Gaziantep gezilecek yerler 1
Anadolu,  Anasayfa,  Gaziantep,  Manşet,  Seyahatlerim

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep tarihi çarşıları, hanları, bedestenleri, müzeleri ile geçmişe doğru keyifli bir yolculuğa davet ediyor ziyaretçilerini. Bir tarafta kulağınıza çalınan bakır dövme sesleri, bir tarafta buram buram baharat kokuları ile tüm duyularınızı aynı anda harekete geçiren bir şehir Gaziantep. Burada yemeğe de gezmeye de doymak zor! Gelin, hep birlikte Gaziantep gezilecek yerler listesi ile bu güzel şehri daha yakından tanıyalım.

Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’in sahip olduğu kültürel zenginliği görmek için Bakırcılar Çarşısı iyi bir başlangıç noktası. Bakır dövme seslerinin bir an olsun eksik olmadığı Bakırcılar Çarşısı hanlar bölgesi içerisinde yer alıyor. 500 yılı aşkın geçmişe sahip olan bakır işlemeciliği geleneksel yöntemlerle Bakırcılar Çarşısı’nda devam ettiriliyor. 

Hünerli ellerden çıkan bakır tava, tencere, çaydanlık, tepsi gibi ev gereçlerinin yanı sıra sedef kakma, ahşap oymacılığı, yemeni gibi geleneksel el sanatlarının en güzel örneklerini Bakırcılar Çarşısı’nda bulmak mümkün. Hediyelik eşya alışverişi için de burayı tercih edebilirsiniz ama satın almadan önce pazarlık yapmayı unutmayın. 

Zincirli Bedesten

Geçmiş yüzyıllarda mücevherlerin, ayakkabıların ve kıymetli kumaşların satıldığı bedestenlerin en güzel örneklerini Gaziantep’te görmeniz mümkün. Tarihte altı bedestene ev sahipliği yapan Gaziantep’te günümüze ulaşan sadece iki bedesten bulunuyor. 

18. yüzyıldan günümüze miras kalan Zincirli Bedesten Bakırcılar Çarşısı’na oldukça yakın konumda. Gaziantep’te alışveriş denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Zincirli Bedesten’de baharat ve kuruyemişin yanı sıra doğal taşlardan yapılmış aksesuarlar da görülmeye değer. 

Gaziantep’te bugüne kadar varlığını sürdürebilmiş bir diğer bedesten ise 1865 yılında inşa edilmiş olan Kemikli Bedesten. Altı mezarlık olduğu için temel kazıları sırasında kemiklerin bulunduğu bedesten halk arasında “Kemikli Bedesten” ismini almış. Burada Antep’e özgü yöresel kıyafetler, çeyizlik eşyalar, havlular, peştemaller satılıyor. 

Almaci pazari

Almacı Pazarı

Gaziantep’in tarihi çarşılarını gezmeye devam ediyoruz. Sıradaki adresimiz baharat kokularının birbirine karıştığı Gaziantep mutfağının yöresel lezzetlerini bir arada sunan kentin en eski çarşısı Almacı Pazarı. 250 yıllık geçmişiyle buram buram tarih kokan pazarda ne ararsanız var.

Almaci pazari gaziantep 1

Kurutulmuş sebzelerden şifalı otlara, yöresel baharatlardan kuruyemişe kadar aradığınız her şeyi en taze haliyle bulabileceğiniz Almacı Pazarı’nda vaktin nasıl geçtiğini anlamak zor. “Alışveriş yapmak istiyorum ama bu kadar ürünü nasıl taşıyacağım” diyenler üzülmesin, pek çok esnaf “alışveriş sizden, kargo bizden” kampanyası başlatmışlar. Belirli miktarda alışveriş yaparsanız kargonuzu istediğiniz adrese gönderiyorlar. Siz de boşuna yük etmemiş oluyorsunuz, gayet mantıklı. 🙂 

Gaziantep kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep sokaklarını gezerken tüm ihtişamıyla yıllara meydan okuyan Gaziantep Kalesi’ni göreceksiniz. Kalenin ne zaman inşa edildiğine dair net bir bilgi bulunmasa da Roma döneminde gözetleme kulesi olarak kullanıldığı biliniyor. Gaziantep Kalesi günümüzdeki halini MS 560’lı yıllarda, Bizans İmparatorluğu döneminde almış. 

Gaziantep Kalesi ücretli ziyaret edilebiliyor. Gaziantep’in kurtuluşunu simgeleyen objelerle çevrili kalenin içerisinde Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi yer alıyor. Antep halkının düşman işgaline karşı direniş öyküsünü gözler önüne seren galeride duygulanmamak elde değil.

Çocuk Kamil’in annesini korurken düşman askerler tarafından şehit edilişi ve daha pek çok trajik olay kronolojik olarak video gösterimi ile ziyaretçilere sunuluyor. Gaziantep Kalesi’nin üst katına çıktığınızda yürüyüş platformunu takip ederek şehir manzarasını panoramik olarak izleyebilirsiniz. 

Gaziantep Kalesi Giriş Ücreti:

Gaziantep Kalesi’ne giriş ücreti 10 TL. Öğrenci, öğretmen, sağlık çalışanları, gazi ve şehit yakınları için giriş ücretsiz. Müzekart geçerli değil. Ödeme temassız kredi kartı ile yapılıyor. 

Gaziantep Kalesi Ziyaret Saatleri:

08.30-17.30, haftanın her günü açık. 

Gaziantep hanlari

Gaziantep Hanları

Geçmişte ticari zenginliği simgeleyen hanlar misafirlerini keyifli bir zaman yolculuğuna davet ediyor adeta. Yüzlerce yıl öncesine bakıldığında Gaziantep’te 31 adet hanın varlığından söz edilirken bunların bir kısmı yıkılarak yok olmuş, bir kısmı da müze, otel, restoran ve kültürel amaçlı yapılara dönüştürülmüş. 

Gaziantep’te günümüzde 13 han bulunuyor. Şirehan, Hışvahan, Gümrük Hanı, Tuz Hanı, Tütün Hanı, Millet Hanı, Bayazhan en çok ziyaret edilen hanlar arasında. 

Yaşayan Müze Gümrük Hanı

Eski dönemlerde yol hanı olarak kullanılan Gümrük Hanı günümüzde geleneksel el sanatlarının üretilip satıldığı tarihi bir çarşı. İki katlı Gümrük Hanı’nda yemeniden bakır işlemeciliğine birbirinden orijinal dükkanları gezme şansı bulabilirsiniz. Antep Sepeti mağazası Gümrük Hanı’nın en özel mağazalarından biri. Meşhur kutnu kumaşından yapılan şallar ve ayakkabılar görülmeye değer. Burada fiyatlar biraz yüksek ama ürünlerin kalitesi muazzam.

Gümrük Hanı’nın giriş katında Kahveci Seddar Bey’e uğrayarak fincanda pişirilen Türkiye’de ilk ve tek çift renk, çift tat Türk kahvesini içmeyi unutmayın. Kahveyi ne kadar içseniz de renkler birbirine asla karışmıyor, oldukça ilginç ve lezzetli bir kahve. 🙂 Gümrük Hanı pazartesi günleri kapalı.

Hışvahan

Gaziantep hanları arasında görülmeye değer yerlerden biri de Hışvahan. 1577 yılında inşa edilen Hışvahan Gaziantep’in en eski hanı. Tarihi dokusunu koruyarak restore edilen Hışvahan günümüzde butik otel ve restoran olarak hizmet veriyor. Avludan içeri girdiğiniz gibi 500 yıllık han kapısı karşılıyor sizi. Susamhane bölümünde haftanın belli günleri sıra gecesi düzenleniyor, Develik bölümünün tarihi atmosferi ise insanı adeta büyülüyor. 

Gaziantep gezimiz boyunca üç kere gittik Hışvahan’a. Antep aşı ve pidesi ile damaklarımızda unutulmaz bir tat bırakan serpme kahvaltısı muhteşemdi. Ortamın şıklığı, sunumlar, çalan müzikler bile başka bir Antep’i deneyimlemenizi sağlıyor. 

Pişirici Kasteli

Gaziantep’te nereleri gezmeli diyenler için sırada 13. yüzyıldan günümüze miras kalan değerli bir yapı var: Pişirici Kasteli. Bilmeyenler için kastel Gaziantep yöresine özgü suyun yer altında bölümlere ayrıldığı yapı anlamına geliyor. Anadolu Türk mimarisinde sadece Gaziantep’te bulunan kasteller evlerin su ihtiyacını karşılayabilmek için inşa edilmiş.

Su mimarisinin dünyadaki tek örneği olarak bilinen kastellerin en eskisi ise Pişirici Kasteli. Yüzyıllar öncesinde şehrin altyapısının böylesine mükemmel bir şekilde dizayn edilmesi hayranlık uyandırıyor. Pişirici Kasteli Almacı Pazarı’na beş dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor, ücretsiz gezip yansıma fotoğrafları çekebilirsiniz. 

Tarihi Bey Mahallesi

Geleneksel Gaziantep konaklarına ev sahipliği yapan Bey Mahallesi rotanıza eklemeniz gereken yerlerin başında geliyor. 20. yüzyıla gelene kadar Müslüman ve Ermenilerin bir arada yaşadıkları Bey Mahallesi günümüzde Gaziantep’in önemli bir cazibe merkezi konumunda. Yapılan restorasyon çalışmaları ile yüzlerce Antep konağı yenilenmiş, bir kısmı kafe ve butik otel olarak hizmete açılmış. 

Bey Mahallesi’ne gelmişken ziyaret edebileceğiniz birçok müze bulunuyor. İki katlı tarihi bir konakta yer alan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Geleneksel Gaziantep ev yaşamını gözler önüne seren Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Türkiye’nin ilk turizm bakanı Ali İhsan Göğüş’ün kişisel eşyaları ve kütüphanesindeki kitapların sergilendiği Ali İhsan Göğüş Müzesi Bey Mahallesi’nin öne çıkan müzeleri arasında.

Bey Mahallesi aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu yer. Atatürk’ün Gaziantep’in savunmasındaki üstün çabası ve başarısının anısına Bey Mahallesi’nde yer alan tarihi bir konak Atatürk Anı Müzesi’ne dönüştürülmüş. 

Bey Mahallesi’nin en güzel sokakları Eski Sinema, Öz Işık Çıkmazı, Hanifioğlu, Noter ve Kıssa. Bu sokakları listenize eklerseniz hem geleneksel Antep konaklarını görebilir hem de güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Bey Mahallesi’ni gezdikten sonra meşhur Papirus Cafe’ye uğramadan buradan ayrılmayın. Burası 1856 yılında Ermeni sarraf Karanazar Nazeryan tarafından yaptırılan tarihi bir konak. Bir dönem İran Ticari Konsolosluğu olarak kullanılan konağın avlusu günümüzde kafeterya olarak hizmet veriyor. 

13 odalı Ermeni konağının içerisini mutlaka gezmenizi öneririm. İşlemeler, heykeller hayranlık uyandırsa da bakımsızlıktan yıkılacak hale gelmesi oldukça üzücü. Papirus Cafe nişan ve nikah fotoğrafı çekimi için sıkça tercih edilen bir mekan, bu yüzden öğlene kalmadan gelmenizi öneririm. Yoksa konak içerisinde fotoğraf çekmeniz epey zor. Papirus Cafe’nin menengiç kahvesi ve zahter çayı meşhur, yeşillikler içerisindeki avlusunda oturup yorgunluğunuzu atabilirsiniz. 

Kurtuluş Camii

Bey Mahallesi gezilecek yerler arasında öne çıkan tarihi yapılardan bir diğeri ise Kurtuluş Camii. 1892 yılında St. Mary Kilisesi olarak inşa edilip sonradan camiye dönüştürülen Kurtuluş Camii iyi şekilde korunarak günümüze gelmeyi başarabilmiş. Gaziantep’in en büyük camilerinden olan Kurtuluş Camii farklı mimarisi ile dikkat çekerken, tarihi yapıyı başka bir açıdan fotoğraflamak isterseniz Oyun ve Oyuncak Müzesi’nin üst katına çıkabilirsiniz. 

Gaziantep Gezilecek Yerler: Gaziantep Müzeleri

Gaziantep damak çatlatan lezzetleriyle gastronomi şehri olsa da buraya sadece yeme-içme odaklı gelmek şehre haksızlık olur. Gaziantep’in tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtan tarihi yapıların yanı sıra şehirde çok sayıda müze bulunuyor. Bana sorarsanız Gaziantep aynı zamanda müzeler şehri. Eğer siz de benim gibi müze gezmeyi seviyorsanız Gaziantep seyahatinizden fazlasıyla keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. 

  • Gaziantep müzelerine temassız kredi kartı ile giriş yapılıyor. Öğrenci, öğretmen, sağlık çalışanları, şehit yakınları ve gaziler Gaziantep müzelerini ücretsiz ziyaret etme hakkına sahip. 
  • Gaziantep’e gelmeden önce Müzekart almanızı tavsiye ederim, bu sayede Zeugma Mozaik Müzesi ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ni ücretsiz gezebilirsiniz. 

Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep’e kısa süreli geliyorsanız ve tek bir müzeyi görme şansınız varsa, o Zeugma Mozaik Müzesi olmalı. Hatay Arkeoloji Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi unvanına sahip olan Zeugma Mozaik Müzesi ağırlıklı olarak Roma uygarlığından izler taşıyor. 

M.Ö. 300 yılında Kommagene uygarlığı tarafından kurulan ve Roma İmparatorluğu hakimiyetine girdikten sonra hızla büyüyen Zeugma dönemin en büyük ve en canlı şehirlerinden biriydi. Zenginliğin ve gücün simgesi olarak yapılan mozaikler kentin yıkılmasıyla toprak altında kalmış, yaklaşık 2300 yıl sonra başlatılan kazılar sonrası gün yüzüne çıkartılarak bir kısmı Zeugma Mozaik Müzesi’nde ziyaretçilere açılmış. 

Cingene kizi mozaigi

Konu ve renk çeşitliliği bakımından oldukça zengin bir mozaik koleksiyonuna sahip olan Zeugma’nın simgesi gizemli bakışları ile hayranlık uyandıran Çingene Kızı Mozaiği. 1998 yılında yapılan kurtarma çalışmaları sonucunda bulunan mozaik, çingene kızına benzetildiği için bu adla anılmaya başlamış. 

Çingene Kızı Mozaiği Zeugma Müzesi’nin ikinci katında, ışıktan zarar görmemesi için karanlık bir odada sergileniyor. Çingene Kızı’nın en ilgi çekici yanı ise Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa eseri gibi gözlerinin kendisine bakanı her yönden takip etmesi. 

Türkiye’nin en iyi müzeleri arasında yer alan Zeugma Mozaik Müzesi’ni gezmek için en az iki saatinizi ayırmanızı öneririm. Müzedeki her eser detaylıca incelemeye değer. Biz Zeugma Müzesi’ne 09.00’da gittik, henüz kimseler yokken rahatça gezdik. 10.00 civarı tur otobüsleri gelmeye başladığı için kalabalık artıyor. Zeugma Mozaik Müzesi’ni gezdikten sonra hediyelik eşya mağazasına da mutlaka uğrayın. 

Zeugma Mozaik Müzesi Ulaşım:

Zeugma Mozaik Müzesi şehir merkezinin biraz dışında yer alıyor. En kolay ulaşım alternatifi taksi. 20 TL ödeyerek Zeugma Müzesi’ne on dakikada gidebiliyorsunuz, dönüşte müzenin önündeki taksi butonundan araç çağırabilirsiniz. 

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti & Ziyaret Saatleri

Zeugma Mozaik Müzesi haftanın her günü ziyarete açık. 

Ziyaret Saatleri: 08.30-19.00

Giriş Ücreti: 40 TL. Müzekart ile giriş ücretsiz.

Sesli Rehber: 30 TL. 

Gaziantep arkeoloji muzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep’in tarihine doğru keyifli bir yolculuğa çıkmak isterseniz Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ni listenize ekleyebilirsiniz. Paleolitik çağdan başlayıp Cumhuriyet dönemine uzanan zengin bir koleksiyona sahip müzede fosiller, kayaçlar, kireç taşından yapılmış heykeller, takılar, mühürler, mezar stelleri sergileniyor. 

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Forum Gaziantep’e oldukça yakın. Merkezden 15 dakikalık keyifli bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Müzekart ile ücretsiz giriş yapabileceğiniz Gaziantep Arkeoloji Müzesi pazartesi günleri kapalı. Diğer günler 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 

Panorama 25 Aralık Müzesi

Gaziantep’in en yeni müzesi olan Panorama 25 Aralık Müzesi kentin düşman işgali altına kaldığı dönemleri ve Gazi unvanına ne zor şartlarda sahip olduğunu tüm detaylarıyla gözler önüne seriyor. “Müzede Göreceğiniz Her Şey Belgelere Dayalı Gerçeklerdir” yazısı ile müzeyi gezmeye başlıyorsunuz. Gaziantep’in geçmişten günümüze kronolojik olarak ilerleyen kent kimliğini inceledikten sonra zemin kattaki Harita Alanı’nda zemine döşeli 1920 Antep haritası sizleri bekliyor. 

Panorama muzesi gaziantep

120 metre uzunluğundaki panoramik alan Panorama 25 Aralık Müzesi’nin en dikkat çeken bölümü. Özel tuval üzerine yağlı boya tekniği ile yapılan panoramik alanda Antep harbini sesler eşliğinde adeta yeniden yaşıyorsunuz. Fransızların Antep’i işgalini ve halkın kahramanca mücadelesini ve en önemlisi bir kentin küllerinden doğuşunu gözler önüne seriyor.

Zorlu dönemi yansıtan yağlı boya tabloların yanı sıra pek çok tarihi belge, askeri kıyafetler ve Atatürk’e ait eşyalar da Panorama 25 Aralık Müzesi’nde ziyaretçilerle buluşuyor. Panorama 25 Aralık Müzesi Gaziantep Kalesi’nin alt tarafında, merkeze 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor. 

Panorama 25 Aralık Müzesi haftanın her günü 08.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti 10 TL.

Gaziantep Gezilecek Yerler: Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Emine Göğüş Mutfak Müzesi Gaziantep’in gastronomi kenti kimliğine yakışır bir müze olmuş. Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürünü yakından tanıma şansı bulabilirsiniz. Bakır tencereler, sahanlar, sefer tasları, çatal-bıçak takımları, servis takımlarının yanı sıra canlandırmalarla Antep yöresinin mutfak kültürü müzede yaşatılmaya devam ediyor. 

Emine gogus mutfak muzesi gaziantep

Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ni gezerken duvarda asılı olan notlara da mutlaka göz atın. Antep mutfağının genel özellikleri, meşhur Antep yemekleri ve içecekleri ile birlikte müze şehrin mutfak kültürünü A’dan Z’ye tanıtıyor. 

Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nin bulunduğu konak 1905 yılında inşa edilen tarihi bir Antep konağı ve aynı zamanda Ali İhsan Göğüş’ün doğduğu ev. 2007 yılında restorasyonu tamamlanarak müzeye dönüştürülen yapı geleneksel Antep konağı görmek isteyenler için de güzel bir örnek. 

Emine Göğüş Mutfak Müzesi haftanın her günü 08.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti 5 TL. 

Hamam Müzesi

Antep’in hamamları, yanıyor külhanları şarkısı eşliğinde gezeceğiniz, şehrin konsept müzelerinden bir diğeri Hamam Müzesi. 16. yüzyılda Lala Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilen külliyenin hamam bölümü olan Paşa Hamamı Osmanlı döneminden günümüze gelen değerli bir miras. 2015 yılında restore edilen Paşa Hamamı Gaziantep hamam kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için Hamam Müzesi’ne dönüştürülmüş. 

Hamam muzesi gaziantep

Hamam Müzesi gezmekten en keyif aldığım müzelerden biri oldu. Soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümlerinde hem canlandırmalar hem Osmanlı hamam kültürüne ait nesnelerle adeta o günlere geri dönüyorsunuz. Damat Hamamı, Gelin Hamamı, Kadın Hamamı gibi pek çok geleneğe dair araç-gerecin bulunduğu Hamam Müzesi’ndeki eski sabunlar ve takunyalar görülmeye değer. 

Hamam Müzesi giriş ücreti 5 TL. Haftanın her günü 08.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Gaziantep oyun ve oyuncak muzesi

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep müzeleri listemizde sırada hem çocukların hem büyüklerin fazlasıyla ilgisini çekecek bir müze var. Bey Mahallesi’nde yer alan Oyun ve Oyuncak Müzesi yüzlerce yıl öncesinden kalma oyuncaklarla ziyaretçilerini nostalji yolculuğuna çıkarıyor. Tarihi bir Antep konağında yer alan Oyun ve Oyuncak Müzesi yazar ve şair Sunay Akın’ın küratörlüğünde hayata geçirilmiş. 

1700-1990 yıllarına ait 600’e yakın oyuncağa ev sahipliği yapan Oyun ve Oyuncak Müzesi dokuz ayrı odadan oluşuyor. Japonya, Amerika, Almanya ve Fransa ağırlıklı olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden bir araya getirilen oyuncakların bir kısmı el yapımı.

Oyun ve Oyuncak Müzesi’ni gezdikten sonra dilerseniz dünya çocuklarının tanıtıldığı mağara galerisine de inebilirsiniz. Bu bölümde 24 farklı ülkenin yöresel kıyafetini giymiş maket çocuklar ve o ülkelerin mimari eserleri sergileniyor. 

Oyun ve Oyuncak Müzesi’ne giriş ücreti 5 TL. Haftanın her günü 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Müzenin üst katına çıkıp Bey Mahallesi manzarasına karşı bir şeyler içebileceğiniz bir kafe bulunuyor. 

Atatürk Anı Müzesi

Tarihi Bey Mahallesi’nde yer alan Adil Sani Konukoğlu’na ait geleneksel Antep konağı Atatürk’ün anısını yaşatmak adına Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmış. Geniş bir avlusu bulunan üç katlı konak günümüzde Atatürk Anı Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzede Atatürk’ün Gaziantep’i ziyaretinde kullandığı karyola ve bir takım kişisel eşyaları sergileniyor. 

1933 yılında Gaziantep’i ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk dönemin valisi Lütfi Bey ve Belediye Başkanı Hamdi Kutlar’ın teklifiyle Bey Mahallesi nüfusuna kaydedilmiş. Atatürk Anı Müzesi’nin duvarında Atatürk’ün nüfus cüzdanı örneğini görmek mümkün. Müzenin girişinde Gazi unvanı alan ilk ve tek şehir olan Gaziantep’e 2008 yılında verilen İstiklal Madalyası sergileniyor. 

Atatürk Anı Müzesi’ne giriş ücreti 5 TL. Haftanın her günü 08.30-17.30 arasında ziyarete açık. 

Milli Mücadele Müzesi, Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi, Fıstık Müzesi, Ali İhsan Göğüş Müzesi, Gaziantep Mevlevihanesi ve Vakıf Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi ziyaret edebileceğiniz Gaziantep müzeleri arasında yer alıyor.

Gaziantep Araçsız Gezilir mi?

Gaziantep seyahatiniz boyunca sadece şehir merkezinde olmayı planlıyorsanız araca hiç ihtiyaç duymuyorsunuz. Zaten Gaziantep’te gezilecek yerlerin neredeyse tamamı yürüyüş mesafesinde. Sadece Zeugma Müzesi merkezin biraz dışında kalıyor, oraya gitmek için de taksi ya da otobüse binebilirsiniz.

Gaziantep’e gelmişken çevresini de gezeyim derseniz işte o zaman araç şart. Halfeti, Rumkale, Göbeklitepe, Balıklıgöl Gaziantep’e gelmişken bir günde görülebilecek yakınlıkta. Biz tüm bu yerlere gitmek için araç kiralamak yerine günlük taksi ile anlaştık. Bu gezinin detaylarını ayrı bir yazıda kapsamlı şekilde anlatacağım.

Gaziantep’te Kaç Gün Kalınır?

Gaziantep çoğunlukla hafta sonu gezisi için tercih edilen bir şehir. Eğer ilk kez Gaziantep’e gelecekseniz en az dört günlük bir gezi planı yapmanızı öneririm. Lezzet duraklarının sayısı o kadar fazla ki hepsini dört-beş günlük gezide denemeniz bile imkansız. Zaten mideniz bir yerden sonra isyan etmeye başlıyor 🙂 

Tarihi çarşıların, hanların yanı sıra keşfedilmeye değer müzeler de Antep’te sizleri bekliyor. Eğer bizim gibi gezinizin bir gününü Halfeti-Göbeklitepe-Şanlıurfa’ya ayırmak isterseniz dört günlük bir seyahat planı idealdir. Ama daha önce Gaziantep’i gezdiyseniz, sadece yemek odaklı gelecekseniz iki gün yeterli. 

  • Bakırcılar Çarşısı, Almacı Pazarı, Zincirli Bedesten, Gümrük Hanı, Gaziantep Kalesi, Tarihi Bey Mahallesi, Zeugma Mozaik Müzesi
  • 1. Gün: 25 Aralık Panorama Müzesi, Gaziantep Kalesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Hamam Müzesi, Gümrük Hanı, Zincirli Bedesten, Almacı Pazarı, Bakırcılar Çarşısı, Pişirici Kasteli. 
  • 2. Gün: Zeugma Mozaik Müzesi, Tarihi Bey Mahallesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Atatürk Anı Müzesi, Kurtuluş Camii
  • 1. Gün: 25 Aralık Panorama Müzesi, Gaziantep Kalesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Hamam Müzesi, Gümrük Hanı, Zincirli Bedesten, Almacı Pazarı, Bakırcılar Çarşısı, Pişirici Kasteli
  • 2. Gün: Zeugma Mozaik Müzesi, Tarihi Bey Mahallesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Atatürk Anı Müzesi, Kurtuluş Camii
  • 3. Gün: Halfeti-Rumkale, Göbeklitepe, Balıklıgöl, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Gaziantep’e Ne Zaman Gidilir?

Gaziantep’e gitmek için en ideal mevsim ilkbahar ve sonbahar. Biz eylül ayının sonunda gitmemize rağmen Gaziantep yaz mevsimini yaşamaya devam ediyordu. Ama bunaltıcı bir sıcak yoktu, akşamları ise hava epey serindi. Haziran-Ağustos aylarında Anteplilerin tabiriyle havadan adeta ateş yağıyormuş. 🙂 Kış aylarında ise fazla soğuk olmuyormuş, yağmur ve sis fazlaymış. 

Gaziantepliler 19.00’dan sonra evlerine çekilmeye başlıyor, sokaklar sakinleşiyor. Dükkanların bir çoğu kapanıyor. Gezimizin ilk günü pazar olduğu için biz o günü müzeleri gezmeye ayırmıştık, Bakırcılar Çarşısı ve Almacı Pazarı’ndaki dükkanların büyük bir bölümü kapalıydı. Kimi restoranlar da pazar günü kapalı olabiliyor, eğer geziniz pazar gününe denk geliyorsa gitmek istediğiniz restoranların çalışma gün ve saatlerini kontrol edin mutlaka. 

Gaziantep havalimani

Gaziantep Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Gaziantep Havalimanı Oğuzeli ilçesinde yer alıyor. Küçük bir havalimanı olduğu için uçaktan inip bagajınızı almanız 10 dakika sürüyor. Gaziantep Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için Havaş servislerini tercih edebilirsiniz. Ücret kişi başı 16 TL. (2021 Eylül) Gaziantep Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım normalde 20 dakika ama bizim uçağımız akşam üstü olduğu için trafik nedeniyle 40 dakikayı buldu. 

Havaş servisleri uçağın iniş-kalkış saatlerine göre hareket ediyor. Servis güzergahını buradan kontrol edebilirsiniz, bizim kalacağımız otele en yakın durak Öğretmen Evi olduğu için orada inip on dakika kadar yürüdük. Dönüşte uçağımız gece yarısı olduğu için otelin ayarladığı araç ile havalimanına gittik, 70 TL ödedik. Taksiler 90 TL’ye götürüyormuş. 

Gaziantep’te Nerede Kalınır?

Gaziantep otelleri çoğunlukla geleneksel Antep evlerinin restore edilmesiyle hayata geçirilmiş. Gaziantep seyahatinizi planlarken kalacağınız yeri merkezde seçmenizi öneririm. Böylece hiçbir ulaşım aracına ihtiyaç duymadan rahatlıkla şehri keşfedebilir, gün içinde alışveriş yaparken eşya taşıma derdi yaşamazsınız. Gaziantep’te her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulunuyor. Dört, beş yıldızlı zincir oteller de mevcut ama bana kalırsa gerçek bir Antep deneyimi yaşamak için tarihi konaklar en güzeli. 

Biz dört günlük Gaziantep seyahatimizde konaklamak için Anadolu Evleri’ni tercih ettik, çok da memnun kaldık. 150 yıllık Yeğinoba ve Hanımevi konaklarının restore edilmesiyle kapılarını misafirlerine açan Anadolu Evleri 14 odalı bir butik otel. Bizim kaldığımız oda otelin çatı katındaki 55 metrekarelik Comfort Oda’ydı. Nostalji esintileri taşıyan dekorasyonu ile tarihi bir konakta kalma hissini sonuna kadar yaşadık.

Anadolu Evleri İmam Çağdaş’ın arka sokağında, Bakırcılar Çarşısı’na bir dakikalık yürüyüş mesafesinde. Kahvaltı ücrete dahil, isterseniz beş çayınızı otelin keyif veren avlusunda içebilirsiniz. Buradan Anadolu Evleri’ni inceleyebilir, dilerseniz rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Asude Konak, Rahmi Bey Konağı Butik Otel, Şirehan Hotel, Doğan Bey Konağı Butik Otel Gaziantep’te nerede kalınır diyenlerin göz atabileceği oteller arasında. Gaziantep’te lüks bir konaklama deneyimi yaşamak isterseniz Hışvahan’ı tercih edebilirsiniz. Gaziantep otellerinin listesine buradan göz atabilirsiniz.

Gaziantep Çevresinde Gezilecek Yerler

Gaziantep gezilecek yerler listesini bitirdikten sonra sıra geldi çevresini keşfetmeye. Gaziantep çevresini gezmek istiyorsanız yukarıda da bahsettiğim gibi araç kiralayabilir ya da taksi ile anlaşabilirsiniz. Biz ikincisini tercih ettik. Gaziantep’e gelmişken Halfeti, Göbeklitepe, Balıklıgöl görülebilir. Zaten taksiler bu üçlünün yer aldığı günübirlik geziler düzenliyor ama fiyatlar epey değişiyor. 

Zeugma Müzesi dönüşünde tanıştığımız taksici Mahmut Abi ile Halfeti, Göbeklitepe, Balıklıgöl gezisine gittik. Kendisi Antepli, uzun yıllardır taksicilik yapıyor. Keyifli sohbetiyle, neşesiyle bize çok keyifli bir gün yaşattı. Sabah 9’da başladığımız gezi akşam 21 civarında bitti. Eğer benzer bir gezi düşünüyorsanız bir tam gününüzü ayırmanız gerekiyor. 

Gaziantep çevresinde gezilecek yerler arasında M.Ö 900’lü yıllara uzanan tarihiyle Hititler dönemine ait heykellerin yer aldığı Yesemek Açık Hava Müzesi, Dülük Antik Kenti ve Zeugma Antik Kenti’ni listenize ekleyebilirsiniz. Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine bağlı Rumkale de araçla ortalama bir saatlik mesafede.

Dilerseniz bu yazılarıma da göz atabilirsiniz:

0 0 votes
Yazımı nasıl buldunuz?

Seyahat, sanat ve edebiyat tutkunu!

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yazım hakkında merak ettiklerin varsa, hemen yorumla!x
()
x