
erol

Merhaba,,güzelim açıklamalarınız sayenizde tren bileti alıp iptal ettirebildim..çok net ve kolay anlatım…sadece geri iade ederken 50 UAH kesildi…
TEŞEKKÜRLER….

Merv
Ziyaretçi
Merv

Sizin yazınıza denk geldim Kiev-Lviv arası tren araştırıken. En faydalı yazı sizinki olmuş, sayenizde 5 dakikada hallettik, teşekkürler:)

Umut
Ziyaretçi
Umut

Mrb,
Öğrenmek istediğim bir konu var. Tren route bölümünü açtığınızda son durak gideceğiniz şehir görünüyor ancak from/to kısmında başka bir isim gözüküyor. Konu hakkında bilgi veya deneyiminiz var mıdır?

Tuncer
Ziyaretçi
Tuncer

Çok güzel açıklamışsınız. Emeğinize sağlık teşekkürler. Hava alanından tren istasyonuna gittiğimiz zaman hemen bilet alma imkanımız varmı? Yoksa önceden internettenmi alalım. Teşekkürler.

nursen
Ziyaretçi
nursen

Çok güzel bir yazı olmuş .. bravo..

Elif
Ziyaretçi
Elif

Merhabalar, emeğiniz için teşekkürler temmuz ayında eşimle Ukrayna ya gideceğiz kievde kaldıktan sonra 2. Şehir olarak trenle odessa mı liviv mi kararsız kaldık kiev den geçeceğiz sizin tavsiyeleriniz ne olurdu?:)

Selin
Ziyaretçi
Selin

Merhaba trene hangi şehirden biniliyor?

serap
Ziyaretçi
serap

merhaba Birten Hanım, öyle ayrıntılı ve güzel ki teşekkür ederim öncelikle yazınız için 🙂

size bir şey danışabilir miyim? Kiev’den Lviv’e 6 kişi olarak seyahat planladık Tren baktığımda “B: Berth/ Third Class Sleep” olarak 1 tane seçtiğimde 4 kişi mi içerisinde kalabiliyor? yoksa her bir kişi için ayrı ayrı mı seçiyoruz?
kafamız karıştı fiyatı aşırı uygun olunca inanamadık resmen :O

Habip Ermiş
Ziyaretçi

Merhabalar,
Öncelikle güzel yazınız için teşekkür ederim. 4 kişilik kompartmanda 2 kişi kaldığımızda kalan iki kişilik yere başka birileri bilet alabiliyor mu?

suledmr
Ziyaretçi
suledmr

Merhaba ilk sayfada secimde kisi sayisi yazmiyor. 2cl- olarak bilet alindiginda butun kompartman bize mi ait oluyor yani cikan fiyat kompartman fiyati miidr?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.